Najnowsze

Najnowsze

Prostytucja podbije nam wskaźniki PKB

Prostytucja, przemyt czy handel narkotykami generują olbrzymie zyski. Do tej pory jednak wartość tych branż nie miała wpływu na oficjalne wskaźniki PKB. Teraz ma się to zmienić.

E-wolucja komunikacji a biznes

W jaki sposób rozwój internetu zmienił sposób prowadzenia biznesu? Z pewnością ułatwił dostęp do informacji na temat firmy. Każdy może zamieścić w sieci swoją opinię... która dla czyjegoś biznesu może być groźna. O rozwój e-biznesu pytaliśmy Arkadiusza Krokowskiego, kierownika ds. e-komunikacji w Netii.

Strajk w marketach

Obyło się bez korków - tym razem przy sklepowych kasach. Chociaż plany były ambitne i faktycznie zgodnie z zapowiedziami część pracowników handlu przeprowadziła w czwartek włoski strajk to jednak jego skala była znacznie mniejsza niż oczekiwali sami związkowcy. Problem jednak - przynajmniej według samych pracowników dużych sklepów nadal pozostaje. Chodzi przede wszystkim o kwestię umów o pracę i odpowiednią płacę.

Kulejąca pomoc

Rząd chce oszczędzać na niepełnosprawnych. Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej zakłada zmniejszenie dopłaty do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Według pracodawców spowoduje to realny wzrost kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych i w konsekwencji zmniejszy ich szanse na zatrudnienie. Dzięki nowelizacji ustawy rząd ma nadzieję zaoszczędzić 2 mld złotych. Gośćmi Bilansu byli Krzysztof Kosiński, zastępca pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych i Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Budżetowe starcie

Budżet oszczędności czy rozrzutności? Minister Finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że do 2014 roku dług publiczny Polski wzrośnie o 214 mld złotych a w 2012 roku wyniesie 54,3% PKB. Jednocześnie budżet na 2011 rok ma być początkiem konsolidacji finansów publicznych. 2011. O opinię na temat planów budżetowych rządu spytaliśmy Ernesta Pytlarczyka, głównego ekonomistę BRE Banku. 

Budżet wyższych podatków

Miało być tanie państwo a są tanie chwyty z sejmowej mównicy. Minister finansów więcej czasu  niż  przyszłorocznemu budżetowi poświęcił w czwartek w Sejmie parlamentarnej opozycji, którą oskarża o rozrzutność i zadłużanie państwa.  Problem w tym, że obecny rząd z kosmetycznymi tylko zmianami urzęduje już 3 lata, a to na tyle długo, że oskarżanie poprzedników znacznie straciło na aktualności.

Rynki dla Opornych

112 złotych i 45 groszy na minusie. Tak dzisiaj wypadł portfel Rynków dla Opornych. Tracimy 0,3%, ale i tak jesteśmy lepsi od rynku, WIG traci 1,14%, a indeks największych spółek 1,41%.

W Pronoksie się ułoży?

Pronox jest w upadłości układowej, ma ponad 300 wierzycieli i około 110 mln złotych długu. 75 mln złotych z tej kwoty to dług wobec sześciu banków. Spółka złożyła do sądu listę wierzytelności i rozmawia z wierzycielami w sprawie warunków układu. O to kiedy taki układ może powstać spytaliśmy Ireneusza Króla, prezesa Pronoksu.

Biznes to rozmowy 2010

Na kongresie Biznes to Rozmowy 2010 rozmawiamy o kondycji polskiego sektora bankowego w II półroczu 2010 roku. O to jak banki radzą sobie w rzeczywistości pokryzysowej spytaliśmy prezesa Raiffeisen Bank Polska, Piotra Czarneckiego. 

Action zarobi na CERN

Action zarobi na zderzaczu hadronów. Dystrybutor sprzętu IT dostarczył do CERN ponad 1100 serwerów o łącznej wartości 13,7 mln złotych. Spółkę w ubiegłym roku dotknął spadek popytu na sprzęt IT, firma liczy, że popyt odbije się i wyniki w kolejnych kwartałach będą znacznie lepsze. O planach Action opowiedział wiceprezes spółki, Edward Wojtysiak.

Bruksela przypomina Rostowskiemu o terminach

Zgodnie ze wznowioną wobec Polski w 2009 r. procedurą nadmiernego deficytu, Polska ma ograniczyć deficyt finansów publicznych poniżej 3 proc. do 2012 r. - przypomniała Warszawie Komisja Europejska. Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział w czwartek w Sejmie, że ograniczenie nastąpi dopiero w 2013 r.

Walka o Eneę

Czterej chętni do zakupu 51% akcji Enei. Do Ministersta Skarbu Państwa wpłynęły wiążące oferty, 12 października MSP wybierze dwóch inwestorów z którymi będzie równolegle prowadziło negocjacje. Wśród potencjalnych inwestorów są czeski EPH oraz Kulczyk Holding. Gościem Godziny dla Pieniędzy był Maciej Owczarek, prezes Enei.

Milion w portfelu

Skarbiec alternatywny, fundusze polskich akcji, fundusze małych i średnich polskich spółek a także fundusz rynków rozwijających się. Wojciech Brach ze Skarbca TFI proponuje, jak zainwestować milion złotych.

Okazje na targach nieruchomości

W Monachium odbyły się największe targi nieruchomości inwestycyjnych w Europie - Expo Real. Nieruchomości prezentowali wystawcy z trzydziestu pięciu krajów Europy a także z Ameryki Łacińskiej. Polska również miała na targach swojego reprezentanta. O okazje inwestycyjne na targach Expo Real pytaliśmy Jolantę Nowakowską-Zimoch, partnera w kancelarii Hogan Lovells.

Korekta na warszawskiej giełdzie

Po rekordach przyszedł czas na korektę. WIG20 traci 1,41%. PGE traci 4 procent po informacji TVN CNBC, że Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać pakiet 10% akcji spółki. Na solidnym plusie spółka Orco, która zyskuje po informacji o wznowieniu budowy projektu Złota 44 w Warszawie.

Bruksela: Opodatkujmy banki

Komisja Europejska opowiedziała się w czwartek za wprowadzeniem w Unii podatku od działalności banków. Miałby on przynieść nawet 25 mld euro rocznie. Wpływy miałyby zasilić zadłużone budżety narodowe lub - czego nie wyklucza Komisja - budżet unijny.

Strajk włoski a prawo

Z prawnego punktu widzenia strajk włoski nie jest nielegalny. Ten rodzaj protestu nie jest bowiem prawnie usankcjonowany, rozumuje się go więc według zasady - co nie jest zakazane, to można. Jak jednak w sytuacji takiego strajku ma postąpić pracodawca? Czy ma związane ręce? Paweł Blajer pytał o to mecenas Iwonę Jaroszewską-Ignatowską z Kancelarii Prawa Pracy.

Szukamy pracowników w sieci

"Biznes to rozmowy" - pod takim hasłem odbywa się drugi kongres Netii w Warszawie. Rozmowy także o rynku pracy. Paweł Blajer pytał prezesa grupy Pracuj, Przemysława Gacka o trendy na tym rynku.

Rating - czyli co?

Czy potrójne "A" to potrójny kredyt zaufania? W programie "Godzina dla pieniędzy" zastanawiamy się czy należy opierać swoje decyzje inwestycyjne na ocenach agencji ratingowych. Gościem Katarzyny Karpy-Świderek był Piotr Kuczyński, główny ekonomista Xelion. Doradcy Finansowi.

Żagiel Liebeskinda nabiera wiatru

Wojewoda mazowiecki utrzymał pozwolenie na budowę wieżowca przy Złotej 44 - donosi TVN Warszawa. Oznacza to, że na budowę mogą wrócić robotnicy. Warszawa ma zaś szansę, że straszący od półtora roku szkielet budynku zamieni się w piękny gmach, zaprojektowany przez światowej sławy architekta.

W sądzie walczy o 3 miliony z Lotto

Pan Zenon był bardzo blisko szczęścia: na "jego" liczby w Lotto padła 3-milionowa wygrana. Tyle, że na drodze do szczęścia stanęła pani z kolektury, która odmówiła przyjęcia kuponu. Pan Zenon skłonił ją do potwierdzenia odmowy na piśmie, a teraz o pieniądze walczy w sądzie.

Siemens wjeżdża do tunelu

Niemiecki koncern Siemiens otrzymał od firmy Eurostar zamówienie na dziesięć swych szybkich pociągów, które mają być przeznaczone do obsługi połączeń przez tunel pod kanałem La Manche. Obsługująca tunel firma Eurostar zamierza w najbliższych latach zainwestować 800 milionów euro w modernizację swego taboru.

Euro-stopy stoją w miejscu

Europejski Bank Centralny już 17. miesiąc z rzędu pozostawił główną stopę na poziomie 1 procenta. Podobną decyzję podjął Bank Anglii: tamtejsze stopy pozostaną na poziomie 0,5 proc. Obie decyzje są zgodnie z oczekiwaniami.

Budżet wyższych podatków

Budżet 2011 nad którym debatował w czwartek Sejm to jak powiedział minister finansów - pierwszy z serii budżetów konsolidujących finanse publiczne. Innego zdania są jednak ekonomiści. Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku uważa, że przyszłoroczny budżet jest oparty na dobrych założeniach, ale nie wystarczających.

Zielone inwestycje

Energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł - to jeden z tematów VII Kongresu Nowego Przemysłu w Warszawie. Zanim jeszcze ruszyły dyskusje panelowe wśród uczestników kongresu, my w TVN CNBC pytaliśmy jakie są perspektywy dla inwestorów chcących zarobić na zielonej energii. Gościem Pawła Blajera był wiceminister środowiska, Bernard Błaszczyk.

Pawlak: O gazie znów w przyszłym tygodniu

Wicepremier, minister gospodarski Waldemar Pawlak zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędą się kolejne rozmowy ze stroną rosyjską w sprawie dostaw gazu do Polski. Nie podał żadnych szczegółów dotyczących przebiegu negocjacji.

Energomontaż Południe przyspiesza

Dobre nastroje w Energomontażu. Prezes spółki jest przekonany, że do końca roku firma znacząco przekroczy sumę 300 mln złotych ze sprzedaży. Polepszenie ma być widocznie także w Amonteksie, który dzięki sporej liczbie kontraktów ma wyraźnie zmniejszyć stratę. Skąd te optymistyczne przewidywania? Mikołaj Kunica pytał o kondycję Energomontażu Południe prezesa spółki, Andrzeja Hołdę.

CD Projekt w internecie

Sprzedaż gier CD Projekt za pomocą internetu rośnie zgodnie z planem. Rocznie sprzedaż za pomocą platformy GOG.com wzrasta o 100%. Mimo, że spółka nie podaje prognoz dotyczących tego segmentu, prezes CD Projekt jest przekonany, że, Internet cały czas jest miejscem na zarobienie pieniędzy na nowych pomysłach. Gościem "Dnia na rynkach" z II Kongresu Netii "Biznes to rozmowy" był Michał Kiciński, prezes CD Projekt.

Niemiecki przemysł zaskoczył

Produkcja niemieckiego przemysłu w sierpniu 2010 roku była o 1,7 proc. wyższa niż w lipcu, po wzroście w poprzednim miesiącu o 0,1 proc. - podało tamtejsze ministerstwo gospodarki. To znacznie więcej, niż oczekiwali analitycy: spodziewali się oni półprocentowego wzrostu.

Złoto przebiło 1360 dolarów

Spodziewany potop świeżo drukowanych dolarów z USA i wynikające z tych obaw osłabienia dolara powodują, że cena złota bije kolejne rekordy. Uncja kruszcu przekroczyła w czwartek barierę 1 360 dolarów. Amerykańska waluta wciąż słabnie.