Już prawie sto samorządów w Polsce nie może zaciągać kolejnych długów, bo ich zobowiązania finansowe dotarły już do poziomu 60 procent rocznych dochodów - taką prognozę podał w TVN CNBC szef Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi Ryszard Krawczyk.
- 31 grudnia roku 2009 takich samorządów, które przekroczyły poziom zadłużenia wynoszący 60 proc. ich dochodów, było dokładnie 17. W chwili obecnej w świetle prognoz mogę powiedzieć, że takich samorządów jest 94. Natomiast jeżeli chodzi o poziom długu pomiędzy 40-50 proc. to na koniec grudnia 2009 takich samorządów było 71. W chwili obecnej jest 107 - wyliczał Ryszard Krawczyk.
Szybko rosnące długi samorządów minister finansów Jacek Rostowski wskazał jako jeden z głównych powodów powiększania się deficytu finansów publicznych Polski. Pod koniec 2010 r. resort finansów rozpoczął prace nad sposobami ograniczenia zadłużania się samorządów. Jedno z rozważanych rozwiązań to ograniczenie rocznego deficytu samorządów do 1 procenta dochodów.
Za główny powód lawinowo rosnącego zadłużenia samorządów uważa się inwestycje dofinansowywane ze środków Unii Europejskiej: aby skorzystać z pieniędzy Brukseli samorząd musi część kosztów pokryć sam. Aby zdobyć pieniądze na "swoją" część zazwyczaj zaciąga kredyt.
Źródło: TVN CNBC
Źródło zdjęcia głównego: TVN24