Najnowsze

Najnowsze

Sprzątanie po koreańsku

Koreańczycy wybudują spalarnie śmieci na Śląsku? To możliwe. Tygodniową wizytę w Seulu mają za sobą prezydenci Katowic i Mysłowic. Przyglądali się oni w tym kraju technologiom termicznej obróbki odpadów. Odwiedzili trzy spalarnie śmieci. O wnioskach z tej wizyty rozmawialiśmy z Prezydentem Katowic, Piotrem Uszokiem.

Naszą koleją pokieruje finansista

Zmiany w kierownictwie kolei. W czwartek minister transportu Sławomir Nowak ma spotkać się z dotychczasowym szefostwem PKP SA i zaprezentować kandydata na nowego prezesa spółki. Zostanie nim prawdopodobnie Jakub Karnowski - finansista, do ubiegłego tygodnia szef PKO TFI. Nigdy nie związany z koleją. Jak nieoficjalnie ustaliła TVN CNBC, Karnowski posadę przyjął.

Czas na polisolokaty

Nie ma już lokat z dziennym naliczaniem odsetek, są polisolokaty. Zestawienie dostępnych ofert przygotowane przez Expandera. Czy po likwidacji lokat antybelkowych możemy się spodziewać nowych ofert ze strony banków, mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera

Szukamy okazji inwestycyjnych w Bułgarii

Wakacyjna Mekka sprzeda 40 lat znów staje się  nie tylko modna, ale tez oferuje możliwości taniego zakupu domu i działki w kilkukilometrowej odległości od morza. Nawet po doliczeniu kosztu remontu inwestycja powinna być opłacalna, mówi Stanisław Lewicki, właściciel ILS Poland

Pieniądze w tenisie

Agnieszka Radwańska zarobiła już w tym roku 1,65 mln dolarów. Ile trzeba zainwestować w ten sport, chcąc go uprawiać zawodowo, a ile – amatorsko. Na ten temat Robert Stankiewicz rozmawiał z Wojciechem Fibakiem, byłym tenisistą.

Hiszpański budżet w parlamencie

Jak sytuacja hiszpańskiej gospodarki wygląda teraz z perspektywy „zwykłego” Hiszpana, czy kondycja gospodarki i rynku pracy choć trochę się poprawiają? Jak polscy inwestorzy mogą skorzystać na sytuacji w Hiszpanii – kupić tanio dom, wyjechać na tańsze wakacje, przejąć hiszpańską firmę, zainwestować tam w biznes? O tym w rozmowie z Marcinem Siemdajem, Pierwszym Sekretarzem, kierownikiem Referatu Ekonomicznego, Wydział Polityczno-Ekonomiczny Ambasada RP w Madrycie i Marcinem Grodzkim, wiceprezesem Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej

Koniec lokat "Antybelkowych"

Czy koniec "AntyBelki" może być dźwignią dla kolejnych bankowych wynalazków? Czy to definitywny koniec oszczędzania bez podatku? Wprawdzie nie wszystko stracone ale na razie trudno znaleźć coś co w tak łatwy sposób chroniło zyski z oszczędności przed fiskusem jak lokaty z dzienna kapitalizacją, które właśnie definitywnie zniknęły z naszego rynku. Rozmowa z Karolem Wilczko, Comperia.pl

Przedsiębiorca roku

Przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do kolejnej, dziesiątej już, polskiej edycji konkursu Ernst&Young Przedsiębiorca Roku. Rozstrzygnięcie nastąpi w listopadzie, a w połowie przyszłego roku zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale w Monte Carlo. Rozmowa z Barbarą Górską, Dyrektor Konkursu "Przedsiębiorca Roku", Ernst&young

Rząd bierze się za ciasteczka

Każda strona internetowa, która będzie chciała zainstalować na naszym komputerze pliki zbierające informacje o nas, będzie musiała zapytać nas o zgodę. Taki obowiązek zapisano w projekcie nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne, który przygotował resort cyfryzacji. "Resort uznał, iż ochrona prywatności użytkownika, obejmująca w szczególności informacje o użytkowniku i aktywności podejmowanej przez niego w sieci Internet, podlegać powinna szczególnej ochronie" - argumentuje MAC w komunikacie przesłanym do naszej redakcji.

RYNEK POD LUPĄ

Analiza techniczna WIG20, złotego S&P500 oraz rynku surowców które mają dużą zmienność ostatni. Na ten temat i nie tylko wypowiadał się Sławomir Dębowski w Rynkach Dnia.

Jaki drugi kwartał na GPW?

Nożyce między polskimi i europejskimi indeksami coraz bardziej napięte. Rynek czeka na podaż ze strony MSP. Jak już się to zmaterializuje, na co można liczyć? Jak będzie wyglądać drugi kwartał na GPW? Na ten temat wypowiadał się w Rynkach Dnia główny analityk CDM PEKAO SA, Wojciech Białek.

RPP W AKCJI

Zloty przed decyzją RPP. Dane z USA wzmocniły euro i poszedł za tym złoty. Gdzie jest sygnał zmiany trendu, po dużej aprecjacji polskiej waluty? Szerzej na ten temat mówi w Rynkach Dnia, Marcin Turkiewicz z BRE Bank.

Komunikuj się skutecznie

Stowarzyszenie inwestorów indywidualnych przygotowało program "10 na 10 komunikuj się skutecznie" w ramach którego starają się poprawić proces wymiany informacji między spółkami a inwestorami indywidualnymi. Więcej na ten temat mówi prezes SII, Jarosław Dominiak.

Dłużej w pracy

Finansujemy dodatkowe ubezpieczenie emerytalne dla pracowników. Jak stworzyć w firmie Pracowniczy Program Emerytalny i czy to może się firmie opłacać. O tym mówi K. Nowak, członek zarządu Mercer Polska

Kolejki na granicach

W niedzielę na granicy z Białorusią trzeba było odstać nawet 43 godziny. Tak długie kolejki TIR-ów to efekt ruchu przed Wielkanocą, ale także ograniczenia, jakie wprowadziła strona białoruska między 20 marca a 20 kwietnia. Rozmowa z nadinsp. celnym M. Sienkiewiczem, dyrektorem Izby Celnej w Białymstoku

Początkujący do startupu!

Czego poszukuje kapitał i jak budować wartość start-upu? - perspektywa przyszłego inwestora. Powiemy, co to jest i dlaczego ważny jest cykl konwersji gotówki. Rozmowa z A. Hejką, partnerem w Poland Growth Fund III

Chiński biznes

Ponad miliard potencjalnych konsumentów czeka na polskie firmy. Jakimi produktami można podbić Chiny i czy trzeba znać chiński, aby robić biznes w tym kraju? O tym mówi A. Pieczonka, radca handlowy polskiej ambasady w Chinach

Słowacki raj podatkowy?

Dwa tygodnie został podpisany specjalny protokół dotyczący umowy z Cyprem. Przybliża on formalnie zakończenie raju podatkowego. Eksperci podatkowi wskazują, że warto zainteresować się prowadzeniem biznesu na Słowacji. Na czym polegają tamtejsze preferencje? Rozmowa z T. Ożdzińskim, partnerem w dziale podatkowym, TPA HORWATH

Własna firma kontra etat

Wiemy, że będziemy pracować do 67. roku życia. Alternatywą do pracy na etacie może być własna firma. Zapytaliśmy Panią, która otworzyła swój biznes po 50-tce, jakie zalety ma prowadzenie własnego biznesu i czy można być spokojnym o wysokość przyszłej emerytury. Rozmowa z K. Ambroziak, właścicielką Ambris Atelier Stylu i Wizażu Haute Couture

Załatali już 80 proc. szczelin na A2

80 proc. szczelin, które powstały na odcinku A2 Stryków-Konotopa po tegorocznej zimie, zostało już naprawionych - poinformował dziś dziennikarzy zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Rudnicki.

Perspektywy dla energetyki

PGE, Tauron, Enea, Kogeneracja – to najwięksi przedstawiciele branży energetycznej notowani na warszawskiej giełdzie. Czy ich akcje warto teraz kupować i dlaczego? Spytaliśmy Michała Stalmacha, analityka DM BOŚ.

Kondycja polskich firm

PCC Intermodal zarobił w 2011 ponad 4 mln złotych, ale przed nim kolejne wydatki inwestycyjne. Czy uda się je połączyć z zarabianiem na trudnym polskim rynku przewozowym? Spytaliśmy prezesa spółki, Dariusza Stefańskiego.

Fachowcy na ścieżce przejęć

To najnowszy przebój rynku NewConnect - akcje Fachowców.pl wczoraj podrożały o 37%, a w ciągu tygodnia o 100%. Spółka chce wprowadzić zakupy grupowe dla przedsiębiorców, więcej o jej planach opowiedział Piotr Góralczyk, członek zarządu Fachowców.pl.

Centrozap czyli Ideon

Centrozap zmienia nazwę na Ideon i zmienia również strategię - zamierza skupić się na działalności energetycznej, przede wszystkim w zakresie handlu energią elektryczną i gazem oraz produkcji i handlu biomasą. O to jak nowa strategia przełoży się na wyniki pytaliśmy Ireneusza Króla, prezesa Centrozapu.

Perspektywy dla energetyki

Energa to najbardziej ekologiczna z polskich firm energetycznych, aż 31% energii, którą produkuje pochodzi z farm wiatrowych. Jest to również jedna ze spółek na liście prywatyzacyjnej rządu, która ma być sprzedana poprzez giełdę. Na razie Energa, jak wszystkie największe spółki z branży, planuje inwestycje – w tym roku nakłady na ten cel mają wrosnąć o 1 mld zł z 1,4 mld w 2011. O plany Energi i o perspektywy dla energetyki pytaliśmy Mirosława Bielińskiego, prezesa Energi.

Bezrobocie w Hiszpanii bije rekord

Liczba bezrobotnych w Hiszpanii wzrosła w marcu o prawie 39 tys. i osiągnęła rekordowy poziom 4,75 mln. Według danych Eurostatu bezrobocie w tym kraju jest najwyższe w państwach UE i wynosi 23,6 proc.

Rekomendacja dla AB i ABC Data

Nowa rekomendacja dla AB i ABC Data - dla AB jest to "akumuluj" a dla ABC Data "redukuj". Zdaniem autora rekomendacji, Rafała Kozioła z Noble Securities, akcje AB są niedoszacowane a ABC Data przeszacowane.

"Luksus" w Polsce to marki sportowe

Ubrania Adidasa, meble Black Red White czy kosmetyki L'Oreal uchodzą u nas za luksusowe. Z tego powodu Polska przez wiele światowych marek nie jest postrzegana jako perspektywiczny rynek - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Fikcyjni renciści załamią system?

Emerytury częściowe, które chce wprowadzić rząd, będą niższe od rent, co spowoduje, że przybędzie fikcyjnych rencistów - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Więcej rent oznacza natomiast większe obciążenie dla ZUS.

Inwestować w Azję?

Najlepszy kwartał Nikkei od lat - skąd takie silne wzrosty, i czy wciąż warto inwestować w azjatyckie giełdy? Spytaliśmy doradcę inwestycyjnego, Jacka Dekarza.