Najnowsze

Najnowsze

Jak przekonać fundusz private equity do inwestycji w naszą firmę?

Każdy fundusz inwestycyjny ma swoją własną politykę inwestycyjną. Ważne jest więc żeby dobrze wybrać fundusz - mówi partner w MCI Management SA Grzegorz Gromada. Jak podkreśla ważny jest pomysł ale też zespół, który realizuje dane przedsięwzięcie zaznacza Grzegorz Gromada. Jak dobrze przygotować się do rozmowy z funduszem inwestycyjnym zdradzał gość programu "Biznes Lunch" - Grzegorz Gromada, partner w MCI Management SA.

Jak organizować pracę w upały?

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada wzmożone kontrole w firmach. Inspektorzy będą szczegółowo sprawdzać czy pracodawcy zapewnili w czasie upałów odpowiednie warunki pracownikom, przede wszystkim nieograniczony dostęp do wody. W trosce o pracowników można wprowadzić przerwy w czasie pracy, innym rozwiązaniem jest skróceniem godziny pracy. Można też, jak podpowiada Katarzyna Żmijewska, podczas spotkań biznesowych częstować pracowników i klientów świeżymi owocami czy warzywami zamiast ciastek. O to jak zarządzać pracownikami w czasie upałów nie studząc ich motywacji pytał Paweł Blajer Katarzynę Żmijewską z Great Place To Work Institute Polska, która była gościem programu "Biznes Lunch"

Bruksela: Jamał dla każdego

Komisja Europejska uznała, że Polska łamie zasady unijnego rynku gazu. Według brukseli, Polska zmusza importerów do przechowywania gazu w Polsce i jednocześnie odmawia im dostępu do gazociągu Jamał, co uniemożliwia transport surowca do innych krajów Europy.

Polnord chce budować z PKO BP

Polnord chce, by PKO BP stanął czele konsorcjum w Gdańsku. Dzięki temu deweloper ma sfinansować budowę wycenianego na 450 milionów złotych kompleksu mieszkaniowo-usługowego na położonej w Gdańsku Wyspie Spichrzów. Gościem programu "Dzień na rynkach" był prezes Polnordu Wojciech Ciurzyński.

Fiat bliżej naszych 40 milionów

Międzyresortowy zespół ds. inwestycji zagranicznych rekomenduje wsparcie dla koncernu Fiat. Otwiera to drogę do rządowego prawie 40-milionowego wsparcia dla produkcji lancii ypsilon w Tychach. Fiat wystąpił o pieniądze po decyzji, że nowa panda będzie produkowana we Włoszech zamiast w Polsce.

Co zrobić gdy pracownik znika z dnia na dzień?

Pracownik na etacie, który nie przyszedł do pracy, może zostać zwolniony dyscyplinarnie. Co ciekawe, takie wypowiedzenie pracodawca może wysłać do pracownika pocztą. W przypadku umowy zlecenia możemy nałożyć na pracownika karę pieniężna za niestawienie się w pracy. Ale jak podkreśla Iwona Jaroszewska-Ignatowska z Kancelarii Prawa Pracy, musimy zawrzeć w umowie z pracownikiem odpowiedni zapis regulujący kwestie kary za niestawienie się w pracy. Na podstawie umowy zlecenia można dochodzić zapłaty odszkodowania od nielojalnego pracownika. Gościem Pawła Blajera w programie "Biznes Lunch" była Iwona Jaroszewska-Ignatowska - Kancelaria Prawa Pracy.

Plany NG2

Czerwiec był dla spółki NG2 lepszy niż kwiecień i maj. W ujęciu rocznym sprzedaż wzrosła bowiem o blisko 30%. Jak powiedział dyrektor finansowy i wiceprezes NG2 - Piotr Nowjalis - w lipcu można mówić o kilkuprocentowym wzroście sprzedaży w porównaniu z poprzednim rokiem. Gość programu "Dzień na rynkach" dodał ponadto, że spółka planuje w tym roku otworzyć od 50 do 60 nowych sklepów. 

Kto nie kupił nowych samolotów dla VIP-ów?

Polskie VIP-y "od zawsze" mają problemy z samolotami. Rządowa flota to maszyny odziedziczone po PRL-u, i choć od dawna wiadomo, że pilnie trzeba ją wymienić, to polityczne kolejne ekipy - bez wyjątku - boją się wrzasku tabloidów, że niepotrzebnie wydają pieniądze podatników na swe luksusy.

Drugiego dna recesji nie będzie

Drugi kwartał był najgorszy dla TFI od czasu zakończenia bessy - przyznaje prezes ING TFI Leszek Jedlecki. Gość programu "Dzień na rynkach" zdradza że najatrakcyjniejsze obecnie są sektory: budowlany, finansowy i energetyczny. Dodaje, że fundusz nie inwestuje w spółki z NewConnect, gdyż ich płynność jest niska, za to pozytywnie oceniany jest sektor IT.

Kary za brak wody w firmie

Państwowa Inspekcja Pracy grozi grzywną nawet do 30 tys. zł pracodawcom którzy w upalne dni nie zapewnią pracownikom odpowiednich warunków pracy. Pracownicy muszą mieć przede wszystkim nieograniczony dostęp do wody. Inspekcja przypomina, że czas pracy powinien być skracany jeśli temperatura staje się zbyt uciążliwa w miejscu zatrudnienia. Zastępca Głównego Inspektora Pracy dr Marian Liwo zapowiedział w programie "Pieniądze od rana" dodatkowe kontrole inspektorów w przedsiębiorstwach i wyciąganie konsekwencji finansowych jeśli prawo będzie łamane.

Są chętni na Puławy i Police

Kilkanaście firm jest zainteresowanych kupnem Zakładów w Puławach i Policach - poinformował wiceminister skarbu państwa Adam Leszkiewicz. MSP do 23 lipca czeka na wstępne oferty na zakup oddzielnie Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Chemicznych Police. Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu był gościem programu "Dzień na rynkach".

"To nie usterki Toyot, to wina kierowców"

Amerykański Departament Transportu przeanalizował dziesiątki wypadków z udziałem samochodów Toyoty w związku z podejrzeniami, że przyczyniły się do nich usterki techniczne i niekontrolowane przyspieszanie pojazdów. Jak donosi "Wall Street Journal", ustalono, że winę w większości przypadków ponoszą kierowcy, a nie wadliwe pojazdy. Sam koncern na całym świecie wycofał do naprawy ok. 10 milionów swych samochodów.

Nowe przepisy o odpadach

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku ma obowiązywać od pierwszego stycznia 2011 roku - zapewnił w programie "Pieniądze od rana" minister środowiska, profesor Andrzej Kraszewski. Dzięki ustawie to gminy będą odpowiedzialne za zagospodarowanie odpadów komunalnych co ma ukrócić samowolę firm wywożących odpady. Co zmiana prawa będzie oznaczała dla firm? O tym w programie Pieniądze od rana" z Andrzejem Kraszewskim, ministrem środowiska rozmawiał Paweł Blajer.

Sznur samochodów z polskich fabryk

Prawie 19-procentowy wzrost wobec tego samego miesiąca 2009 roku zanotowała w czerwcu produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce - wynika z raportu firmy Samar. Z taśm produkcyjnych zjechały w czerwcu ponad 92 tysiące samochodów.

Eurobank szuka partnera

Eurobank, rozpoczął poszukiwania inwestora dla Polbanku. Nowy partner miałby objąć część udziałów w spółce i pomóc w rozwoju banku. Obecnie Polbank działa w Polsce na mocy paszportu europejskiego, dlatego nie podlega Komisji Nadzoru Finansowego. Jak przyznał gość programu "Pieniądze od rana" Krzysztof Broda z Komisji Nadzoru Finansowego, jeżeli po transakcji powstanie podmiot niezależny z siedzibą w Polsce, to będzie on podlegał procesowi licencyjnemu. Z zastępcą Pionu Nadzoru Bankowego w KNF Krzysztofem Brodą rozmawiał Paweł Blajer.

Najlepszy kwartał w historii Intela

Największy na świecie producent procesorów w II kwartale tego roku zarobił 51 centów na każdą swą akcję. Suma 2,9 miliardów dolarów zysku znacznie przerosła oczekiwania rynku. Rok temu firma notowała stratę w wysokości 400 milionów dolarów.

Polbank na sprzedaż

Grecki Eurobank EFG poszukuje partnera dla swojego polskiego oddziału, Polbanku. Grecy zapewniają jednak, że na obecnym etapie nie są prowadzone rozmowy z żadnym konkretnym partnerem. Agencja Bloomberg powołując się na grecką prasę podała, że trwają w tej sprawie rozmowy z HSBC.

Jest więcej ofert pracy

Coraz więcej ofert pracy – dla specjalistów. W II kwartale liczba ofert niemal powróciła do poziomu sprzed kryzysu – głosi nowy raport Pracuj.pl. Największy wzrost nastąpił w województwie mazowieckim, a największy spadek – wśród ofert zagranicznych. Jak powiedział w programie "Pieniądze od rana" prezes Grupy Pracuj Przemysław Gacek w porównaniu do I kwartału najmocniej wzrosła liczba ofert pracy w branży logistyki i w budownictwie. Z Przemysławem Gackiem, prezesem Grupy Pracuj, właścicielem portalu Pracuj.pl rozmawiał Paweł Blajer.

Grad chce sprzedać cały Lotos

Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad zapowiada, że możliwa jest pełna prywatyzacja Grupy Lotos. Jednak zaznacza, że stanie się to dopiero po tym, jak wpłyną oferty. Aby tak się stało, wcześniej musi nastąpić zmiana prawa, zabraniającego Skarbowi Państwa pozbywania się decydującego głosu m.in. w Lotosie.

Walka na erotycznym szczycie

Największy wróg "króliczka" zamierza wykupić Playboy Enterprises Inc. - Oferta nadejdzie wkrótce - zapowiedział Marc Bell z FriendFinder, która to firma jest właścicielem magazynu "Penthouse". Kilka dni temu Hugh Hefner, założyciel miesięcznika "Playboy" poinformował, że zamierza zgromadzić całość akcji w swoim ręku (w tej chwili ma ok. 70 proc. udziałów).

Po danych o inflacji

Inflacja w górę zamiast w dół. Miała spaść w czerwcu do 2,1%, a wzrosła do 2,3%. Co ją popchnęło w górę? Polityka fiskalna sprawia coraz więcej problemów. Jakich decyzji od rządu w sprawie budżetu oczekuje Rada Polityki Pieniężnej, abyśmy nie podzielili losu krajów, które mają coraz mniejsza wiarygodność na rynkach. Z członkiem Rady Polityki Pieniężnej profesor Anną Zielińską-Głębocką, w programie "90 minut" rozmawiał Marek Tejchman.

Pocztowcy grożą strajkiem

Ponad 98 tys. pracowników Poczty Polskiej zarząd chce zabrać większość dodatków do pensji - pisze "Gazeta Wyborcza". Związkowy już grożą strajkiem.

Dzień na GPW

Dobre nastroje na rynkach światowych przełożyły się na warszawski parkiet. Dzisiaj najsłabszą spółką był Lotos, a najlepszymi spółkami były m.in. polskie banki - PEKAO SA i PKO BP. Rekordowo drogie były akcje PZU, za które trzeba było zapłacić 378 zł. Wig 20 zakończył dzień na plusie, na poziomie 0,85%. Obroty na koniec sesji wyniosły 2 mld 300 mln złotych i były to największe obroty od 18 czerwca

Rynki dla Opornych

Dzisiaj w "Rynkach dla Opornych" zastanawiamy się nad tym czy nasze wirtualne pieniądze zainwestować w akcje NFI Empik Media & Fashion.

Wymiana galerii?

Współwłaściciel Galerii Mokotów i Złotych Tarasów może przejąć dwa duże centra handlowe, pod warunkiem, że sprzeda Złote Tarasy. Urząd antymonopolowy dał warunkową zgodę na wielką koncentrację wynajmu powierzchni handlowo-usługowej. Wystarczającym zabezpieczeniem przed ograniczeniem konkurencji, będzie zdaniem UOKiK sprzedaż warszawskiego centrum handlowego Złote Tarasy. Co te zmiany będą oznaczać dla rynku? Patrycjusz Wyżga.

Dwa lata pandy

Dwa lata - co najmniej dwa lata. Jeszcze tyle w zakładzie w Tychach  produkowany będzie fiat panda - przynajmniej taką deklarację na antenie TVN CNBC Biznes złożył szef Fiat Autopoland -Enrico Pavoni. I choć nowy model tego samochodu będzie powstawał już pod Neapolem, to polska fabryka ma szansę z tej batalii wyjść czy może nawet wyjechać zwycięsko. Jak? O tym Marek Klapa.

Wchłonięcia Polimeksu Mostostal

W poniedziałek odbędzie się NWZA, na którym zapaść mają decyzje o wchłonięciu przez Polimex Mostostal siedmiu spółek, w tym Energomontażu Północ i Naftobudowy. O planach spółki z prezesem Polimeksu Mostostal, Konradem Jaskółą w programie "Rynki dnia" rozmawiał Rafał Hirsch.

Gorąco w pracy

Potężne upały i potężny wysiłek tych wszystkich, którzy w tak wysokich temperaturach muszą pracować. No właśnie czy muszą? A jeżeli tak to czy w pełnym wymiarze godzin i czy należy im się - wzorem krajów śródziemnomorskich - sjesta. I wreszcie co podczas pracy w takich warunkach musi zapewnić im pracodawca. Łukasz Kijek

Wezwanie na MW Trade

Getin Holding ogłosił wezwanie na 66% akcji MW Trade, po cenie 6,25 zł. Wartość księgowa spółki przypadająca na jedną akcję wynosi 3,69 zł. Zarząd MW Trade uważa, że to cena godziwa, zarząd zamierza sprzedać w sumie 52,5% akcji. Z prezesem spółki MW Trade Rafałem Wasilewskim, w programie "Rynki dnia" rozmawiał Rafał Hirsch.