Najnowsze

Najnowsze

Złoty znów złapał zadyszkę

Czwartek przynosi spore osłabienie złotego: polska waluta w stosunku do euro straciła od rana ponad 8 groszy. Po południu kurs zbliżył się do 4,10 za jedno euro. Zdaniem analityków psychologiczna bariera została przełamana i złoty może osłabiać się dalej.

PZU: Już 15,5 tys. szkód powodziowych

Ponad 15,5 tysiąca szkód związanych z powodzią zgłoszono do południa w czwartek do PZU - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie. Liczba gwałtownie rośnie: jeszcze w środę było to 9 tysięcy. Najwięcej zgłoszeń napływa z tych rejonów, gdzie woda opada.

Pierwsza wygrana polskiego rządu w europejskim Trybunale

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w sprawie sposobu naliczania podatku VAT od sprowadzanych samochodów osobowych. Sędziowie uznali, że obłożenie podatkiem VAT wcześniej naliczonej akcyzy jest zgodne z unijnym prawem.

To rok drogiej truskawki

Kilogram polskich truskawek kosztuje teraz na targowiskach około 30 złotych. Cena będzie spadać, ale trzeba się pogodzić z tym, że w tym roku truskawki będą drogie. Powód? Jak to bywa najczęściej - pogoda.

Gastel-Żurawie w dobie powodzi

Fala powodziowa dociera coraz dalej w głąb kraju. W nocy z piątku na sobotę dotrze do Warszawy. O tym jak powódź może wpłynąć na wyniki finansowe firmy Gastel-Żurawie z Mikołajem Kunicą rozmawiał Grzegorz Żółcik, prezes firmy.

Sytuacja w Mispolu

Głównym segmentem, z którego firma Mispol ma największe zyski są tzw. PKS-czyli pasztety, konserwy i smarowidła. Na temat planów rozwojowych spółki w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą rozmawiała Mirosława Achinger, prezes Mispolu.

British Airways mogą strajkować

Radość pasażerów z poniedziałkowej decyzji sądu o zablokowaniu strajku personelu pokładowego linii British Airways. W czwartek związek zawodowy Unite w drugiej instancji wygrał apelację od orzeczenia zakazującego protestu. Droga do strajku stanęło otworem.

Krótka sprzedaż w wersji polskiej

KDPW oraz Giełda podjęły się zadania pilnowania ryzyka na polskim gruncie, aby krótka sprzedaż nie wyglądała tak jak na innych rynkach, aby była bezpieczna. KDPW ClearPool, - będzie pełnił rolę gwaranta rozliczeń transakcji. Na temat tego pomysłu oraz wczorajszego zakazu nagiej krótkiej sprzedaży w Niemczech, w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą rozmawiała Iwona Sroka, KDPW.

Niemcy samotnym jeźdźcem euro

Berlin chce w pojedynkę uratować strefę euro, narzucając innym krajom UE dyscyplinę budżetową na wzór niemiecki - pisze w czwartkowym wydaniu francuski dziennik "Le Figaro". Gazeta krytykuje wypowiedzi kanclerz Angeli Merkel i nazywa Niemcy "samotnym jeźdźcem Europy".

ES-System po pierwszym kwartale

Pierwszy kwartał tego roku był trudny dla spółki ES-System. Przychody spadły o 13%, zysk opreracyjny spadł o 90%. Na temat wyników spółki, oraz zagrożenia powodziowego, w jakim znalazła się firma, w programie "Dzień na rynkach", z Mikołajem Kunicą rozmawiał Bogusław Pilszczek, prezes EC-System.

Azoty Tarnów przechodzą suchą nogą przez powódź

Silne opady deszczu w maju są bezpośrednią przyczyną powodzi na południu Polski. Wiele zakładów przemysłowych również jest podtopionych. Jednak Azotom Tarnów woda niestraszna. Na temat powodzi oraz sytuacji i planów spółki w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą rozmawiał Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.

Niskie loty LOT-u

Polskie Linie Lotnicze LOT pod kreską. Narodowy polski przewoźnik zanotował w pierwszym kwartale tego roku 60 milionów złotych straty netto. Miał stratę mimo wzrostu przewozów o 17 procent. W całym 2009 roku także były straty.

Annus horribilis Air France

To był prawdziwy koszmar - tak miniony rok finansowy podsumował prezes linii Air France-KLM Pierre-Henri Gourgeon. Największe w Europie linie lotnicze straciły w minionym roku półtora miliarda euro netto. Wyniki spółki pogrążył globalny kryzys, powodujący zarówno spadek sprzedaży biletów, jak i wpływów z przewozów cargo.

Woda zatrzymała Fiata

Fabryka Fiata w Tychach stoi. Powódź zablokowała dostawy niektórych części do aut, a wielu pracowników nie dotarło do zakładu. Władze przedsiębiorstwa zdecydowały o zawieszeniu produkcji.

Gazprom przygląda się gazowym łupkom

Gazprom bada możliwości zakupu spółki zajmującej się eksploatacją gazu łupkowego w USA - ujawnił w Warszawie wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. Dodał, że jeśli okaże się, iż może to przynieść zyski, to firma zamierza w to zainwestować.

Produkcja przemysłowa w kwietniu

Pierwsze pięć miesięcy było dla polskiej gospodarki bardzo trudne: długa zima, kwietniowa tragedia smoleńska, teraz powódź na południu kraju. Analitycy jednak mimo wszystko są optymistami. Zakładają że w kwietniu rok do roku wzrost produkcji będzie dwucyfrowy z wynikiem ponad 11%. O kwietniowych wynikach oraz sytuacji w polskiej gospodarce w programie "Pieniądze od rana" z Robertem Stankiewiczem rozmawiał Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Dubajska palma zrestrukturyzowana

Saga Dubai World ma swój "happy end" - przynajmniej na razie. Dubajska rządowa agencja inwestycyjna porozumiała się z bankami w sprawie restrukturyzacji 23,5 miliardów dolarów swego długu.

Gliwicki Opel wrzuca "piąty bieg"

Fabryka samochodów Opla w Gliwicach pracuje pełną parą. Nie przeszkadza jej nawet panująca na południu powódź. Dostawy od kooperantów nie są zakłócone. W tym roku zakład planuje zwiększyć produkcję o 60-70 %, czyli do prawie 160 tysięcy sztuk samochodów rocznie. W celu uzyskania wyniku pracownicy pracują już na trzy zmiany, a dodatkowo przyjęto ok. 630 nowych pracowników. O planach i sytuacji gliwickiej fabryki w programie "Pieniądze od rana", z Robertem Stankiewiczem rozmawiał Andrzej Korpak, szef fabryki Opla w Gliwicach

Niemcy bez nagiej krótkiej sprzedaży

Niemcy wprowadziły zakaz nagiej krótkiej sprzedaży. Zakaz ma dotyczyć również obstawiania wzrostu kosztów ubezpieczenia obligacji państw strefy euro oraz gry na spadek cen samych obligacji państw strefy euro. O tym jaki wpływ na rynki będzie miała ta decyzja w programie "Pieniądze od rana", z Robertem Stankiewiczem rozmawiał Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI.

Japońska gospodarka podnosi się z kolan

W pierwszym kwartale 2010 roku japoński Produkt Krajowy Brutto urósł o 1,2 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem - a to znaczy, że rozwój gospodarczy był najszybszy od 3 kwartałów. Za większość wzrostu odpowiada przewaga japońskiego eksportu nad importem.

Fala strat

Tysiące osób walczy z powodzią na południu kraju. Poziom wód w rzekach podnosi się z minuty na minutę. Na południu kraju woda w wielu miejscach przerywa wały przeciwpowodziowe, zalane są drogi i tory. Rozmowa z Jackiem Machockim, prezesem Pekaes-u i Krzysztofem Łańcuckim, rzecznikiem Polskich Linii Kolejowych.

World Business - odc.4

W kolejnym odcinku magazynu World Business m.in.: o planach wprowadzenia szybkiej kolei w Stanach Zjednoczonych oraz wizyta w fabryce zapachów w Szwajcarii.

Zatrudnienie spada, kilogramów przybywa

Słaba ekonomia sprzyja tyciu amerykańskich pracowników - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CareerBuilder.com, największego w USA portalu pośredniczącego w szukaniu pracy. W zeszłym roku rekordowe dwie piąte pracowników przybrało na wadze.

ZUS poluje na symulantów

Na stu chorych Polaków dziewięciu symuluje - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". W czasie "choroby" robią remont albo pracują na czarno, wynika z danych z komisji orzekających Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Europa w niebezpieczeństwie

Niemiecka kanclerz Angela Merkel, powiedziała w niemieckim parlamencie, że euro jest w niebezpieczeństwie. Dodała również, że kryzys wspólnej waluty jest największym wyzwaniem, z jakim Europa zmaga się od dekad. Czy Europa poradzi sobie z tym wyzwaniem? Rozmowa z Rafałem Antczakiem, wiceprezesem Deloitte Business Consulting.

Redan na Ukrainie

Odzieżowy Redan zwiększa aktywność na Ukrainie. W tym roku spółka chce otworzyć na Ukrainie przynajmniej sześć sklepów. Nie wykluczone, że również pojawi się nich asortyment dla mężczyzn. O plany Redanu, po wynikach za pierwszy kwartał Marcin Kowalski pytał prezesa spółki Piotra Kulawińskiego.

Niska rentowność Erbudu

Zysk operacyjny spadł o połowę, zysk netto o 60%. Dariusz Grzeszczak, członek zarządu Erbud twierdzi, że takie wyniki za 1Q, to wina wyjątkowo ciężkiej zimy. Spółka zanotowała wprawdzie w kilkunasto procentowy wzrost przychodów, ale  rentowność na poziomie netto wynosi 2,4% podczas gdy na koniec roku 2009 wynosiła 4,3%.

Powódź strat

Wysoka woda i wysoki poziom strat. Chociaż nie można mówić o końcu sytuacji kryzysowej w związku z powodzią to już teraz wiadomo, że w przypadku wielu przedsiębiorstw straty mogą być wysokie. Firmy robią co mogą, by zminimalizować straty finansowe.

Merkel osłabia euro

Angela Merkel bije na alarm: europejska waluta jest zagrożona. Kanclerz Niemiec dodała emocji rynkom finansowym.  W Bundestagu straszyła dziś deputowanych, że upadek euro będzie oznaczał upadek Europy. Środa przyniosła dalsze osłabienie euro do dolara.

Polska w strefie euro

Minister Finansów Jacek Rostowski twierdzi, że Polska wejdzie do strefy euro w 2014 roku. Zdaniem Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, kłopoty z Grecją pokazały, że konieczne jest wprowadzenie restrykcyjnego systemu kontroli, żeby utrzymać w ryzach finanse publiczne. Jego zdaniem, jeśli tego się nie zrobi, to nie będzie do czego wstępować.