- 5,5 proc. podwyżki płac, akcje dla wszystkich pracowników, oraz 160 mln do podziału z ubiegłorocznego zysku - takie postanowienia kończą wielotygodniowy spór między zarządem i związkami w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Podpisane w piątek porozumienie poprzedza wprowadzenie tej firmy na giełdę, które planowane jest na 6 lipca.
Spór w JSW toczył się od kilku tygodni. Pracownicy obawiali się przede wszystkim, że po wejściu spółki na giełdę mogą stracić pracę. Chcieli też podwyżki płac o 10 proc. podczas gdy zarząd proponował 5,5 proc. z zaznaczeniem, że dalszy wzrost miałby wiązać się z efektywnością pracy.
Po wielu nieudanych rozmowach związkowcy organizowali włoskie strajki, przerywali pracę na kilka godzin podczas każdej zmiany i grozili strajkiem generalnym. I chociaż w międzyczasie uzyskali gwarancję zatrudnienia na 10 lat, to pełnego porozumienia nie udawało się osiągnąć.
Wszyscy zadowoleni
W piątek spór się zakończył. Pracownikom spółki zagwarantowano 5,5-proc. podwyżki płac zasadniczych od lutego 2011 roku, 160 mln zł z zysku spółki za ubiegły rok do podziału, oraz akcje pracownicze po wejściu spółki na giełdę.
Pod koniec kwietnia wiceminister Skarbu Państwa Krzysztof Walenczak mówił, że do pracowników może trafić nawet 17-19 proc. akcji, których wartość może przekroczyć miliard złotych. Załoga ma też obietnicę, że Skarb Państwa zachowa tzw. władztwo korporacyjne w JSW po jej upublicznieniu.
Debiut długo oczekiwany
Porozumienie w JSW oczyszcza sytuację w spółce przed jej wejściem na giełdę. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła we wtorek jej prospekt emisyjny. Według wcześniejszych informacji, resort Skarbu Państwa ma rozpocząć proces sprzedaży akcji JSW 13 czerwca, a debiut spółki na giełdzie odbędzie się 6 lipca.
- Będzie to największa dotychczas oferta publiczna w polskim sektorze węglowym i jedna z kluczowych transakcji dla rynku kapitałowego nie tylko w Polsce, ale i całej Europie - mówił minister skarbu Aleksander Grad.
Według wcześniejszych, nieoficjalnych informacji, Skarb Państwa chciałby pozyskać z oferty JSW ok. 3-4 mld zł.
JSW w liczbach
W skład JSW wchodzi pięć kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka, Budryk, Jas-Mos, Krupiński i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy oraz węgiel do celów energetycznych. W skład Grupy JSW wchodzi również Koksownia Przyjaźń. Obecnie trwa proces wniesienia Kombinatu Koksochemicznego Zabrze (KK Zabrze) do Grupy.
W 2010 roku w kopalniach JSW wydobyto 9,1 mln ton węgla koksowego (w tym 7,7 mln ton koksowego typu 35) oraz 4,2 mln ton węgla do celów energetycznych. W 2010 roku w Koksowni Przyjaźń wyprodukowano 2,6 mln ton koksu, natomiast w KK Zabrze 1,2 mln ton. W Koksowni Przyjaźń oraz w KK Zabrze produkowany jest głównie koks metalurgiczny.
Na koniec 2010 roku Grupa, uwzględniając także załogę KK Zabrze, zatrudniała ponad 26,1 tys. pracowników, z czego najwięcej zatrudnionych było w JSW: ponad 22,6 tys. i w Koksowni Przyjaźń: ponad 1,7 tys.
Źródło: PAP