Najnowsze

Najnowsze

Pieniądze dla innowatorów

Zastrzyk gotówki dla innowatorów. Technologiczne Miasteczko Multimedialne w Nowym Sączu dostało z PARP 100 milionów złotych na budowę centrum rozwoju innowacji w obszarze multimediów i IT. O szczegółach w programie "Blajer mówi: Biznes" opowiedział prezes Miasteczka Multimedialnego, Krzysztof Wnęk. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Moto nowości z Polski

Dwa bieguny polskiego rynku motoryzacyjnego. Plus - Fabryka Opla w Gliwicach i Ople astra czwartej generacji; Minus - FSO i coraz bliższa wizja bankructwa. Jaka droga rysuje się przed polskimi zakładami produkującymi samochody? Kto ma szansę wyjść na prostą, kto jest na zakręcie, a kto całkowicie zjechał na manowce? I czy ostre hamowanie oznacza zwolnienia? O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Wymierają ostrygi

Francuscy hodowcy ostryg załamują ręce. W tym roku europejskie hodowle tych mięczaków dziesiątkuje wirus... opryszczki. Wirus, który zaatakował już całe ławice ostryg w Europie, nie szkodzi ludziom, ale zabija ostrygi i może poważnie zagrozić branży.

Przyszłość specjalnych stref ekonomicznych

Przyszłość specjalnych stref ekonomicznych jest niepewna. Ministerstwa Gospodarki i Finansów kłócą się o zmianę zasad działania SSE. Czy w tej sytuacji inwestowanie w specjalnych strefach ekonomicznych jest bezpieczne? Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedstawiła swoje stanowisko w programie Blajer Mówi Biznes. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Bank, który nie boi się recesji

Alessandro Profumo, szef jednego z największych banków strefy euro Unicredit nie boi się drugiego dna recesji. Grupa Unicredit ma ponad 59 procent akcji banku Pekao SA.

Jak zarobić na węglu?

W 2009 r. JSW miała 345 mln zł straty netto. Finansom zaszkodził kryzys w sektorze stalowym. Zamówienia z hutnictwa spadły wtedy o ok. 40%.  Po pierwszym kwartale 2010 r. spółce udało się wypracować 117 mln zł zysku. Gościem Marka Tejchmana w programie "Rynki Dnia", był Marek Wadowski, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowy kredyt BGK

Nowy kredyt dla eksporterów - Bank Gospodarstwa Krajowego jeszcze w tym roku zaoferuje kredyt na prefinansowanie produkcji na eksport. Udzielaniem kredytu zajmą się banki komercyjne z którymi BGK podpisze umowy. O szczegółach w programie "Blajer mówi: Biznes" opowiedział Jerzy Kurella, wiceprezes BGK. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

IV wersja Astry

Gliwicka fabryka Opla uruchomi produkcję nowej Astry IV. Opel przeznaczy dodatkowe 120 milionów złotych na produkcję nowego modelu. Na pytania Roberta Stankiewicza odpowiadał Andrzej Korpaka, dyrektor fabryki Opla w Gliwicach.

Oszczędności LOT-u? Od 67 do 110 tys. za rekrutację

W ostatnich kilkunastu miesiącach zatrudnienie w PLL LOT spadło z 3,6 do 2,3 tys. osób. Zarządzający spółką tłumaczyli, że zwalnia pracowników bo szuka oszczędności. Jednocześnie prezes Sebastian Mikosz poszukiwał poprzez firmę headhunterską menedżerów, którzy mieli ratować LOT. Za podpis pod umową zapłacił headhunterowi 90 tys. euro, a za wskazanie odpowiedniego kandydata dokładał każdorazowo od 17 do 28 tys. euro.

Czeska gospodarka zaskoczyła

Czeska gospodarka ruszyła. PKB tego kraju zwiększył się w II kwartale 2010 roku o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, podczas gdy wcześniejsze prognozy mówiły o wzroście na poziomie 2,2 proc. - poinformował w środę Czeski Urząd Statystyczny (CzSU).

Polskie obligacje zatrzęsły Wall Street

Ceny akcji na całym świecie idą w górę po wtorkowych spadkach. Powód? Obawy o to, że w Europie wybuchnie jednak kryzys długu osłabły po tym, jak inwestorzy ruszyli kupować na wyścigi obligacje rządów Polski i Portugalii.

Niemcy boją się terminala

Niemieckie koncerny energetyczne i Gazprom uprawiają w Brukseli twardy lobbing, domagając się oceny terminalu LNG w Świnoujściu pod kątem europejskich konwencji ochrony środowiska z Espoo - napisał środowy "Wall Street Journal Europe".

Prywatyzacja Energi SA

Kto kupi Energę SA? O kupno gdańskiej spółki rywalizują PGE i czeski EPH, które za 83% akcji Energi musiałyby wyłożyć około 8 mld złotych. O szczegółach Mirosław Bieliński, prezes Energi SA, opowiadał w rozmowie z Rafałem Hirschem.

NIE dla państwowego monopolu w hazardzie

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zakwestionował istnienie monopolu państwowego na lotto i loterie w Niemczech. Według sędziów państwo może albo zakazać hazardu w ogóle, albo dopuścić do niego różne firmy, w tym także te z siedzibą w innych krajach Unii.

Słabe wyniki Travelplanet.pl

II kwartał był nieudany dla całej branży turystycznej. Travelplanet.pl nie jest wyjątkiem - w pierwszym półroczu strata netto spółki powiększyła się do 2,5 miliona złotych . O szczegółach Marcin Przybylski, prezes Travelplanet, opowiadał w rozmowie z Rafałem Hirschem.

Straty Anti po II kwartale

W II kwartale ANTI SA zanotowała stratę netto w wysokości 1,5 miliona złotych. To najgorszy wynik od debiutu na giełdzie. Jednak prezes spółki Arkadiusz Rzepa zapewnia, że w III kwartale ANTI SA osiągnie zysk netto. O szczegółach rozmawiał Rafał Hirsch w programie Dzień na Rynkach.

Protektor szykuje przejęcie

LZPS Protektor już po raz drugi przedłuża termin przejęcia spółki produkującej rękawice ochronne. Na antenie TVN CNBC, prezes Piotr Skrzyński zapewniał, że powodem opóźnienia jest chęć dopracowania transakcji. Nowa firma ma być dla Protektora impulsem do dalszego rozwoju na rynkach Europy Zachodniej.

LOT w kadrowych turbulencjach

W piątek możliwe są zmiany w zarządzie Polskich Linii Lotniczych LOT – dowiaduje się TVN CNBC z trzech niezależnych źródeł, w tym z Ministerstwa Skarbu Państwa. Według TVN CNBC dyskusja na temat zmian w zarządzie jest jednym z punktów programu piątkowego posiedzenia rady nadzorczej firmy.

BRE Bank w dobie pozwów zbiorowych

Szesnastu klientów mBanku i MultiBanku, którym banki nie chciały obniżyć kosztów kredytu hipotecznego we frankach, składają pozew zbiorowy. Uważają, że bank powinien obniżyć oprocentowanie wraz ze spadkiem rynkowych stóp procentowych. Więcej na ten temat w rozmowie Marka Tejchmana z Wiesławem Thorem, wiceprezesem BRE Banku.

Rok wielkich prywatyzacji

Ministerstwo Skarbu Państwa chce uzyskać w tym roku 25 miliardów złotych z prywatyzacji, po I półroczu było zaledwie 12,3 mld. Prywatyzacyjne plany MSP komentował w "Dniu na Rynkach" Jacek Socha, wiceprezes PwC.

Szef Ryanaira: Kupimy trzysta samolotów

Największa europejska tania linia lotnicza Ryanair przygotowuje się do wypłaty pierwszej w historii dywidendy dla akcjonariuszy, a jej szef mówi o zakupie 200-300 nowych samolotów. Michael O'Leary wraca też do pomysłu prowadzenia maszyn przez jednego tylko pilota.

Europa chce zostać w tyle?

Unia Europejska zachowuje się, jakby chciała pozostać w tyle - pisze w środę dziennik "Wall Street Journal", komentując wtorkowe orędzie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso w Parlamencie Europejskim.

Kieszonkowe dla dzieci

3 miliony polskich nastolatków co miesiąc otrzymuje 160 milionów złotych kieszonkowego. Jak powinno się uczyć młodych ludzi racjonalnego gospodarowania oszczędnościami? O tym w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Marcinem Staniewiczem z Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP.

Tak wygląda Opel Astra IV hatchback

Tak wygląda trzydrzwiowa wersja Opla Astra IV generacji - samochodu, który będzie produkowany w śląskiej fabryce koncernu General Motors. Gliwickie zakłady produkują już pięciodrzwiową wersję tego modelu, ale decyzja o tym, że będzie tam powstawać również wersja trzydrzwiowa oznacza dla fabryki nowe inwestycje.

Made in Germany mniej kusi

Niespodziewany spadek niemieckiego eksportu. W lipcu sprzedaż niemieckich towarów za granicę spadła o 1,5 procent wobec czerwca - podał Statistische Bundesamt. To pierwszy wynik pod kreską od 3 miesięcy. Zaskoczył on analityków, którzy nie oczekiwali zmiany.

6,5 mld dol. za chińskie komórki

Brytyjski potentat telekomunikacyjny za 6,5 miliarda dolarów sprzedał mniejszościowy pakiet akcji największej sieci komórkowej w Państwie Środka - China Mobile. To część strategii Vodafone, który postanowił skoncentrować się na strategicznych dla siebie rynkach.

Jak liczyć polski dług w UE?

Polska walczy o zmianę sposobu liczenia długu publicznego. Według polskiego rządu dzisiejsza, unijna metodologia jest dla nas krzywdząca i zawyża nasze statystyki. Kto w tym sporze ma rację? Budżet pod kontrolą Unii w "90 minutach". Gościem Rafała Wojdy był profesor Krzysztof Rybiński ze Szkoły Głównej Handlowej.

Szaleństwo z kratką

W salonach samochodowych prawdziwe szaleństwo: klienci ruszyli na zakupy "aut z kratką" - czyli osobówek z homologacją samochodu ciężarowego. Powód to rządowe zapowiedzi likwidacji z nowym rokiem ulg podatkowych na takie zakupy. Najbardziej pożądane są najbardziej luksusowe modele aut.

Miliony na promocję miast

Polskie samorządy wydają coraz więcej na swoją promocję. Od 2005 roku wydatki gmin, miast, powiatów i województw wzrosły ponad sześciokrotnie. Za co płacą samorządy i co z tego podatnicy - o tym w "Bilansie". Gośćmi Marcina Kowalskiego byli Kacper Pietrusiński, zastępca burmistrza dzielnicy Warszawa-Bielany i dr Magdalena Florek, z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.