Chiny pokonały Stany Zjednoczone i stały się największym w świecie wytwórcą towarów przemysłowych. Dominacja USA trwała 110 lat, skończyła się w zeszłym roku.
Jak wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez firmę badawczą IHS Global Insight, Chiny w ubiegłym roku wytworzyły 19,8 procent światowej produkcji przemysłowej, podczas gdy USA 19,4 procent. Wartość chińskiej produkcji to 1 995 bilionów dolarów, wobec 1 952 bilionów dolarów produkcji amerykańskiej.
Produkują dużo, ale mało wydajnie
Jednak pod względem wydajności Chiny pozostawały daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi: wartość towarów wytwarzanych przez statystycznego pracownika amerykańskiego przemysłu była ponad osiem razy wyższa, niż wartość jednego zatrudnionego w przemyśle chińskim.
"Innymi słowy sektor produkcyjny w USA wytwarza mniej więcej tę samą ilość produkcji, jednak przy zatrudnieniu 11,5 milionów pracowników, wobec około 100 milionów pracowników w Chinach" - pisze IHS w omówieniu tych wyników.
Japonia w zeszłym roku pozostała na trzecim miejscu pod względem produkcji przemysłowej, wytwarzając towary o wartości nieco ponad biliona dolarów, i wyprzedzając Niemcy z produkcją wartości 618 miliardów dolarów.
Za to rosną najszybciej
Najbardziej wymowna jest jednak różnica we wskaźnikach tempa wzrostu: w latach 2008-2010 chiński sektor produkcyjny rósł w tempie 20,2 procent rocznie, podczas gdy amerykański o 1,8 proc. zaś japoński na poziomie 4,25 proc.
Chiny były już globalnym liderem produkcji przemysłowej w XIX wieku. Potem liderem została Wielka Brytania, a po niej USA. Historycy ekonomii szacują, że ok. roku 1830 to Chiny miały blisko 30-procentowy udział w globalnej produkcji przemysłowej. W roku 1900 spadł on jednak do ok. 6 procent, a w roku 1990 do zaledwie 3 procent.
Źródło: AFP