Najnowsze

Najnowsze

Sektor bankowy wg. DM IDMSA

Citi Handlowy – kolejny bank który pozytywnie zaskoczył wynikami za pierwszy kwartał a my pytaliśmy analityka IDMSA, michała Sobolewskiego, dlaczego w kolejnych kwartałach banki już tak dobrze mogą nie wyglądać a także o rekomendacje dla całego sektora.

Szef "S" rozmawiał z premierem. "Każdy został przy swoim"

- Przekazałem panu premierowi projekty ustaw łagodzących reformę emerytalną - powiedział po spotkanie z premierem szef "Solidarności" Piotr Duda i dodał, że chodzi o ustawy dotyczące pracy tymczasowej oraz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Duda dodał, że apelował do premiera o wstrzymanie prac nad reformą emerytalną.

Pieniądze na badania i rozwój

Do połowy maja można ubiegać się o dotację w ramach działania 1.4. Rozmowa z Leszkiem Grabarczykiem, Z-cą Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Euro-konsumenci

Nowy prezydent Francji i nowy parlament w Grecji. Czy klienci w Europie będą nadal zaciskać pasa? Rozmowa z Michałem Wenzelem, socjologiem SWPS.

Krajobraz po wyborach

Czy pojawiające się skrajne nastroje w Europie powodują wzrost ryzyka biznesowego? Rozmowa z Piotrem Soroczyńskim z KUKE.

Polska chce gazu z łupków. Europa coraz mniej

Rząd nie przewiduje wprowadzenia moratorium na poszukiwanie i wydobywanie gazu łupkowego - poinformował szef kancelarii premiera Tomasz Arabski. Decyzja polskiego rządu idzie w przeciwnym kierunku niż działania części krajów europejskich. Rumunia, Niemcy i Bułgaria ze względy na ryzyko degradacji środowiska chcą wprowadzić moratorium na poszukiwanie gazu z łupków.

Zielona wyspa?

Irlandia wraca na ścieżkę wzrostu, choć wolniej niż oczekiwała. Po raz pierwszy od lat ceny na rynku nieruchomości, który wpędził Irlandię w recesję, poszły w górę. O Polsce, wyborach we Francji i renegocjacji paktu fiskalnego z ministrem finansów Irlandii Michaelem Noonanem rozmawiała Karolina Hytrek-Prosiecka.

Za trzy lata możliwe przerwy w dostawach prądu

Czarne scenariusze, przed którymi przestrzegali analitycy rynku energii, dziś potwierdza Urząd Regulacji Energetyki - donosi "Rzeczpospolita". Urząd Regulacji Energetyki ocenił, że po 2015 r. nie można wykluczyć przerw w dostawach prądu z powodu niedoboru mocy i remontów.

Hollande prezydentem

Druga tura wyborów prezydenckich we Francji na korzyść Francoisa Hollande. W którą stronę pójdzie Francja pod jego przewodnictwem? Gośćmi "Pieniędzy od Rana" byli: Partner w kancelarii Gide, Robert Jędrzejczyk, prezes Petrolinvestu, Bertrand Le Guern, przewodniczący RN Auchan w Polsce, Francois Colombie oraz ambasador RP we Francji, Tomasz Orłowski. W roli współgospodarza programu - Sebastian Mikosz.

Raport z rynku walut

7 maja euro taniało w relacji do dolara mniej od oczekiwań. Europejska waluta odrobiła część strat i była poniżej poziomu 1,30. Sytuację na rynku walutowym komentował w TVN CNBC Jacek Maliszewski, główny ekonomista DMK.

Konto dla dziecka

Nastał czas zielonych szkół – sprawdzamy razem z Pawłem Majtkowskim, głównym analitykiem Expandera, możliwości założenia dziecku konta i karty oraz kontrolowania wydatków.

Polityka i pieniądze

Liderzy dwóch największych greckich partii szukają sprzymierzeńców do koalicji i nowego rządu. Czy dojdzie do wcześniejszych wyborów? Czy Grecja przestanie reformować i oszczędzać? Naszym gościem był: Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador Polski w Grecji.

Centrum wyników - CITI Handlowy

Bank Handlowy zarobił w pierwszym kwartale o 34% więcej niż rok wcześniej i przebił oczekiwania analityków - dzięki operacjom na instrumentach finansowych. Jak bank będzie zarabiał w całym roku? Rozmowa z prezesem CITI Handlowego, Sławomirem Sikorą.

Recepta na zatory

Ministerstwo Gospodarki ma pomysł, jak ułatwić życie przedsiębiorcom, którzy zmagają się z problemem regularnych płatności. Powiemy, co zawiera projekt założeń projektu ustawy o terminach zapłaty i czy faktycznie może on pomóc firmom? Rozmowa z M. Haładyjem, Wiceministrem Gospodarki.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Roberta Nejmana z MCI Gandalf zyskał 6,29%. Co sprawia, że inwestycja tak dobrze zachowuje się na tle innych portfeli gości.

Debiut Facebooka

Facebook debiutuje na giełdzie już za 10 dni. Chce zebrać z rynku w ramach emisji kwotę 10-12 mld dolarów. Widełki cenowe akcji to 28-35 dolarów, debiut zaplanowano na 18 maja. W poniedziałek ma ruszyć road show. Czy polski inwestor może zarobić na debiucie? Odpowiada Łukasz Pisarek, analityk DM IDMSA.

Sell In May and go away?

Sprawdzamy jak wyglądały minione maje na światowych giełdach. Indeks S&P500 w ciągu ostatnich 12 miesięcy majowych, 7 było korzystnych i 5 niekorzystnych, WIG20 – pół na pół. O giełdach w maju mówi Maciej Leściorz, specjalista rynku CDF i Forex w City Index.

Po wyborach we Francji

Jak Francois Hollande zamierza realizować swój program po wygranych wyborach prezydenckich we Francji? Zakłada on m. in. przeznaczenie dodatkowych 20 miliardów euro między innymi na ponowne zatrudnienie 60 tysięcy nauczycieli, mówi Tadeusz Woźniak, dyrektor generalny Francuskiego Instytutu Gospodarki Polska.

Wyjście z euro? "Byłaby to dla Grecji katastrofa"

Na dzień po greckich wyborach parlamentarnych, w których partie proreformatorskie straciły większość, politycy i finansiści UE wyrażają obawy, że Ateny wyjdą ze strefy euro, co w ich ocenie byłoby katastrofą zarówno dla Grecji, jak i innych krajów.

Walne zgromadzenie wspólników

Wprowadzamy do spółki nowego wspólnika i w związku z tym podwyższamy kapitał zakładowy - jak to zrobić, krok po kroku. Doradza M. Karwacki, counsel, Kancelaria Salans.

Utracone zyski

Budowa II linii metra to problem dla wielu przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje biznesu w pobliżu rozkopanych ulic, do których nie da się dotrzeć. Czy można domagać się od miasta zwrotu kosztów najmu i jak dochodzić swoich roszczeń z tytułu utraconych zysków? Rozmowa z Krzysztofem Żyto, partnerem w Kancelarii Prawnej Chajec, Don-Siemion & Żyto.

Twój Brat PIT

Krajowy Plan Dyscypliny Podatkowej przewiduje, że w tym roku szczególnie kontrolowane będą faktury dokumentujące fikcyjne transakcje. Wśród grup ryzyka Ministerstwo wskazuje między innymi osoby poniżej 25 roku życia, nowych przedsiębiorców oraz firmy zajmujące się, np. handlem samochodami. Rozmowa z Małgorzatą Sokół-Kreczko, Urząd Skarbowy w Białymstoku.

Francja po wyborach

Jak przedsiębiorcy oceniają nowego socjalistycznego prezydenta i warunki prowadzenia biznesu we Francji. Rozmowa z Arkadiuszem Iłgowskim, prezesem Comarchu SAS we Francji.

DM PKO: kupuj energetyczne spółki

"Kupuj" dla spółek energetycznych. DM PKO BP wydał pozytywne rekomendacje dla Tauronu, PGE i Enei. Dlaczego warto inwestować w te spółki? Spytaliśmy Stanisława Ozgę, analityka DM PKO BP.

Francja po wyborach

Rynki czekają na pierwsze decyzje personalne nowego prezydenta Francji. Monika Krukowska z SGH podkreśla, że Hollande ma już swoich faworytów na stanowisko premiera, nie wszyscy jednak cieszą się zaufaniem inwestorów.

Na Euro przy stadionach będzie drożej

Podstawowe artykuły spożywcze, takie jak chleb czy mleko, mogą zdrożeć o kilka - kilkanaście procent w czasie Euro 2012 - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna". Podwyżka ma dotyczyć głównie niewielkich sklepów położonych w centrach miast czy w pobliżu stadionów.

Deregulacja po europejsku, Gowin krok dalej

Prawnicy, przewodnicy turystyczni i taksówkarze - to zawody, które chce otworzyć minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Kraje europejskie w różny sposób uregulowały dostęp do nich. W żadnym nie jest on nieograniczony.

Norwegowie poszukają ropy i gazu z Rosjanami

Rosnieft i norweski Statoil zawarły w Moskwie porozumienie o współpracy, przewidujące wspólną eksplorację złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na rosyjskim szelfie Morza Barentsa i Morza Ochockiego. Podpisy pod porozumieniem - w obecności premiera Rosji Władimira Putina - złożyli szefowie obu gigantów: Eduard Chudajnatow i Helge Lund.

Branża motoryzacyjna

Czy warto umieścić spółki z branży motoryzacyjnej w swoim portfelu? Jakub Szkopek z DI BRE uważa, że notowania tych spółek są silnie powiązane z koniunkturą. Więcej w rozmowie z Rafałem Hirschem.

Spółki groszowe

Wyobraźmy sobie, że mamy 2 identyczne spółki, a jedyna różnica to wartość nominalna jednej akcji. Akcje pierwszej spółki kosztują 4 gr, natomiast drugiej 400 zł. Czy będzie to miało wpływ na zachowania inwestorów? Według Krzysztofa Borowskiego, analityka KBC Securities, finanse behawioralne mogą dostarczyć pewnych wskazówek. Więcej w rozmowie z Rafałem Hirschem.