Najnowsze

Najnowsze

Praktykant w firmie

Wakacje za pasem. Studenci rozglądają się za praktykami oraz stażami. Dla młodych osób to często jedyna szansa na zdobycie doświadczenia, ale dla małych firm to także okazja, żeby w okresie urlopowym uzupełnić braki kadrowe. O tym jak przyciągnąć młodych swoją ofertą rozmawiały w TVN CNBC Grażyna Rzehak, dyrektor HR Unilever Polska i Anna Budzich, ekspert HR PwC.

Gigantyczny wyciek CV. GIODO zbada terazpraca.pl

Kilkanaście tysięcy CV użytkowników serwisu terazpraca.pl dostało się w ręce osób niepowołanych - poinformował Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. GIODO już zarządził kontrolę serwisu.

Inwestycje Budimeksu

Lecą iskry na każdej budowie dróg - to dzisiejsze tytuły gazet. Wiadomo już, że chińskie konsorcjum Covec nie dokończy odcinka A2 między Łodzią a Warszawą. GDDiKA szuka już nowego wykonawcy, a Polacy zastanawiają się czy autostrada będzie przejezdna na Euro 2012. O problemach budowlanych, ale i o najnowszych inwestycjach Budimeksu mówił w TVN CNBC prezes spółki, Dariusz Blocher.

Wsparcie dla eksportu

Paszport do eksportu. Od poniedziałku trwa nabór wniosków w ramach programu "Paszport do eksportu". Przy okazji nowego naboru zmieniły się nieco wymagania dla wnioskodawców. Kto powinien się zainteresować tym programem? O szczegółach Iwona Szendel, dyrektor Zespołu Instrumentów Inwestycyjnych, PARP.

Zabezpieczenia walutowe

Niepewna sytuacja gospodarcza niektórych krajów strefy euro sprawia, że warto się zabezpieczać przed ryzykiem kursowym. Jak powinien to robić mały eksporter? M.in. na to pytanie odpowiada Jacek Bartosik, z-ca dyrektora departamentu skarbu Polski Bank Przedsiębiorczości.

Bez przedawnienia

Przepis uniemożliwiający przedawnienie podatku jest konstytucyjny. Wczoraj Trybunał orzekł, że przepis dzięki któremu fiskus może nieskończenie długo ściągać zaległe podatki, choć z zasady zaległości przedawniają się po pięciu latach - jest zgodny z konstytucją. Marek Kolibski, wspólnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy, w TVN CNBC oceniał sytuację przedsiębiorców w świetle obecnie obowiązującego prawa.

Przyjazny urząd skarbowy

W IX edycji konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” wybrano 61 urzędów z całego kraju. Celem konkursu jest promowanie wysokich standardów obsługi przedsiębiorcy i zachęta dla urzędników, by skracali czas oczekiwania na ich decyzję. W jakich obszarach pracownik administracji państwowej może być bardziej pomocny niż przewidują to procedury? O szczegółach przedstawiciele wyróżnionych urzędów: Hanna Olczyk z US Warszawa-Wola i Sławomir Poznański z II US w Białymstoku.

Kondycja detalistów

Coraz lepsza jest też kondycja polskiego handlu. W maju sprzedaż detaliczna urosła w skali roku o 13,8% - wolniej niż w kwietniu, ale lepiej od oczekiwań analityków. Dynamikę sprzedaży w branży spożywczej komentowała w TVN CNBC wiceprezes Krakowskiego Kredensu, Ewa Lewek.

GTC bez Galerii Mokotów

GTC rusza z nowymi projektami. Niedługo deweloper, który aktywnie działa w 10 europejskich krajach, rozpocznie budowę następnego biurowca w Bukareszcie. O planach rozwojowych spółki GTC mówił w TVN CNBC Mariusz Kozłowski, członek zarządu GTC.

Inflacja znów niemiło zaskoczyła

Rośnie inflacja bazowa, a więc wskaźnik obrazujący wzrost cen po wyłączeniu tych najbardziej zmiennych. Wzrost inflacji bazowej oznacza, że jest coraz drożej nie tylko ze względu na czynniki zewnętrzne, takie jak poziom cen ropy czy ceny żywności na rynkach światowych.

Rosja podniesie szlaban dla unijnych warzyw

Polska będzie w grupie krajów, które jako pierwsze będą mogły eksportować swoje warzywa do Rosji - zapowiedział rzecznik Komisji Europejskiej Frederic Vincent. KE poinformowała, że Rosja zniesie embargo na import warzyw z Europy, które nałożyła z powodu wybuchu epidemii zakażeń pałeczką okrężnicy.

Bruksela surowo karze TP SA. Pół miliarda złotych grzywny

Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości 127,5 mln euro na Telekomunikację Polską SA za nadużywanie przez nią pozycji dominującej na rynku szerokopasmowego dostępu do internetu. Zdaniem Brukseli, TP konsekwentnie przez ponad cztery lata odmawiała lub utrudniała operatorom alternatywnym dostęp do swojej sieci. Dochodzenie w tej sprawie trwało od dwóch lat. TP zapowiada odwołanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Zobacz wnętrze Dreamlinera

Boeing 787 Dreamliner, najnowocześniejszy produkt amerykańskiego koncernu, w piątek po raz pierwszy przyleci do Warszawy. Już dzisiaj można zobaczyć jak wygląda wnętrze tej wyjątkowej maszyny. Na pokład samolotu pokazywanego podczas paryskich targów lotniczych udała się z kamerą ekipa TVN24.

Miliard ludzi choć raz kliknęło "google"

Miliard unikalnych użytkowników w ciągu jednego miesiąca - takim wynikiem w maju może pochwalić się Google. W ten sposób internetowy gigant pokonał historyczną granicę. Ma jednak i powody do zmartwienia: konkurentom użytkowników przybywa szybciej.

Zmiany w Rodzinie na Swoim

Sejm zgodził się na propozycje rządowe zmian w Rodzinie na Swoim. W programie zostają mieszkania z rynku wtórnego. O tym, kto może do końca 2012 roku ubiegać się o preferencyjne kredyty mówił Michał Krajkowski z DK Notus.

1:0 dla Eurolandu?

Na wiadomość o przegłosowaniu przez grecki parlament wotum zaufania dla rządu, rynki reagowały pozytywnie. Analitycy ostrzegają jednak, że udzielenie rządowi wotum zaufania nie oznacza koniecznie, że w kraju uda się bez zająknięcia przegłosować i wprowadzić reformy. Józef Wancer, doradca zarządu Deloitte, mówił w TVN CNBC, że wtorkowa decyzja ateńskiego parlamentu to dopiero początek trudnej drogi do wyjścia z kryzysu.

Bezrobocie w dół 

Poprawia się sytuacja na rynku pracy. Zgodnie z oczekiwaniami w maju stopa bezrobocia spadła do 12,2 procent z 12,6 procent w kwietniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Według Mai Goettig, głównej ekonomistki banku BPH, wpływ na zmniejszenie się liczby bezrobotnych w Polsce miało otwarcie niemieckiego rynku pracy.

Marivpol na zakupach

Spółka Marvipol kupiła Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Budownictwa P.Z.- BUD. Dzięki tej transakcji deweloper wszedł w posiadanie 11 hektarów gruntów na warszawskim Ursynowie. O planach na zagospodarowanie nowo nabytej działki mówił w TVN CNBC prezes Marvipolu, Andrzej Nizio.

Papandreou zostaje

Grecki rząd z wotum zaufania parlamentu, ale cały czas bez poparcia obywateli. Po resortowych roszadach rząd Jeoriosa Papandreou zdobył poparcie parlamentu, co otwiera mu drogę do reform. Zaciskanie pasa nie podoba się jednak Grekom. Podczas głosowania wotum zaufania dla rządu, tysiące osób protestowały przed budynkiem parlamentu. Jakie konsekwencje przyniesie ta decyzja dla Grecji - oceniał w TVN CNBC ekonomista, Marek Zuber.

Branża motoryzacyjna nakręca polski eksport

Polska branża motoryzacyjna eksportuje jak nigdy dotąd. Wartość sprzedanych za granicę części i samochodów w I kwartale przekroczyła 5 miliardów euro, rosnąc o blisko 19 procent w skali roku - wynika z raportu AutomotiveSuppliers.pl. Ten rok może być dla branży rekordowy.

Zaskakujemy naszymi zakupami

Wydatki polskich konsumentów zaskakują analityków. Jak podał GUS, w maju sprzedaż detaliczna urosła w skali roku o 13,8 proc. To wolniej niż w kwietniu, gdy robiliśmy świąteczne zakupy, ale analitycy spodziewali się wzrostu 0,7 pkt proc. mniejszego.

Bezrobotnych mniej niż dwa miliony

Maj jest trzecim z rzędu miesiącem spadku stopy bezrobocia. Główny Urząd Statystyczny podał, że wskaźnik ten wyniósł 12,2 proc. - tyle, ile spodziewał się resort pracy. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera byli bardziej optymistyczni.

Grecki pesymizm finansowego giganta

PIMCO - największy na świecie fundusz obligacji - nie wierzy, że Grecja uniknie bankructwa. Opinii nie zmienia mimo uzyskania przez rząd w Atenach parlamentarnego wotum zaufania. Szef funduszu Mohammed El Erian spodziewa się, że tak Grecja i inne europejskie państwa, borykające się z kłopotami finansowymi, nie przetrwają kryzysu na rynku długu.

Solorz o krok od Plusa

Właściciel Cyfrowego Polsatu otrzymał wyłączność w negocjacjach na zakup akcji firmy Polkomtekl, operatora sieci Plus - donoszą gazety "Parkiet" i "Rzeczpospolita". Powołują się przy tym na anonimowe źródło zbliżone do transakcji.

Wicepremier Pawlak powita Dreamlinera na Okęciu

Boeing 787 Dreamliner w piątek rano ma wylądować ma warszawskim Okeciu i zostać tam do soboty. W powitaniu samolotu swój udział zapowiedział m. in. wicepremier Waldemar Pawlak. PLL LOT będzie pierwszą europejską linią, która otrzyma zamówioną maszynę tego typu. Innowacyjny projekt Boeinga jest jednak opóźniony o trzy lata.

Absolwent? To pewnie nic nie umie...

Absolwenci szkół różnych typów narzekają na bezrobocie, jednocześnie pracodawcy skarżą się, że nie znajdują odpowiednich chętnych do pracy. 99 proc. kandydatów w dziedzinie ekonomii i zarządzania odpada na starcie rekrutacji, bo ich umiejętności nie satysfakcjonują pracodawców.

Tanie latanie już nie takie tanie

Przez ostatnie miesiące tanie latanie podrożało o ponad 30 procent - takie wyliczenia Internetowego Centrum Podróży eSky.pl cytuje "Dziennik Gazeta Prawna". Wciąż jednak bilet linii uznawanej za taniego przewoźnika jest przeciętnie o połowę tańszy niż "zwykłej".

Grecki rząd z wotum zaufania

Rząd Jeorjosa Papandreu uzyskał wotum zaufania od greckiego parlamentu. Głosowanie w tej sprawie odbyło się we wtorek tuż przed północą. 28 czerwca parlament będzie głosował nad najnowszym rządowym programem oszczędnościowym. Jego przyjęcie jest warunkiem otrzymania 12 mld euro, bez których Grecja może zbankrutować.

Gospodarcza współpraca polsko-niemiecka po 20 latach

Czego więcej potrzeba współpracy gospodarczej Polski i Niemiec? Co było sukcesem, a czego możemy żałować jako straconej szansy? Podsumujmy 20 lat wolnorynkowej, gospodarczej współpracy pomiędzy sąsiadami znad Odry. Naszym gościem jest Hubert Janiszewski, przewodniczący Rady Nadzorczej Deutsche Bank Polska.