Najnowsze

Najnowsze

Stopy procentowe w górę?

Analitycy i ekonomiści są podzieleni - czy będzie podwyżka stóp procentowych? Dobre dane o inflacji i sprzedaży detalicznej zwiększają prawdopodobieństwo podwyżki stóp. Decydującym czynnikiem będzie październikowa projekcja inflacji oraz dane PKB za trzeci kwartał 2010 roku. Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA, przekonuje, że podwyżek stóp nie będzie ponieważ nie ma pewności co do trwałości ożywienia w gospodarce.

Wyścig gmin po inwestorów

W związku ze zbliżającymi się wyborami, przypatrzmy się, jak samorządy radzą sobie ze zdobywaniem nowych inwestycji. Jakie zachęty będą stosowane przez gminy w celu przyciągnięcia do siebie biznesu mówi Agnieszka Wojnarowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w PAIiIZ. 

TP SA zaskakuje stratą

Telekomunikacja Polska ze sporą stratą w III kwartale tego roku. To, że liczby są czerwone nie zaskakuje analityków, ale suma 720 milionów złotych dwukrotnie przekracza to, czego się spodziewali. Przed rokiem w III kwartale firma miała 327 milionów złotych zysku.

Sprawiedliwość płacenia

Rolnicy będą płacić składki zdrowotne zależne od ich dochodów. Trybunał Konstytucyjny uznał, że równe składki i to opłacane z budżetu państwa - są niezgodne z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej. O wyroku Trybunału z profesorem Wojciechem Jóźwiakiem i Rafałem Antczakiem, wiceprezesem Deloitte rozmawiał Rafał Wojda.

Początek końca KRUS?

Trybunał Konstytucyjny uznał, że składki zdrowotne rolników muszą być uzależnione od dochodów. Wszystkie za i przeciw zmianom w systemie ubezpieczeń dla sektora rolniczego przedstawiają goście w programie "Bilans": przewodniczący Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin i dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan dr Jacek Adamski.

Szykuje się protest celników

Czy grozi nam blokada wschodniej granicy? - zastanawia się "Rzeczpospolita". Jak pisze gazeta, ministerialne zarządzenie o tzw. wartościowaniu stanowisk wzburzyło celników, którzy twierdzą, że uderzy w pracujących na pierwszej linii.

Wakacyjne wojaże mocno podrożeją?

Resort finansów szykuje zmianę przepisów, która drastycznie podwyższy wysokość wymaganych od biur podróży gwarancji finansowych. Kto organizuje wycieczki samolotowe - będzie musiał mieć polisę na 18 proc. rocznego obrotu - donosi "Rzeczpospolita".

RDO: Kupiliśmy Calatravę

Do wirtualnego portfela „Rynków dla opornych” dołączyła propozycja pana Rafała z Rudy Śląskiej – spółka Calatrava. Tym samym, nasz portfel liczy już siedem spółek

Twój głos, Twoje pieniądze

Firmowa przeprowadzka może się opłacić. Samorządy mają dużo swobody w ustalaniu m.in. podatku od środków transportowych. To spora część kosztów w przypadku na przykład firm transportowych. Część przedsiębiorstw może rozważać możliwość przeniesienia siedziby firmy tak, aby móc skorzystać z preferencyjnych stawek podatku. Kto i ile może faktycznie zaoszczędzić oraz czy faktycznie trzeba przenieść całą swoją działalność?

Pękające linki

Linki holownicze, klemy zasilania, łańcuchy na koła - to tylko część artykułów, które mogą być niezbędne zimą. Zanim jednak nastaną duże mrozy i wysokie śniegi Federacja Konsumentów postanowiła sprawdzić jakość sprzedawanych akcesoriów. Opinie na temat wyników testów zbierał Marek Klapa.

Co 10 urzędnik straci pracę

Zatrudnienie w administracji publicznej do 2013 roku ma być zmniejszone o 10 proc. - zakłada projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Na liście "do ostrzału" są m.in. KRUS, ZUS, NFZ. Redukcje zatrudnienia nie grożą na przykład pracownikom Sejmu.

Umowa gazowa na finiszu

Rząd zaakceptował aneks do porozumienia gazowego z Rosją. W komunikacie wydanym po posiedzeniu Rady Ministrów zapowiedziano, że umowa gazowa pomiędzy rządami Rosji i Polski może zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu. O szczegóły umowy Rafał Hirsch pytał Macieja Kaliskiego, dyrektora w Ministerstwie Gospodarki

Fiskus odpuścił - ulgi zostają

Podatnicy będą mogli korzystać z ulgi prorodzinnej, ulgi internetowej oraz 50- i 20-proc. kosztów uzyskania przychodu, nawet jeśli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB - powiedziała PAP we wtorek po posiedzeniu rządu minister pracy Jolanta Fedak. Ministerstwo Finansów proponowało w takiej sytuacji finansów publicznych automatyczna likwidację tych przywilejów.

Nie tylko Gazprom

Jak handluje się gazem w Europie? Na czym polega gazowy wolny rynek w Europie i dlaczego musimy dostosowywać nasze umowy do reguł europejskich. Spojrzenie na rynek gazowy okiem przedstawiciela koncernu europejskiego - Jacka Kwiatkowskiego z VNG Verbundnetz AG.

PGNiG zarobi na umowie gazowej?

Co nowa umowa gazowa z Rosją oznacza dla PGNiG? Jest to umowa optymalna mówi w rozmowie z Rafałem Hirschem przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Stanisław Rychlicki. Rychlicki rozważa także czy możliwe jest przejęcie Lotosu lub zmniejszenie udziału skarbu państwa w PGNiG.

Kupujemy mimo strachu

Coraz gorsze nastroje - coraz większe zakupy. Trzeci miesiąc z rzędu spada optymizm wśród polskich konsumentów - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Pentor. Humory psuje nam podwyżka podatku VAT i zapowiedź likwidacji kolejnych ulg podatkowych. Tymczasem dane o sprzedaży detalicznej zaskoczyły nawet optymistów. We wrześniu kupiliśmy o prawie 9 procent więcej towarów niż w tym samym okresie rok wcześniej. Łukasz Kijek

Rząd zaakceptował umowę z Rosją o gazie

Rząd zaakceptował we wtorek aneks do porozumienia gazowego z Rosją - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. To warunek konieczny do ostatecznego podpisania umowy, która przewiduje zwiększenie dostaw gazu do Polski o 2 mld metrów sześciennych rocznie.

Wtorek pod kreską

Umiarkowane obroty, które nie przekroczyły 1,5 mld złotych i spadek indeksu WIG20 o 0,47% - to obraz wtorkowej sesji na GPW. O szczegółach Jan Niedziałek.

Krynicki Recycling zarabia na szkle. Coraz więcej

Krynicki Recycling: dwudziesty debiut w tym roku na GPW i siódme przeniesienie z NewConnect na GPW. Spółka zajmuje się recyclingiem szkła od 1998 r. O tym jak odzyskać jeszcze więcej szkła, podnieść przychody firmy i wykorzystać nowo pozyskany kapitał mówi w programie "Rynki Dnia" prezes Krynicki Recycling Adam Krynicki.

Euro może nam dać kopa

Wprowadzenie euro będzie korzystne dla polskiej gospodarki i konsumentów - wynika z przyjętych we wtorek przez rząd Ram Strategicznych Narodowego Planu Wprowadzenia Euro. To bilans zysków i strat związanych z przyjęciem wspólnej waluty.

Tylko w Polsce banki pożyczają na budowę

Po kryzysie, banki w Europie Środkowo-Wschodniej wciąż niechętnie udzielają kredytów na nieruchomości - wynika z raportu firmy doradczej KPMG. Krajem, w którym łatwiej jest uzyskać finansowanie na ten cel, jest Polska.

Auxilium myśli o fuzji

Auxilium opublikowało wyniki po 3Q. Prezes spółki Zofia Podhorodecka w rozmowie z Rafałem Hirschem komentuje wyniki oraz mówi o pomysłach na podniesienie kapitalizacji i przeniesienie firmy z NewConnect na rynek główny GPW.

GPW spadły zyski

76,6 miliona złotych zarobiła Giełda Papierów Wartościowych w pierwszych trzech kwartałach tego roku. To o blisko 5 milionów złotych mniej, niż przed rokiem, kiedy wyniósł 81,2 mln zł. GPW opublikowała swoje wyniki, bo trwa oferta publiczna jej akcji.

Ford zarabia i szybko spłaca długi

Forda, amerykański producent samochodów w trzecim kwartale zarobił 1,69 miliarda dolarów, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku miał 997 milionów dolarów zysku. Firma na dodatek spłaca długi szybciej niż to zapowiadała.

Grunt to lokalizacja

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach - gdzie inwestycja na wynajem bardziej nam się opłaci? Zdaniem Bartosza Turka, eksperta Home Broker, najwyższą rentowność osiągają mieszkania na obrzeżach miast, inaczej jest w stolicy. W Warszawie rentowność najmu jest wyższa w centrum miasta.

Jak zabezpieczyć bliskich?

W umowie spółki warto zapisać odpowiednie wytyczne na wypadek śmierci - podpowiada Michał Stryjewski. O tym czego nie potrafi polskie prawo spadkowe i czego nie zagwarantuje nam najlepszy testament w programie "Godzina dla Pieniędzy" Robert Stanilewicz rozmawiał z Michałem Stryjewskim, kancelaria Barylski, Olszewski, Brzozowski

Milion w portfelu

Spółki niedoszacowane, wybrane pod sezon wyników - to propozycja portfela inwestycyjnego Kamila Kasperskiego. O tym jak zainwestować milion złotych w programie "Godzina dla Pieniędzy" mówił Kamil Kasperski z KBL European Private Bankers Polska.

Inteligentny, interesujący "i"

Dziennik "The Independent" ma od wtorku swoją nową mutację "i", która chce być nie tylko nowym tytułem prasowym, lecz nowym, pionierskim rodzajem gazety. "i" dostępne jest w sprzedaży w cenie 20 pensów.

Przetargi po zmianie VAT

Urząd zamówień publicznych wydał korzystną opinię dotyczącą przetargów. Zdaniem Urzędu zamawiający mogą zgodzić się na wyższe ceny po zmianie VAT. Opinia Urzędu może być podstawą renegocjacji umów z instytucjami publicznymi. Gościem Pawła Blajera był Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

KE: zatwierdzimy gaz w dwa dni

Gdy Komisja Europejska dostanie projekt umowy ws. zarządzania polskim odcinkiem Jamału przez Gaz-System, wyda w ciągu dwóch dni opinię, czy jest ona zgodna z unijnym prawem - oświadczył rzecznik KE Michele Cercone. Komisja wciąż czeka na ten projekt. Bez niego nie chce zatwierdzić całej umowy Polska-Rosja. A GazSystem mówi z kolei, ze nie otrzymał żadnej prośby o przekazanie umowy komisji.