Najnowsze

Najnowsze

Postulatu Fedak nie ma w projekcie rządu ws. OFE

- Traktuję głos minister Fedak jako głos w dyskusji ekspertów, ta dyskusja trwa, dyskutują ministrowie tego rządu, koalicja, eksperci. Brak jak na razie w tej dyskusji głosu opozycji - oświadczył rzecznik rządu Paweł Graś. Dodał, że postulatu minister pracy i polityki społecznej, by "ograniczyć funkcjonowanie towarzystw emerytalnych", nie ma w obecnym rządowym projekcie reformy OFE.

Masz smartfona? Masz kondoma

Czasem - zwłaszcza w Wielkim Jabłku - sytuacja robi się gorąca i prezerwatywa jest potrzebna natychmiast. Więc władze Nowego Jorku darmowe kondomy rozdają od dawna. Na Walentynki dały mieszkańcom - ale i przyjezdnym - coś nowego: aplikację na smartfony, która pozwoli zlokalizować najbliższy automat z darmowymi prezerwatywami.

Ceny nam się zagalopowały

Ceny konsumpcyjne w styczniu podskoczyły o 3,8 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny. Wobec grudnia 2010 r. były one wyższe o 1,2 proc. Najbardziej uderzyły po kieszeni wydatki związane z mieszkaniem, a zwłaszcza ceny nośników energii.

Gazeta? Abonament na iPada? Należy się 30 proc. dla nas

Szykuje się ostry konflikt pomiędzy producentem iPadów, a firmami, które chciały dostarczać ich użytkownikom abonamentowe usługi. Apple chce grubego kęsa z pieniędzy, jakie np. gazety zarobia sprzedając dostęp do swych wydań na iPada za pośrednictwem platformy iTunes.

Cała Starka do kupienia

Do kupienia jest Szczecińska Wytwórnia Wódek Polmos. To firma w której piwnicach znajdują się tysiące litrów marzeń wielu smakoszy: beczki ze Starka. Przetarg na sprzedaż majątku firmy o wartości niemal 50 milionów złotych ogłosił jej syndyk.

Poranki będą droższe

Poranna kawa stawia cię na nogi? Południe przy małej czarnej to ulubiony relaks przy pracy? Żłopiesz kawę litrami? Wszystkie te przyjemności będą drożej kosztować. Producenci podnoszą ceny w ślad za drożejącym na światowych rynkach ziarnem. Zielona Arabica jest najdroższa od 14 lat.

Bruksela dopina nam budżetowy pasek

Nie ma powodu, by Polsce przedłużać termin redukcji deficytu do 3 proc. PKB, z ustalonego 2012 r. do 2013 r. - takie oświadczenie złożył komisarz ds. gospodarczo-walutowych Olli Rehn. Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że "trwają dyskusje z Komisją Europejska" w tej sprawie.

Korupcyjne śledztwa w niemieckich gigantach

- Prokuratura w Stuttgarcie prowadzi śledztwo w sprawie korupcji w niemieckich koncernach Volkswagen i Telekom - podał we wtorek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Według gazety chodzi o nielegalne uzgodnienia przy zawieraniu umów sponsorskich.

Dostaniesz zwrot ceny biletu lub... kanapkę

Zwrot kosztów biletu, gdy opóźnienie przekroczy dwie godziny, przekąski i napoje, gdy autokar spóźni się 90 minut i konieczność zapewnienia noclegu pasażerom, gdy niespodziewany przystanek nastąpi w nocy - UE wzmacnia prawa użytkowników autokarów. Przepisy mają wejść w życie w 2013 roku.

ZUS-u nie lubimy, o OFE nie mamy zdania

52 proc. Polaków krytycznie ocenia funkcjonowanie ZUS, a 27 proc. ma o nim dobre zdanie - wynika z ostatniego sondażu CBOS. 34 proc. z nas negatywnie wypowiada się o OFE, a 21 proc. - pozytywnie. Aż 45 proc. Polaków w sprawie OFE nie ma opinii.

Lokomotywy rozczarowują, średniaki w normie

Europa nierówno budzi się z kryzysu. Z danych opublikowanych we wtorek przez Eurostat i państwowe urzędy statystyczne wynika, że lepiej radzą sobie mniejsze gospodarki, takie jak choćby węgierska, a słabiej tzw. europejskie lokomotywy - Niemcy, czy Francja.

Tajemna receptura Coca-Coli znana od 32 lat?

Jest jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic na świecie. I jedną z najdroższych, bo wartych szacunkowo 100 mld dol. Jednak jak twierdzi serwis Thisamericanlife.org receptura Coca Coli, bo o niej mowa, jest powszechnie znana od 1979 roku, kiedy to została wydrukowana w lokalnej gazecie z Atlanty.

Empik nie odpuszcza Merlina

We wtorek grupa Empik Media & Fashion, właściciel sklepu Empik.com, poinformuje, że złoży odwołanie od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zakazującej przejęcia Merlina - podaje "Rzeczpospolita". – Były momenty wahania, czy warto się na to decydować, ale firmy chcą walczyć o transakcję – twierdzi informator gazety.

Unia zmusi nas do wydawania miliardów na czysty prąd?

Cena budowy elektrowni węglowych może wzrosnąć nawet o 60 proc. - alarmuje "Rzeczpospolita". Z informacji gazety wynika, że Unia szykuje się do wprowadzenia przepisów, które zakładają obowiązkową budowę drogich instalacji do wychwytywania CO2 przy nowopowstałych blokach.

Zachorujesz, stracisz urlop

Pracownicy na zwolnieniach lekarskich i młode matki mogą stracić po powrocie do pracy część wolnego. Taki pomysł ma Bruksela - pisze "Rzeczpospolita". Pracodawcy już przyklasnęli temu rozwiązaniu. Związkowcy zapowiadają, że będą protestować.

Afryka poratuje Tunezję

Afrykański Bank Rozwoju (AfDB) gotów jest udzielić Tunezji pożyczki w wysokości od 500 mln do 1 mld dolarów, jeśli przejściowy rząd określi swe priorytety - poinformował w Tunisie szef banku Donald Kaberuka.

Gigant naftowy skazany

Amerykański gigant naftowy Chevron został skazany za zanieczyszczanie rzek i lasów deszczowych w Ekwadorze.

Prezes odwołany. Wiceprezes na p.o. szefa GUS

Dotychczasowy wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego - Janusz Witkowski - czasowo zastąpi odwołanego dziś Józefa Oleńskiego. Nie wiadomo co jest oficjalną przyczyną dymisji prezesa. Możliwe, że to skutek nieprawidłowości przy Narodowym Spisie Powszechnym.

Orlen i Lotos zapłacą za zmowę

Sąd Apelacyjny utrzymał sankcje finansowe nałożone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i potwierdził, że PKN Orlen i Grupa Lotos zawarły niedozwolone porozumienie, polegające na wspólnym zakończeniu produkcji i sprzedaży benzyny uniwersalnej U-95.

Obama tnie wydatki na Afganistan

Cięcia m.in. w systemie socjalnym oraz w wydatkach na obronę i wojnę w Afganistanie proponuje Barack Obama. Łącznie nowy amerykański budżet zaproponowany Kongresowi przez Biały Dom zakłada redukcję deficytu o 1,1 biliona dolarów w ciągu 10 lat zakłada. Republikanie kontrolujący Izbę Reprezentantów chcą jednak większych cięć.

Co czwarty Polak za granicą boi się komórki

Co czwarty Polak nie korzysta za granicą ze swojego telefonu komórkowego z obawy przed wysokimi kosztami roamingu - wynika z opublikowanego w poniedziałek Eurobarometru. KE daje do zrozumienia, że na razie podtrzyma odgórne ograniczenie stawek obowiązujące w UE.

"Mass Effect 2" najlepszy. "RDR" też nie najgorzej

"Red Dead Redemption" i "Mass Effect 2" to najlepsze gry roku 2010, uznała amerykańska Academy of Interactive Arts & Sciences (AIAS), przyznając tym tytułom najwięcej nagród, które wielu postrzega jako odpowiedniki Oscarów dla gier wideo.

Jabłka coraz droższe

W styczniu hurtowe ceny jabłek wzrosły w ujęciu rocznym o 77 proc., zaś ceny gruszek o 39 proc. - podał Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W porównaniu do grudnia 2010 r. jabłka podrożały o 1 proc.

Płacimy jak za zboże

Zboża w Polsce drożeją z tygodnia na tydzień, obecnie za pszenicę konsumpcyjną przetwórcy muszą zapłacić nawet ponad 1000 zł za tonę. Jeszcze w październiku 2010 r. kosztowała ona średnio 690 zł za tonę. Z powodu dużego popytu drożeje także ziarno na giełdach światowych.

Mniej pieniędzy z nieba

Linie lotnicze muszą przygotować się na jeszcze mniejsze przychody niż w ubiegłym roku, ostrzega Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

PSP wyzywa iPhone'a

iPhone'owi firmy Apple przybył nowy konkurent. Sony Ericsson pokazał swój najnowszy gadżet - Xperia Play, czyli połączenie telefonu z PlayStation Portable (PSP).

450 tys. euro dla zwolnionych na Podkarpaciu

Komisja Europejska zaakceptowała wniosek Polski o wsparcie zwolnionych pracowników trzech zakładów produkcji maszyn w województwie podkarpackim. 453 570 euro z funduszu globalizacyjnego UE ma pomóc 200 osobom znaleźć nową pracę.

Napoje energetyzujące nie dla dzieci

Amerykańscy naukowcy ostrzegają: napoje energetyczne mogą być niebezpieczne dla dzieci i młodzieży. Potencjalnie groźne skutki ich picia to głównie spowodowane nadmiarem kofeiny lub podobnych substancji palpitacje serca i udary, mogące nawet spowodować zgon.

Zmiany na kolei: mniej pociągów, dłuższe podróże

Nie tak dawno zmiana rozkładu jazdy na polskiej kolei doprowadziła do chaosu. Tym razem - i to już 1 marca - ma być inaczej, czyli bez problemu. Na pewno za to będzie mniej pociągów, a niektóre będą jeździć dłużej niż teraz. Powód takich zmian jednak może okazać się zbawienny w przyszłości.

Produkcja w Eurolandzie w dół

Produkcja przemysłowa w strefie euro w grudniu 2010 r. spadła o 0,1 proc. licząc miesiąc do miesiąca - poinformował Eurostat. Analitycy spodziewali się tymczasem, że produkcja pozostanie bez zmian.