Najnowsze

Najnowsze

"Zwyciężyła przyjaźń"

Gazprom ogłasza koniec wojny z Białorusią. Prezes Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył w piątek, że nie widzi żadnych problemów, które uniemożliwiałyby podpisanie z Białorusią aneksu do kontraktu z 31 grudnia 2006 roku określającego warunki tranzytu gazu w 2010 roku.

Plan Osborne’a w Wielkiej Brytanii

To najostrzejszy budżet od 30 lat pod względem cięć wydatków państwowych od 30 lat w Wielkiej Brytanii mówi Michael Dembiński, dyrektor Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej. Jego zdaniem  cięcia budżetowe dadzą się we znaki zarówno bogatym i biednym w ciągu najbliższych 4 lat.

Fed nie zaskoczył

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych bez zmian. Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej utrzymał podstawową stopę w przedziale od zera do 0,25%. Fed powtórzył, że rekordowo niski poziom stóp procentowych zostanie utrzymany w dłuższym okresie. Zdaniem Maurycego Kuhna z Getin Noble, Fed nie podniesie stóp procentowych do końca roku.

Czy sąd skazał Rumunię na bankructwo?

Pomoc MFW i Unii Europejskiej dla Rumunii zagrożona. Sąd Konstytucyjny w Bukareszcie uznał, że niektóre elementy programu oszczędności, który jest warunkiem, by Rumunia dostała tę pomoc, są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Powodziowy biznes Ergis-Eurofilms

Spółka Ergis-Eurofilms produkuje specjalistyczne folie do uszczelniania wałów powodziowych. Przed powodzią nikt w Polsce nie był jednak zainteresowany tymi produktami. Po powodzi zamówienia posypały się lawinowo. Eksport spółki do Niemiec tylko w ubiegłym roku wzrósł dwukrotnie, a w ciągu zeszłego roku Ergis-Eurofilms sprzedała tyle towaru co jej konkurenci w ciągu ostatnich pięciu lat. Jak to wpłynie na wyniki i rozwój spółki mówił na antenie TVN CNBC Biznes jej prezes Tadeusz Nowicki.

Obwodnice za darmo dla osobowych

Samochody osobowe do 3,5 tony oraz motocykle mają być zwolnione z obowiązku płacenia za przejazd odcinkami autostrad, finansowanych z budżetu państwa, a przebiegających w pobliżu miast - powiedział w piątek dziennikarzom minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Kto kupuje polską ziemię?

Najwięcej nieruchomości w Polsce nabywają Niemcy, Ukraińcy, Holendrzy, Rosjanie i Austriacy - wynika z przyjętego w piątek przez Sejm sprawozdania ministra spraw wewnętrznych i administracji za rok 2009. Najczęściej cudzoziemcy kupują na Śląsku i Mazowszu.

FT: mieliście szczęście, ale do roboty

Polska jako jedyne państwo UE uniknęła recesji w latach 2008-09, ale nie może spocząć na laurach z powodu chwiejnej kondycji strefy euro i wysokiego wzrostu deficytu budżetowego w ubiegłym roku - napisał piątkowy "Financial Times".

Mispol stawia na marketing

Firma szacuje, że w 2010 roku osiągnie maksymalnie 10-procentowy wzrost przychodów, a w kolejnych latach zamierza przeznaczać na marketing w segmencie pasztety, konserwy, smarowidła - 8 proc. przychodów tego segmentu. Jak powiedziała prezes Mispolu - Mirosława Achinger w TVN CNBC BIZNES planowane są dwie kampanie informacyjne wspierające sprzedaż, co podyktowane jest zbyt dużą różnicą odbiorców poszczególnych produktów.

Łukaszenka: Gazprom nam nie płaci

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ostrzegł w piątek na posiedzeniu rządu w Mińsku, że jeśli Gazprom nie ureguluje w pełni długu za tranzyt gazu, to jego kraj wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu i ropy przez swoje terytorium. Nie jesteśmy im nic winni - odpowiada na to Gazprom.

Bakalland inwestuje na Ukrainie

Bakalland kupił na Ukrainie spółkę Aromix, która produkuje nie tylko bakalie ale i przyprawy. Aromix planuje w przyszłym roku przychody na poziomie 20 milionów złotych. O tym dlaczego warto inwestować u naszego wschodniego sąsiada i czy ten rynek będzie rósł szybciej niż polski, mówił na antenie TVN CNBC Biznes, prezes spółki Bakalland, Marian Owerko.

Kryzys w branży spożywczej?

Branża spożywcza w czasie kryzysu zmienia się, konsumenci kupują tańsze produkty. Prawdziwą furorę robią sieci dyskontowe. Podaż utrzymuje się jednak na dobrym poziomie. W 2009 roku wartość rynku spożywczego w Polsce wyniosła ponad 220 miliardów złotych. Według dyrektora handlowego sieci sklepów Piotr i Paweł, Macieja Stoińskiego, nawet na kryzysowym rynku spożywczym, ciągle jest miejsce dla supermarketów oferujących produkty lepszej jakości.

Grecja sprzedaje wyspy, żeby spłacić długi

Grecki rząd negocjuje sprzedaż dużych działek, a nawet całych wysp, na skąpanych w słońcu wyspach morza egejskiego, dowiedział się w piątek Guardian. Zyski z transakcji miałyby pomóc w walce z wielkim deficytem budżetowym kraju.

Żywność bez jakości

Niezgodność informacji na etykiecie z zawartością produktów żywnościowych to według Inspekcji Handlowej główny grzech jej producentów. Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, Maria Ślęzak mówiła w TVN CNBC Biznes o zanotowanych przypadkach fałszowania składu żywności, zaniżania jej jakości, a także mylącego opisu.

Idealne ubezpieczenie na wakacje

Ile kosztuje wakacyjne ubezpieczenie dla dziecka? W jakim stopniu zabezpieczy to je przed niespodziewanymi sytuacjami na koloniach? Czy warto korzystać z ofert biur podróży i na jakie ulgi możemy liczyć wykupując pakiet ubezpieczeniowy?  O tym jak wyjechać bezpiecznie na wakacje mówiła na antenie TVN CNBC Biznes, Joanna Królikowska - Bocheńczyk ze Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

Sprzedaż detaliczna w górę

Dane sprzedaży detalicznej w maju rok do roku lepsze od oczekiwań. Największy wzrost sprzedaży, bo aż 24,1% odnotowano wśród sprzętu RTV i AGD, paliw (18,8%) i kosmetyków (17,9%). Poprawę nastrojów konsumenckich komentują Radosław Cholewiński, główny ekonomista Noble Bank oraz Czesław Grzesiak, wiceprezes Tesco Polska.

Euro 2012 zwiększy PKB

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej pozytywnie wpłyną na polską gospodarkę. I choć budżet państwa dołoży do tej inwestycji, to w efekcie do 2020 roku wzrost PKB będzie odczuwalny - wynika z raportu Impact oceniającego wpływ imprezy na polska gospodarkę. Gościem programu "90 minut" był współautor i redaktor naczelny raportu - dr Jakub Borowski ze Szkoły Głównej Handlowej.

Dobre dane makroekonomiczne Polski

Dobre dane makroekonomiczne Polski za maj, to m.in. wynik zarobków w firmach mówi Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte BC. Jego zdaniem, słowa ministra finansów Jacka Rostowskiego, który straszy obniżeniem ratingu Polski w przypadku wygrania wyborów prezydenckich przez Jarosława Kaczyńskiego to błąd, bo rynki są pamiętliwe.

Bezrobocie coraz niższe

11,9 % - stopa bezrobocia jest niższa, niż spodziewali się ekonomiści. Z rejestrów urzędów pracy w Polsce ubyło prawie 66 tysięcy bezrobotnych. Taka tendencja powinna utrzymać się co najmniej do jesieni. Przełom października i listopada będzie kluczowy w ocenie rynku pracy, bo skończy się sezon na pracowników dorywczych. Od tego jak zachowa się wtedy rynek pracy będzie zależała pełna ocena sytuacji. Ekonomiści przypominają, że do jednocyfrowej stopy bezrobocia sprzed kryzysu jeszcze nam daleko, a na wyraźną poprawę trzeba będzie jeszcze poczekać.

Inteligentne liczniki prądu skłaniają do oszczędzania

Inteligentne liczniki prądu w polskich domach za kilka lat mają stać się powszechne. Nie tylko zliczają zużycie prądu, ale też na bieżąco informują odbiorcę o stanie rachunku. W Polsce, gdzie średni roczny rachunek za prąd to około 800 złotych, oszczędność mogłaby wynieść ponad 100 złotych. Do modernizacji sieci państwa członkowskie Unii chce zmusić Komisja Europejska.

Niebo bardziej otwarte

Coraz mniej ograniczeń na atlantyckim niebie. Ministrowie transportu krajów Unii Europejskiej podpisali ze Stanami Zjednoczonymi kolejne porozumienie o tak zwanym otwartym niebie. Umowa przewiduje, że liniom lotniczym z obu stron Atlantyku będzie łatwiej kupować nawzajem swoje pakiety akcji.

Optimus pomógł portfelowi RDO

Wreszcie zarabiamy. Po kilku gorszych dniach, Optimus przyniósł nam dzisiaj zarobek. Portfel Rynków dla Opornych wypadł dzięki temu lepiej niż indeks WIG20. W dalszym ciągu sporo gotówki znajduje się jednak w naszym portfelu i szukamy nowych okazji. W czwartkowym odcinku zastanawialiśmy się nad spółką, która być może będzie pomagała Amerykanom w usuwaniu plamy ropy w Zatoce Meksykańskiej.

Karty kredytowe nie dla każdego

W 1 kwartale tego roku zlikwidowano około 613 tys. kart kredytowych. Wyniki raportu NBP komentuje Halina Kochalska z Gold Finance. Jej zdaniem banki odbierają karty klientom, którzy nie spełniają zaostrzonych wymogów. Cześć z nich sama rezygnuje z karty, która kusi do większych zakupów.

Rządy mają dalej pompować pieniądze?

Państwa G20 nie mogą osiadać na laurach i muszą pamiętać, że ożywienie w gospodarce jest nierówne i słabe - taki wniosek płynie ze szkicu dokumentu, jaki mają przyjąć liderzy G20 na szczycie w Kanadzie pod koniec tego tygodnia. Do tekstu dotarła agencja Reuters.

W sobotę rusza szczyt G20

Cięcia publicznych deficytów, czy pompowanie publicznych pieniędzy w gospodarkę? Co zapewni gospodarczy wzrost? O tym co ważniejsze dyskutować będą w najbliższą sobotę przywódcy państw grupy G20. Do spotkania przygotowują się nie tylko ekonomiści.

Bruksela broni TP SA

Komisja Europejska otworzyła w czwartek postępowanie przeciwko Urzędowi Komunikacji Elektronicznej. KE postanowiła zbadać, czy UKE dopełnił obowiązku konsultacji opłat za hurtowe usługi szerokopasmowe narzucając ich ceny TP SA. Takie konsultacje przewidują unijne przepisy.

Debiut Budostalu-5 na GPW

Spółka Budostal-5 zadebiutowała dziś na GPW. Działa ona w branży inżynieryjno-budowlanej. Specjalizuje się w budowie dróg wraz z obiektami inżynieryjnymi takimi jak mosty, sieci kanalizacyjne czy oczyszczalnie ścieków. O planach inwestycyjnych mówi Marek Leśniak, prezes Budostalu-5.

Gaz łupkowy niebezpieczny

Rozpala wyobraźnię, ale rozpala też wodę w kranach. Amerykanie 10 lat po rozpoczęciu przemysłowego wydobycia gazu z łupków odkrywają drugą stronę medalu. HBO w tym tygodniu wyemituje film pokazujący jak technologia eksploatacji gazu łupkowego polegająca na rozsadzaniu łupków toksycznymi substancjami powoduje skażenie wód podziemnych i pozostałościami substancji aktywnej i węglowodorami. Stawia to pod dużym znakiem zapytania plany kandydatów na prezydenta, żeby z Polski uczynić drugą Norwegię.

Rury znowu wypełniły się gazem

Gazu tym razem nie zabrakło, choć polscy operatorzy systemów przesyłowych przyznali, że w minionej nocy na granicy z Białorusia jego ciśnienie znacznie spadło. Teraz dostawy gazu ziemnego dla firm i klientów indywidualnych realizowane są zgodnie z zapotrzebowaniem - poinformowały w czwartek Gaz-System i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.