Najnowsze

Najnowsze

PARP widzi małych w dobrym stanie

Kondycja małych i średnich przedsiębiorstw jest w Polsce dobra, mimo gorszej koniunktury na rynkach światowych - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oceniającego tę część gospodarki w latach 2008-2009.

Zapłacisz gotówką, to nie utyjesz

Czy jest jakaś zależność między formą płatności za zakupy, a tym co kupujemy? Okazuje się, że tak. Jesteśmy bardziej skłonni nabyć niezdrową żywność, gdy płacimy kartą kredytową lub debetową, niż gdy płacimy gotówką - wynika z analizy opublikowanej przez "Journal of Consumer Research".

W 2011 samorządy będą w kłopocie

W 2011 roku samorządy mogą mieć problem ze współfinansowaniem unijnych inwestycji, mówiła w TVN CNBC minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Stop dla kredytów walutowych?

Komisja Nadzoru Finansowego chciałaby ustawowego zakazu udzielania kredytów walutowych. Komisja uznała, że kolejne rekomendacje mające ograniczyć udzielanie kredytów walutowych działają zbyt słabo. Pomysł popiera Józef Wancer, doradca zarządu Deloitte.

Węgiel o wiele droższy ma nie być

Kompania Węglowa nie przewiduje w kontraktach na przyszły rok żadnych znaczących podwyżek cen węgla dla energetyki - poinformowała spółka, dementując spekulacje, jakoby węgiel dla elektrowni mógł zdrożeć nawet o ok. 30 proc.

Pakiet antykryzysowy

Zbyt skomplikowane procedury spowodowały, że z pomocy finansowej dla firm, które odnotowały 10% spadek obrotów skorzystało zaledwie 168 przedsiębiorstw. Co należy zmienić, mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, PKPP Lewiatan.

Zarobić na walucie

Tylko w pierwszej połowie roku Polacy zainwestowali ok. 5 mld zł w lokaty strukturyzowane. O tym od czego zależy to, ile na nich zarobimy, rozmawiamy z  Pawłem Majtkowskim, gł. analitykiem Expandera.

Tajfun uderza w przemysł naftowy

Niszczycielski tajfun Megi, który nawiedził Azję, spowodował ewakuację tankowców pływających u wschodniego wybrzeża Morza Południowochińskiego.

Rosja w WTO za niecały rok?

Rosjanie wejdą do Światowej Organizacji Handlu w ciągu najbliższych 12 miesięcy, uważa Larry Summers, doradca ekonomiczny prezydenta USA.

Kilku chętnych na Możejki

Co najmniej siedem firm wyraziło zainteresowanie litewską rafinerią Możejki kontrolowaną przez polski Orlen, donosi "Puls Biznesu".

Akcji GPW nie starczy dla każdego

Pierwsze dni zapisów na akcje warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych dowodzą ogromnego zainteresowania drobnych inwestorów tą ofertą - pisze "Parkiet". Dla drobnych inwestorów akcji może zabraknąć.

Nie masz długu? I tak możesz być na liście

Nie trzeba mieć długów, by zostać wpisanym do rejestru dłużników - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna". Dzieje się tak dlatego, że biura informacji gospodarczej nie weryfikują informacji, jakie są podawane przez wierzycieli.

Cameron tnie naukę litościwie

Oszczędności w brytyjskim budżecie nie ominą nauki i badań naukowych, poinformowały we wtorek wieczorem agencję Reutera brytyjskie źródła rządowe. Cięcia w tych dziedzinach będą jednak stosunkowo łagodne.

Rewolucja w państwowych spółkach

Minister skarbu chce, aby w najważniejszych spółkach należących do państwa rządzili tylko ludzie pozytywnie zaopiniowani przez nowopowołany komitet nominacyjny. Rząd kończy prace nad właścicielskim kodeksem spółek skarbu państwa - informuje "Puls Biznesu".

Żeby żyło się lepiej turystom

Mają jeździć po Japonii, obserwować, notować uwagi krytyczne, a potem pomóc w reformowaniu kraju. Rząd Japonii zatrudni ok. 100 obcokrajowców, by podróżowali po Kraju Kwitnącej Wiśni i proponowali zmiany, jakie należy wprowadzić, by stał się on bardziej przyjazny dla zagranicznych turystów.

Dobre wyniki za wrzesień

Ekonomiści uważają, że ożywienie gospodarcze w Polsce postępuje. Tak komentują dane o dynamice produkcji przemysłowej we wrześniu. Wynika z nich, że w ubiegłym miesiącu produkcja przemysłowa wzrosła rok do roku o 11,8% czyli więcej, niż spodziewali się analitycy prognozujący wzrost o 11%. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła we wrześniu o 13,4% rok do roku, w porównaniu z sierpniem była większa o 11%. O kondycji polskiego przemysłu Rafał Wojda rozmawiał z głównym ekonomistą BZ WBK, Maciejem Relugą.

Czym przyciągnąć widza przed telewizory lub...laptopy?

Telewizja w Polsce cały czas się rozwija. Powstaje coraz więcej kanałów tematycznych. Programy telewizyjne możemy także oglądać przez internet. W którą stronę idzie polska telewizja i jakie z tego rozwoju korzyści będzie miał widz mówi Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN.

Gminy przejmują śmieci

Gminy będą mogły przejąć gospodarkę odpadami komunalnymi - tak wynika ze zmian zaproponowanych przez rząd. Jaki to będzie miało wpływ bezpośrednio na mieszkańców i na gospodarkę odpadami mówi w "Bilansie" Jerzy Ziaja, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu.

Nowy prezes LOT w piątek?

Prawdopodobnie w piątek Rada Nadzorcza wybierze nowego prezesa PLL LOT - podał PAP przewodniczący RN Jacek Krawczyk. We wtorek upłynął termin nadsyłania zgłoszeń na szefa zarządu przewoźnika oraz na członka zarządu ds. finansowo-ekonomicznych.

Rynki Dla Opornych

Warszawska giełda na niemal półtora procentowych minusach, na minusie także portfel RDO, choć tylko 0,57 procent pod kreską. W programie zajeliśmy się także propozycją zakupu akcji PKO BP I PGE.

Jak zarobić na telewizji w Polsce?

Rynek telewizyjny w Polsce jest jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków tv na świecie. Jednocześnie jest rynkiem bardzo rozdrobnionym. Tak właśnie scharakteryzował polski rynek telewizyjny prezes HBO Aleksander Kutela w TVN CNBC. Jak można jeszcze zarobić w Polsce na telewizji - mówi Kutela w rozmowie z Marcinem Kowalskim.

Internet Group nie poddaje się

Sąd zdecydował o upadłości likwidacyjnej Internet Group, a nie jak chciała spółka, upadłości układowej. Zarząd spółki zdecydował odwołać się od tej decyzji. O sposobach na wyjście z sytuacji mówi w programie "Rynki Dnia" prezes Internet Group, Jan Ryszard Wojciechowski.

Urośniemy o 3,5 proc.

Ministerstwo Gospodarki prognozuje, że wzrost PKB w III i IV kwartale może wynieść po 3,5 proc., a produkcja przemysłowa w październiku może również osiągnąć wynik dwucyfrowy - powiedziała we wtorek PAP Aneta Piątkowska z resortu gospodarki.

Banki budzą mieszane emocje

Nowe regulacje dotyczące kart kredytowych ciągną w dół wyniki Bank of America. Ten największy pod względem wartości aktywów bank w USA, po uwzględnieniu wydarzeń jednorazowych, stracił w trzecim kwartale 77 centów na akcję. Inny gigant, Goldman Sachs wypracował w trzecim kwartale i zysk, i przychody wyższe od prognoz rynku, ale słabo mu idą inwestycje.

ADV wzbudza zainteresowanie inwestorów

Grupa ADV obecna na NewConnect zadebiutuje na głównym rynku GPW. Spółką interesują się już znaczący inwestorzy, tacy jak Pekao OFE oraz Amplico OFE. O tym, kiedy ADV przeniesie się z rynku alternatywnego i o planach spółki mówi wiceprezes grupy ADV Konrad Pankiewicz.

100 tys. euro masz jak w banku

Gwarancje dla bankowych depozytów wzrosną z 50 tys. do 100 tys. euro - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt noweli ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Papierosy drożeją od stycznia

Paczka papierosów od Nowego Roku podrożeje o 60-90 groszy, a przyniesie to budżetowi ćwierć miliarda złotych wpływów w całym przyszłym roku. Rząd przyjął projekt ustawy o podatku akcyzowym. Od stycznia 2011 roku akcyza na papierosy, sprzedawany luzem tytoń do palenia oraz cygara i cygaretki ma wzrosnąć o 4 procent.

Duda odzyskuje zaufanie

W najświeższym raporcie Millennium DM rekomenduje kupowanie akcji spółki PKM DUDA z ceną 1,92 zł (raport przy cenie 1,59 zł). Czy po problemach w 2009 r. spółka odzyskuje zaufanie rynku? Na czym polegają zmiany w firmie? Na te i inne pytania Marcina Kowalskiego odpowiada Maciej Duda, prezes PKM DUDA.

Rząd odłożył gaz na później

Rząd przyjmie później projekt polsko-rosyjskiego porozumienia w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Wicepremier Waldemar Pawlak, który zapowiadał, że projekt zostanie zatwierdzony we wtorek, przedstawił na posiedzeniu tylko krótką informację na jej temat.