Najnowsze

Najnowsze

Bilet w sieci? Żadnych dopłat za kartę!

Trasa, data, godzina, klik - i kupione. No, prawie. Prawie, bo wtedy właśnie okazuje się, że za opłacenie internetowego zakupu biletu linii Ryanair trzeba zapłacić dodatkowe 4 euro. Jak się okazuje, takie żądanie ze strony linii jest nielegalne - przynajmniej w Niemczech. Wyrok jest ostateczny, zapadł w tamtejszym sądzie najwyższym.

Woda nie zatrzyma Tauronu

Nasze straty są niewielkie - mówi prezes spółki Tauron i zapewnia, że powódź nie wpłynie w żaden sposób na planowany debiut firmy na warszawskiej giełdzie. Zaś minister skarbu państwa spodziewa się dużego zainteresowania inwestorów ofertą - zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

"Gazociągów Rosji nie oddamy"

Ukraina nie ma zamiaru przekazywać Rosji kontroli nad swoimi gazociągami - oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Kostiantyn Hryszczenko. Powołanie wspólnej firmy do zarządzania ukraińskimi gazociągami zaproponował w kwietniu premier Rosji Władimir Putin.

Rekordowa strata British Airways, strajk od poniedziałku

W najbliższy poniedziałek rozpoczyna się strajk personelu pokładowego linii British Airways. Można spodziewać się odwołania ok. 30 procent lotów, startujących lub lądujących na lotnisku Heathrow w Londynie. Tymczasem zarząd firmy podał wyniki finansowe za zeszły rok - z rekordową stratą.

Hotel na Euro 2012?

W magazynie "Pieniądze od rana" sprawdzaliśmy jak jest z przygotowaniem bazy hotelowej do Euro 2012. Z raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że Polska spełni wymagania UEFA odnośnie bazy hotelarskiej przed EURO 2012. O tym Robert Stanilewicz, rozmawiał z Dorotą Malinowską, konsultantką ds. nieruchomości hotelowych z Cushman&Wakefield.

Dzień z turystyką

Dziś w TVN CNBC dzień z turystyką. Dokąd wyjeżdżamy by najlepiej wypocząć – tam gdzie tanio, czy tam gdzie najcieplej, czy tam gdzie najciekawiej? Gościem magazynu "Pieniądze od rana był Marcin Przybylski, prezes Travelplanet.pl.

Ustawa o NBP znowelizowana

Sejm znowelizował ustawę o Narodowym Banku Polskim, zmieniając przepisy na wypadek śmierci prezesa banku centralnego. Tymczasem pełniący obowiązki prezydenta marszałek Bronisław Komorowski jest gotów szybko przeprowadzić wybór nowego prezesa NBP.

Prezenty dla kontrahentów

Został zwiększony limit na prezenty ze 100 do 200 zł. Można powiedzieć, że jest to ukłon w stronę tych wszystkich, którzy będą chcieli lepiej zaprezentować się kontrahentom. Na temat tych zmian w programie "Biznes Lunch" z Robertem Stankiewiczem rozmawiał Andrzej Pośniak, CMS Cameron McKenna.

Senat godzi się na reformę Wall Street

Nowojorska giełda zanotowała w czwartek wysokie spadki. Zdaniem analityków, inwestorzy w ten sposób wyrazili obawy o ewentualne konsekwencje problemów finansowych w Unii Europejskiej. Z kolei w nocy z czwartku na piątek amerykański Senat opowiedział się za reformą Wall Street.

Nadużycia : jak bronic firmę?

Kryzys sprzyja nadużyciom. W czasie kryzysu pracownicy częściej niż zwykle są skłonni do naduzyć i naciągania a nawet okradania swojego pracodawcy. Mariusz Witalis z Ernst&Young uważa, że jeżeli nastąpi nadużycie warto mieć przygotowany wczesniej plan działania - uważa. O tym jak pracodawcy mogą się bronić przed takimi praktykami w programie "90 Minut".

Fundusze unijne w samorządach

Pieniądze do budżetów samorządowych spływają zgodnie z planem, jednak wydatki budżetów są znacznie poniżej planów. Władysław Husejko, marszałek woj. zachodniopomorskiego mówi, że robi wszystko, by przedsiębiorcy lepiej wykorzystywali unijne dotacje. Możliwe, że części pieniędzy nie uda się spożytkować i trzeba będzie je zwrócić.

Niskie loty LOT-u

Prawie 170 milionów złotych straty na koniec ubiegłego roku i 60 milionów w pierwszym kwartale roku bieżącego. Lot ciągle traci i ciągle marzy. LOT liczy, że nowe dochodowe połączenia przełożą się na zyski spółki, pomoże w tym włączenie do floty Dreamlinerów. Cezary Królak.

Ciężkie czasy dla gospodarki

Bardzo nerwowo na giełdzie choć w gospodarce realnej ciągle całkiem nieźle. Pytanie tylko jak długo? Ilość ciosów która spadła na polskich przedsiębiorców jest bardzo duża. Najpierw bardzo ciężka zimna, potem długa żałoba narodowa, teraz katastrofalna powódź. Straty policzył Marek Klapa.

Wielka fala uderza w polską gospodarkę

Gospodarka to zespół naczyń połączonych i i kiedy do jednego wlewa się woda, podtopiony jest biznes innych. Na przykład przerwana produkcja w Sandomierzu oznacza, że Fiat w Tychach nie może produkować swoich aut. O tym jak woda zalewa polską gospodarkę Łukasz Kijek.

Euro i produkcja przemysłowa

Interwencja EBC byłaby kompletnie pozbawiona sensu, tak Marcin Podobas, wiceprezes EFH komentuje mocny skok euro. Nie jest rozczarowany danymi o produkcji przemysłowej, bo ona cały czas oscyluje w granicach 8-9 pkt proc., co mniej więcej odpowiada około 3 proc. wzrostu dynamiki PKB.

Kiedy euro po 5 złotych?

Zakładam, że przez kilkanaście tygodni, że para euro złoty będzie się utrzymywała w granicach 3,95 a 4,20 mówi Jacek Maliszewski, główny ekonomista Alpha Financial Services. Jego zdaniem dopiero wtedy gdyby rynek wybił się powyżej lub poniżej tych poziomów sprawa byłaby jasna.

Rynek długu

Sprzedaży obligacji państwowych Polski przeszkadza jej jednak relacja długu publicznego do PKB, który jest na poziomie 50%. Dariusz Lasek, dyrektor ds. papierów dłużnych Union Investment komentuje wprowadzenie przez Niemcy zakaz nagłej krótkiej sprzedaży. Jego zdaniem, to podobne zachowanie do Amerykanów, którzy zabronili tego, kiedy chcieli zapobiec pogłębianiu spadków.

Wzrost produkcji przemysłowej

Produkcja przemysłowa w kwietniu rok do roku wzrosła o 9,9%. Ernest Pytlarczyk, główny analityk BRE Banku to kontynuacja obecnego trendu.

Finansowanie przedsiębiorstw

Narodowy Bank Polski systematycznie monitoruje dostęp firm do kredytów, ale jakby popatrzeć na początek tego roku- nasuwa się jeden wniosek-firmy nie chętnie zaciągają kredyty na nowe inwestycje-wolą je finansować ze swoich pieniędzy. Na temat finansowania w programie "Biznes Luch" z Robertem Stankiewiczem rozmawiała profesor Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP.

1Q dobry dla Interer.pl za

Wzrost przychodów o prawie 31% netto i o 73% ze sprzedaży w 1Q w relacji rok do roku. Rafał Brzoska, prezes Integer.pl mówi, że to wynik konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju. Kluczem do sukcesu to innowacyjność wprowadzanych na rynek nowych projektów.

Kolejny dzień spadków

Drugi dzień z rzędu Warszawska Giełda zakończyła dzień na sporym minusie. Indeks WIG20 zakończył sesję na niemal trzy procentowym minusie podobnie wynikiem zamknął się indeks szerokiego rynku WIG.

Tauron w drodze na GPW

25% akcji Taurona trafi do inwestorów indywidualnych. Zdaniem Dariusza Lubery, prezesa Taurona, pójście podobną drogą, którą wytyczył PZU. Lubera komentuje wyniki spółki w 1Q tego roku i zbliżający się jej debiut na warszawskiej giełdzie.

Inwestowanie w biżuterię

Czy biżuteria to dobra inwestycja na czasy kryzysu? Od czego zależy cena biżuterii? Odpowiedzi na te i inne pytania w rozmowie Marka Tejchmana z Michałem Staweckim z firmy Apart, oraz z Jarosławem Dobrzyńskim z W.Kruk.

Wpływ powodzi na inwestycje Budimeksu

Na razie z tej sytuacji obronną ręką mówi Krzysztof Kozioł. rzecznik prasowy Budimeksu. Spółka inwentaryzuje straty, ale to głównie rozmoczone grunty, zalane wykopy i uszkodzone nasypy drogowe. Wszystko zależy od pogody. Inwestycje Budimeksu są ubezpieczone, więc problemem jest tylko czas potrzebny na usuwanie szkód.

Ubezpieczenie od powodzi

Obfite opady deszczu spowodowały ogromne straty na południu Polski, a to jeszcze nie koniec. W nocy z piątku na sobotę fala ma dotrzeć do Warszawy. Na temat tego że warto się ubezpieczyć na wypadek powodzi w programie "Godzina dla pieniędzy" z Markiem Tejchmanem rozmawiali: Joanna Królikowska, Adler Brokers Group, oraz Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Ubezpieczeń.

Produkcja przemysłowa w kwietniu

O 9,9 procent rok do roku wzrosła produkcja przemysłowa w kwietniu. Główny Urząd Statystyczny zrewidował także dane za marzec - wzrost wyniósł 12,5 procent, a nie jak podawano wcześniej 12,3. Na temat danych w programie "Godzina dla pieniędzy", z Markiem Tejchmanem rozmawiał Radosław Cholewiński, główny ekonomista Noble Banku.

Leasing-źródłem finansowania

Wartość branży leasingowej to jest ponad 5 miliardów złotych. Na temat tego w jaki sposób można finansować rozwój przedsiębiorstw poprzez leasing rozmawiał z Robertem Stankiewiczem, Mariusz Kurzac, prezes ING Lease Polska.

Rady nadzorcze na nowych prawach

Od 2008 roku mamy nowelizację ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tą nowelizacją członkowie rad nadzorczych odpowiadają za sprawozdania finansowe. Na temat nowych przepisów z programie "Biznes Lunch" z Robertem Stankiewiczem rozmawiała Aleksandra Sieklucka, Dział Doradztwa Biznesowego, Ernst & Young.

Grecja znów strajkuje przeciw zaciskaniu pasa

Ponad 20 tysięcy ludzi przemaszerowało ulicami Aten pod parlament, protestując przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu premiera Jeorjosa Papandreu. W czwartek w Grecji odbywa się czwarty w tym roku strajk powszechny. Podobny strajk dwa tygodnie temu przemienił się w zamieszki, podczas których zginęły trzy osoby.

Kwiecień miesiącem produkcji

W kwietniu mieliśmy wielkanocne święta, mieliśmy narodową żałobę - ale nie ucierpiał na tym polski przemysł. Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 9,9 proc. rok do roku, po marcowym wzroście o 12,5 proc. (po korekcie) - podał Główny Urząd Statystyczny. Produkcja w porównaniu z marcem 2010 była jednak niższa o 9,1 proc.