Najnowsze

Najnowsze

Oferta rynku hurtowego Bronisze

Największy w Polsce rynek hurtowy wśród firm rolno-spożywczych rusza z ofertą publiczną. O szczegółowych planach rynku Bronisze rozmawialiśmy z prezesem spółki, Mirosławem Mazurukiem.

Wielkie cięcie

Cięcie ratingów jednych z najważniejszych gospodarek strefy euro - jaki wpływ może wywrzeć akcja agencji Standard and Poor's na realną gospodarkę pojedynczych państw, jak i całej strefy euro? Rozmowa z głównym ekonomistą Invest Banku, Wiktorem Wojciechowskim.

Zmowy cenowe

UOKiK od początku roku wykrył już 5 zmów cenowych w branży ubezpieczeniowej, energetycznej, wędliniarskiej, muzycznej i produkującej urządzenia służące do przygotowywania posiłków. Na jakiej podstawie Urząd wydaje decyzje dotyczące zmów? O tym w rozmowie z dr Małgorzatą Kozak, z Uczelni Łazarskiego

Do 1,5 miliona euro dla innowatorów

Prowadzisz działalność z zakresu ochrony zdrowia, ochrony środowiska, IT, a może produkujesz urządzenia medyczne? Możesz zgłosić się po wsparcie do polsko-izraelskiego Funduszu Giza Polish Ventures. Fundusz dysponuje budżetem w wysokości 84 milionów złotych. Więcej na ten temat w rozmowie z Zygmuntem Grajkowskim, prezesem zarządu Funduszu GPV I

Egzaminacyjny poślizg

Zmiany w prawie jazdy najpewniej od przyszłego roku. Szkoły nauki jazdy nie są już tak oblegane jak na przełomie roku. Czy opóźnienie zmian ratuje „elki”, czy pozbawia ich dodatkowych przychodów na początku roku? O tym w rozmowie z Krzysztofem Szymańskim, prezesem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców

Opłaty środowiskowe

Do końca stycznia przedsiębiorcy, którzy oddziałują na środowisko muszą sporządzić sprawozdanie i wnieść odpowiednią opłatę. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Agnieszką Sosnowską, Kierownikiem Biura Baz Danych i Kontroli Opłat Środowiskowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Twój Brat PIT

Widz pyta nas: "Mam małą firmę handlową. Z fiskusem rozliczam się na zasadach ogólnych. Często zdarza mi się spotkać z obecnym klientem lub potencjalnym klientem w restauracji lub fast foodzie na biznesowym lunchu. Zdarza mi się też zaprosić klienta na kawę czy ciastko do mojego biura, które znajduje się w domu mieszkalnym. Czy kawę, ciastko oraz usługi gastronomiczne lub cateringowe mogę umieszczać w kosztach uzyskania przychodów PKPiR? Czy mogę sobie odliczyć podatek VAT od wyżej wymienionych usług oraz produktów spożywczych?” Odpowiedź na te pytania w rozmowie z Arkadiuszem Gerwelem, adwokatem w Kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Sprzedaż alkoholu

Do końca stycznia restauracje, sklepy i hurtownie, które handlują lub serwują napoje alkoholowe muszą złożyć oświadczenie w sprawie ilości sprzedanych trunków i wnieść odpowiednie opłaty. Jeśli tego nie zrobią, grozi im wygaśnięcie zezwoleń. O tym w rozmowie z Magdaleną Amerek, adwokatem w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

Aptekarze zaostrzają protest

Apteki mają być zamknięte codziennie od 13 do 14. Naczelna Rada Aptekarska domaga się zniesienia kar dla farmaceutów. Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy refundacyjnej. Znosi ona kary dla lekarzy za błędne wypisanie recepty. Redukcja kar nie dotyczy jednak aptekarzy. Michał Czarnuch z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka tłumaczy w jakim trybie aptekarze będą mogli się odwoływać od decyzji Funduszu.

AAA zostaje. Moody's utrzymuje rating Francji

Agencja Moody's utrzymała rating Francji na najwyższym poziomie AAA trzy dni po obniżeniu ratingu Francji przez drugą z trzech największych agencji ratingowych, Standard&Poor's.

Perspektywy dla Polski

W obliczu obniżki ratingu 9 krajów strefy euro, w tym Francji i Austrii które straciły najwyższą notę AAA, w Pieniądzach w Południe o perspektywach dla polskiej gospodarki Jan Niedziałek rozmawiał z profesor Marią Drozdowicz – Bieć.

Rekordowe ceny paliw na stacjach

O 13 groszy na litrze podrożał w ciągu ubiegłego tygodnia olej napędowy - tak wynika z raportu Biura Maklerskiego Reflex. Ceny benzyny 95 i 98 także wzrosły odpowiednio o 11 i 10 groszy - to efekt podwyżki akcyzy od Nowego Roku. Zdaniem Rafała Zywerta - analityka BM Reflex - to jeszcze nie koniec podwyżek na stacjach.

Jak chronić inwestycje przed inflacją

Dotychczas przed inflacją chroniły inwestycje w akcje bądź w złoto. Co może obecnie chronić inwestorów przed skutkami inflacji, mówi Maciej Bitner, główny ekonomista Wealth Solutions.

Pocięta przez S&P Europa obudziła się w niezłym humorze

W poniedziałek rano na rynkach nie ma już prawie śladu po zamieszaniu, jaki wywołała piątkowa decyzja agencji Standard&Poor's o obniżeniu ratingu jednej trzeciej krajów Europy, w tym Francji. I chociaż giełdy na starym kontynencie otworzyły się na lekkich minusach, to po niecałej godzinie już niemal wszystkie zahaczały o zieloną stronę. Euro, mocno tracące do dolara w piątek, też wydaje się odrabiać straty, co dość istotnie pomaga złotemu.

Francja i Austria bez AAA. Co z EFSF?

Obniżka ratingu 9 krajów strefy euro, w tym Francji i Austrii które straciły najwyższą notę AAA, może pociągnąć za sobą obcięcie ratingu EFSF - mówił o poranku w TVN CNBC główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak. Jego zdaniem obniżka wiarygodności kredytowej EFSF poważnie utrudni rozwiązanie kryzysu w strefie euro.

Nosek i szerszy uśmiech mają uszlachetnić "Biedronkę"

Przesunięcie hasła "Codziennie niskie ceny", nowy rozkład kropek, szeroki śmiech, szerzej rozstawione oczy i nosek - tak wygląda nowe logo sieci "Biedronka" testowane już w kilku placówkach. Jego wprowadzenie to element działań firmy, mających na celu zmianę wizerunku sieci kojarzonej do tej pory z ofertą dla uboższej części społeczeństwa.

Doradcy pod lupą

Po problemie GoAdvisors z Avtechem, giełdowi doradcy znaleźli się pod lupą. O polskich spółkach, o liczbie debiutów na warszawskiej giełdzie i o rynku doradztwa rozmawialiśmy z prezesem INVESTcon Group, Pawłem Śliwińskim.

Obligacje korporacyjne w 2012

Jakie perspektywy stoją przed rynkiem obligacji korporacyjnych w nowym roku? Rozmowa z Anetą Buchert z Lloyds Bank Corporate Markets.

Emperia i Eurocash według DM PKO BP

Dom Maklerski PKO BP podniósł rekomendację dla Emperii, i utrzymał rekomendację dla Eurocashu. O perspektywach dla obu spółek rozmawialiśmy z analitykiem DM PKO BP, Włodzimierzem Gillerem.

Indeks nastrojów inwestorów

Nastroje inwestorów rosną czwarty tydzień z rzędu - tak wynika z badań Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Jak długo ten trend ma szansę się utrzymać? Rozmowa z wiceprezesem SII, Łukaszem Porębskim.

Niemcy: Pora na europejskie agencje ratingowe

Pora, by powstały niezależne europejskie agencje ratingowe i uspokoiły rynki podenerwowane ciągłymi spekulacjami - uważa szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle, który w niedzielę rozpoczął wizytę w Grecji.

Sarkozy: Musimy zreformować kraj

Francja może przezwyciężyć kryzys, jeśli jej obywatele będą mieli wolę i odwagę zreformowania kraju - oświadczył prezydent Nicolas Sarkozy w niedzielę, w pierwszej reakcji na obniżenie w piątek ratingu Francji przez agencję Standard&Poor's.

Polska dostanie rykoszetem cięć? Eksperci podzieleni

Czy piątkowa obniżka ratingów dziewięciu krajów strefy euro przez agencję Standard&Poor's wywoła finansowe tsunami i czy dotrze ono do Polski? Eksperci są podzieleni w swoich prognozach. Wydają się jednak przeważać opinie, że rynki już zdyskontowały ten fakt i nie powinien on mieć negatywnego wpływu.

Rostowski: ostrzegaliśmy już od dwóch lat

- Obniżenie ratingu dziewięciu krajów jest przewidywalnym skutkiem kryzysu strefy euro. Przed takimi skutkami ostrzegaliśmy już od dwóch lat - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. A minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz dodaje: to wzmacnia polskie postulaty dotyczące jedności w UE, bo sygnały podziałów w Unii mogą tylko bardziej zdenerwować rynki.

Wielkie cięcie S&P "potwierdza plany reform"

- Obniżka przez agencję Standard&Poor's ratingu Francji, która w wyniku tej decyzji straciła najwyższą notę AAA, potwierdza plany Paryża dalszych reform w celu obniżenia zadłużenia - powiedział francuski premier Francois Fillon. Niemal identyczne słowa padły z ust kanclerz Niemiec Angeli Merkel, której kraj utrzymał najwyższy rating.

"To pośrednio uderzy w Polskę"

To, co się stało, pośrednio uderzy w Polskę. Odczujemy to dosyć szybko, prawdopodobnie już na początku przyszłego tygodnia m.in. poprzez osłabienie złotego - powiedział Janusz Jankowiak, ekonomista Polskiej Rady Biznesu, komentując obniżenie ratingów krajów strefy euro przez agencję Standard&Poor's. - Będziemy mieć recesję w takich krajach, jak Włochy, Hiszpania, Grecja czy Portugalia - ocenił z kolei w TVN24 prof. Stanisław Gomułka, ekonomista BCC.

Francja bez potrójnego A. Zagrożony fundusz stabilizacji?

Szef eurogrupy i premier Luksemburga Jean-Claude Juncker zapewnił, że strefa euro jest zdeterminowana, by za wszelką cenę utrzymać najwyższy rating AAA Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). To reakcja na obcięcie ratingu aż 9 krajom UE przez agencję Standard and Poor's. Francja straciła rating AAA. Rating Włoch został obniżony o dwa stopnie do poziomu BBB+. O dwa punkty obniżona została też wycena Hiszpanii, Portugalii i Cypru, o jeden Austrii, Malty, Słowacji i Słowenii.

Obcięcie ratingów "irracjonalne"

Jako irracjonalną określił komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn decyzję agencji Standard&Poor's, która obniżyła ratingi dziewięciu krajów strefy euro. Podkreślił jednocześnie, że z żalem przyjął to, co się stało.

Być liderem

Jakie cechy czynią menadżera liderem? Czy w dobie kryzysu łatwiej być przywódcą? Gościem Godziny Dla Pieniędzy jest Aleksander Drzewiecki, House of Skills, autor książki „ Dobre przywództwo”