Najnowsze

Najnowsze

Raj podatkowy zagrożony

Polska chce przekonać Cypr do zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Czy polski minister finansów może zamknąć drogę pieniądzom polskich przedsiębiorców do jednego z europejskich rajów podatkowych? Mówi Józef Banach z Kancelarii Incorpore Banach Iniewski i Partnerzy.

Wiedza Powszechna na sprzedaż

W czasach PRL-u po wydawany przez nie "Słownik wyrazów obcych" Kopalińskiego ustawiały się kolejki. Na jego "Rozmówkach" opierały się handlowe wojaże zagraniczne tysięcy rodaków. Teraz wydawnictwo Wiedza Powszechna samo jest do kupienia.

Nadzór czy kontrola?

Deleguję zadania, ale nie mogę powstrzymać od zwracania uwagi pracownikom przy wykonywaniu ich pracy – pisze widz. Podział zadań w firmie łatwo można napisać, trudniej go wprowadzić. Problemem często jest sam właściciel, który chce brać udział we wszystkich pracach. Jak pozbyć się takiego nawyku? Gdzie jest granica między nadzorowaniem lub kontrolowaniem mówi Marcin Józefowicz, specjalista ds. komunikacji i wiceprezes Freemen EDU.

Inwestujesz w obligacje – zarobisz mniej niż przed rokiem

Ministerstwo Finansów kolejny miesiąc z rzędu sprzedaje obligacje skarbowe nie zmieniając ich oprocentowania. Rośnie za to inflacja, która skutecznie „zjada” część zarobionych pieniędzy. Jednak ten rok za sprawą państw strefy euro mających kłopoty ze swoim długiem, może być dla rynku obligacji bardzo trudny. Coraz wyższe rentowności obligacji kuszą inwestorów lecz sprawiają, że inwestycje te stają się coraz bardziej ryzykowne. O sytuacji na rynku długu mówi Dariusz Lasek z Union Investment TFI.

Nowe pytania o VAT

Na jaką stawkę VAT miały przejść piekarnie? Jakie jest podatek na turnus rehabilitacyjny? Czy jak się prowadzi sprzedaż głównie dla osób prawnych to nie ma obowiązku używania kasy fiskalnej? Jaka stawka podatku VAT obowiązuje na leki z ceną urzędową? Jaka jest stawka na drewno opałowe? Odpowiadamy na pytania widzów. Pomaga nam Marta Szafarowska, doradca podatkowy MDDP.

Sposób na franka

Frank szwajcarski umacnia się. Co i czy może coś z tym zrobić rząd Szwajcarii? Co to oznacza dla światowej i polskiej gospodarki mówi analityk DM BOŚ Marek Rogalski.

Deficyt wyniósł 8,2%?

Mamy Nowy Rok i... nowe spekulacje na temat deficytu publicznego. Czy w 2010 roku wyniósł on ponad 8 procent? Naszym gościem jest Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.

Rozliczenie ryczałtu

Twój Brat PIT: niecałe 3 tygodnie zostały na rozliczenie podatku za 2010 rok dla tzw. ryczałtowców. Do końca stycznia w urzędzie skarbowym trzeba złożyć PIT-28. Jakie dokumenty trzeba zgromadzić do tego czasu mówi Grzegorz Ogórek, senior konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC.

Obiecują waloryzację składek w ZUS. Każdy minister inną

Minister Michał Boni zapowiedział, że część składki z OFE, która zostanie przeniesiona do ZUS, będzie waloryzowana stopą zwrotu z obligacji skarbowych. Minister finansów też obiecuje waloryzację - ale tylko według tempa wzrostu PKB. Dysonans w wypowiedziach ministrów znów musiał prostować rzecznik rzadu.

Większe piersi – większy VAT

Od 1 stycznia usługi medyczne są opodatkowane 23 proc. stawką VAT. Nie dotyczy to zabiegów ratujących życie i zdrowie i tych wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej. Kliniki chirurgii plastycznej skarżą się, że podniesienie podatku i idąca za tym podwyżka cen usług spowodują zatrzymanie tzw. turystyki medycznej. Klienci z Wielkiej Brytanii, czy Niemiec będą woleli pojechać do Czech, czy Belgii, gdzie obowiązuje 0% VAT. O spadającym zainteresowaniu Polską jako miejscem zabiegów medycznych mówi ze Szczecina Monika Chomiuk, menedżer ds. klientów zagranicznych w Artplastica Klinika Chirurgii Plastycznej.

Spadek bezrobocia? Nie tak prędko...

Bezrobocie na koniec bieżącego roku wyniesie 10-11 proc., ale w korzystnych okolicznościach możliwe jest też, że osiągnie poziom zapisany w budżecie - 9,9 proc. - stwierdza wiceminister pracy Czesława Ostrowska. Jednak według niej wcześniej bezrobocie nam wzrośnie i w lutym lub marcu może przekroczyć 13 proc.

Zapraszamy po Plusa!

Inwestorzy chętni na zakup Polkomtela zaproszeni do rozmów. Agencja Reuters powołując się na anonimowe źródła podała że zaproszenia zostały już wysłane. Analitycy rynkowi wyceniają operatora sieci komórkowej Plus na sumę 16 miliardów złotych (czyli około 4 miliardów euro lub 5,2 mld dolarów).

Praca nam się bardziej podoba

52 proc. Polaków pozytywnie ocenia swoją ubiegłoroczną pozycję w pracy, choć narzekaliśmy na brak podwyżek i zauważaliśmy zwolnienia – wynika z badań serwisu Szybkopraca.pl. Większość z nas uważa, że 2011 rok będzie dobrym okresem na awans, podwyżkę oraz rozwój kariery.

Portugalia się nie boi

Portugalia nie potrzebuje pomocy, a deficyt w 2010 roku udało się obniżyć silniej niż planowano - ogłosił premier Jose Socrates. Dziura budżetowa Lizbony za ostatnie 12 miesięcy okazała się niższa niż planowane 7,3 procent PKB.

Gorące zyski z chłodu

Wg prezesa Centrum Klima rok 2011 będzie udany dla całej branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Spółka wciąż ma więcej zamówień niż jest w stanie zrealizować. Dlatego do 2012 chce czterokrotnie zwiększyć swoje moce produkcyjne. Celem Centrum Klima jest zwiększenie udziału eksportu do 45% przychodów. O planach mówi prezes firmy, Marek Perendyk.

Producent chipów wyrzucił głowę

Dirk Meyer, prezes drugiego światowego producenta procesorów AMD odszedł ze spółki, którą - w zgodnej opinii ekspertów - wyprowadził w okresie ostatnich 2,5 lat na prostą.

Kara za malowaną zmowę

Akzo Nobel, producent farb i lakierów oraz cztery markety budowlane: Castorama, Leroy Merlin, OBI i Praktiker, ustalały minimalne ceny sprzedaży produktów - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uczestnicy zmowy mają zapłacić ok. 54 mln zł kary.

Koniec szaleństwa zakupu aut?

W ubiegłym roku Polacy kupili ponad 333 tys. aut. Wynik przerósł najśmielsze oczekiwania ekspertów. Ten rok nie będzie już tak udany. Jeśli uda się przekroczyć 300 tysięcy sprzedanych będzie to spory sukces, uwzględniając brak jakichkolwiek zachęt do odnowy floty przez firmy po ubiegłorocznym szale wykupu aut z kratką. O sprzedaży aut w tym i zeszłym roku mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Samar.

System zdrowotny też do demontażu?

Minister Pracy znów wkłada kij w mrowisko. Tym razem chce rozmontować nasz system zdrowotny. Zamiast składki zdrowotnej zapłaćmy wyższe podatki do budżetu – postuluje Jolanta Fedak. To zdaniem minister ograniczy koszty funkcjonowania systemu. To zamach na „kasę NFZ” przekonują przeciwnicy takiego rozwiązania. Ich zdaniem resort pracy zamiast pomóc usprawnić system zdrowotny stara się pieniędzmi NFZ pokryć braki w budżecie państwa. Choć minister zdementowała plany, porozmawiajmy z Markiem Wójcikiem, wiceprezesem Związku Powiatów Polskich oraz przewodniczącym rady Małopolskiego Oddziału NFZ o ewentualnych zmianach w systemie ochrony zdrowia.  

Czy faktycznie jest drożej z nowym VATem?

Czy operacja zmian stawki VAT była znacząca finansowo? Jakiego rzędu to kwoty? Jak to wygląda z punktu widzenia sieci handlowych, a jak z punktu widzenia eksperckiego? O zmianie stawek VAT rozmawiają wiceprezes Tesco Polska Czesław Grzesiak i ekspert BCC, były wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

Nie uciekniesz już na Cypr

Resort finansów przymierza się do renegocjowania umowy z Cyprem, która umożliwia polskim przedsiębiorcom płacenie niższych podatków - pisze we wtorek "Puls Biznesu".

Polacy rzucili się do klawiatury

Polacy kupili w 2010 roku 3,3 mln komputerów, czyli o pół miliona więcej niż rok wcześniej. Firmy zwiększyły zakupy technologii. Po chudym 2009 roku polska branża IT liczy na wzrost przychodów.

Polska rajem taniej żywności

Za większość produktów spożywczych płacimy mniej niż konsumenci w innych krajach w Europie - wynika z danych firmy Euromonitor International, które przytacza "Rzeczpospolita".

"Dolar walutą numer jeden"

- Zawsze byłem wielkim przyjacielem USA i przyznaję, że dolar jest walutą numer jeden na świecie - zapewnił prezydent Francji Nicolas Sarkozy po spotkaniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Głowy państw, podczas wizyty Sarkozy'ego w Waszyngtonie, rozmawiają o stabilizacji globalnego systemu finansowego oraz przygotowaniach do styczniowego szczytu państw grupy G20.

Zamieszanie w systemie opieki zdrowotnej

Zamieszanie wokół systemu opieki zdrowotnej. Likwidację składki zdrowotnej i zastąpienie jej podatkiem, z którego finansowane będzie leczenie Polaków zaproponowała minister pracy i polityki społecznej. Jolanta Fedak mówiła rano w TVN24, że z jej pomysłem zgodziła się  już minister zdrowia Ewy Kopacz. O tym w magazynie "90 Minut" z wiceministrem zdrowia, Jakubem Szulcem, rozmawiał Rafał Wojda.

Kleszcze długu

Europejski Bank Centralny skupuje portugalskie obligacje 5-cio i 10-cioletnie - tak podaje agencja Reutera, powołując się na źródło rynkowe. EBC w ten sposób obniżył rentowności obligacji tego kraju. Portugalskie papiery dłużne znalazły się pod presją po tym, jak Reuters podał, że Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozmawiają o pomocy dla tego kraju. Komisja Europejska jednak temu zaprzeczyła. O szczegółach w magazynie "90 Minut" z głównym ekonomistą Societe Generale - Jarosławem Janeckim, rozmawiał Rafał Wojda

O pomyśle minister Fedak

O porannym pomyśle minister Fedak polegającym na likwidacji odpisywania od podatku składki zdrowotnej w wysokości 7,75% pensji brutto w studio TVN CNBC rozmawiają Andrzej Sośnierz, były prezes NFZ oraz Marek Balicki, były minister zdrowia.

Rynki Dla Opornych

Wirtualny portfel rynków dla opornych wypada lepiej od rynków. Widz proponuje zakup akcji PKO BP. Czy to dobra inwestycja? O szczegółach Rafał Wojda i Jan Niedziałek.

Strach o Portugalię

Europejski Bank Centralny skupuje obligacje Portugalii - podaje agencja Reuters. EBC w ten sposób obniżył rynkowe rentowności obligacji tego kraju. Rentowności portugalskich papierów dłużnych rosły gwałtownie po tym, jak w weekend Reuters podał, że Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozmawiają o pomocy dla tego kraju.

Weterynarze bliżej porozumienia

Jest szansa, że rolnicy nie będą musieli nielagalnie ubijać zwierząt i sprzedawać niebadane przez weterynarzy mięso. W rozmowach Ministerstwa Rolnictwa z weterynarzami, którzy od piątku strajkują, nastąpił w końcu postęp - poinformowały obie strony sporu.