Najnowsze

Najnowsze

Ta ustawa postawi Polskę na nogi?

Łatwiejsze procedury i nowe rozwiązania - to główne założenia przyjętej we wtorek przez rząd tzw. ustawy żłobkowej. Przedstawiciele pracodawców nie mają wątpliwości: nowe przepisy rozwiążą wiele problemów zarówno demograficznych jak i rynku pracy.

Rekomendacje dla spółek

O rekomendacjach dla takich spółek jak Trakcja Polska, Integer i Budimex w programie "Rynki Dnia" z naszym gościem Adrianem Kyrczem, analitykiem DM IDM rozmawiał Mikołaj Kunica.

Bezpieczny biznes za granicą

W programie "Biznes Lunch" rozmowa z przedstawicielem wywiadowni gospodarczej Dan&Bradstreet Poland Dawidem Piątkiem. Od czego zaczyna się sprawdzanie klienta, który chce współpracować z kimś z zagranicy? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość.

Ryzykowany biznes w Rosji?

W programie "Biznes Lunch" rozmowa z Henrykiem Cugą - sekretarzem rady biznesu Polska-Rosja przy KIG oraz Aleksandrem Pronkiewiczem - ekspertem prawa handlowego Chałas i Wspólnicy na temat handlu ze wschodem. Jak postrzegać rynek rosyjski by robić dobre interesy chociaż obarczone dużym ryzykiem?

Ceny prądu "buntowników" znów pod kontrolą

Udało się raz i tyle. - RWE Polska i Vattenfall Sales Poland nie mogą już samodzielnie zmieniać swoich cenników dla gospodarstw domowych - poinformowała rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki. Wcześniej firmy wykorzystały kadrowo-decyzyjne zamieszanie w Urzędzie, aby nie musieć tego robić.

700 osób straci pracę na kolei

Kilkuset związkowców protestowało przed siedzibą Przewozów Regionalnych w Warszawie. Domagali się od zarządu spółki przedstawienia do konsultacji planu restrukturyzacji firmy, bo obawiają się masowych zwolnień. Ze związkowcami spotkał się prezes spółki, który przyznał, że program monitorowanych zwolnień obejmie 700 osób.

Lubawa czeka na strategię

Główny cel to zorganizowanie sprawnej struktury sprzedaży, ma to zwiększyć sprzedaż odbiorcom cywilnym. Lubawa liczy też na większe od zaplanowanych na ten rok zlecenia od wojska. W programie "Dzień na Rynkach" rozmowa z prezesem spółki Przemysławem Borgoszem.

Fast Finance na GPW

Spółka Fast Finance SA zadebiutowała na rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Do obrotu giełdowego zostanie wprowadzonych 40 mln akcji serii B oraz 15 mln akcji serii C o wartości nominalnej 1 grosz każda.

Sawicki sprzedał pakiet makaronów

Zdzisław Sawicki sprzedał w 2 transakcjach pakietowych ponad 0,9 mln akcji Makaronów Polskich po 6 zł. Akcje odkupił od niego inwestor Marek Jutkiewicz. W programie "Dzień na Rynkach" rozmowa z przedsiębiorcą i inwestorem giełdowym Zdzisławem Sawickim.

Wkrótce zaleją nas reklamy

Częstsze bloki reklamowe, przerywanie reklamami programów oraz legalne umieszczanie produktów reklamowych w polskich filmach i serialach - m.in. takie zmiany nastąpią w ustawie o rtv, po wdrożeniu unijnej dyrektywy audiowizualnej. W tej kwestii jednak resort kultury jest spóźniony już ponad trzy miesiące.

Fiskus nie zapewnił popytu

Słabe wyniki Novitusa są efektem braku nowych podatników, którzy muszą mieć kasy fiskalne. Prezes spółki Bogusław Łatka liczy na to, że w tym roku spółka osiągnie dwucyfrowe wzrosty na każdym poziomie. W programie "Dzień na Rynkach" z prezesem Novitusa rozmawiał Rafał Hirsch.

Gdzie obiecane reformy?

Ile wyniósł dług publiczny, dokąd zaprowadzi nas konflikt na linii NBP - resort finansów, co z kotwicą budżetową? Gościem "Pieniędzy od Rana" był szef doradców premiera minister Michał Boni.

Kto jeśli nie Ukraina?

-Jeśli nie zdążycie, odbierzemy wam część Euro 2012 - gani Ukrainę szef UEFA Michael Platini. Jak bardzo problemy finansowe naszego partnera położą się cieniem na przygotowania do piłkarskich mistrzostw? Pytaliśmy o to Andrzeja Boguckiego, wiceprezesa PL.2012.

Święta będą tańsze

W dyskontach ciągle najtaniej, a w dodatku - co ważne dla klientów - ceny żywności nadal spadają. Ta tendencja utrzyma się co najmniej do połowy roku. Oznacza to, że za świąteczne zakupy zapłacimy mniej niż przed Bożym Narodzeniem - donosi "Rzeczpospolita".

Twój Brat Pit

Dopłata i zwrot podatku, jakie formalności, jak sfinansować dopłatę jeśli nie mamy środków czyli akcji Twój Brat Pit w TVN CNBC Biznes ciąg dalszy. W programie "Pieniądze od Rana" rozmowa z Anna Misiak, MDDP.

Wypożyczalnia video

W tym wydaniu magazynu Firma otwieramy nową wypożyczalnię filmów video, czyli sprawdzamy dlaczego wypożyczalni w Polsce ubywa, sprawdzamy jak skonstruować repertuar, wyposażyć lokal, jakiej wielkości powinien być i skąd właściwie biorą się filmy.

LOT tnie zarobki

PLL LOT zaciska pasa. Od kwietnia zarząd wprowadza nowe regulaminy - wynagrodzeń oraz pracy. Ten ostatni ma przynieść spółce ok. 50 mln zł oszczędności. Oprócz planowanych obniżek płac, kondycję firmy ma poprawić redukcja zatrudnienia o 10 proc. Oznacza to, że do końca maja pracę ma stracić około 400 osób.

Masowo zatrudniamy Ukraińców

Harówka na budowie, ciężka praca w rolnictwie czy opieka nad starszymi - czego Polacy w kraju podejmują się niechętnie, zrobią Ukraińcy. I do tego tanio. W ekspresowym tempie rośnie w liczba zatrudnianych w Polsce pracowników ze Wschodu. I choć fakt ten hamuje wzrost naszych płac, to dzięki zatrudnianym Ukrainkom wiele kobiet wraca do pracy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Fast food w sieci franczyzowej

W tym odcinku magazynu Firma otwieramy restauracje w sieci fraczyzowej, czyli mówimy jak przekonać do siebie centralę, pokazujemy gdzie otworzyć restaurację, sprawdzamy jak mają się zyski sieci do naszych zysków i podliczamy ile jest propozycji polskich sieci franczyzowych.

Komis samochodowy

W tym wydaniu magazynu Firma otwieramy komis samochodowy, czyli sprawdzamy jak taką firmę urządzić, badamy ile na rynku zmieści się jeszcze komisów, liczymy ile możemy zarobić sprzedając samochód i przez ile aut możemy to przemnożyć.

Sklep jubilerski

W tym odcinku magazynu Firma zanurzymy się w świat drogocenności, czyli sprawdzimy kto dziś zajmuje się biżuterią, sprawdzamy czy trzeba ją robić, czy wystarczy tylko sprzedawać. Zorientujemy się bez czego nie wystartujemy w tym biznesie i policzymy ile da się na drogocennościach zarobić.

Nauka jazdy

W tym odcinku magazynu Fima uruchamiamy szkołę nauki jazdy, czyli sprawdzamy jak zdobyć uprawnienia, jakie kursy oferować trzeba, a jakie także warto. Przyglądamy się również kosztom i sprawdzamy na jakich zasadach może się ten interes opłacać.

Polityka zagraniczna to turystyka na koszt państwa

Polityka wewnętrzna także. Czyli na koszt podatnika. Każdy z nas płaci za wyjazdy polityków, a ci bardzo chętnie korzystają z przywilejów darmowych przejazdów i przelotów. Czy korzystają rozsądnie? Wydatki na te cele redukuje właśnie brytyjski rząd. Czy podobnych oszczędności powinniśmy szukać także w Polsce?

Bez reakcji na zamachy

Trzydzieści osiem osób zginęło w zamachach w Moskwie - rynki ani drgnęły. W programie "bilans" rozmowa z dr Henrykiem Borko - Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna.

Koniec samowoli gmin

Do tej pory z przekraczającymi nawet kilka tysięcy proc. podwyżkami za użytkowanie wieczyste trzeba się było pogodzić. Gmina tłumaczyła je wzrostem wartości gruntu. Teraz można się od takiej decyzji odwołać. Co więcej resort gospodarki pracuje nad ustawą, z której wynika, że podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste możliwa będzie nie częściej niż co trzy lata i maksymalnie o 50 proc. - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W godzinę zginie tysiąc świń

W połowie kwietnia w Kutnie ruszy produkcja z największej rzeźni w Polsce i trzeciej pod względem wielkości rzeźni w Europie - donosi "Puls Biznesu". W zakładzie będzie można zabijać do tysiąca świń na godzinę.

PIT a koszty uzyskania

O kosztach uzyskania przychodu, czyli akcji Twój Brat PIT ciąg dalszy. O tym w magazynie "90 Minut" z Wojciechem Piotrowskim, doradcą podatkowym w KPMG, rozmawiał Marek Tejchman.

Po co nam linia i MFW?

Potrzebna, czy nie. Spór o linię kredytową w Polsce. My pytamy o działanie MFW i Banku Światowego na świecie? Gośćmi programu "90 minut" byli Michał Dybuła - główny ekonomista BNP Paribas Polska oraz Rafał Antczak - wiceprezes Deloitte.

VOLVO już nie ze Szwecji

Markę, przez wielu cenioną za wysoką jakość, właśnie przejmują Chińczycy. Firma Geely zapłaci Fordowi 2 miliardy dolarów. To zaledwie jedna trzecia tego, co FORD zapłacił 11 lat temu za szwedzkiego producenta samochodów. Światowa mapa produkcji aut powoli się zmienia. Znane marki z Wysp Brytyjskich, czyli Land Rover i Jaguar na dobre przeszły już w ręce indyjskiej firmy TATA. Z rynku znika Hummer, a podobny los może spotkać należącego do Mercedesa luksusowego Maybacha. W programie "Bilans" rozmowa Roman Dębęcki - zastępca red. naczelnego "Auto Świat"

Spadkowa sesja w Warszawie

Spadki na początku nowego tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. WIG 20 stracił na zamknięciu 0.41 procent. 2485 punktów to poziom, na jakim zatrzymał się indeks największych spółek. O przebiegu tej sesji Błażej Karwowski.