Najnowsze

Najnowsze

Hipoteka jak bułka z masłem?

W niedzielę weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe przepisy mają znacznie usprawnić instytucję zabezpieczenia hipotecznego, uprościć ją i sprawić, że będzie tańsza.

Skoda liftinguje swoją strzałkę

Prostsze, bardziej nowoczesne i dynamiczne - tak ma wyglądać nowe logo Skody, które już wkrótce zacznie pojawiać się na autach. Nowy logotyp na podstawie relacji uczestników zamkniętej konferencji dla dealerów samochodowych z całego świata zrekonstruowali dziennikarze internetowego wydania czeskiego dziennika "Lidove noviny".

Wielka obława na wyłudzaczy publicznej kasy

114 osób aresztowano w dziewięciu miastach USA pod zarzutem oszustw przy rozliczaniu wypłat z federalnego funduszu ubezpieczeń zdrowotnych dla emerytów (Medicare). Państwo straciło na tych przestępstwach ponad 240 milionów dolarów.

BBC ma już całą Samotną Planetę

BBC Worldwide za 42 miliony funtów kupiło 25 proc. udziałów w specjalizującym się w tematyce podróżniczej wydawnictwie Lonely Planet. W rezultacie brytyjski nadawca ma już 100 proc. akcji LP. Pozostałe 75 proc. przejął w 2007 r.

Szef Fed wzywa Chiny do uwolnienia juana

Kraje z niedowartościowanymi walutami powinny pozwolić na ich umocnienie - powiedział przewodniczący Amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke, w trakcie odbywającego się w Paryżu szczytu G20.

Europa będzie miała swoje Las Vegas

Amerykańska sieć kasyn Las Vegas Sands planuje zainwestować w Hiszpanii 15 mld euro. Za tę kwotę ma powstać gigantyczne hazardowe zagłębie - europejskie Las Vegas.

W Eurolandzie też boją się inflacji

Europejski Bank Centralny może być zmuszony do podwyższenia podstawowych stóp procentowych, bo rośnie globalna presja inflacyjna - stwierdził w piątek Lorenzo Bini Smaghi, członek zarządu EBC.

Żywność zdrożeje, ale tylko trochę

Ceny żywności w 2011 roku nie powinny wzrosnąć więcej niż o 5 proc. - zapowiedział minister rolnictwa Marek Sawicki. Prognozy analityków, którzy mówią o większym wzroście nazwał "straszeniem".

Gigantyczna kara dla PZU podtrzymana

Praktyki PZU Życie w zakresie grupowych ubezpieczeń pracowniczych naruszają zasady konkurencji - uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, potwierdzając decyzję UOKiK z 2007 r. Spółka nie zdecydowała jeszcze, czy złoży apelację od wyroku w Sądzie Apelacyjnym.

Przemysł zaskoczył. Produkcja mocno w górę

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 10,3 proc. licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To dane nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 10 proc.

Trójmiasto też walczy o 0 proc. portowego VAT-u

Związek Solidarność portów w Gdyni i Gdańsku włącza się do prowadzonej już w Szczecinie i Świnoujściu akcji protestacyjnej przeciwko 23 proc. stawcepodatku VAT na usługi świadczone przez porty. Portowcy przekonują, że z takim podatkiem polskim portom grozi upadek.

Lotto: 30 milionów złotych na horyzoncie

Tu luty - a temperatura emocji w kolekturach rośnie wyjątkowo: w sobotnim losowaniu Lotto spodziewana jest kumulacja sięgająca 30 milionów złotych. Gdyby wygrana trafiła w ręce jednego grającego, to byłaby najwyższa w historii tej gry liczbowej.

Wars jest do wzięcia

Skarb państwa sprzedaje swoje akcje spółki Wars - tej od kuszetek, wagonów sypialnych i restauracyjnych. Trzeba się decydować szybko, bo na zgłoszenie oferty są dwa tygodnie. I trzeba mieć na wadium 1,38 mln zł.

Srebrny rekord 30-lecia

Srebrny kruszec tak drogi nie był od przeszło trzydziestu lat. W piątek rano cena uncji srebra (31,1 gramów) wspięła się do poziomu 31,95 dolarów. Takich cen na rynku nie widziano od marca 1980 roku.

Pekin studzi gospodarkę

Chiny nie ustają w walce z inflacją. Bank centralny po raz kolejny wycofuje z rynku nadmiar kapitału. Ludowy Bank Chin podniósł stopę rezerw obowiązkowych o 50 punktów bazowych. To druga podwyżka w tym roku i ósma od początku roku ubiegłego.

Niemcom ceny podskakują

Styczeń był miesiącem, w którym niemieccy producenci mocno podnieśli ceny swoich wyrobów: ceny sprzedanych przez fabryki towarów wzrosły o 1,2 procent w porównaniu do grudnia. To dwa razy więcej, niż spodziewali się analitycy. Zdrożała głównie energia i żywność.

Wygrali A4 ceną - teraz chcą więcej

Kiedy nie wiadomo o co chodzi... Tym razem też idzie o pieniądze. Wykonawca budujący autostradę A4 pod Tarnowem domaga się od GDDKiA co najmniej 60 milionów złotych ekstra - ujawnia "Dziennik Polski". Przed tygodniem konsorcjum firm budujących autostradę wypowiedziało umowę, nie ujawniając powodów decyzji.

Pocztowym agentem nikt nie chce być

Pomysł poprzedniego zarządu Poczty Polskiej na rozładowanie kolejek w placówkach w największych miastach najwyraźniej nie wypalił. Firma do tej pory znalazła jednego chętnego do prowadzenia pocztowej agencji - donosi "Rzeczpospolita". Do końca marca takich agencji miało być dwadzieścia, a docelowo półtora tysiąca.

Rządy zawiniły, kto zapłaci?

Zawiniły kolejne rządy: do 2006 roku nie zdążyły dostosować polskich przepisów do unijnej dyrektywy. Teraz za ich opieszałość zapłacą najprawdopodobniej firmy, samorządy i uczelnie - te, które zdobyły unijne dotacje przed 2008 rokiem - alarmuje "Puls Biznesu".

P.o. prezesa GUS: Akcja CBA nic nie wykaże

- Podwójne pensje dla pracowników GUS były uzasadnione, bo dodatkowe obowiązki związane ze spisami powszechnymi wykonywali oni nie tylko w godzinach służbowych, ale też czasami w dni wolne od pracy - tłumaczył w wywiadzie dla TVN CNBC p. o. prezesa GUS Janusz Witkowski. To m. in. podwójne wynagradzanie urzędników GUS-u za pracę, która i tak do nich należała, było powodem odwołania ze stanowiska prezesa Urzędu, Jana Oleńskiego.

Cameron ostro tnie "socjal"

Premier David Cameron przedstawił założenia nowego, ujednoliconego systemu świadczeń socjalnych i nowej filozofii ich przyznawania. Jest to najgłębsza reforma opieki społecznej od ponad 60 lat.

Jobsowi zostało 6 tygodni życia?

Barack Obama spotka się dziś z możnymi globalnego sektora nowych technologii. W San Francisco będzie rozmawiał m.in. z prezesem Facebooka Markiem Zuckerbergiem, kierującym Googlem Ericiem Schmidtem i założycielem Apple Stevem Jobsem. Ten ostatni nadal zmaga się z chorobą. Amerykańskie media opublikowały dziś zdjęcia Jobsa, z których ma wynikać, że zostało mu tylko 6 tygodni życia.

Za 10 lat część składki wróci do OFE?

Rząd przeanalizuje możliwość powrotu po 8-10 latach składek emerytalnych przekazywanych do OFE do poziomu 4,5-5 proc. - powiedział szef doradców premiera Michał Boni. Boni przedstawiał dziś na Komisji Trójstronnej rządową propozycję zmian w systemie emerytalnym. Zakładają one, że docelowo do OFE będzie trafiać jedynie 3,5 proc. naszych zarobków.

Izrael rośnie prawie jak Chiny

Tempo wzrostu gospodarczego w Izraelu jest już prawie tak wysokie jak w Chinach. W ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniosło niemal 8 procent - podał izraelski Centralny Urząd Statystyczny.

Pawlak do RPP: Nie zarzynajcie gospodarki

Dalsze podnoszenie stóp procentowych w Polsce może być bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do zamrożenia gospodarki - uważa wicepremier Waldemar Pawlak. Minister gospodarki zwrócił się do RPP, by ta oddzieliła globalne czynniki inflacyjne od krajowych i nie podnosiła pochopnie stóp procentowych.

Coraz lepiej się nam wiedzie

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa w lutym wzrósł o ok. 3 pkt - poinformowało w czwartek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

RPP podniosła stopy, bo bała się inflacji

RPP uznała, że silny wzrost cen surowców i podwyższenie oczekiwań inflacyjnych, zwiększają ryzyko, że inflacja będzie powyżej celu NBP, co wymaga zacieśnienia polityki pieniężnej - wynika z zapisu dyskusji na styczniowym posiedzeniu Rady tzw. minutes.