Najnowsze

Najnowsze

Kredyty na kolektory

Kredyty na kolektory słoneczne idą jak "ciepłe bułeczki". Program NFOŚiGW funkcjonuje zaledwie kilka tygodni, a już banki otrzymały 955 wniosków na kwotę ponad 18 mln złotych. Do wydania w ciągu trzech lat jest 300 mln złotych. Kto chce dopłaty do kolektorów musi się pospieszyć, choć Jan Rączka, prezes NFOŚiGW zapewnia, że pieniędzy starczy dla tysięcy gospodarstw.

Jak zacząć biznes przez internet?

Ważne by starannie określić jakie cele dzięki stronie internetowej chcemy osiągnąć. Inaczej powinien wyglądać sklep internetowy, inaczej strona o profilu usługowym. Po zarejestrowaniu firmy musimy zapłacić za domenę oraz miejsce na serwerze. Artur Pajkert, OGICOM.

Białek: dołek w listopadzie

Wzrosty na warszawskiej giełdzie potrwają do końca września, prognozuje główny analityk CDM Pekao SA, Wojciech Białek. Jego zdaniem, dołek na rynkach akcji zobaczymy na początku listopada, ale cały 2010 rok zakończy się w dobrych nastrojach. Gorzej może być już w styczniu. Prognozy Wojciecha Białka w rozmowie z Rafałem Hirschem

Dzień z ETF

Podobny do ETF, ale jednak trochę inny. Quercus TFI oferuje dwa fundusze, które nieco różnią się od ETF-ów. Quercus Short zarabia na spadkach indeksu WIG20 short, a Qercus Lev odzwierciedla zachowanie WIG20 lev. W czym tkwi różnica? Quercus Short pozwala na wyższą ekspozycję na wzrosty niż WIG20, czy ETF. O szczegółach opowiedział Wojciech Zych, zarządzający funduszem Quercus TFI.

Praca po kryzysie

Nie prośbą i nie groźbą, ale argumentem. Za czym? Za podwyżką. Gdy kryzys ma się ku końcowi wraca pytanie czy po latach bez podwyżki przyszedł czas na zmiany. W sukurs pracownikom przychodzi otwarcie kolejnych europejskich rynków pracy i niż demograficzny. O tym jak przygotować się do rozmowy z pracodawcą – Marek Klapa

Bigos z VAT-em

Z nowym rokiem z nowym VAT-em, pytanie tylko z jakim? Stawka na lody to 5%, na cukier 8%, do soku pomidorowego doliczymy 5%, ale do przecieru 8%. I gdyby chociaż chodziło o ilość pomidora w pomidorze, czy cukru w lodach nie byłoby tak ciężko, ale kluczem do nowych stawek ma być to czy produkt jest podstawowy, czy też nie. Odpowiedzi na pytanie co dla kogo jest podstawą, w kwestii podstawowej, czyli stawek VAT, szukał Łukasz Kijek.

Malucha nie produkują już 10 lat

Już dziesięć lat minęło od dnia, gdy ostatni z ponad 2 milionów wyprodukowanych małych fiatów - żółty "Happy End" - zjechał z produkcyjnej taśmy. A jednak do dziś fiaty 126p można spotkać na polskich drogach, a nawet... na torach.

Konferencja e-nnovation

Wysyłanie zbyt wielu wiadomości promocyjnych do klientów może być źle widziane. Jaka jest różnica między e-mail marketingiem a spamem?  Warto pamiętać chociażby o tym, że oferta skierowana do klientów mailem  powinna różnić się od standardowej. Na pytania Pawła Blajera dotyczące marketingu internetowego odpowiadał Szymon Grabowski, właściciel Implix.

PiS broni samorządów przed Rostowskim

Minister finansów Jacek Rostowski obwinia samorządy o pogłębianie deficytu budżetowego. Wiceprzewodnicząca PiS Beata Szydło krytykuje te słowa. - Minister obwinia wszystkich poza rządem - mówiła w Polskim Radiu.

Kaczyński zapyta rząd o umowę gazową z Rosją

Posłowie wysłuchają dziś z informacji rządu w sprawie wynegocjowanego przez wicepremiera Waldemara Pawlaka aneksu do polsko-rosyjskiej umowy gazowej. Zastrzeżenia zgłosiła już Bruksela. O rządową informację wnioskował zaś klub Prawa i Sprawiedliwości, w imieniu którego głos zabierze prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Debiut ETF na warszawskiej giełdzie

W środę na warszawskiej giełdzie zadebiutowały ETF-y, czyli specjalne instrumenty finansowe dokładnie naśladujące zmiany indeksu WIG20. O ETF-ach Rafał Wojda rozmawiał w programie "90 minut" z Rafałem Lerskim, dyrektorem departamentu analiz Expandera.

Gates ciągle najbogatszy

Najbogatszy Amerykanin - Bill Gates - ma majątek szacowany na 54 miliardy dolarów. Zdaniem magazynu "Forbes", który opublikował ranking, drugie miejsce zajmuje inwestor Warren Buffett z 45 miliardami dolarów.

Lokalny dług ponad miarę?

Minister finansów znalazł winnych tego, że Polska nie spełni kryteriów konwergencji. Są nimi samorządy. Na temat zadłużenia samorządów w rozmowie Katarzyny Karpy-Świderek z prof. Zbigniewem Kuleszą, współtwórcą reformy administracyjnej, skarbnikiem miasta Torunia Bolesławem Tymolewskim, oraz z Marcinem Święcickim, szefem zespołu transakcji samorządowych PKO BP.

Absurdy VAT-u

Od pierwszego stycznia rząd planuje podwyżkę stawek podatku VAT do 5, 8 i 23 procent. Najniższą 5 procentową stawką miałby zostać objęte podstawowe produkty żywnościowe. Dzięki temu podwyżka VAT-u byłaby mniej dotkliwa dla ludzi biedniejszych którzy znaczną cześć swoich dochodów wydają na żywność. Tymczasem według zamierzeń resortu finansów takie produkty jak np. cukier czy przetwory owocowe miałby zostać objęte nie najniższą, a wyższą 8 procentową stawką. Więcej na temat zmian w rozmowie Rafała Wojdy z Andrzejem Gantnerem z Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz z Januszem Orłowskim z Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.

Pierwszy w Polsce ETF

No i po debiucie, dziś po wielu latach oczekiwania na GPW w Warszawie debiutował pierwszy fundusz ETF. I choć to wydarzenie, które medialnie ustępuje debiutowi PZU Czy Tauronu, dla obserwatorów rynku jest ważne, bo to ważny nowy instrument którym możemy uzupełnić portfel. Więcej na ten temat w rozmowie Katarzyny Karpy-Świderek z Tomaszem Miziołkiem, ekspertem rynku funduszy inwestycyjnych z Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Uniwersytetu Łódzkiego.

Rynki mocno wschodzące

Brak korelacji na rynkach akcji to dobra wiadomość dla Kolumbii, Malezji, Chile i Indonezji. Czy zyski na mocno-wschodzących rynkach są już zbyt duże, by były możliwe. Na ten temat, a także o tym jak postrzegają nasz kraj zagraniczni inwestorzy w programie Strategie Rynkowe, Błażej Karwowski, rozmawiał z Karolem Chrystowskim, Renaissance Asset Managers.

Jak kupić i sprzedać ETF?

Dzisiaj na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutował pierwszy ETF. Mając ten go w swoim portfelu, Warszawska Giełda jest 19 rynkiem w Europie na którym notowane są fundusze typu ETF. O tym jak w niego inwestować w rozmowie Rafała Hirsha z Grzegorzem Pułkotyckim, dyrektorem ds. analiz DM BZWKB.

Sytuacja na rynku stali

Światowa branża dystrybucji wyrobów stalowych powoli odzyskuje równowagę. Jednak w odbudowie polskiego rynku trzeba się jednak nadal liczyć z zawirowaniami cen i koniunktury. Globalny kryzys spowodował spadek obrotów firm stalowych o blisko 44 procent. O tym jak wygląda sytuacja na polskim rynku stali w rozmowie Rafała Hirsha z Jerzym Bernhardem, prezesem Stalprofilu.

Lyxor ETF WIG 20-pierwszy ETF na GPW

ETF nareszcie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. ETF WIG20 odwzorowuje wartość indeksu największych spółek. Dzięki temu instrumentowi inwestor może, składając jedno zlecenie w biurze maklerskim, „kupić” dwadzieścia największych i najpłynniejszych spółek notowanych na giełdzie. Więcej na temat ETF w rozmowie Rafała Hirsha z Tomaszem Publicewiczem, Analizy Online.

Szczyty coraz bliżej

WIG20 poniżej 2600 punktów ale powyżej poziomu zamknięcia wtorkowej sesji. Na środowym zamknięciu WIG20 zyskał 0,06%. Podrożały m.in. akcje wielkich banków - PKO BP i Pekao SA i to one pociągnęły WIG20. O szczegółach sesji Jan Niedziałek.

ETF na GPW

Dzisiaj na GPW zadebiutowały jednostki Luxor ETF oparte na indeksie WIG20. Zainteresowanie funduszem odwzorowującym notowania indeksu WIG20 w początkowych godzinach handlu nie było zbyt duże. Teoretycznie cena jednostki w złotych powinna wynosić jedną dziesiątą wartości indeksu WIG20 wyrażoną w punktach. Tymczasem podczas gdy WIG20 jest poniżej 2600 punktów, to cena jednego ETF-u  przekracza 260 złotych. Dlaczego tak się dzieje? O tym w rozmowie Rafała Hirsha z Aleksandrą Kosmulską, Lyxor Asset Management.

Jakie są zalety i wady ETF?

Pierwszy fundusz typu ETF wystartował w 1993 roku, odzwierciedlał Index S&P 500. Teraz pierwszy fundusz tego typu jest dostępny w Polsce. Jak ETF na WIG20 zmieni rynek polskich inwestycji + czy wymusi obniżki prowizji i opat tradycyjnych funduszy inwestycyjnych? Jakie są zalety i wady ETF? Na te pytania odpowiedział Grzegorz Zalewski, ekspert DM BOŚ.

Kredyt kontra leasing

Co się bardziej opłaca kiedy chcemy kupić samochód: kredyt samochodowy czy leasing konsumencki? Różnice w ratach są minimalne. Różnią się za to ceny i warunki ich ubezpieczeń - rożnie można też negocjować ceny kupowanych w leasingu lub na kredyt aut. Więcej na ten temat - Sylwester Góreczny, analityk Comperia.pl.

Pracownicy a klienci

Zadowolony pracownik to zadowolony klient i w konsekwencji zadowolony akcjonariusz. Warto zarządzać pracownikami w taki sposób żeby byli zadowoleni - wtedy ich praca będzie bardziej efektywna. O tym jak skutecznie zarządzać ludźmi w firmie opowiedziała Katarzyna Żmijewska, starsza konsultantka Great Place to Work Institute Polska. 

Podatki w specjalnych strefach

Jak mała firma może skorzystać z przywilejów specjalnych stref ekonomicznych? Jednym ze sposobów jest optymalizacja podatkowa. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej mogą obniżyć obciążenie podatkowe dochodów uzyskanych ze swojej działalności. W Polsce istnieje obecnie 14 specjalnych stref ekonomicznych, łącznie obejmujących 12,5 tys. hektarów. Więcej na ten temat - Marcin Sobieszek, doradca podatkowy w Rödl & Partner.

Wznowienie działalności

W okresie letnim działalność sklepów ze sprzętem narciarskim była zawieszana. Po upływie okresu zawieszenia trzeba obowiązkowo wznowić działalność. Jednak nie dzieje się to automatycznie, konieczne jest napisanie wniosku do organu ewidencyjnego w którym rejestrowana była działalność firmy. Więcej o tym jak wznowić działalność - Małgorzata Leśniak, radca prawny w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

"Studiuję, pracuję, zarządzam"

Idzie młodość - Paweł Charycki, 24-letni student zwyciężył w konkursie "Studiuję, pracuję, zarządzam", którego patronem medialnym jest TVN CNBC. Jego pomysł na biznes to 24-godzinna wulkanizacja z dojazdem do klienta. Więcej o swoim biznesie Paweł Charycki opowiedział w programie Blajer Mówi Biznes.

Czekają na kandydatów do rad nadzorczych TVP i PR

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła, że do 8 listopada uczelnie akademickie mogą zgłaszać kandydatury do Rad Nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Do końca listopada mogą zaś zgłaszać kandydatury do rad publicznych rozgłośni regionalnych.

W co inwestować?

Jeśli "kupować" polską gospodarkę, lepiej inwestować w mWig40 niż w Wig20. A przynajmniej tak twierdzi Aleksander Widera, członek zarządu Ipopema TFI. Fundusz Ipopema TFI odzwierciedla zachowanie się indeksu mWig40. Jednym z argumentów przemawiających za tym funduszem jest to, że instrumentów opartych o  indeks mWig40 jeszcze nie ma na rynku. O szczegółach z Aleksandrem Widerą rozmawiał Mikołaj Kunica.

Historyczny moment na GPW

Fundusz Lyxor ETF WIG20 to pierwszy fundusz typu ETF notowany na warszawskiej giełdzie. Należy pamiętać, że ETF jest instrumentem opartym na indeksie, nie jest to akcja sprzedawana z dyskontem. Nie można więc oczekiwać od ETF-u natychmiastowych zysków. Jednak na najbardziej płynnych rynkach na świecie ETF generują kilkadziesiąt milionów euro zysku dziennie. O tym co należy wiedzieć o funduszu ETF opowiedział Adam Maciejewski, członek zarządu GPW.