Najnowsze

Najnowsze

Wybór prezesa podczas kampanii

Wybór prof. Marka Belki na prezesa NBP nie jest do końca pewny. SLD cały czas się waha czy opowiedzieć się "za". PO nie może być pewna głosów PLS, bo współkoalicjant przed wyborami prezydenckimi zdecydowało się pokazać swoją odrębność od partii rządzącej mówi dr Rafał Chwedoruk, politolog UW.

Czy powstanie największy kabel?

Po miesiącach prasowych zapowiedzi rusza sprzedaż Astera, czwartej pod względem liczby klientów sieci kablowej w kraju. – W ciągu kilku tygodni zostanie wybrany doradca inwestycyjny przy sprzedaży sieci kablowej Aster – mówi "Rzeczpospolitej" Janusz Arciszewski, prezes tej spółki i pośrednio jeden z akcjonariuszy. Najbliżej kupna Astera jest gdyńska Vectra.

Ofiara opcji udowodniła swą niewiedzę

To pierwszy taki wyrok. Klient banku wygrał sądową batalię o opcje, gdyż udowodnił swoją niewiedzę i to, że został w jej wyniku wprowadzony w błąd. Orzeczenie sądu w Rybniku nie jest jednak prawomocne, a bank zapowiedział apelację - pisze "Puls Biznesu".

Fiskus buszuje w sieci

Fiskus zabrał się już nie tylko za allegrowiczów. Nie jest wykluczone, że darmowe wykorzystanie i publikowanie cudzych artykułów w internecie trzeba będzie wkrótce rozliczać w urzędzie skarbowym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Fiskus stoi na stanowisku, że właściciel serwisów korzystający bezpłatnie z cudzych treści, czerpie z tego korzyści.

Kampania i gospodarka

Na jakiego prezydenta może liczyć polska gospodarka i czy w ogóle głowa państwa ma instrumenty, żeby mieć na to jakikolwiek wpływ. Zbigniew Niemczycki, prezes Polskiej Rady Biznesu i Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego omawiają nowy pomysł powstania przy prezydencie rady fiskalnej, po konsultacji z rządem. Rada byłaby niezmienna w trakcie kadencji i tworzyłaby bazę do struktury budżetu państwa.

Jan Krzysztof Bielecki gościem TVN CNBC Biznes

Były premier, były prezes największego polskiego banku, a obecnie szef rady gospodarczej przy premierze, Jan Krzysztof Bielecki w rozmowie z Markiem Tejchmanem komentuje aktualną sytuację w polskiej gospodarce.

GPW  w górę, RDO w dół

Podczas gdy warszawski parkiet odrabiał straty, portfel Rynków dla Opornych stracił 0,12%. Najwięcej za sprawą Budimexu, który zniżkował o 10%. Korzystając z porad widzów zakupiliśmy akcje spółki Optimus.

Odbicie na warszawskim parkiecie

Sześć spółek indeksu WIG20 skończyło przeceną, a 13 naście nad kreską. Najlepiej na WIG20 radziło sobie PZU, które wzrosło o ponad 2%. Największy spadek zanotowało Asseco Poland, które straciło ponad 2%. Na szerokim rynku o ponad 13% wzrosła cena akcji Pragma Inkaso. Impulsem do wzrostu były dobre prognozy zysków za 2010 rok.

Belka nie będzie nudnym prezesem

Prof. Marek Belka podczas odpowiedzi na pytanie posłów w sejmowej komisji finansów potwierdził, że jest właściwym kandydatem na stanowisko prezesa NBP mówi Wiesław Szczuka, ekonomista BRE Banku.

Zagłosuj na swoje biurko

Stylowe meble w dobrej cenie sprzedawane przez internet. Pomysł na brytyjski e-sklep o nazwie "made.com" na pierwszy rzut oka nie wydaje się innowacyjny, ale to właśnie jemu udało się zdobyć wpływowego sponsora, który zainwestował w ten biznes.

Wódka łata budżet Rosji. "Nie powinna być tania"

W ciągu najbliższych trzech lat cena wódki w Rosji ma wzrosnąć dwukrotnie - zapowiedział w środę prezydent Dmitrij Miedwiediew. Władze kraju chcą w ten sposób rozwiązać problem nadużywania alkoholu przez Rosjan, a przy okazji wzmocnić finanse państwa.

Balcerowicz: to mogą być przełomowe wybory

Wynik wyborów prezydenckich może okazać się przełomowy dla polskiej gospodarki, powiedział w TVN CNBC Biznes profesor Leszek Balcerowicz, były prezes NBP. Zdaniem przewodniczącego Rady Fundacji FOR, rząd po wyborach powinien zdecydować się na podwyższenie wieku emerytalnego.

Europo, najgorsze za tobą?

Kolejne kraje Unii Europejskiej podają pozytywne dane o swoich gospodarkach. Węgry poinformowały, że ich PKB w pierwszym kwartale 2010 roku urosło o 0,9 procent rok do roku, kończąc okres recesji. PKB Portugalii wzrosło natomiast o 1,8 procent rok do roku, a rządowi udało się sprzedać w środę papiery dłużne o wartości półtora miliarda euro. Po tej serii pozytywnych zdarzeń na rynki wrócił optymizm, a euro wzmocniło się do dolara.

Nowoczesne technologie Lubawy

Spółka Lubawa zamierza inwestować w nowoczesne technologie. Spółka wchodzi w produkcję płyt balistycznych opartych o węglik krzemu. Nowy prezes Lubawy Piotr Ostaszewski nie ukrywa, że jednym z jego głównych zadań jest rozwinięcie spółki w segmencie cywilnym.

Jak doszło do zagłady krewetek

Wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej psuje humory... amerykańskim smakoszom owoców morza. Od czasu wybuchu na platformie wiertniczej British Petroleum Deepwater Horizon, ceny krewetek w USA wzrosły o ponad 40 procent.

Debiut akcji pracowniczych PGNiG

Spodziewam się presji na kursie akcji PGNiG przez pierwsze kilka dni lipca - mówi TVN CNBC Andrzej Knigawka, analityk ING Securities. Wszystko przez spodziewaną podaż akcji pracowniczych PGNiG 1 lipca.

Czy USA utoną w długach?

Amerykański dług publiczny za 5 lat będzie już większy niż wartość całej gospodarki - prognozuje Departament Skarbu USA w raporcie, jaki złożył w Kongresie w miniony piątek. O raporcie dopiero dziś napisały media.

Perspektywy rozwoju Polskiej gospodarki

Bardzo ważne, że Polska była zieloną wyspa, ale kraje starej Europy będą odbijały od dna. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza, przewodniczącego Rady FOR jeśli chcemy umocnić własną pozycję i przyspieszyć wzrost gospodarczy musimy pokonywać własne problemy. Największym z nich jest stan finansów publicznych, gdzie wydatki w relacji do PKB wynoszą 45%.

Kiedy w banku zabraknie pieniędzy....

Nikt nie chce pożyczać pieniędzy hiszpańskim bankom - pisze jedna z lokalnych gazet. Z jej doniesień wynika, że zagraniczne banki nie ufają hiszpańskim pożyczkodawcom, dlatego ci ostatni, za wyjątkiem największych banków, mają kłopoty ze zdobyciem krótkoterminowego finansowania.

Razem z Unią wyciśniemy ropę z Rosji

Gaz i ropa wymagają wspólnych działań całej Unii Europejskiej. Dlatego jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w 2011 roku jest bezpieczeństwo energetyczne - powiedział premier Donald Tusk na środowej konferencji w Komisji Europejskiej.

Mała czarna za 30 mln euro

30 milionów euro kary zapłaci ośmiu niemieckich producentów kawy i Niemiecki Związek Kawy (DKV) za zmowę cenową. Karę ogłosił w środę Federalny Urząd Kartelowy.

Belka nie zaskoczył

Jego słowa potwierdziły to, czego można było się spodziewać. Zdaniem Rafała Beneckiego, ekonomisty ING BSK po tym co prof. Marek Belka powiedział podczas przesłuchania przez sejmową komisję finansów publicznych, RPP może zapomnieć o podwyżkach stóp procentowych w tym roku. Zdaniem Beneckiego wybór prof. Belki na prezesa NBP uspokoi rynki.

Tauron - plusy i minusy

Spółka w swojej strategii po debiucie liczy na znaczącą poprawę efektywności operacyjnej, czy zarządzania kadrami, bo zatrudnia około 28 tys. pracowników. Tauron to największy dystrybutor energii elektrycznej w Polsce i drugi pod względem wielkości. Do 2020 roku spółka zamierza zainwestować prawie 20 mld złotych. O plusach i minusach w pierwszym dniu zapisów inwestorów instytucjonalnych na akcje mówi Witold Hruzewicz, partner w firmie Azimutus.

Pawlak: o łupku nie wiemy faktycznie nic

W przedwyborczym polowaniu na gaz łupkowy jedno jest pewne: żadna firma nie udowodniła, że wydobycie gazu z polskich skał ma ekonomiczne podstawy. - Dotychczas żadna z firm nie udokumentowała w sposób faktyczny, że te złoża są na poziomie pozwalającym na opłacalną eksploatację - zaznaczył we środę minister gospodarki, Waldemar Pawlak.

Rządowy Grad ofert w Londynie

Na spotkanie z przedstawicielami funduszy inwestycyjnych do Londynu wybrał się minister skarbu Aleksander Grad. Celem wizyty jest promocja oferty prywatyzacyjnej spółek Skarbu Państwa.

Catalyst? Rośnie jak na drożdżach

Jeszcze niedawno nikt nie wiedział, co to takiego rynek Catalyst. A teraz prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski spodziewa się, że w ciągu najbliższego miesiąca na rynku obligacji Catalyst pojawi się około 10 nowych podmiotów, w tym jeden zagraniczny.

Chcesz zapalić? Wstąp do "Klubu palacza"

Ustawa antynikotynowa jeszcze nie weszła w życie, a właściciele klubów już kombinują, jak obejść nowe prawo. Jak się okazuje, luk w prawie nie brakuje. Czy czeka nas wysyp "Klubów palacza" i miejsc spotkań "Konesera tytoniowego"?

Pozwy zbiorowe

19 lipca wchodzi w życie ustawa o pozwach zbiorowych. O tym czy lepiej skorzystać z możliwości obrony w postaci pozwów zbiorowych, czy samemu dochodzić swoich praw, w programie "Biznes Lunch" z Pawłem Blajerem rozmawiał Paweł Pietkiewicz, partner CMS Cameron McKenna.

"Grzesznicy podatkowi" na celowniku

20 tysięcy niemieckich "grzeszników podatkowych" może już się bać: rząd federalny w Berlinie do spółki z landem Dolna Saksonia kupiły od anonimowego posiadacza płytę CD, zawierającą dane o Niemcach ukrywających przed fiskusem swe dochody przy pomocy kont w szwajcarskich bankach.

Finlandia zamarzła i... topnieje

Finlandia znów pogrąża się w recesji, wynika z oficjalnych danych za I kwartał 2010 roku. Od stycznia do marca gospodarka kraju straciła 0,4 proc, po spadkach z grudnia 2009 roku o 0,2 proc.