Najnowsze

Najnowsze

Dziurawe kieszenie NFZ

NFZ ma problem z kontrolowaniem wydawanych pieniędzy na służbę zdrowia - przyznaje premier Donald Tusk. Chodzi o 12 miliardów złotych rocznie. NFZ przyznaje, że co piąta złotówka w jego budżecie jest źle wydawana.

Apple przejmie Facebooka, za uncję złota 1800 dol.

Duński bank inwestycyjny Saxo opublikował - tradycyjnie już - "10 szokujących prognoz" na przyszły rok. Tym razem na liście znalazła się m.in. eskalacja wojen walutowych i ciekawe przejęcie - Facebooka przez Apple'a.

GPW między Moskwą a Stambułem

- Warszawski parkiet to najszybciej rozwijająca się giełda w Europie w ciągu ostatnich pięciu lat - chwalił Giełdę Papierów Wartościowych jej prezes Ludwik Sobolewski. Podkreślił też, że GPW "awansowała". Nie jest już porównywana z parkietami Pragi, Budapesztu, Wiednia, ale z giełdami w Moskwie i Stambule. - To są wielkie giełdy - mówił Sobolewski.

WIG20 +1,12 PROC.

KGHM, TP SA i PKN Orlen przeciągnęły WIG20 na zieloną stronę. Indeks największych spółek na parkiecie zyskuje na zamknięciu 1,12 procent. Relacja Agaty Biały-Cholewińskiej.

Bomi szuka nowej strategii

Bomi chce wyeliminować z grupy nierentowne placówki. Sprzedaż udziałów w spółce rozważa DM IDMSA, który ma pakiet 10% akcji. Marek Romanowski, prezes Bomi uważa, że obecnie akcje spółki są niedoszacowane.

Rok światowych przejęć za nami

Większość fuzji i przejęć w Polsce ma charakter przyjazny. Inwestorzy uważnie patrzą na polski rynek i są nim zainteresowani, mówi Jan Paweł Warszewski, dyr. zarządzający, szef centralnej i wschodniej Europy w bankowości inwestycyjnej Nomura Bank.

Waluty już mają święta

Złoty się umocnił, ale o 1 grosz, a jedyny wart odnotowania ruch na rynku walutowym, to umocnienie franka szwajcarskiego wobec euro. Na rynkach walutowych panuje przedświąteczny nastrój - komentują analitycy. Jedynie jutrzejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej może wzbudzić emocje, ale tylko jeśli RPP niespodziewanie zdecyduje się podnieść stopy procentowe.

Winiarze łatwiej zarejestrują działalność

Klienci mają zyskać lepszą informację o właściwościach fermentowanych napojów winiarskich, a ich producentom ma być łatwiej zarejestrować działalność. Rząd przyjął dziś projekt ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich.

Citi Handlowy bardziej detaliczny?

Bank Citi Handlowy ma w planie uruchomienie sieci mniejszych, gęsto rozmieszczonych placówek nastawionych na klienta detalicznego. O szczegółach tej strategii i o innych planach banku na 2011 rok mówi prezes Citi Handlowego Sławomir Sikora.

Ubezpieczeniowe pułapki. Jak ich się ustrzec?

Skąd się biorą krzywdzące klienta definicje w umowach ubezpieczeniowych, czy można je negocjować, czy można wypracować bezpieczniejsze warunki i ile to będzie kosztować mówi Andrzej Fesnak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Odwrócona hipoteka poprawi płynność?

Czy odwrócona hipoteka jest faktycznie dobrym pomysłem na poradzenie sobie z kłopotami z płynnością? Ile to kosztuje i jak najkorzystniej z niej skorzystać mówi Sławomir Piotrowski, wiceprezes Multispektrum.

Cenne jak... pióro

Stare wieczne pióra, podobnie jak dzieła sztuki mogą zyskiwać na wartości. Największe na świecie zbiory są warte po kilkanaście milionów dolarów. Czy pióra to tylko hobby, czy także inwestycja? O tym sposobie na inwestowanie mówi Jan Beyga z Klubu Miłośników i Kolekcjonerów Piór.

Milion w portfelu

Jak budować portfel inwestycyjny i dywersyfikować inwestycje mówi Grzegorz Mielcarek, członek zarządu Investors TFI.

Prezes Poczty Polskiej odwołany

Rada nadzorcza Poczty Polskiej odwołała prezesa Andrzeja Polakowskiego - informuje Poczta, potwierdzając tym samym informacje TVN CNBC. Prezes był autorem planów radykalnego zmniejszenia liczby placówek pocztowych i zastąpienia ich agencjami, działającymi np. na stacjach benzynowych czy w sklepach.

NBP: Ceny mieszkań spadną w nowym roku

Rosnąca podaż mieszkań przy stabilnym popycie spowoduje, że w najbliższej przyszłości ceny mieszkań będą spadać - wynika z kwartalnego raportu Narodowy Bank Polski. Bank centralny podkreśla, że planowana na 2011 r. podwyżka podatku VAT pozostanie bez większego wpływu na popyt na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań skorygują natomiast rekomendacje dotyczące kredytów przygotowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Klient zadowolony, to klient lojalny

Sporadyczne wizyty i telefony do klientów nie wystarczą, by ci nie zwracali uwagi na zabiegi konkurencji. Żeby zbudować długotrwałą relację z odbiorcami naszych towarów i usług, warto także np. dbać o kontakty towarzyskie, czy wspólnie planować nowe przedsięwzięcia. Ciąg dalszy tematu z gościem Pawła Blajera, Ewą Opolską, trenerem Ernst & Young Academy of Business.

Gdy zabraknie prezesa spółka upadnie?

Widz pisze: "W naszej rodzinnej firmie tylko mój ojciec jest wpisany do KRS jako reprezentant spółki. Jest prezesem, zarządem, 100% udziałowcem itd. Z Państwa programu zrozumiałem, że w razie nieszczęścia spółka zostaje zawieszona w próżni i dopiero po rozprawach sądowych (spadkowych) można zacząć podejmować jakiekolwiek decyzje. Do tego czasu firma na 99% upadnie bo nie ma nią kto zarządzać." Jak zarządzać spółką w takiej sytuacji? Czy rzeczywiście firmie grozi upadłość? Naszym gościem jest Ewa Szlachetka, prawnik w departamencie prawa spółek CMS Cameron McKenna.

Co ze stawką VAT 3%?

Czy w przyszłym roku będzie obowiązywała stawka 3% i jaki VAT będzie, np. na kwiaty cięte, żywe, nawozy i środki do roślin. Na wszystkie tego typu wątpliwości odpowiada Janina Fornalik, doradca podatkowy MDDP.

Rewolucja w "jednym okienku"

Od 1 lipca przyszłego roku miała wejść w życie koncepcja tzw. „zero okienka” dzięki której firmę można założyć bez wychodzenia z domu. Tymczasem ministerstwo finansów ma pomysł jak zmienić istniejące „jedno okienko” - chce przenieść procedurę zakładania działalności gospodarczej z urzędów gminy do urzędów skarbowych. Gdzie w 2011 roku przyszli przedsiębiorcy będą zakładać firmy: w gminie, urzędzie skarbowym, czy internecie tłumaczy Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki.

PGNiG ogrzeje Warszawę?

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zastanawia się nad kupnem części polskich aktywów szwedzkiego Vattenfalla - wynika z wypowiedzi wiceprezesa Radosława Dudzińskiego. Szwedzki koncern energetyczny zamierza się wycofać się z naszgo rynku pod naciskiem ekologów.

Najazd turystów i pielgrzymów na Betlejem

Miejsce narodzin Jezusa Chrystusa odnotowuje nowy rekord: w tym roku miasto Betlejem odwiedzi 1,4 miliona turystów i pielgrzymów. Tuz przed Bożym Narodzeniem wszystkie miejsca hotelowe są zarezerwowane, spodziewanych jest około 90 tysięcy gości. Według oficjalnych izraelskich danych to o 20 tysięcy więcej niż rok temu.

PZU Życie zapłaci 4 miliony za zawał

4 miliony złotych kary zapłacić ma PZU Życie - spółka zależna PZU SA - za krzywdzące konsumentów zapisy w swych umowach ubezpieczenia na życie. Taką karę wymierzył ubezpieczycielowi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Poszkodowani mogą dochodzić wypłaty odszkodowań

Vedia na globalnych rynkach

Spółka z NewConnect, która zajmuje się produkcją odtwarzaczy audio i wideo, wchodzi na rynek chiński. Vedia rozmawia z chińskim partnerem na temat powołania spółki, która będzie produkować i sprzedawać urządzenia w Chinach pod marką Vedia. Spółka chce zająć się też produktami oświetleniowymi i rozwiązaniami dla energetyki – rozpoczęła współpracę z francuską firmą w tej sprawie. Dzięki tym działaniom Vedia chce zwiększyć poziom rocznych przychodów do 100 mln zł. O szerokich planach Vedii mówi członek zarządu spółki Dariusz Kwiatkowski.

Zima zamrozi wyniki Koelnera?

Rok temu 4Q był najsłabszym kwartałem roku pod względem poziomu sprzedaży. Na ostatecznych wynikach zaważyła przede wszystkim sprzedaż grudniowa, a w nią ugodziła mroźna zima. Spółka, która zajmuje się produkcją zamocowań dla budownictwa i przemysłu (łączniki budowlane do suchej zabudowy wnętrz, izolacje termiczne, pokrycia dachowe, lekkie konstrukcje przemysłowe oraz elementy mocowań) walczy z sezonowością, zwiększając sprzedaż narzędzi i elektronarzędzi. Poza pogodą istotnym czynnikiem ryzyka dla spółki jest poziom stóp procentowych. Jak firma radzi sobie w tym kwartale mówi prezes Koelner Radosław Koelner.

Spór o miliony za blaszkę na kopercie

Firma Integer.pl złożyła w sądzie odpowiedź na pozew Poczty Polskiej. Działająca na rynku pod marką InPost firma odrzuca roszczenia Poczty, domagającej się sumy niespełna 61 milionów złotych. Na tyle państwowy operator wycenił swoje straty na rynku najlżejszych przesyłek.

Target nie chce Internet Group

Łódzka firma Target BPO, która specjalizuje się w outsourcingu sprzedaży, zerwała negocjacje w sprawie udziału w procesie naprawczym Internet Group. Target był zainteresowany przejęciem aktywów Call Center, przy tej okazji chciał wejść na giełdę. Internet Group walczy o przetrwanie – w październiku sąd zdecydował o upadłości likwidacyjnej, 6 grudnia postanowienie się uprawomocniło. Spółka postanowiła nie odwoływać się od tej decyzji, chociaż wcześniej składała takie deklaracje. O sytuacji w spółkach mówi Łukasz Gajewski z Target BPO.

Jak uszczelnić służbę zdrowia?

20% pieniędzy na polską służbę zdrowia jest marnowana - przyznaje prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w naszym programie. W tym roku NFZ ma do wydania około 60 miliardów złotych – wynika z tego, że zdaniem prezesa 12 miliardów złotych jest źle wydane. Co w tej sprawie robi Ministerstwo Zdrowia, jak uszczelnić służbę zdrowia i naprawić chory system mówi Jakub Szulc, wiceminister zdrowia. Przy okazji zapytamy o kontakty na przyszły rok wobec zapowiedzi protestów lekarzy rodzinnych.

Kupiony, nietrafiony? Zwróć!

Prezent się nie spodobał? Nie pasuje rozmiar? Kolor okazał się mało twarzowy? Sytuacja nie zawsze jest beznadziejna: czasem kupiony towar można zwrócić. Tu raz jeszcze objawia się przewaga zakupów w internecie - w internetowym sklepie towar zawsze można oddać. Także jeśli to sklep w innym kraju Unii Europejskiej.

Prezentowe zakupy last minute

Nietrafiony prezent można jeszcze zwrócić, ale sprzedawcy mało chętnie przyjmują takie zwroty. Prawo bowiem nie nakłada takiego obowiązku na właścicieli sklepów. W jakich sytuacjach możemy jednak dokonać zwrotu? Czy możemy zwrócić rozpakowany produkt np. DVD wyjęte z opakowania? Czy w przypadku zwrotu zakupionego towaru zawsze musimy mieć paragon? Wskazówki dla tych, którzy w ostatniej chwili kupują prezenty dla najbliższych przedstawia Alicja Tatarczuk - Nowik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Nowe obowiązki dla firm turystycznych

Od piątku obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące obowiązkowych ubezpieczeń i gwarancji dla organizatorów wyjazdów. Klienci mają otrzymać większe odszkodowania, zwrot zaliczek i rekompensatę za zmarnowany wyjazd. Wiele biur podróży ma jednak „stare” polisy z niższą sumą ubezpieczenia i zakresem ochrony. Czy w praktyce jednak klienci są mniej chronieni mówi Aleksandra Kowalczyk, specjalista ds. ubezpieczeń Signal Iduna.