Najnowsze

Najnowsze

Samorządy będą musiały ciąć inwestycje

Ministerstwo finansów dokręca śrubę samorządom. Z projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych wynika, że rząd chce by deficyt samorządów spadł do 2014 roku o prawie połowę w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ministerstwo Finansów chce, by od 2014 roku łączny deficyt samorządów nie przekraczał 8 mld zł - to od dwa miliardy mniej niż poziom na jaki w maju zgodziły się lokalne władze. Gościem Marcina Kowalskiego był Jeremi Mordasiewicz, ekspert PKPP Lewiatan

Prezes GUS: Założenie 2,5 proc. wzrostu racjonalne

Zapisane w projekcie budżetu na 2012 r. założenia wzrostu PKB o 2,5 proc. oraz stopy bezrobocia na koniec roku na poziomie 12,3 proc. są racjonalne - ocenił prezes GUS Janusz Witkowski. Dodał jednak, że prognozowany poziom inflacji, jest "optymistyczny".

Wyższa składka rentowa

O 68 złotych mogą wzrosnąć od pierwszego marca przyszłego roku renty i emerytury wypłacane przez ZUS jeśli rząd, a potem Sejm przyjmie propozycje ministerstwa pracy i polityki społecznej. O poranku prezes ZUS Zbigniew Derdziuk był gościem Roberta Stankiewicza.

Powstaje nowa unia - fiskalna 

Ósmy w tym roku kryzysowy szczyt Unii Europejskiej zakończony. Zmian w traktach nie ma, ale powstanie za to unia fiskalna. Zakłada ona m.in. wprowadzenie automatycznych sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej dla krajów przekraczających limity deficytu i długu publicznego, a także wpisanie do konstytucji przez wszystkie kraje tzw. złotej zasady utrzymywania zrównoważonych budżetów. Gościem Roberta Stankiewicza był Robert Zmiejko, Katedra Polityki Gospodarczej SGH

Brytyjskie "NIE" dla nowej unii

Londyn mówi "nie" nowej wizji Unii Europejskiej. Europa została podzielona politycznie na kontynent i Wielką Brytanie. Czy to początek nowej Unii Europejskiej? O poranku Robert Stankiewicz pytał Piotra Ciżkowicza, głównego ekonomistę E&Y.

Sikorski: Nie będziemy spłacać cudzych długów

Nieprawdą jest, aby Polska miała spłacać czyjeś długi. Chodzi o pożyczkę - podwyższenie środków MFW, tak aby ta instytucja mogła zapobiegać atakom spekulacyjnym - mówi "Gazecie Wyborczej" Radosław Sikorski. Nie podaje jednak, ile nas ta pożyczka będzie kosztować.

Coraz trudniej o kredyt

Zła wiadomość dla wszystkich, którzy będą starali się o kredyt hipoteczny. Od stycznia nowe przepisy obniżą naszą zdolność kredytową, a banki podniosą marże, prowizje i opłaty. Szczegóły zmian przypomina "Rzeczpospolita".

Indeks nastrojów inwestorów

Rośnie liczba optymistów wśród inwestorów, jednak poziom niepewności pozostaje wysoki. Tak wynika z najnowszego odczytu przygotowywanego przez Swotwarzyszenie Inwestorów Indywidualnych indeksu obrazującego nastroje wśród inwestorów. O komentarz poprosiliśmy Łukasza Porębskiego, dyrektora ds. analiz giełdowych Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Europejskie banki a szczyt UE

Kursy akcji europejskich banków rosły podczas piątkowych notowań. Czy jest to pozytywna reakcja na szczyt państw UE? Ile kapitału potrzeba europejskim bankom? Na te pytania odpowiedzi udzielał Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Bank Polska, w rozmowie z Mikołajem Kunicą.

Euro rozpad?

Czy brytyjskie weto dla zmian w europejskich traktatach doprowadzi do pogłębienia kryzysu w strefie euro? Rozmowa z prezesem Demos Europa, Pawłem Świebodą.

Czy wspólna Europa to już przeszłość?

Czy upada idea wspólnej Europy? Jak osiągnąć kompromis pomiędzy państwami europejskimi? Na te pytania odpowiada prof. Krystyna Gawlikowska- Hueckel z Katedry Ekonomiki Integracji Europejskiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Gdańsku

Czeski minister gotowy płacić na ratowanie euro

- Czechy powinny włączyć się do powstającej umowy międzyrządowej w sprawie nowego paktu fiskalnego na rzecz ochrony euro - oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju Karel Schwarzenberg. I chociaż premier Czech wciąż się waha, to jego minister uważa, że Praga nie ma innej możliwości, niż przekazanie MFW ok 3,5 mld euro, gdyż będzie to swoista polisa ubezpieczeniowa dla państwa.

PGE zawiesza udział w litewskim atomie

Polska Grupa Energetyczna zawiesiła zaangażowanie w budowę elektrowni jądrowej na Litwie i zrezygnowała z rozmów o zakupie energii elektrycznej z Kaliningradu.

Lewandowski: To nie fundusz, to pożyczka

Pakt fiskalny jest tak istotnym krokiem w nieznane, że i skutki budżetowe tego są nie do skalkulowania - ocenił w programie "Horyzont" unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Przypomniał jednak, że pieniądze, które poszczególne kraje związane umową miałyby "wykładać" na ten cel, to byłaby pożyczka, a nie fundusz, który miałby zasilić bankrutujące państwa eurostrefy.

"Ochroniliśmy brytyjskie usługi finansowe"

Brytyjski minister finansów George Osborne oświadczył w radiu BBC, że kraje strefy euro wsparły swą walutę, uzgadniając nową umowę w sprawie pogłębienia integracji gospodarczej, ale stabilizowanie euro będzie jeszcze wymagało dużo pracy.

"Europa odrzuciła kolejny brytyjski szantaż"

"Europa wczoraj zerwała najprawdopodobniej w sposób definitywny z 30-leciem brytyjskiej dwuznaczności w UE" - napisał włoski dziennik "La Repubblica". Liczne włoskie dzienniki przedstawiają wyniki szczytu w Brukseli jako wypchnięcie Wielkiej Brytanii na margines wspólnoty. W podobnym tonie wypowiada się dyrektor brytyjskiego think tanku Centre for European Reform, Charles Grant. - Jeszcze nigdy Wielka Brytania nie była tak pozbawiona przyjaciół - mówi ekspert.

"Merkel zapłaci wysoką cenę", "Oczekiwaliśmy więcej"

Angela Merkel dopięła swego, ale przyjdzie jej zapłacić wysoką cenę za uzgodnienia na niemieckim szczycie - piszą niemieckie gazety po szczycie w Brukseli. "Der Spiegel" pisze, że Europa dzieli się na dwie klasy, "nawet, jeśli drugą klasę będą tworzyć tylko Brytyjczycy". A "Die Welt" dodaje, że porozumienia tylko trochę uspokoją rynki: "Rollercoaster będzie jechał dalej, a euro nadal będzie pod presją".

Czego zabrakło na szczycie? Ekonomiści: Pieniędzy

- Główne postanowienie unijnego szczytu, jakim jest pakt fiskalny, mający pilnować dyscypliny budżetowej krajów, które do niego przystąpią, to za mało - twierdzi wielu komentatorów. - Bo skoro szczyt miał przynieść rozwiązanie kryzysu zadłużenia, to gdzie jest główny oręż w tej walce, czyli pieniądze? - pytają. Według wielu z nich lekkie wzmocnienie Międzynarodowego Funduszu Walutowego kwotą 200 mld euro to dużo za mało.

PGNiG kupi rosyjski gaz od Niemców

PGNiG podpisało umowę z Gaz-Systemem w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski do 2015 roku, za pomocą tzw. wirtualnego rewersu. Spółka miesięcznie sprowadzi ok. 190 mln metrów sześciennych surowca po, jak twierdzi, "korzystnych cenach". Tzw. wirtualny rewers oznacza, że formalnie PGNiG kupuje gaz z Niemiec, ale realnie odbiera za pomocą gazociągu jamalskiego z Rosji.

Co przyniesie unijny szczyt?

Europa potrzebuje konkretnych i zdecydowanych reform - ale ich wdrożenie wymaga czasu. Profesor Krzysztof Opolski podkreśla że drastyczne propozycje reformy Unii Europejskiej wysuwane przez Niemcy są najlepszym rozwiązaniem w walce z kryzysem.

Szczyt zadowolił giełdy i uspokoił złotego

Brak zgody po pierwszym dniu rozmów sprawił, że w piątek w całej Europie giełdy otworzyły się na czerwono. I choć z upływem czasu wielkich rozstrzygnięć też nie było, to wykresy dość systematycznie wspinały się do góry. W efekcie Europa zakończyła dzień na dość solidnych plusach, a Warszawa na umiarkowanym. Tracący dość sporo na początku dnia złoty zdołał odrobić spadki, a nawet minimalnie się umocnił.

"Europa 27 to już historia"

Brukselski szczyt Rady Europejskiej przesądza faktycznie o skurczeniu się Unii Europejskiej z powodu izolacjonizmu władz w Londynie - komentują w piątek francuskie media. "Wielka Brytania bardziej wyspiarska niż kiedykolwiek" - podkreśla lewicowy dziennik "Le Monde".

Lubelszczyzna chce gazu z łupków

Większość mieszkańców Lubelszczyzny (71 proc.) zgodziłaby się, aby gaz łupkowy był wydobywany w pobliżu ich miejsca zamieszkania - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOB na zlecenie europosłanki prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej.

Główne postanowienie szczytu - wielki znak zapytania

Głównym postanowieniem szczytu UE w Brukseli jest porozumienie 17 państw eurolandu oraz kilku spoza strefy na wdrożenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych w ramach tzw. umowy fiskalnej. Zrzeszy ona te kraje w nowym rodzaju unii. Kilka godzin po zakończeniu szczytu mało kto jednak potrafi powiedzieć, jak miałaby ona wyglądać i czym tak naprawdę być.

Plan ratunkowy dla Unii

Unia Europejska podzielona. Będzie międzyrządowe porozumienie, ale nie wszytskich państw Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk przyznaje, że porozumienie nie jest na razie w pełni satysfakcjonujące. O konsekwencjach szczytu rozmawiamy z Jackiem Sochą, partnerem PwC.

Szczyt uzgodnień

Nie ma zgody w sprawie zmian w unijnym traktacie i wprowadzenia w ten sposób unii fiskalnej - pomysł  zablokowała Wielka Brytania. Będzie natomiast międzyrządowe porozumienie państw strefy euro, oraz - co najmniej - 6 państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski. Uzgodnienia na szczycie skomentujemy z gościem Rynków Dnia dr. Wiesławem Rozłuckim, doradcą banku inwestycyjnego Rothschild Polska.

Sygnity odrabia straty

Sygnity zanotował zyski przez 9 miesięcy z rzędu - pierwszy raz od 5 lat. Firma sprzedaje coraz więcej własnych usług i produktów. Strategia zmian sprawdza się. Jaka zatem przyszłość przed spółką? Pytamy prezesa Sygnity Norberta Biedrzyckiego.