Najnowsze

Najnowsze

S&P ostrzega: Polska potrzebuje reform

Jeżeli po jesiennych wyborach parlamentarnych rząd nie przeprowadzi strukturalnych reform finansów publicznych, ratingi Polski mogą się znaleźć pod presją na ich obniżenie - wynika z poniedziałkowego raportu renomowanej agencji ratingowej Standard and Poor's.

Będzie strajk w kopalniach JSW

18 kwietnia we wszystkich zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbędzie się 24-godzinny strajk. To następstwo referendum, w którym ponad 95 proc. głosujących poparło postulaty w sprawie podwyżki płac, protestu na tym tle oraz sprzeciwiło się prywatyzacji firmy.

Bruksela szykuje nam nowy podatek

Komisja Europejska chce zmienić sposób opodatkowania energii w UE tak, by uzależnić wysokość podatku m.in. od emisji CO2. Nie wiadomo jeszcze, czy na tzw. podatek węglowy zgodzą się wszystkie kraje Unii. KE ogłosi propozycję w środę.

Dzień z IT w biznesie

197 największych kontraktów informatycznych w 2010 kosztowało 722,4 mln złotych. O szczegółach opowiada Andrzej Dyżewski, Biuro Badawczo-Analityczne DIS.

Banki centralne w akcji

Wzrosły stopy procentowe w strefie euro. W jaki sposób stopy wpływają na atrakcyjność takich kredytów we franku i euro? O szczegółach w rozmowie z Krzysztofem Barembruchem, prezesem Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Gorączka złota, srebra i innych surowców

Cena ropy na amerykańskiej giełdzie sięga 30-miesięcznych maksimów. Złoto i srebro rekordowo drogie. Surowcowa gorączka trwa. Do kiedy potrwa trend wzrostowy na rynkach? Jak odbije się to na naszych portfelach i jak możemy temu zapobiegać mówi Maciej Gierej, prezes Mennica Metale Szlachetne, były prezes Nafty Polskiej.

Pociąg się spóźni? Dostaniesz odszkodowanie

Jeśli pociąg spóźni się więcej niż godzinę, pasażerowie otrzymają od przewoźnika odszkodowanie - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury, który trafił już do uzgodnień międzyresortowych.

Tysiące przedszkoli do likwidacji?

Przedszkolom powstałym dzięki unijnym dotacjom grozi likwidacja - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Taki los może spotkać nawet połowę tych placówek. Przyczyna jest bardzo prozaiczna: kończy się unijne wsparcie, a gmin nie stać na utrzymywanie tych przedszkoli.

Chorowity jak prokurator

25 dni w roku spędza na zwolnieniu przeciętny polski śledczy. To dwukrotnie więcej, niż przeciętny pracownik - wynika z sondy, którą przeprowadził "Dziennik Gazeta Prawna".

Google zmieni logo dla Polski

Google z okazji przejęcia przez Polskę przewodnictwa w Unii Europejskiej zmieni swoje logo. Projekt, tzw. doodle'a, stworzą dzieci, a najlepszy zostanie wyłoniony w konkursie pt. "Każdy wie, że w Polsce...". Za każdy zgłoszony rysunek Google przekaże 10 zł dla Fundacji TVN "Nie jesteś sam".

Stopy (prawie) na pewno w górę?

Jak wynika z ankiety agencji Reutera, aż 23 na 29 ankietowanych analityków oczekuje, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Także nasz gość, Ryszard Petru uważa, że stopy zostaną podniesione. Decyzję Rady poznamy we wtorek.

Milion w Portfelu

Zarządzajacy BPH TFI Grzegorz Łętocha swój „Milion w Portfelu” zainwestowałby w 45 procentach w fundusze akcji BPH, zaś 10 procent w amerykańskiego dolara.

Banki centralne w akcji

Wzrosły stopy procentowe w strefie euro. W jaki sposób stopy wpływają na atrakcyjność takich kredytów we franku i euro? O szczegółach w rozmowie z prezesem Związku Firm Doradztwa Finansowego Krzysztofem Barembruchem.

Inwestor w związku?

W rozmowie z prezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Jarosławem Dominiakiem poruszamy rolę inwestora indywidualnego w spółce publicznej o takiej specyfice jak KGHM, JSW czy ENEA.

Dzień z IT w biznesie

Maszyna potrafi wiele zarobić za nas. Jak działają algorytmy i systemy inwestycyjne, które podejmują decyzje zamiast człowieka? - wyjaśnia ekspert XTB Bartosz Białkowski.

Mniej do OFE

Po decyzji prezydenta w sprawie OFE z prezesem Izby Zarządzających Funduszmi i Aktywami Marcinem Dylem zastanawiamy się, jak zmieni się rynek kapitałowy.

Zakup na spółkę

Maszyny albo urządzenia mogą z zyskiem służyć kilku przedsiębiorcom, dlatego z uwagi na koszty warto jest kupować w ramach tzw. współwłasności. Jak zgodnie z prawem powinna być uregulowana kwestia korzystania z takiej rzeczy, czy też późniejszej sprzedaży? Radzi Aneta Wrona-Kłoczko z Kancelarii Prawnej M. Szulikowski i Partnerzy.

Korekta w danych ZUS

30 kwietnia to termin dodatkowy, w którym trzeba sprawdzić, uzupełnić i skorygować dokumenty rozliczeniowe przekazane do ZUS za ubiegły rok. Nie oznacza to jednak, że po 30 kwietnia, jeśli płatnik składek znajdzie nowy błąd w dokumentach rozliczeniowych lub otrzyma kolejne pismo z ZUS, nie będzie musiał dokonać korekty - mówi Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jasne interpretacje

Ministerstwo Gospodarki walczy o jednolite interpretacje podatkowe. Takie spójne interpretacje ma wydawać Ministerstwo Finansów. Trwają ustalenia międzyresortowe, wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak jednak już zapowiedział, że interpretacje mają być wydawane za „symboliczną” opłatę. Kiedy realnie mogą pojawić się takie interpretacje, na ile pomogą przedsiębiorcom w prowadzeniu biznesu? O szczegółach opowiada były wiceminister finansów, a dziś ekspert BCC Mirosław Barszcz.

Misja gospodarcza w Chinach

Polska jest największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Centralnej. Przedsiębiorcy z branży elektrotechnicznej mogą wziąć udział w misji gospodarczej, wyjeżdżającej do Państwa Środka - zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia. Do udziału w chińskiej ekspedycji przekonuje Kierownik Sekcji Promocji Gospodarczej PARP Anna Wróbel.

Rzeczy zgubione

„W sklepie, po zamknięciu znalazłam bardzo drogie okulary słoneczne zostawione przy ladzie, czy mam zgłosić ich znalezienie na policji. Co mi grozi jeśli tego nie zrobię?” – pyta widz. Kodeks Cywilny reguluje postępowanie w przypadku znalezionych przedmiotów lub pieniędzy. Nie można ich zatrzymywać - przekonuje koordynator Biura Rzeczy Znalezionych w Warszawie Beata Kamińska.

Dzień z IT w biznesie

Przedsiębiorcy wykorzystują zaledwie część możliwości aplikacji, które mają zainstalowane na swoich komputerach. Do czego jeszcze można użyć arkusza kalkulacyjnego i edytora tekstu - opowiada dr. Przemysław Kusztelak z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

Inflacja!

Decyzje firm nie polegają na krótkoterminowych zmianach kursów walutowych - po decyzji ECB przekonuje zarządzający Veritas Investment Trust Klaudiusz Sobczyk.

USA na krawędzi paralizu

Jeśli Demokraci nie dogadają się z Republikanami w sprawie budżetu na rok 2011, to Stanom ZJednoczonym grozi częściowy paraliż. O szczegółach opowiada prezes Euroamerican Company Andrzej Kurnicki.

„IPO Watch Europe”

Z badania PwC IPO Watch Europe wynika, że w I kwartale Warszawa była na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby debiutów i na czwartym pod względem wartości IPO. Od stycznia do marca zadebiutowało 7 spółek na głównym rynku i 38 na NewConnect - wylicza menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PWC Filip Gorczyca.

Simple ma chęć na przejęcia

Simple to systemy do zarządzania przedsiębiorstwem. Prezes spółki twierdzi, że jest ruch z biznesie, co przełożyło się na wyniki w 2010 – solidnie wzrosły przychody i zysk netto. W tym roku ma być jeszcze lepiej. Simple szykuje się do przejęć, ma na celowniku trzy spółki. Transakcje częściowo sfinansuje ze środków własnych - zapowiada prezes Simple Bogusław Mitura.

Przełom w Hygienice?

Dobra passa produkującej i sprzedającej pieluchy oraz artykuły higieniczne Hygieniki. Po informacji, że I kwartał zamknął się na plusie kurs spółki poszedł w górę. Prezes Hygieniki zapewnia, że ten rok będzie przełomowy mimo drożejących surowców. Spółka poszerzyła ofertę, ma nowych odbiorców, korzyści zaczęła przynosić też współpraca z Miraculum - wskazuje prezes Hygienika SA Kamil Kleniewski.

Inflacja

Stopy procentowe jeszcze pójdą w górę. Były członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Dariusz Filar uważa, że obecna Rada zareaguje na rosnąca inflację bazową kolejną podwyżką. Dodaje jednak, że zacieśnianie polityki monetarnej dobiega końca i kolejne podwyżki nie będą zbyt częste.

Twój Brat PIT

Wraz z ekspertem podatkowym KPMG Grzegorzem Grochownią odpowiadamy na pytania widzów dotyczące m.in. tego, jak rozliczyć podatek w wypadku sprzedaży nieruchomości.

Resort finansów różowo widzi I kwartał

Wzrost PKB w I kwartale wyniósł prawdopodobnie 4,2 proc. - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Wiceminister zapowiedział jednocześnie, że projekt budżetu na przyszły rok zostanie przez rząd przedstawiony na początku maja.