Najnowsze

Najnowsze

Teraz już tylko w górę?

Chociaż złoty na koniec dnia nieznacznie tylko podrożał do euro i dolara, widać, że inwestorzy szukają pretekstu do kupowania polskiej waluty - twierdza analitycy. - Takie szukanie pretekstów do zakupów, jest charakterystyczne dla zdecydowanych trendów aprecjacyjnych - pisze analityk XTB Marcin R. Kiepas.W srodę rano złoty

Analiza danych makro

Umiarkowany wzrost cen żywności nie wpłynie na oczekiwanie inflacyjne i na samą inflację, uważa prof. Andrzej Sławiński, były członek RPP. Dla banku centralnego najważniejszą zmienną są jednostkowe koszty pracy.

Urośniemy powolutku

Polska gospodarka rośnie stabilnie, ale nie ma co liczyć w tym roku na wyraźne przyspieszenie. Dynamika PKB powinna być zbliżona do odnotowanej w pierwszej połowie roku, nieznacznie przekraczając 3 proc. - prognozują analitycy resortu gospodarki w komentarzu do środowych danych GUS o produkcji przemysłowej w lipcu.

Telemedycyna na NC

Udany debiut Telemedycy Polskiej na NC. Ireneusz Plaza, prezes spółki zapowiada rozszerzenie portfela usług Kardiotele. Pod koniec roku chce mieć 2,5 tys. klientów indywidualnych i 500 biznesowych.

Kolej będzie mogła upaść

Przewoźnik kolejowy będzie mógł upaść. Do tej pory było to niemożliwe. Jednak rząd przyjął w środę proponowane przez resort infrastruktury zmiany przepisów umożliwiające upadłość kolejowych spółek przewozowych - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. A kolejowe związki zawodowe już zapowiadają strajki.

Milion w Portfelu

Portfel podzielony równo między 4 aktywa. Inwestycje w Quercus Selektywny oraz defensywną Netię, PEP i Echo proponuje Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Rynek nieruchomości

Po latach wzrostów cen, lata stabilizacji, a co dalej? Przy okazji najnowszych danych z budownictwa przyjrzymy się perspektywom rynku nieruchomości. W programie "Godzina dla pieniędzy" gośćmi Roberta Stanilewicza byli: Katarzyna Kuniewicz, dyr. ds. badań i analiz REAS, Łukasz Madej, prezes ProDevelopment, oraz Paweł Grząbka, prezes CEE Property Group.

Ronson w II kw.

Ronson zanotował spadek zysku operacyjnego w II kw. o 64,5% w ujęciu rocznym. Członek zarządu i dyrektor finansowy spółki Tomasz Łapiński liczy na to, że sprzedaż mieszkań ruszy od września. Marże na nowych projektach powinny wynieść 20% - 30%.

215 tys. mazd ma usterki

Mazda ogłosiła w Stanach Zjednoczonych akcję naprawczą modeli 3 i 5. Serwisem będą objęte auta wyprodukowane między 2007 i 2009 rokiem. Powód akcji to problem z układem wspomagania kierownicy. Naprawa dotyczy 215 tysięcy pojazdów.

Czy Orlen ucieknie z Litwy?

Przejęcie przez Rosjan rafinerii Orlen Lietuva to tylko kwestia czasu - twierdzi główny analityk banku DnB Nord w Wilnie Rimantas Rudzkis. Od czasu, jak PKN Orlen kupił litewską rafinerię w Możejkach nie jest w stanie zapewnić rentowności tej inwestycji, a teraz rozważa, czy się z niej nie wycofać. Dlaczego? Bo nie ma szans, by Litwini zbudowali krótszą linię kolejową do rafinerii albo oddali Orlenowi kontrolę nad terminalem w Kłajpedzie, co jest konieczne dla opłacalności biznesu.

Inwestycje walutowe

Inwestycje walutowe objęte są dosyć dużym ryzykiem inwestycyjnym. W co zainwestować, żeby nie stracić? W programie "Strategie Rynkowe" Błażej Karwowski wspólnie z Agatą Urbańską, ekonomistą ING Wholesale Banking zastanawia się czy warto inwestować w czeską koronę i waluty krajów europy środkowej.

HR w małej firmie

Jak zarządzać personelem w małej kilkuosobowej firmie? Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. O tym w rozmowie Pawła Blajera z Alicją Konaszyc-Królikowską, dyrektorem HR w Bristol-Meyers Squibb Polska.

Przemysł w dobrej formie

Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 10,3 proc. rok do roku, po wzroście o 14,3 proc. rok do roku w czerwcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,1 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. To dane nieco gorsze od oczekiwań, ale nie martwią one ekonomistów.

Zmiany w przedszkolach

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało nowy projekt rozporządzenia dotyczącego przedszkoli. Zgodnie z nowym pomysłem lokal w którym będzie punkt przedszkolny musi mieć opinię straży pożarnej i Sanepidu. Musi on również posiadać dwa wyjścia na zewnątrz i specjalne wykładziny. Na temat nowych przepisów w programie "Biznes Lunch" Paweł Blajer rozmawiał z Aleksandrem Tynelskim, z Departamentu Zwiększania Szans Edukacyjnych w MEN.

Rząd zapowiada ostre cięcia, ale nie traci poparcia

100 dni po utworzeniu koalicyjnego rządu w Wielkiej Brytanii, jego szef, konserwatysta David Cameron cieszy się znacznym poparciem społeczeństwa. Według środowego sondażu 57 procent wyborców sądzi, że premier się sprawdzi. 52 procent ufa, że podejmie właściwe decyzje. To także oznacza poparcie dla radykalnego programu oszczędnościowego.

Sytuacja na światowych rynkach.

Gospodarki światowe wychodzą powoli z recesji, a Polska już nie jest samotną zieloną wyspą na mapie Europy. Sytuacja w strefie euro ustabilizowała się i już coraz ciszej słychać głosy mówiące  o rozwiązaniu Eurolandu. Czy w obecnej sytuacji mamy podstawy żeby obawiać się drugiego dna kryzysu? O tym w programie "Dzień na rynkach" Mikołaj Kunica rozmawiał z inwestorem giełdowym, Zbigniewem Jakubasem.

Jak wysokie będą emerytury?

Już niedługo 18 mln. Polaków dowie się o swoim stanie konta w ZUS za rok 2009. Zakład ma obowiązek informować swoich klientów o stanie zgromadzonych środków, a osobom powyżej 35 roku życia podać hipotetyczną wysokość przyszłej emerytury. Na temat przyszłych emerytur  w programie "Pieniądze od rana" Paweł Blajer  rozmawiał z Mirosławą Boryczką, wiceprezesem ZUS ds. finansowych.

Produkcja przemysłowa w lipcu.

Dziś poznamy dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej w lipcu. Analitycy spodziewają się wzrostu produkcji o 12 procent rok do roku, wobec 14,5-procentowego wzrostu odnotowanego w czerwcu. Ich zdaniem utrzymanie wysokiej dynamiki produkcji to efekt niskiej bazy z ubiegłego roku oraz pozytywnych tendencji w gospodarce wspartych sezonem prac budowlanych. Więcej na ten temat w rozmowie Pawła Blajera z Piotrem Kaliszem, głównym ekonomistą Citi Handlowego.

Tańsze paliwo?

Ropa na świecie jest najtańsza od blisko miesiąca, a kurs dolara do złotego najwyższy od 3 tygodni. W ubiegłym tygodniu nie przeszkadzało to jednak właścicielom stacji benzynowych obniżać cen. Benzyna 95 była tańsza o trzy grosze, a olej napędowy o cztery grosze w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. O tym ile będziemy musieli płacić za benzynę w najbliższym czasie, w rozmowie Pawła Blajera z Ryszardem Kaczmarkiem, prezesem BM Reflex.

Płace kontra inflacja

Niemal cały wzrost płac zjadła w lipcu inflacja. Czy podobnie będzie w kolejnych miesiącach a także co oznacza słaby odczyt niemieckiego wskaźnika ZEW. O tym wszystkim w rozmowie z głównym analitykiem BRE Banku, Ernestem Pytlarczykiem.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Rynek partnerstwa publiczno prywatnego rośnie coraz szybciej. W 2008 roku zrealizowane były pojedyncze projekty. W tym roku mamy ich już ponad 30, mówi Kacper Kozłowski z Investment Support.

Młodzi, zdolni i bez pracy

Na całym świecie bez pracy pozostaje 13% młodych ludzi w wieku 15-24 lat. O najgorszych wynikach w historii badań Światowej Organizacji Pracy rozmawiamy z Eweliną Kuźmicz, badacz Instytutu Spraw Publicznych.

MZ dzieli województwa

Odbiera bogatym, daje biednym, ale sobie najwięcej. Tak o nowym algorytmie podziału pieniędzy na leczenie MZ mówi Andrzej Sośnierz, były prezes NFZ. Marek Balicki, były minister zdrowia twierdzi, że obecny algorytm nie uwzględnia różnego czynniku kosztów w województwach.

Sprzedam luksusowe auto

Już po kupnie ekskluzywnego samochodu w salonie, traci on nawet 40% swojej wartości. Kiedy i jak opłaca się go sprzedać z jak najmniejsza stratą, doradza Piotr Włodarczyk, dyrektor handlowy EurotaxGlass’s.

"Times" w sieci się "nie czyta"

Chętnie czytamy prasę w sieci, ale pod warunkiem, że jest bezpłatna, co udowodnił londyński "Times". Internetowe wydanie londyńskiej gazety straciło co najmniej 40 proc. czytelników, od kiedy zaczęło pobierać opłaty za dostęp do swych treści.

Dobry II kw. Radpolu

Za dobre wyniki Radpolu w drugim kwartale 2010 r. odpowiada m.in. uruchomienie drugiego akceleratora, mówi Andrzej Sielski, prezes spółki. Zyski netto za cały rok 2010 mają wynieść ok. 12 mln zł zysku netto.

WIG20 odrabia straty

Inwestorzy na warszawskim parkiecie znów chętnie kupowali akcje. WIG20 zyskał 0,41 proc., odrabiając cześć strat z zeszłego tygodnia. Indeks największych spółek ciągnęły w górę KGHM i PKO BP.

Jak KE będzie liczyć dług publiczny? Decyzja do 6. września

Komisja Europejska do 9 września przygotuje swoje stanowisko w sprawie listu dziewięciu państw UE, które z inicjatywy Polski wystąpiły o zmianę metodologii liczenia długu publicznego. "Dziewiątka" chce, by metoda uwzględniła koszty przeprowadzonej reformy emerytalnej.

EM Lab zmienia nazwę

Zmiana nazwy na Medicap to element strategii spółki EM na lata 2010-2013, mówi Jacek Olechowski, prezes EM Lab. Ma nadzieję, że spółce uda się wypracować zysk w przyszłym roku.

Najem bez kłopotów

Wynajem mieszkań bez odpowiedniej umowy może nas narazić na kłopoty z "trudnymi" lokatorami. Jak ją sporządzić, by w razie jej wypowiedzenia nie narazić się na dodatkowe koszty i kłopoty, radzi Paweł Michniewicz, prawnik w kancelarii Barylski, Olszewski, Brzozowski.