Najnowsze

Najnowsze

Projekt zmian w OFE

Ryzyko inwestycyjne niższe wraz z wiekiem przyszłego emeryta. Propozycje rządu zakładają także powstanie subfunduszu agresywnego i ochrony kapitału. O pomysłach zmian w systemie emerytalnym rozmawiamy z Adamem Jasserem, sekretarzem Rady Gospodarczej przy Premierze.

Saudyjczyk zadowolony z cen ropy

- Czy jestem zadowolony z ceny? Tak! - to słowa saudyjskiego ministra ds. ropy naftowej Ali el Nuaimi po przyjeździe do Wiednia. W siedzibie kartelu naftowego OPEC w czwartek odbędzie się okresowe spotkanie tej organizacji. Arabia Saudyjska - czołowy producent surowca - opowiada się przeciwko zmianom wielkości wydobycia.

Inflacja wraca do Niemiec

Niemieckie ceny towarów konsumpcyjnych wzrosły we wrześniu o 1,3 procent w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku - podał Statistische Bundesamt. To najwyższy wzrost od dwóch lat.

Rejestracje aut

Blisko 60 proc. całości sprzedaży samochodów we wrześniu, było rejestrowanych na firmę. Najpopularniejsze marki nowo rejestrowanych aut, to: Skoda, Fiat, Ford i Toyota, mówi Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar.

Bankructwa biur podróży

Do końca roku mogą zgłaszać swoje roszczenia klienci Orbis Travel do Signal Iduna. Jak mówi Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Promocji i Turystki UMWM, mogą one dotyczyć tylko kosztów poniesionych, a nie zadośćuczynienia.

Będzie wielkie drukowanie, bo rząd zmienia VAT

Nowe menu w restauracjach, nowe metki na każdej sztuce odzieży, na każdym telewizorze i myszce... Do tego każdy z nas otrzyma od operatora komórkowego list z informacją o podwyżce... Co najmniej jeden. Rząd o jeden procent zmienia VAT, firmy handlowe i usługowe muszą ponieść ekstra wydatki.

Wojny walutowe

Pekin pozwoli na stopniowe umocnienie juana o ile będzie na to pozwalał wzrost gospodarczy i stopa inflacji - zapewnił szef Banku Centralnego w Pekinie. Prezes Banku Chin dodał, że Zachód za bardzo się śpieszy oczekując natychmiastowego umocnienia waluty. Dokąd doprowadzi globalne sterowanie kursami walut? Gośćmi Bilansu byli Tomasz Niemiec, diler walutowy Banku Millennium i Marek Wołos, szef departamentu analiz i doradztwa TMS Brokers.

Nie zablokują Modlina. Za 7 mln zł

Gdy budowa lotniska w podwarszawskim Modlinie wreszcie ruszyła, nad inwestycją zawisło nowe niebezpieczeństwo. Organizacja ekologów twierdzi, że w jej wyniku ucierpią siedliska ptaków. Inwestorowi wskazuje jednak radę: niech za 7 milionów złotych wykupi bagna i tam przeniesie ptactwo.

Strajkują przeciw dłuższej pracy

Pracownicy kolei już strajkują, a na tym się nie skończy - we wtorek we Francji zaczyna się bezterminowy strajk w wielu sektorach. Francuskim związkowcom nie podoba się rządowa reforma emerytalna.

Refundacja leków po nowemu?

Urzędowe ceny i marże leków finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia - to główne założenia projektu ustawy refundacyjnej, skierowanego do Rady Ministrów. Według projektu przygotowanego przez minister zdrowia leki refundowane nie będą mogły mieć ani wyższej, ani niższej ceny od ustalonej przez producentów po negocjacjach z resortem zdrowia. Ta reforma nie jest krokiem naprzód, zaznaczał na naszej antenie dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. O tym jak nowy sposób refundacji leków uderzy w polskie apteki w "90 minutach" z prezesem Naczelnej Izby Aptekarskiej rozmawiał Marek Tejchman.

Wyższy deficyt publiczny

7,9% wyniesie w tym roku deficyt sektora finansów publicznych według metodologii unijnej - taką liczbę przysłało do Eurostatu Ministerstwo Finansów. Jeśli te dane się potwierdzą, będzie to oznaczało wzrost aż o 1 punkt procentowy w porównaniu do poprzedniej prognozy. Więcej na ten temat - Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

Pracować w polskiej firmie

Polacy chcą pracować w polskich firmach. Nie chcemy natomiast pracować dla Włochów, Hiszpanów i Francuzów bo według nas źle traktują pracowników. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę badawczą Millward Brown. Więcej na ten temat - Jacek Adamski, szef departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Polski deficyt

Wejście Polski do strefy euro w roku 2015 jest nadal realne uważa główny ekonomista Societe Generale Jarosław Janecki. Jego zdaniem najbardziej możliwa data przyjęcia euro to rok 2015-2016. Gościem Marka Tejchmana w programie "90 Minut" był Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

PGF skupuje akcje z rynku

PGF rusza z programem skupu akcji własnych. Spółka zajmująca się dystrybucją leków zamierza zebrać z rynku do 6% kapitału a na buy back wyda 30 mln złotych. Spółka podkreśla, że stać ją i na bay back i na inwestycje. O plany spółki spytaliśmy Jacka Dauenhauera, wiceprezesa PGF ds. strategii finansowej i rozwoju.

Robyg w drodze na GPW

14 października ruszy oferta publiczna firmy Robyg. Deweloper chce zebrać z rynku 93,6 mln zł, które przeznaczy na kupno ziemi w Warszawie i inwestycję w Gdańsku. Robyg sprzedał w I półroczu 360 mieszkań – w całym 2009 roku było to 289. Na koniec 2010 chce sprzedać 600 lokali, w 2012 roku planuje dojść do 1400. Gościem Rynków Dnia był Wojciech Okoński, prezes Robyg.

Grecja zapłaci później?

Grecja prowadzi rozmowy w sprawie wydłużenia spłaty 110 mld euro długu wobec Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszy Walutowego - powiedział minister finansów George Papaconstantinou.

Sprawdź, ile zarobiłeś na... kukurydzy

Do najwyższego poziomu od dwóch lat zwyżkowały ceny kukurydzy na rynku terminowym w Chicago. Stało się tak po tym, jak Amerykański Departament Rolnictwa opublikował prognozy spadku globalnej produkcji tego ziarna z powodu gorszych zbiorów w USA. Niższe mają być też zbiory pszenicy i innych zbóż.

Kupimy Kernel i Agorę?

Portfel Rynków dla Opornych dziś bardzo słaby. Wypadamy gorzej niż rynek. WIG 20 urósł 11 października o 0,64% a portfel RDO spadł 0,26%. Poniedziałkowa propozycja do portfela RDO: spółka Kernel i Agora.

Wzrostowa sesja na GPW

W poniedziałek na warszawskiej giełdzie udało się odrobić straty z poprzedniej nieudanej sesji – największa w tym zasługa Polskiej Grupy Energetycznej. Ostatecznie WIG20 wzrósł o 0,6 proc., osiągając poziom ok. 2630 pkt, a WIG poszedł w górę o 0,5 proc. O szczegółach opowie Jan Niedziałek.

Kiedy znikną ulgi podatkowe

Jeśli długi państwa będą dalej rosły, znikną ulgi podatkowe - internetowa i na dzieci, a twórcy nie będą mieć wyższych kosztów uzyskania przychodów. Jeśli dług publiczny w relacji do PKB przekroczy 55 proc., to o 70 proc. może się zmniejszyć dotacja z budżetu na dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych - głosi dalej projekt zmian w ustawie o finansach publicznych.

Fed będzie znowu drukował dolary

Fed będzie dalej drukował dolary, żeby podtrzymywać wzrost gospodarki - uważają ekonomiści. A dolar w reakcji na te prognozy spadł w okolice najniższego od ośmiu miesięcy poziomu.

Jak puchnie nam deficyt

Choć rząd zapewnia, że sytuacja finansów publicznych jest pod kontrolą, to według metodologii unijnej deficyt sektora finansów publicznych wyniesie w tym roku 7,9 proc. PKB. Takie dane przesłało do Eurostatu Ministerstwo Finansów w ramach tzw. notyfikacji fiskalnej - poinformowała PAP powołując się na źródło rządowe. To więcej niż oczekiwano, a przyszły rok będzie dla reformy finansów stracony - twierdzą ekonomiści.

Milion w Portfelu

Jak zainwestować milion złotych doradza Adam Narczewski, wicedyrektor Działu Sprzedaży X-Trade Brokers DM.

Menadżer na urlopie

Poważna choroba prowadzi zwykle do rozwiązania kontraktu z menadżerem, a funkcja członka zarządu jest nie do pogodzenia z urlopem macierzyńskim. O zawiłościach prawnych dot. umów i kontraktów mówi Aleksandra Widziewicz, partner w kancelarii LEXdirekt Widziewicz Szepietowski.

Inwestowanie w diamenty

Inwestowanie w diamenty, to inwestycja długoterminowa. Jak mówi Marta Prusik, konsultant ds. złota i diamentów Mennicy Polskiej, to horyzont co najmniej 10 lat. MP od 14 listopada będzie przyjmowała zapisy na diamenty inwestycyjne.

Mieszkania znowu idą jak ciepłe bułeczki

Sprzedaż mieszkań ruszyła. Deweloperzy w III kwartale sprzedali o prawie połowę więcej mieszkań niż przed rokiem, a po trzech kwartałach tego roku o dwie trzecie więcej - szacują eksperci Home Broker. Ale czy mamy wystarczająco dużo pieniędzy, żeby je kupić?

Kerviel wyłudził od banku. A od kogo bank?

Najpierw słynny makler francuskiego banku Societe Generale spowodował w nim straty na 4,9 mld euro. Potem jednak bank ten powetował sobie jedna trzecią z tej kwoty w postaci uzyskanych od państwa ulg podatkowych. Bank chce odzyskać od Kerviela wszystkie zdefraudowane pieniądze. Ale czy odda państwu?

Próg płynności

To element analizy zależności między zyskiem a sprzedażą. Żeby obliczyć próg płynność musimy podzielić koszty stałe wydatkowe przez cenę sprzedaży pomniejszoną o jednostkowy koszt zmienny, tłumaczy dr Karol Marek Klimczak z Katedry Rachunkowości Akademii Leona Koźmińskiego.

Składki od pakietów medycznych

Abonament medyczny w świetle uchwały NSA jest elementem wynagrodzenia. Pakiety zdrowotne, trzeba uwzględnić w wynagrodzeniach i liście płac. Jacek Dziekan z ZUS uważa, że trzeba od nich odprowadzić składki.

Wypadki w pracy

Brak nadzoru i nieprzeszkolona załoga, to prosta droga do wypadku na budowie. Nie egzekwując przepisów bezpieczeństwa pracodawca naraża się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, mówi Grzegorz Łyjak z Głównego Inspektoratu Pracy.