Najnowsze

Najnowsze

Lasy łamały zasady konkurencji

Zasady sprzedaży drewna stosowane przez Lasy Państwowe miały charakter antykonkurencyjny - uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, potwierdzając decyzję prezes UOKiK z grudnia 2008 r. Przedsiębiorstwo nie złoży apelacji od wyroku SOKiK w Sądzie Apelacyjnym.

Kiedy zamiast na giełdzie zarabiać w banku?

Inwestor, który chce rocznego zysku rzędu 7-8% może wpłacić pieniądze na lokatę. Argumenty są co najmniej dwa: bezpieczeństwo (gwarancja do 100 000 euro) i  rosnące – z sprawa wyższych stóp procentowych  - oprocentowanie. O szczegółach lokat bankowych opowiada Rafał Lerski, główny analityk Expandera

Jak zbudować odpowiedni portfel inwestycyjny?

Jak zainwestować swoje oszczędności? Jak zbudować odpowiedni dla siebie portfel inwestycyjny? Swoją propozycję „Miliona w portfelu” Krzysztof Barembruch, wiceprezes A-Z Finanse, prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Chiny tworzą mega-miasto. Będzie ludniejsze od Polski

Chińskie władze planują stworzenie największego miasta na świecie. Z połączenia dziewięciu istniejących już metropolii powstanie mega-miasto, w którym mieszkać będą 42 miliony osób. To więcej niż w całej Polsce.

Zima zmroziła brytyjską gospodarkę

Brytyjska gospodarka znalazła się pod kreską w IV kwartale 2010 roku, kurcząc się o 0,5 proc. kwartał do kwartału - wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS).

Kanały sprzedaży w firmie

Sprzedaż bezpośrednia często nie jest w stanie zabezpieczyć stałych przychodów firmom produkcyjnym i dystrybutorom. Jakie inne kanały sprzedaży warto zatem wziąć pod uwagę w małej firmie? O szczegółach opowiada Wojciech Pruś, dyrektor ds. sprzedaży bezpośredniej Coca-Cola HBC Polska.

Stażysta w firmie

Jeśli firma organizuje staż lub praktyki dla studentów powinna zadbać o bezpieczeństwo danych. Jak uregulować ze stażystą dostęp do informacji niejawnych lub takich, które są newralgiczne z punktu widzenia firmy? O szczegółach opowiada dr Bogdan Fischer, radca prawny z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

NIK: Chaos w parkach narodowych

17,7 tys. hektarów obszarów chronionych w całym kraju nie ma umocowania w księgach wieczystych - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. W opinii NIK, brak tych wpisów może spowodować roszczenia wobec Skarbu Państwa, np. od osób prywatnych.

Rosjanie nie naprawią rury dla Orlenu

Rosyjska spółka Transnieft nie zamierza naprawiać rurociągu "Przyjaźń", za pośrednictwem którego była dostarczana ropa do należącej do Orlenu rafinerii w Możejkach. Transnieft twierdzi, że zepsuty odcinek znajduje się na terytorium Białorusi, więc to ona powinna dokonać remontu.

Przedsiębiorcze mamy

Przedsiębiorcze mamy, które między 1 stycznia 1999 a 31 sierpnia 2009 prowadziły firmę i w tym czasie skorzystały z urlopu wychowawczego mogą starać się o umorzenie składek na Fundusz Pracy. Wnioski w tej sprawie można składać już od 1 lutego. Jak to zrobić? O szczegółach opowiada  Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy logopeda musi płacić VAT?

Widzowie pytają, Paweł Blajer pomaga znaleźć odpowiedzi. Czy logopeda musi płacić VAT? Kiedy należy uwzględnić w deklaracji VAT-7 podatek należny za świadczone usługi transportowe? Czy usługa przechowania zastawu pozostawionego w lombardzie jest opodatkowana podatkiem VAT? Na te i inne pytania widzów odpowiada w TVN CNBC Pawłowi Blajerowi Jacek Buziewski, doradca podatkowy w MDDP.

Kolejny zwrot w bitwie o "Tigera"

Spółka FoodCare może produkować i sprzedawać napoje energetyczne pod nazwą "Tiger". Krakowski sąd przychylił się do wniosku spółki o wstrzymanie wykonania decyzji zabraniającej jej produkcji, sprzedaży i promocji napoju pod tą marką.

Sposób na rekomendację T

Minął miesiąc od wejścia w życie zmienionych zapisów rekomendacji T. Tymczasem banki już nauczyły się obchodzić nowe przepisy. Wydłużają czas spłaty kredytu, bo dłuższy okres kredytowania oznacza niższą ratę i spełnienie wymogów KNF. O udzielaniu kredytów zgodnych z rekomendacją T opowiada w TVN CNBC Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

Rok 2010 był udany dla polskich lotnisk

Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego lotniska odprawiły 20,47 mln pasażerów, 8% więcej niż w roku 2009. Najszybciej pod względem ruchu pasażerskiego rozwijała się Łódź, jedynie Szczecin obsłużył mniej pasażerów. W tym roku lotniska liczą na dalszy przyrost podróżujących samolotami pasażerów. O sytuacji polskich lotnisk opowiada w TVN CNBC Piotr Lipka z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Prezydent chwali zmiany w OFE

Kancelaria prezydenta chwali rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym, choć widzi także pole do poprawek. W piątkowym liście do premiera, Bronisław Komorowski apelował o zapewnienie Polakom odpowiednio wysokiej waloryzacji składek wpłacanych na indywidualne subkonta w ZUS-ie oraz umożliwienie dziedziczenia składek osób ubezpieczonych. O szczegółach propozycji prezydenta opowiada w TVN CNBC Irena Wóycicka, doradca ds. społecznych w kancelarii prezydenta.

Analitycy: WIG wzrośnie o 15 proc.

DM Amerbrokers spodziewa się w tym roku 15% wzrostu indeksu WIG20. Liderami wzrostów mają być jednak średnie i małe spółki, których indeks wzrośnie o 20%. DM Amerbrokers przygotował listę dziesięciu tegorocznych faworytów. O raporcie „Inwestycyjne Perełki 2011” opowiada w TVN CNBC Łukasz Rosiński, p.o. dyrektora DM Amerbrokers.

Różowe spojrzenie MFW

Globalna gospodarka w 2011 r. urośnie o 4,4 proc. - wynika z najnowszej prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Motorem napędowym tego wzrostu będą przede wszystkim gospodarki wschodzące.

Nowy prezes Polnordu

Polnord ma nowego prezesa. Bartosz Puzdrowski chce nadać firmie impuls do szybkiego wzrostu. Priorytetem jest obniżenie kosztów ogólnego zarządu i sprzedaży. Puzdrowski obiecuje także zwiększenie sprzedaży i rentowności projektów. O planach Polnordu opowiada w TVN CNBC Bartosz Puzdrowski, prezes Polnord.

Co dalej z OFE?

Zmiany w systemie emerytalnym dotyczą nie tylko wielkości środków przekazywanych do OFE. Mniej składek przekazywanych do OFE doprowadzi do konsolidacji na rynku PTE. Część PTE zmieni prawdopodobnie właściciela. O rynku PTE w TVN CNBC opowiada Piotr Pisarewicz, wiceprezes PKO BP Bankowy PTE SA.

Orange bierze "europejskie YouTube"

Należący do France Telecom Orange przejmie 49 proc. akcji internetowego serwisu wideo Dailymotion. W przyszłości telekomunikacyjny potentat planuje zakup 100 proc. udziałów "europejskiego YouTube'a".

Milion w Portfelu

Tym razem spotykamy się z doradcą inwestycyjnym KBL European Bankers Kamilem Kasperskim by omówić jego propozycję inwestycyjną. Na czym opiera się jego strategia budowania portfela?

Boni: Głębsze zmiany w emeryturach za 15-20 lat

Likwidacja przywilejów emerytalnych, czy podniesienie wieku emerytalnego kobiet to reformy, które trzeba w Polsce przeprowadzić, ale dopiero w perspektywie 15-20 lat - przekonywał w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef doradców premier Michał Boni.

Rząd Irlandii upadnie?

Polityczne trzęsienie ziemi w Irlandii. Partia zielonych wycofała się z koalicji rządzącej. Tymczasem rząd stara się ratować finanse publiczne przy pomocy opiewającego na 85 miliardów dolarów pakietu pomocy z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jaka przyszłość czeka Irlandię? Spytaliśmy Zuzannę Redę, publicystkę pracującą w Irlandii.

Small Business DNA

46% firm polskich zatrudniających do 50 osób uważa, że sprzedaż wzrośnie w najbliższym roku. O nastrojach wśród dyrektorów małych i średnich firm, mówi Tomasz Dulinicz, szef zespołu badawczego 4P Media Research Mix.

Zmiany w OFE

Minister Michał Boni przedstawił dokładne parametry zmian, które mają zreformować i usprawnić obecny system emerytalnym. OFE mają otrzymywać mniej pieniędzy, w ZUS-ie powstanie drugi filar. Ponadto powstać ma alternatywny dla obecnych IKE trzeci filar - nazwany Indywidualnymi Kontami Zabezpieczenia Emerytalnego. O tym w magazynie "90 Minut" z specjalistą ds. zabezpieczenia społecznego, Adamem Gwarą, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Mniej do OFE

Zmiany w systemie emerytalnym mają poprawić stan finansów państwa - przekonuje rząd. Minister Boni zapowiada, że dzięki zmianom do 2020 roku potrzeby pożyczkowe Polaków spadną o 234 miliardy złotych. Czy tak rzeczywiście będzie? O opinię poprosiliśmy Jakuba Borowskiego, głównego ekonomistę Invest Banku.

Mniej do OFE

Rząd przedstawił projekt zmian w systemie emerytalnym. OFE będą mogły inwestować w akcje od 42,5% w 2011 do 62% składki w 2020. Czy z punktu widzenia rynku kapitałowego, proponowane przez rząd zmiany są demontażem systemu emerytalnego? O opinię poprosiliśmy Pawła Cymcyka, analityka A-Z Finanse.

Rynki dla opornych

Portfel RDO był w poniedziałek na minusie, strącił 180 złotych. Widzowie proponują zakup akcji MNI. Czy spółka trafi do portfela RDO? Nad zakupem zastanawiali się Agata Biały-Cholewińska i Robert Stanilewicz.

Mniej do OFE

Do 2020 roku maksymalny limit inwestowania OFE w akcje ma wzrosnąć do 62% - zapowiada rząd. Obecnie ten limit wynosi 40%. OFE wykorzystają 90% limitu inwestycji w akcje - dodaje minister Boni. O komentarz poprosiliśmy Annę Horsecką, prezes PTE Polsat.

Mniej do OFE

Minister Michał Boni przedstawił rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym. Jakie będą konsekwencje zmniejszenia składek przekazywanych do Funduszy? O komentarz poprosiliśmy Ernesta Pytlarczyka, głównego ekonomistę BRE Banku.