Najnowsze

Najnowsze

Dodatkowe zadania dla załogi

Czasem sytuacja w firmie wymaga od pracowników poświęcenia pracy większej liczby godzin. Jak zmotywować pracowników do wykonania dodatkowych zadań jeśli nie mamy możliwości zaoferowania większego wynagrodzenia? Artur Bartosiński, starszy konsultant Great Place to Work przekonuje, że trzeba jasno komunikować sens i cel nowych zadań.

Wsparcie na B2B

Dotacje na e-faktury. Chcesz wdrożyć system informatyczny, aby wysyłać elektroniczne a nie papierowe faktury klientom? Od 29 października do 30 listopada można składać do PARP wnioski o dofinansowanie systemu wymiany dokumentów. Budżet konkursu to 458,6 mln złotych. Gościem programu Blajer Mówi Biznes był Szymon Żółciński, manager Accreo Taxand.

Emigrant na swoim

Wróciłeś z zagranicy, mieszkasz w Warszawie i myślisz o założeniu własnej firmy? W ramach programu "Zostań w Polsce - swoim szefem"  możesz otrzymać dofinansowanie w wysokości 40 tysięcy złotych. Wnioski o dotację można składać do najbliższego piątku do godziny 16:00. Kto może się ubiegać o wsparcie? Gościem programu Blajer Mówi Biznes był Tomasz Pactwa, zastępca dyrektora Biura Funduszy Europejskich Urzędu m. st. Warszawy.

Gaz podpiszą w piątek

Polsko-rosyjskie porozumienie gazowe zostanie podpisane w piątek w Warszawie - poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

Żaglowce znów zawiną do Szczecina

Finał Zlotu Żaglowców The Tall Ships Races w 2013 r. odbędzie się w Szczecinie. Przedstawiciele organizatora imprezy i władze miasta właśnie podpisali umowę na organizację imprezy.

Czyj gaz z łupków

Do tej pory Ministerstwo Środowiska wydało 70 koncesji na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Jak powiedział główny geolog kraju Henryk J. Jezierski nadal w Polsce jest kilka perspektywistycznych obszarów - to szansa dla inwestorów. 25% wydanych koncesji posiadają polskie firmy. Z głównym geologiem kraju Henrykiem J. Jezierskim rozmawiał Cezary Królak

Umowa gazowa na finiszu

Rząd zaakceptował aneks do porozumienia gazowego z Rosją. W komunikacie wydanym po posiedzeniu Rady Ministrów zapowiedziano, że umowa gazowa pomiędzy rządami Rosji i Polski może zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu. Z prezesem Europolgazu Mirosławem Dobrutem rozmawiał Cezary Królak.

Kęty - wyniki 3Q

Dobre wyniki grupy Kęty w trzecim kwartale. Spółka Kęty miała 37,21 mln zł skonsolidowanego zysku netto w trzecim kwartale 2010 roku wobec 32,41 mln zł zysku rok wcześniej. To wynik lepszy o 14,8%. Dariusz Mańko, prezes grupy Kęty, przekonuje, że jedną z przyczyn poprawy wyników jest wyraźne i ożywienie w przemyśle.

Macrologic - wyniki 3Q

Macrologic zaciska pasa. Spółka z branży informatycznej zanotował w trzecim kwartale 0,25 mln złotych zysku operacyjnego wobec 0,7 mln przed rokiem. Jednocześnie koszty w spółce dominującej wzrosły o 3 miliony złotych. 90% kosztów to koszty stałe co utrudnia oszczędności. Spółka stara się poprawić stosunek kosztów do przychodów m.in. poprzez obniżenie budżetu wynagrodzeń o 10%. Gościem programu Dzień Na Rynkach była Patrycja Ptaszek-Strączyńska, członek zarządu Macrologic.

Resort gospodarki: urośniemy na 3,3 proc.

W ciągu trzech kwartałów 2010 roku wzrost Produktu Krajowego Brutto wyniósł 3,3 proc. w porównaniu z tym samym roku ubiegłego - wynika z szacunków Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki. Resort podtrzymuje prognozę, że w całym 2010 roku polska gospodarka urośnie także o 3,3 proc.

Strategia i plany PGNiG

PGNiG szykuje nową strategię, która przewiduje znaczący wzrost wartości spółki do 2015 roku. Nowością jeśli chodzi o działalność spółki będzie wykorzystanie gazu do produkcji energii elektrycznej. Na inwestycje wytwarzania energii z gazu PGNiG wyda 2-2,5 mld złotych do 2015 roku. O planach spółki opowiedział Tomasz Karaś, dyrektor departamentu strategii PGNiG.

Rząd ulgi utrzymał, fiskus "będzie analizował"

Propozycja zawieszenia ulgi prorodzinnej i internetowej oraz kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. i 20 proc. będą przedmiotem dalszych analiz w resorcie finansów - zapowiedziała w środę wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Rząd we wtorek wyłączył prozycje likwidacji tych ulg z projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

Podatek Merkel odstrasza Ryanaira

Największa tania linia lotnicza Europy w przyszłym roku radykalnie zmniejszy liczbę lotów ze swego głównego lotniska w Niemczech - Frankfurt-Hahn. Przedstawiciel firmy mówi wprost, że powodem jest wprowadzenie przez niemiecki rząd dodatkowego opodatkowania biletów lotniczych.

Druk dolara "poza jakąkolwiek kontrolą"

Emisja dolara przez Stany Zjednoczone "znalazła się poza jakąkolwiek kontrolą”, a to grozi atakiem inflacji w Państwie Środka - stwierdza chiński minister handlu Chen Deming. Tymczasem "The Wall Street Journal" zapowiada, że w przyszłym tygodniu amerykański Fed ogłosi skup obligacji o wartości 500 miliardów dolarów.

Jaki dług publiczny

Komisja Europejska odrzuciła polski postulat o zmianę metodologii liczenia długu publicznego. Polska liczyła na uwzględnienie kosztów reformy emerytalnej w liczeniu długu publicznego. Mimo odmowy komisji, Polska zamierza walczyć o korzystne dla siebie zmiany podczas szczytu Unii Europejskiej, który rozpoczyna się w czwartek. O zmianę sposobu kalkulowaniu długu publicznego oprócz Polski walczy również osiem innych państw. Gościem programu Pieniądze od Rana był Mikołaj Dowgielewicz, sekretarz stanu ds. europejskich i wiceminister spraw zagranicznych.

Zarobił 3 tys. dolarów na dziurze w Firefoxie

Co robi amerykański nastolatek, gdy jego kieszonkowe jest zbyt małe? To oczywiste: próbuje pieniądze zarobić. 12-letni Alex Miller znalazł nietypowe zajęcie, które przyniosło mu w krótkim czasie sumę trzech tysięcy dolarów. Został tropicielem dziur w programach komputerowych.

Stopy procentowe w górę?

Analitycy i ekonomiści są podzieleni - czy będzie podwyżka stóp procentowych? Dobre dane o inflacji i sprzedaży detalicznej zwiększają prawdopodobieństwo podwyżki stóp. Decydującym czynnikiem będzie październikowa projekcja inflacji oraz dane PKB za trzeci kwartał 2010 roku. Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA, przekonuje, że podwyżek stóp nie będzie ponieważ nie ma pewności co do trwałości ożywienia w gospodarce.

Wyścig gmin po inwestorów

W związku ze zbliżającymi się wyborami, przypatrzmy się, jak samorządy radzą sobie ze zdobywaniem nowych inwestycji. Jakie zachęty będą stosowane przez gminy w celu przyciągnięcia do siebie biznesu mówi Agnieszka Wojnarowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w PAIiIZ. 

TP SA zaskakuje stratą

Telekomunikacja Polska ze sporą stratą w III kwartale tego roku. To, że liczby są czerwone nie zaskakuje analityków, ale suma 720 milionów złotych dwukrotnie przekracza to, czego się spodziewali. Przed rokiem w III kwartale firma miała 327 milionów złotych zysku.

Sprawiedliwość płacenia

Rolnicy będą płacić składki zdrowotne zależne od ich dochodów. Trybunał Konstytucyjny uznał, że równe składki i to opłacane z budżetu państwa - są niezgodne z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej. O wyroku Trybunału z profesorem Wojciechem Jóźwiakiem i Rafałem Antczakiem, wiceprezesem Deloitte rozmawiał Rafał Wojda.

Początek końca KRUS?

Trybunał Konstytucyjny uznał, że składki zdrowotne rolników muszą być uzależnione od dochodów. Wszystkie za i przeciw zmianom w systemie ubezpieczeń dla sektora rolniczego przedstawiają goście w programie "Bilans": przewodniczący Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin i dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan dr Jacek Adamski.

Szykuje się protest celników

Czy grozi nam blokada wschodniej granicy? - zastanawia się "Rzeczpospolita". Jak pisze gazeta, ministerialne zarządzenie o tzw. wartościowaniu stanowisk wzburzyło celników, którzy twierdzą, że uderzy w pracujących na pierwszej linii.

Wakacyjne wojaże mocno podrożeją?

Resort finansów szykuje zmianę przepisów, która drastycznie podwyższy wysokość wymaganych od biur podróży gwarancji finansowych. Kto organizuje wycieczki samolotowe - będzie musiał mieć polisę na 18 proc. rocznego obrotu - donosi "Rzeczpospolita".

RDO: Kupiliśmy Calatravę

Do wirtualnego portfela „Rynków dla opornych” dołączyła propozycja pana Rafała z Rudy Śląskiej – spółka Calatrava. Tym samym, nasz portfel liczy już siedem spółek

Twój głos, Twoje pieniądze

Firmowa przeprowadzka może się opłacić. Samorządy mają dużo swobody w ustalaniu m.in. podatku od środków transportowych. To spora część kosztów w przypadku na przykład firm transportowych. Część przedsiębiorstw może rozważać możliwość przeniesienia siedziby firmy tak, aby móc skorzystać z preferencyjnych stawek podatku. Kto i ile może faktycznie zaoszczędzić oraz czy faktycznie trzeba przenieść całą swoją działalność?

Pękające linki

Linki holownicze, klemy zasilania, łańcuchy na koła - to tylko część artykułów, które mogą być niezbędne zimą. Zanim jednak nastaną duże mrozy i wysokie śniegi Federacja Konsumentów postanowiła sprawdzić jakość sprzedawanych akcesoriów. Opinie na temat wyników testów zbierał Marek Klapa.

Co 10 urzędnik straci pracę

Zatrudnienie w administracji publicznej do 2013 roku ma być zmniejszone o 10 proc. - zakłada projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Na liście "do ostrzału" są m.in. KRUS, ZUS, NFZ. Redukcje zatrudnienia nie grożą na przykład pracownikom Sejmu.

Umowa gazowa na finiszu

Rząd zaakceptował aneks do porozumienia gazowego z Rosją. W komunikacie wydanym po posiedzeniu Rady Ministrów zapowiedziano, że umowa gazowa pomiędzy rządami Rosji i Polski może zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu. O szczegóły umowy Rafał Hirsch pytał Macieja Kaliskiego, dyrektora w Ministerstwie Gospodarki

Fiskus odpuścił - ulgi zostają

Podatnicy będą mogli korzystać z ulgi prorodzinnej, ulgi internetowej oraz 50- i 20-proc. kosztów uzyskania przychodu, nawet jeśli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB - powiedziała PAP we wtorek po posiedzeniu rządu minister pracy Jolanta Fedak. Ministerstwo Finansów proponowało w takiej sytuacji finansów publicznych automatyczna likwidację tych przywilejów.