Dzięki wprowadzeniu elektronicznych zeznań podatkowych oraz obniżce stawek podatkowych Polska awansowała w rankingu "Paying Taxes", przygotowanego we współpracy z Bankiem Światowym przez firmę doradczą PriceWaterhouseCoopers. W tym roku Polska jest na 121. miejscu (na 183 sklasyfikowane kraje).
Raport "Paying Taxes" bierze pod uwagę trzy kryteria: czas poświęcony na załatwianie formalności, liczbę płatności i zobowiązanie podatników w stosunku do zysków.
Jak wyliczyli autorzy opracowania, przeciętny polski przedsiębiorca w tym roku na wypełnienie swych obowiązków podatkowych będzie musiał poświęcić 325 godzin. To dużo, ale w porównaniu z pierwszym raportem sprzed 5 lat zajmuje to prawie 1/4 czasu mniej. Dla porównania: w Luksemburgu - najlepiej pod tym względem stojącym unijnym kraju - zajmuje to tylko 59 godzin, a gorzej niz u nas jest tylko w Czechach (567 godzin) i Byłgarii (616 godzin).
Praktycznie o tyle samo spadła też liczba różnych podatków i opłat, którymi obciążeni są przedsiębiorcy.
Autorzy raportu chwalą Polskę głównie za pracę nad większą przejrzystością procedur, oraz za wprowadzenie systemu elektronicznego rozliczania podatków, a także uchwaloną przed dwoma laty obniżkę stawek podatkowych (weszła w zycie w tym roku).
Fiskus zapowiada: będzie (jeszcze) łatwiej
Wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz zapowiada, że do końca 2013 r. ma być gotowy kompletny projekt "e-deklaracje", dotyczący elektronicznego rozliczenia się z fiskusem. Do tego czasu resort finansów będzie wprowadzał kolejne ułatwienia dla podatników. - W przyszłym roku ma być gotowy Centralny Rejestr Podatników, co znakomicie skróci obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszy obsługę podatników - powiedział wiceminister na prezentacji raportu w Warszawie.
Dodał, że resort zamierza też od przyszłego roku zlikwidować obowiązek posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej przez osoby nie prowadzące działalności gospodarczej. W stosunku do firm, które nadal będą musiały posiadać NIP, będzie on wydawany od ręki, a nie w drodze decyzji administracyjnej. Ma to znacznie skrócić całą procedurę.
Ministerstwo finansów zamierza także wprowadzić "jedno okienko" dla rejestracji firm, które nie muszą być wpisywane do KRS. Okienko to będzie znajdowało się w urzędach skarbowych, które przyjmują najwięcej dokumentów związanych z rejestracją firmy.
Źródło: TVN CNBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24