Najnowsze

Najnowsze

"Brytyjski rabat" na celowniku Lewandowskiego

Premier David Cameron został powiadomiony, że czeka go ponowna bitwa o brytyjski rabat, czyli ulgę we wpłatach do kasy Unii Europejskiej. Sens rabatu zakwestionował komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski - donosi we wtorek londyński "Financial Times".

Mieszkanie dla żaka

Wrzesień to czas ożywienia na rynku najmu mieszkań. Jest to w dużej mierze zasługa studentów, którzy najczęściej w tym czasie poszukują mieszkań. Czy bardziej opłaca się wybrać lokum na obrzeżach czy w centrum, wziąć w najem mieszkanie czy dom? O tym z Bartoszem Turkiem, analitykiem Home Broker, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Gospodarka tematem pierwszego orędzia "o stanie Unii"

Przewodniczący KE Jose Manuel Barroso wystąpił na forum Parlamentu Europejskiego z pierwszym w historii orędziem o stanie Unii Europejskiej. Głównym tematem wystąpienia była gospodarka. Barroso uznał bezrobocie za jeden z głównych problemów Unii, zaproponował też wprowadzenie unijnych obligacji emitowanych wspólnie z EBI. - Albo będziemy płynąć wspólnie, albo utoniemy osobno! - stwierdził Barroso.

Słowacy też zapłacą wyższy VAT

Rządząca na Słowacji centroprawicowa koalicja porozumiała się w sprawie planowanej reformy systemu finansów publicznych. Jak poinformowała premier Iveta Radiczova, w pierwszej kolejności wzrośnie podatek VAT z 19 do 20 procent. Ponadto urzędników czeka 10-procentowa obniżka pensji.

Metro stoi. Burmistrz jeździ na rowerze

Londyn sparaliżowany. Trwa 24-godzinny strajk w londyńskim metrze. Mieszkańcy metropolii mają problemy z dojazdem do pracy i na lotnisko. Władze miasta są przerażone, bo - jak wyliczyły - dzisiejszy strajk będzie kosztował co najmniej 50 mln funtów.

Polak kupuje Skodę

W sierpniu tego roku w Polsce sprzedano o 7,1 proc. więcej nowych samochodów osobowych i dostawczych niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Nabywców znalazło 25 524 aut - wyliczył Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Pozycję lidera rynku stracił Fiat.

Co dalej z amerykańską gospodarką?

Lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy poprawiły nastroje inwestorów. Za oceanem  bezrobotnych jednak wciąż przybywa. Profesor Janusz Ordover z New York University uważa, że ratunkiem dla amerykańskiego rynku pracy mogą być innowacyjne gałęzie przemysłu, a także zielona ekonomia.

Ponownej recesji nie będzie?

Sytuacja za oceanem jest trudna ale nie mamy przed sobą widma recesji. Takiego zdania jest Zbyszko Tabernacki, dyrektor Działu Analiz Ekonomicznych w IHS Global Insight. Według gościa TVN CNBC obecnie istnieje tylko 20 procentowe prawdopodobieństwo ponownego kryzysu w Stanach Zjednoczonych.

Polska zimą bez gazu?

Optymistyczne nastroje ale konkretów brak. To efekt rozmów w Brukseli wicepremiera Waldemara Pawlaka z unijnym komisarzem do spraw energii Guntherem Oettingerem. Politycy rozmawiali o polsko - rosyjskiej umowie gazowej. Chodzi o zarządzanie rurociągiem transportującym surowiec. Komisja Europejska domaga się, by robił to niezależny operator umożliwiając korzystanie z rury wszystkim zainteresowanym. Więcej na ten temat w rozmowie Rafała Wojdy z byłym ministrem gospodarki, Piotrem Woźniakiem.

Targi luksusowych aut w Moskwie

Moskwa już po raz trzeci stała się światową stolicą motoryzacji. Można tam było zobaczyć premierowe modele z całego świata. Na moskiewskich targach nie zabrakło także samochodów pochodzących od rosyjskich producentów. O tym dlaczego akurat Moskwa stała się stolicą motoryzacyjnego luksusu w rozmowie z Kacprem Jeneralskim, dziennikarzem TVN Turbo.

Optymizm polskich pracodawców

Polskie firmy będą w IV kwartale tego roku przyjmować do pracy nieco mniejszą liczbę pracowników niż w poprzednim, ale i tak nasz kraj będzie pod tym względem jednym z najbardziej optymistycznych krajów w Europie - takie wnioski przynosi najnowszy raportu Barometr Manpower. To międzynarodowa firma zajmująca się pośrednictwem pracy.

Rząd nie radzi sobie z długiem

Polska stara się w Komisji Europejskiej o zmianę sposobu liczenia długu publicznego. Tymczasem deficyt całego sektora finansów publicznych w opiniach niektórych ekonomistów może wynieść w przyszłym roku około 80 miliardów złotych. O perspektywach minimalizacji skutków długu publicznego w najbliższych latach mówił w "Bilansie" Stanisław Gomułka, Główny Ekonomista BCC.

Budować będzie trudniej

Wybudować drogę, osiedle czy zakład przemysłowy będzie trudniej. W połowie listopada wejdą w życie nowe przepisy, nakładające na inwestora obowiązek uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Bez takiego dokumentu nie ma mowy o budowie.

Dług publiczny wzrośnie

Deficyt budżetowy - najmniej istotny. Chociaż dziura w przyszłorocznym budżecie centralnym ma według planów wynieść ponad 40 miliardów złotych - czyli mniej niż w tym roku, to jednak z punktu widzenia oceny polskiej gospodarki ważniejszy jest deficyt sektora finansów publicznych oraz publiczny dług. W tych obszarach poprawy już nie będzie, a według pytanych przez nas ekonomistów należy spodziewać się wręcz pogorszenia sytuacji. Poprawa może być, ale tylko statystyczna i tylko pod warunkiem, że Polsce uda się wynegocjować w Unii Europejskiej zmianę metodologii liczenia długu. O szczegółach Łukasz Kijek.

Spokojna sesja na rynku

Święto Pracy za Oceanem spowodowało, iż inwestorzy powstrzymywali się od zawierania większych transakcji. Niskiej zmienność sprzyjał też brak istotnych publikacji z głównych światowych gospodarek. WIG20 zakończył dzień na poziomie 0,47%.

Portfel RDO na minusie

Portfel RDO zakończył dzień na nieznacznym minusie. Wspólnie z Janem Niedziałkiem zastanawiamy się nad zainwestowaniem naszych wirtualnych pieniędzy w spółkę IDM SA.

Problemy Petrolinvestu

Petrolinvest walczy o odzyskanie płynności finansowej. Wiele zależy od tego, kiedy firma rozpocznie planowane odwierty. Rafał Juszczak, wiceprezes Prokom Investments, rozmawiał z Rafałem Hirschem o perspektywach Petrolinvestu.

Komputronik finalizuje umowę

1 września przeprowadzono większość planowanych działań związanych z przejęciem Karen S.A. przez nowego inwestora. Zgodnie z założeniami Umowy Inwestycyjnej zarząd spółki wykupił od spółki Karen S.A. salony komputerowe, które były prowadzone przez Karen S.A. pod marką "Komputronik". Sklepy zostały przejęte wraz z wszystkimi towarami, prawami wynikającymi z umów najmu, należnościami od klientów, banków i partnerów.

Chiny pobiją rekord?

Chiny są nieustannie magnesem przyciągającym pieniądze z zagranicy. Jak szacuje Pekin, w tym roku wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Chinach może po raz pierwszy w historii przekroczyć 100 miliardów dolarów. Z kolei inwestycje, jakich dokonują chińskie firmy za granicą, w tym roku mają być warte 60 miliardów dolarów.

"Jest postęp" ws. umowy gazowej

Unijny komisarz Guenther Oettinger po zakończeniu spotkania z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem powiedział, że jest postęp w negocjacjach ws. umowy gazowej. Dodał, że liczy na wspólne stanowisko Polski i Rosji, które zapewni, że umowa będzie zgodna z prawem Unijnym.

Ameryka walczy z kryzysem

Kapitan na statku obecny, ale jego zachowania nieprzewidywalne. Tak można dziś określić stan amerykańskiej gospodarki. Nie ma jednoznacznych sygnałów o kierunku, a wśród ekonomistów nie brak opinii, że drugie dno kryzysu jest nieuchronne. Dla wielu gospodarek na świecie byłby to poważny kłopot. Jak z kolejnym wstrząsem poradziłaby sobie Polska?

Polska zimą bez gazu?

Wciąż nie mamy umowy na dostawy rosyjskiego gazu. Nie wiadomo na jakich warunkach błękitne paliwo będzie dostarczane w czasie najbliższej zimy. Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak przekonywał w Brukseli przedstawicieli Komisji Europejskiej o zgodności wynegocjowanej, ale jeszcze nie podpisanej umowy z unijnym prawem.

Co przywiezie Tusk z Indii?

Premier Donald Tusk spotka się we wtorek z przedstawicielami wiodących firm indyjskich. O czym będą rozmawiali? Głównie o współpracy gospodarczej obu krajów, w handlu i wzajemnych inwestycjach. Duży potencjał jest w górnictwie, dostawach maszyn górniczych, energetyce, przemyśle obronnym, farmaceutycznym i przetwórstwa spożywczego.

Organic Farma Zdrowia konsoliduje rynek

Organic Farma Zdrowia kupiła spółkę Eko-Wital. W ramach transakcji wartej 3 miliony złotych firma przejęła także prawa do marki Dr Zdrowie. Spółka z sektora BIO żywności zapowiada dalszą konsolidację rynku. Gościem Mikołaja Kunicy był prezes spółki Sławomir Chłoń.

Astra IV za 120 mln euro

Około 120 mln euro kosztować będzie uruchomienie produkcji dwóch nowych wersji modelu astra IV, wytwarzanego od jesieni ubiegłego roku w gliwickiej fabryce Opla. Pierwsza z nich pojawi się na przełomie lat 2011 i 2012, kolejna niespełna rok później.

Co Mirbud zrobi z kapitałem z nowej emisji

Mirbud sięgnie po więcej? Na co budowlana spółka przeznaczy 11 mln zł z nowej emisji akcji? O tym Grzegorz Golec, prezes obejmującego nowe akcje Mirbudu Rubicon Partners mówi w rozmowie z Rafałem Hirschem.

Ponad 1,5 mld kary dla TP SA

Trybunał arbitrażowy w Wiedniu orzekł, że TPSA ma zapłacić duńskiej firmie: Danish Polish Telecommunications Group ponad 1,5 mld złotych. Polski telekom nie zamierza się jednak poddawać i zapowiada prawną batalię. Prezes TP SA, Maciej Witucki mówił na antenie TVN CNBC, że spółka nie zamierza spieszyć się z wypłatą odszkodowania.

Podatek PCC w firmie

Zasady płacenie podatku PCC w firmie określa ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie dla wszystkich zasady tam są jednak wystarczająco jasne. W programie „Blajer mówi biznes” wyjaśnialiśmy wszystkie związane z PCC wątpliwości. Gościem programu był Marek Koliński, wspólnik w kancelarii Koliński Nikończyk Dec & Partnerzy.

Apator poprawia wyniki 

Apator zarobił w II kwartale prawie dwa razy więcej niż w poprzednim. Spółka planuje budowę nowej fabryki, która umożliwi także podwojenie produkcji. Więcej o planach Apatora w rozmowie Mikołaja Kunicy z prezesem Januszem Niedźwieckim.

Obama buduje autostrady

50 miliardów dolarów - co najmniej tyle ma być wart 6-letni plan inwestycji infrastrukturalnych, które przedstawi w poniedziałek prezydent Stanów Zjednoczonych. Barack Obama ma nadzieję, że seria projektów przyczyni się do ożywienia rynku pracy. A ponieważ amerykańska gospodarka nie może nabrać rozpędu, obniżone jeszcze za rządów Busha stawki podatkowe mają pozostać na niskim poziomie. Więcej zapłacą tylko lepiej zarabiający.