Najnowsze

Najnowsze

Cepry dutków nie zostawiają!

Ostatnie ferie zimowe mimo bardzo śnieżnej pogody wcale nie były udane dla zimowej stolicy Tatr. Jak wylicza miasto liczba turystów w Zakopanym w ostatnie ferie była mniejsza o jedną trzecią w porównaniu do zeszłorocznych ferii. W obawie o słaby rok w turystyce Polska Organizacja Turystyczna namawia do wykorzystywania pieniędzy z Unii. Jak to zrobić? O tym w programie "Pieniądze od rana", którego gościem był prezes tej organizacji, Rafał Szmitke.

OC może być tańsze

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny testuje nowy system, który uniemożliwi kierowcom oszukiwanie firm ubezpieczeniowych. Na razie próbują go cztery takie firmy. Czy dzięki temu uczciwi kierowcy będą mogli liczyć na tańsze OC? Robert Stankiewicz próbował się tego dowiedzieć rozmawiając z Hubertem Stokłosą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

W "Trójce" wrzenie

Zmiany szefa stacji, anulowania części jego decyzji oraz większej transparentności - m.in. tego domagają się związkowcy z radiowej "Trójki". Związek wystosował listę z postulatami do zarządu Polskiego Radia. Wśród nich znalazło się też żądanie powrotu poprzedniej szefowej stacji, Magdaleny Jethon. Ten postulat popiera również minister skarbu Aleksander Grad.

Teraz do warsztatów Nissany

To wygląda na niekończący się serial: kolejny koncern motoryzacyjny wzywa miliony samochodów swojej produkcji do warsztatów. Tym razem dotyczy do 540 tysięcy aut Nissana, w których szwankują pedały hamulca i wskaźniki paliwa.

Na Facebooku rozliczysz się Buxterem

Na Facebooku ze znajomymi ludzie dzielą się muzyką, zdjęciami, przeżyciami - czemu nie mieliby też dzielić się pieniędzmi? Tak pomyśleli szefowie jednej z brytyjskich firm i stworzyli Buxtera - aplikację, która pozwala w prosty sposób przesyłać drobne kwoty znajomym z Facebooka.

Zmieniamy OFE. Najczęściej na gorsze

Tylko w styczniu aż 142 tysiące osób zmieniły swój otwarty fundusz emerytalny. Ponad połowa z nich zamieniła siekierkę na kijek - przeniosła się do OFE uzyskującego gorsze wyniki, niż ten poprzedni - wylicza "Gazeta Wyborcza".

Z konta w konto

Przeniesienie konta z banku jeszcze nigdy nie było tak proste jak dziś. A do tego nigdy nie było tak tanie - przekonują nas w reklamach banki, które rozpoczęły intensywną walkę o klientów i ich pieniądze na rachunkach osobistych. Oferta w wielu przypadkach może wydawać się kuszącą, ale czy i kiedy naprawdę warto myśleć o zmianie banku? O ocenę sytuacji na polskim rynku bankowym poprosiliśmy byłego Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego, Wojciecha Kwaśniaka.

Królewscy najbogatsi

Real Madryt bije światowy rekord wielkości rocznych przychodów. Ranking „Football Money League” firmy doradczej Deloitte pokazuje, że kluby sportowe okazały się odporne na recesję, większość wykazała wzrost przychodów. O futbolowym biznesie w magazynie "90 minut" z prezesem Sport Management Polska, Grzegorzem Kitą rozmawiał Marek Tejchman.

Reformować z prezydentem

Minister Rostowski u Prezydenta. Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju, na które zaproszenie dostał również minister finansów Jacek Rostowski. Jeszcze rano zapowiadał, że chce wykorzystać spotkanie z prezydentem, aby uzyskać deklarację poparcia dla planu konsolidacji finansów publicznych. Chodzi między innymi o reformę służb mundurowych, rent czy obniżenia wydatków na armię. O pomysły jakie przedstawił szef resortu pytaliśmy prof. Stanisława Gomułkę - głównego ekonomistę który był gościem programu "90 Minut"

IV kwartał w IDM

Więcej przychodów, i wyższy zysk z kwartału na kwartał. Dom Maklerski IDM S.A. zaprezentował wyniki finansowe za czwraty kwartał. O komentarz poprosiliśmy prezesa spółki, grzegorza Leszczyńskiego.

Polimex w górę

Czwarty kwartał przyniósł spółce Polimex-Mostostal dobre wzrost sprzedaży i wyższy niż przed rokiem zysk. O komentarz do tych wyników poprosiliśmy prezesa spółki, Konrada Jaskółę.

Grecja jak na wojnie

Grecki premier porównuje kryzysowy budżet swego kraju do sytuacji "jak na wojnie", a jego gabinet szykuje głębsze cięcia w wydatkach. Decyzje mają zapaść na środowym posiedzeniu rządu w Atenach.

Szara strefa zjada rynek śmieci

Już połowę rynku zbiórki i przetwarzania odpadów ogarnęła szara strefa - ocenia "Rzeczpospolita". Firmy zajmujące się fikcyjnym recyklingiem oferują stawki dwa razy niższe niż legalna konkurencja. Jednak zamiast przetwarzaniem śmieci, oszuści wywożą je na wysypiska. Traci na tym budżet, ale przede wszystkim - środowisko.

Rada u prezydenta

Minister finansów u Lecha Kaczyńskiego. Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju , na które zaproszenie dostał również Jacek Rostowski. Jeszcze rano zapowiadał, że chce wykorzystać spotkanie z prezydentem, aby uzyskać deklarację poparcia dla planu konsolidacji finansów publicznych. Chodzi między innymi o reformę służb mundurowych, rent czy obniżenia wydatków na armię. Cezary Królak.

Co z "pomostówkami"?

Ustawa o emeryturach pomostowych nie daje jasnej odpowiedzi na pytanie, kogo uznać za uprawnionego do świadczeń - alarmują pracodawcy. Tymczasem pracownicy, którzy będą uprawnieni do wcześniejszych emerytur płacą składkę wyższą o 1,5 punktu procentowego. Dla dużego zakładu to koszt nawet kilka milionów złotych rocznie. Część z nich może zdecydować o niepłaceniu dodatkowych składek tak długo, jak długo przepisy nie będą jasne. Patrycjusz Wyżga

Papier na plusie

Czwarty kwartał - na plusie. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2009-go roku, spółka Arctic Paper wypracowała o blisko 400 procent wyższy zysk netto niż przed rokiem. O wynikach finansowych i perspektywach na przyszłość rozmawialiśmy z prezesem Arctic Paper, Michałem Jarczyńskim.

Czwarty kwartał w Bakallandzie

Duży wzrost zysków w czwartym kwartale 2009-go roku zanotował Bakalland. Zyski spółki rosły, pomimo nieco niższych niż przed rokiem przychodów. O wynikach finansowych i sytuacji spółki rozmawialiśmy z jej prezesem, Marianem Owerko.

To ROR, czyli RR

Rachunek Rozliczeniowo-Oszczędnościowy to po części mit, bo słowo "oszczędnościowy" to w wielu przypadkach iluzja. Z zestawienia Open Finance wynika, że siedem kont na 48 ma zerowe oprocentowanie, w blisko 30 przypadkach waha się ono o 0,01 proc. do 0,1 proc.

To będzie "się jeździć"

100 premier w dwa tygodnie. W Genewie w czwartek ruszają targi motoryzacyjne Motor Show, na które już od poniedziałku mogli wejść dziennikarze. Jednym z najważniejszych pytań, jakie pada teraz w Genewie jest pytanie o przyszłość rynku motoryzacyjnego po wygaśnięciu rządowych dopłat do sprzedaży aut. Sugerowana odpowiedź: ma być oszczędnie i "zielono".

W krainie kangurów rosną stopy

Stopy procentowe w Australii poszły w górę. Bank Centralny tego kraju - zgodnie z oczekiwaniami analityków - podniósł główną stopę z 3,75 procent do 4 procent. To już czwarta podwyżka stóp w ciągu ostatnich pięciu posiedzeń australijskich władz monetarnych.

Rusza salon w Genewie

Elektryczne auta - zbyt ciche. Organizacje konsumenckie w Japonii domagają się, żeby auta elektryczne sygnalizowały swój przejazd. Czy pomysł zostanie podchwycony przez samochodowe koncerny? Okazja, aby to sprawdzić właśnie się pojawia. Podczas rozpoczynającego się w Genewie Salonu Motoryzacyjnego producenci zaprezentują kolejne pojazdy z napędza energią elektryczną. Marek Klapa.

Widoki na wzrosty

Strata w czwartym kwartale, i to mimo wyższych przychodów, oraz prognoza wypracowania zysku w 2010. roku - tak w skrócie wygląda finansowa sytuacja Biotonu. Do końca kwietnia, spółka ma również zakończyć rozmowy z Polpharmą, dotyczące połączenia obu spółek. Bioton to jednak nie jedyna spółka, w którą zaangażowany jest inwestor giełdowy, Ryszard Krauze. O sytuacji i perspektywach Biotonu i Petrolinvestu, z inwestorem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Rostowski: prezydent ucieka od odpowiedzialności

- Czuję się zawiedziony, bo nie usłyszałem tego, co chciałem. Pokazałem założenia do czterech ustaw i myślałem, że prezydent powie, iż kierunkowo tych ustaw wetować nie będzie - mówił w TVN24 minister finansów Jacek Rostowski, który wcześniej brał udział w posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju w Pałacu Prezydenckim. - Miałem wrażenie, że chce uciec od odpowiedzialności - dodał.

Konto nieopłacalne

Przeniesienie konta z banku jeszcze nigdy nie było tak proste jak dziś. A do tego nigdy nie było tak tanie - przekonują nas w reklamach banki, które rozpoczęły intensywną walkę o klientów i ich pieniądze na rachunkach osobistych. Oferta w wielu przypadkach może wydawać się kuszącą, ale czy i kiedy naprawdę warto myśleć o zmianie banku? To sprawdzał Łukasz Kijek.

Unia ma nową strategię

Po nieskutecznej Strategii Lizbońskiej, Komisja Europejska ogłosi w środę nową strategię EU2020, skoncentrowaną na inwestycjach w badania i innowację, promując gospodarkę "zieloną" i opartą na wiedzy. To nie wzbudza zachwytu Polski.

Jak poprawnie oznakować żywność?

Co druga partia wyrobów garmażeryjnych ma etykiety z nieprawdziwymi informacjami, co piąta jest wybrakowana - to wyniki kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. W sumie skontrolowano 78 firm produkujących wyroby garmażeryjne. Najwięcej zastrzeżeń Inspekcji co do jakości wzbudziły pierogi z truskawkami, z serem i z kapustą. Dlaczego i z czego to wynika? O to pytaliśmy gościa programu "Biznes Lunch" Stanisława Kowalczyka - Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Udana sesja na GPW

Czy warszawska giełda wraca na szczyty? To pytanie na które dobrą odpowiedź trudno znaleźć, ale po wtorkowej sesji znowu stało się aktualne. We wtorek indeks WIG20 po słabym początku wystrzelił w górę i zakończył dzień wzrostem 2,57%.

Złe znakowanie żywności

Jakie oznaczenia i towary sprawiają przedsiębiorcom trudności? Na co powinni szczególnie uważać? Czego prawo wymaga od importerów? A jakie wymogi są stawiane przed eksporterami? Na te wszystkie pytania próbowali odpowiedzieć goście programu "Biznes Lunch" Andrzej Gantner - prezes Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz Małgorzata Rzeszotarska - radca prawny w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.

Street View prosto z Hanoweru

Największe na świecie targi oprogramowania, sprzętu komputerowego i nowych technologii CeBIT w Hanowerze zostały otwarte we wtorek dla publiczności. Google będzie na nich bronić swojej kontrowersyjnej usługi nawigacji wirtualnej Street View. Pragnie nas do niej przekonać i udowodnić, że nie będzie ona naruszać naszej prywatności.