Najnowsze

Najnowsze

Dłużej w pracy

O przedłużeniu okresu pracy i warunkach przechodzenia na emeryturę rozmawiają Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan i dr Monika Gładoch, ekspert Pracodawcy RP.

Polak wiceszefem Banku Rozwoju Rady Europy

Sekretarz stanu ds. europejskich w polskim MSZ Mikołaj Dowgielewicz został w piątek wybrany jednomyślnie przez zarząd Banku Rozwoju Rady Europy na stanowisko wicegubernatora banku do spraw państw docelowych - poinformował rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Kandydatura Dowgielewicza została zarekomendowana Radzie przez gubernatora banku, Rolfa Wenzela, spośród dziewięciu kandydatów zgłoszonych na to stanowisko.

Centrum wyników - Kofola

Kofola spodziewa się, że ten rok będzie co najmniej tak trudny, jak 2011. A ubiegły też nie był łatwy – przez wysokie ceny surowców, paliw i niesprzyjającą pogodę w lecie. Mimo to, spółka zwiększyła zysk netto o 92% do 27 mln zł. Kofola to producent napojów bezalkoholowych, działający w Europie Środkowej między innymi w Czechach, Polsce, Rosji i na Słowacji. O wynikach i planach Kofoli, rozmawialiśmy z dyrektorem zarządzającym spółki - Bartoszem Marczukiem.

EURO KRYZYS

Hiszpania nie będzie musiała prosić o zagraniczną pomoc - uważa główny ekonomista Credit Agricole. Jean-Paul Betbeze powiedział w wywiadzie dla TVN CNBC, że ten kraj podobnie jak wcześniej Włochy tylko chwilowo znalazł się pod ostrzałem rynków. Z ekonomistą rozmawia Pamela Bem.

Eurogrupa wzmacnia "firewall" do 800 mld euro

Ministrowie finansów strefy euro porozumieli się w piątek w Kopenhadze w sprawie wzmocnienia tzw. zapory przeciwogniowej, jak określa się fundusz ratunkowy eurolandu, do 800 mld euro. Ma to zapobiec rozszerzeniu kryzysu zadłużenia np. na Hiszpanię.

Kondycja branży budowlanej

Z raportu KPMG „Global Construction Survey 2012” wynika, że ten rok przyniesie wzrost w sektorze. Największe szanse na przychody zapewnią sektory energetyczny i transportowy. W Polsce przedsiębiorcy szczególny potencjał wzrostu wiążą z sektorem energetycznym właśnie oraz kolejowym, które zyskują na znaczeniu wobec oczekiwanego spadku inwestycji drogowych. O raporcie rozmawialiśmy z Bartłomiejem Lachowiczem, starszym menedżerem w zespole doradztwa dla biznesu KPMG.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Rząd przyjął plan prywatyzacji na najbliższe dwa lata. Obejmuje on 300 spółek, między innymi Eneę, Energę, Ciech, Puławy, Police, BGŻ i PKO BP, PZU i LOT. Prywatyzacja ma dać budżetowi około 15 mld zł. O prywatyzacyjnym planie rządu oraz sytuacji globalnej gospodarki, rozmawialiśmy z Justynem Koniecznym, członkiem zarządu BZ WBK.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

We Wrocławiu ruszyło VI Forum Zarządów Spółek Giełdowych, poruszane na nim zagadnienia to m.in. znaczenie państwa w funkcjonowaniu spółek giełdowych bezpieczeństwo sektora bankowego i znaczenie komunikacji spółek giełdowych z inwestorami. A Jacka Sochę, partnera w PWC i byłego ministra skarbu państwa pytaliśmy m.in. o to jaka jest pogoda dla prywatyzacji w Polsce.

Centrum wyników - PBO Anioła

Na budowie małych centrów handlowych można nieźle zarobić -między innymi dzięki temu rosną zyski PBO Anioła. W ubiegłym roku spółka zarobiła prawie 7 milionów złotych podczas gdy w 2010 roku było to 5,5 milionów złotych. Rosną też przychody. O wynikach i planach PBO Anioła rozmawialiśmy z prezesem PBO Anioła, Waldemarem Anioła.

KOV nie wejdzie do Nigerii

Kulczyk Oil Ventures nie skorzysta z opcji wejścia w projekt wydobywczy w Nigerii. Zarząd spółki twierdzi, że konsorcjum, którego miał zostać udziałowcem byłoby jedynie podmiotem finansującym przedsięwzięcie, zaś KOV chce zajmować się wydobyciem gazu i ropy. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich w KOV.

Emerytalny kompromis

Jak wpłynie na przedsiębiorców, na jakie zmiany w prawie i strukturze pracowników muszą być gotowi. O tym mówi J. Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan, członek RN ZUS

Przedsiębiorca na emeryturze

Wcześniejsze emerytury stały się faktem. Jednak czy przedsiębiorcom będzie się opłacać przejście na wcześniejszą emeryturę? Rozmowa z D. Tłokińskim, menedżerem Ernst & Young Usługi Księgowe

Emerytalne referendum

Solidarność zebrała ok. 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o referendum. W sejmie dziś debata i głosowanie nad tym wnioskiem. Rozmowa z dr M. Bidzińskim, partnerem Chmaj i Wspólnicy Kancelaria Radcowska

Szansa dla początkujących

Czego poszukuje kapitał i jak budować wartość start-upu? O perspektywach przyszłego inwestora mówi Anna Hejka, partner w Poland Growth Fund III

Mieszkaniowe inwestycje

Jak negocjować i jak czytać umowę z deweloperem? Na co zwrócić szczególną uwagę. Jakie obowiązki na deweloperów nakłada ustawa o ochronie prawa nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i jakie prawa daje nabywcom? Rozmowa z E. Stobiecką, partnerem zarządzającym Einiwic

Motywacja osób 60+

Czy motywowanie starszych pracowników różni się od sposobów motywacji młodszych osób? Jak sprawić, by starsza osoba w firmie znalazła swoje miejsce i jak wykorzystać jej wiedzę w praktyce? O tym mówi P. Bednarz, ekspert Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym

Emerytalna od państwa

Premier Tusk zapowiada, że z budżetu będzie opłacone 60% składki od średniej płacy za przedsiębiorcze mamy przebywające na urlopach wychowawczych. Rozmowa z M. Zwolińską, adwokatem w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy

Litwa rusza z atomem. Polacy się wycofali

Przedstawiciele litewskiego rządu i japońskiego koncernu Hitachi parafowali w piątek umowę koncesyjną na budowę siłowni atomowej Visaginas. To pierwszy ważny krok w realizacji największego w ciągu ostatnich dziesięcioleci projektu energetycznego na Litwie.

Pawlak ugrał na reformie coś dla rolników

W przypadku ubezpieczonych w KRUS skorzystanie z częściowej emerytury nie spowoduje obniżenia docelowej emerytury po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego - takie zdanie, według PAP, znalazło się w spisanych między PO i PSL ustaleniach dotyczących reformy emerytalnej.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Wraz z pomysłodawcą i organizatorem Forum Zarządów Spółek Giełdowych we Wrocławiu - Piotrem Paliło podsumowywaliśmy pierwszy dzień spotkań.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Kryzys - czyli okazja do przejęć po niższych cenach? Czy opłaca się przejmować firmy, które maja kłopoty. O tym w rozmowie z Ewą Kowalczuk z Ernst&Young.

Szturmują stacje benzynowe

W wyniku zapowiedzi brytyjskich kierowców cystern domagających się poprawy warunków pracy, pojawiło się realne ryzyko braku dostaw transportowanego przez nich paliwa. W odpowiedzi na ostrzeżenia protestującej grupy minister Francis Maude zasugerował, że kierowcy powinni gromadzić w piwnicach zapasy benzyny. Apel nie uszedł uwadze właścicieli stacji paliw, którzy podnieśli ceny paliw. Obserwujący sytuację na rynku właściciele samochodów ruszyli do boju o deficytowy już towar. Relacje z brytyjskich stacji paliw zamieścili w naszym serwisie Reporterzy 24 Playzone i Piotr_Surmaczynski.

Po godzinach, za głodowe płace. Tak tworzyli iPady

W zatrudniających dziesiątki tysięcy ludzi fabrykach dostawcy koncernu Apple, Foxconn, nie były przestrzegane nawet chińskie standardy pracy. Jak wynika z raportu niezależnej organizacji, robotnicy pracowali nawet ponad 60 godzin tygodniowo za pensje niewystarczające nawet na minimalne potrzeby. Apple i Foxconn zapowiadają znaczne zmiany, które mają wpłynąć na sytuację wszystkich chińskich robotników.

Totalny strajk w Hiszpanii. Nie chcą cięć i reform

Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało w czwartek wieczorem w Madrycie na zakończenie 24-godzinnego strajku generalnego przeciw rządowej reformie prawa pracy, ograniczeniu wydatków i podwyżce podatków. Rząd zapowiedział jednak, że nie zrezygnuje z reform. Manifestacje, które przerodziły się nieraz w starcia, przetoczyły się przez cały kraj. Nasi internauci na bieżąco przesyłają fotorelacje z czwartkowych protestów.

Deregulacja? Grożą rządowi Viagrą

Włoscy farmaceuci ze szpitalnych aptek zagrozili w czwartek, że przestaną sprzedawać Viagrę, jeśli rząd nie zrezygnuje z zapowiadanej deregulacji ich zawodu.

Chiński zamach

Nie milkną plotki o przeprowadzonej w Chinach próbie zamachu stanu. Miałby on być powiązany z niedawnym odwołaniem szefa partii komunistycznej. O sytuację w chińskiej polityce, ale też gospodarce, pytaliśmy profesora Bogdana Góralczyka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Milion w portfelu

W dzisiejszym odcinku programu portfel Radosława Cholewińskiego, zarządzającego Trigon DM. Od początku  inwestycji portfel gościa stracił 1,51%. Jednocześnie od lutego zyskał 1,13%.

Dłużej w pracy

Koalicja rządząca doszła do porozumienia w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego dla obu płci do 67 roku życia. Na ten temat mówi Ernest Pytlarczyk, Główny Ekonomista Bre Banku.

Rynek kredytów w Polsce

Spada liczba udzielanych kredytów i tendencja ta może się pogłębiać, mówi Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK. We Wrocławiu trwa Ogólnopolskie Forum Zarządów Spółek Giełdowych, patronuje mu TVN CNBC.