Najnowsze

Najnowsze

Optymalizacja podatkowa

Firmy niechętnie korzystają z możliwości związanych z optymalizacją podatkową – taki wniosek płynie z badania, jakie przeprowadziło 4P research mix dla TVN CNBC. Jakie koszty firmy wliczają, a jakie mogłyby, a tego nie robią? Paweł Blajer pytał Pawła Wójcika, wiceprezesa 4P research mix

Szansa na e-biznes

Jeszcze jeden konkurs na e-dotacje ma ruszyć w tym roku. Tymczasem w ostatnim naborze zostały wybrane zaledwie 122 projekty z 1400. Jak napisać wniosek, żeby ekspercie pozytywnie ocenili pomysły na rozwinięcie biznesu? Jak mówi Łukasz Konopielko częsty błąd pojawiający się we wnioskach to brak spójności. Małgorzata Kowalczuk podkreśla, że składane wnioski są niedopracowane - brakuje w nich np. analizy cen. Z ekspertami PARP rozmawiał Paweł Blajer

S&P patrzy na ręce Tuskowi

Agencja ratingowa Standard & Poor’s bacznie przygląda się polskiej gospodarce. Analitycy agencji nie wykluczają, że podniosą rating naszego kraju. Warunek? Reformy przyśpieszające wzrost gospodarczy i ograniczające dług publiczny. Bez nich rating może zostać ograniczony - ostrzega S&P.

Przedszkola walczą o obiecane dopłaty

Przedszkolom niepublicznym przysługują dotacje w wysokości 75% wydatków ponoszonych na jedno dziecko w przedszkolach niepublicznych. Nowy projekt zakłada obniżenie poziomu wsparcia do 50%. Tymczasem niektóre gminy w trakcie roku już obniżyły wysokość dotacji dla prywatnych przedszkoli. Jak mówi Marta Zbrzeska, prezes Stowarzyszenia Przedszkoli Niepublicznych, gminy szukają oszczędności i obniżają dotacje dla przedszkoli

Spadek natychmiastowy

Rewolucyjna zmiana w prawie spadkowym od niedzieli. Majątek  można zapisać konkretnej osobie. Dotychczas każdy ze spadkobierców otrzymywał część udziałów w firmie, domu, samochodzie... Z mec. Małgorzatą Leśniak, radcą prawnym w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy rozmawiał Paweł Blajer

Kondycja polskich firm

Biznes czeka na efekty rozmów europejskich polityków na temat przyszłości strefy euro. Roman Przybylski, dyrektor handlowy polskiej firmy eksportowej Grupy Nowy Styl mówi w TVN CNBC, że przedsiębiorcy oczekują konkretnych decyzji, nawet tych bolesnych. Najgorsza w tej sprawie jest niepewność - ocenia Przybylski.

Europa na wstecznym

W europejskiej gospodarce nie było tak źle od ponad dwóch lat. Taki wniosek płynie z indeksów PMI, które pokazują, jak prowadzenie biznesu w Europie wygląda według tych, którzy odpowiadają w firmach za zakupy. Zbiorczy indeks PMI dla strefy euro - który obejmuje i sektor usług, i przemysł - spadł w październiku do najniższego poziomu od lipca 2009-go roku. W rozmowie z Robertem Stankiewiczem w Pieniądzach w Południe główny ekonomista BNP Paribas Michał Dybuła mówił, że trudno oczekiwać istotnej poprawy w najbliższych miesiącach.

Od szczytu do szczytu

Francja ugięła się pod naciskiem Niemiec - i wycofała z postulatu nakłonienia Europejskiego Banku Centralnego do intensywniejszej walki z kryzysem. To jedno z ustaleń szczytu Rady Europejskiej, które podaje agencja Reutera. Wcześniej Paryż chciał, by Europejski Bank Centralny pomógł w zwiększaniu mocy pożyczkowych funduszu EFSF i skupował więcej obligacji eurolandu. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiały się Niemcy. Kolejne spotkania szefów państw strefy euro i Unii Europejskiej - w środę. Z prezesem Raiffeisen Bank Polska w Dniu na Rynkach rozmawiał Rafał Hirsch.

Szczyt niezdecydowania

Szczegółowe porozumienie co do rozwiązania problemów strefy euro możemy poznać dopiero pod koniec roku - tak ocenia w TVN CNBC główny ekonomista Pricewaterhouse Coopers. Zdaniem Witolda Orłowskiego, na środowym szczycie zapadną tylko decyzje polityczne - na prawne ustalenia trzeba będzie jeszcze poczekać.

Masz w pracy abonament medyczny? Zapłać podatek

Wykupione przez pracodawców pakiety świadczeń medycznych powinny być opodatkowane, ponieważ dla pracowników stanowią tzw. nieodpłatne świadczenie - wynika z uchwały podjętej dziś przez sędziów Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Polskim konsumentom poprawiły się nastroje

W III kwartale poprawiły się nastroje polskich konsumentów - wynika z danych GUS. Wskaźnik ufności konsumenckiej wyniósł -23,7 pkt proc. i był wyższy o 2,6 pkt proc. niż w poprzednim kwartale.

Więzienie za ujawnianie danych makro

Chiński sąd skazał dwóch wysokich urzędników państwowych na kary więzienia za ujawnienie maklerom giełdowym kluczowych danych makroekonomicznych, mogących wpłynąć na światowe rynki finansowe, przed ich oficjalnym ogłoszeniem.

Inwestor - optymista czy pesymista?

Rośnie optymizm wśród inwestorów, coraz więcej z nich spodziewa się wzrostów na giełdach. Przypomnijmy, że TVN CNBC jest patronem Indeksu Nastrojów Inwestorów Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Wyniki najnowszego badania pokazują, że wśród inwestorów jest więcej optymistów niż pesymistów. 42,5% inwestorów uważa, że przez najbliższe 6 miesięcy będzie trend wzrostowy na giełdzie. Łukasz Porębski, dyrektor ds. analiz giełdowych Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych był gościem w programie Dzień na Rynkach.

ZUS kontra „chałupnicy”

Przedsiębiorcy, od których ZUS domaga się zaległych składek, złożyli własny projekt ustawy abolicyjnej. Już niedługo planowane jest kolejne spotkanie. Jakie są szanse na umorzenie składek? Rozmowa z Dorotą Wolicką, reprezentującą przedsiębiorców poszkodowanych przez ZUS.

Sondaż: Grecji niech pomagają silniejsi

70 proc. Polaków uważa, że silne gospodarczo kraje Europy - takie jak Francja i Niemcy - powinny pomagać krajom w wielkich kłopotach finansowych - wynika z sondażu TNS OBOP. Przeciwnego zdania jest 20 proc. ankietowanych. 10 proc. nie ma zdania na ten temat.

Sąd: Portale "podważały prestiż" Pieńkowskiej i Czarneckiego

Sąd nakazał właścicielom plotkarskich portali internetowych Pudelek i Lansik przeprosić jednego z najbogatszych Polaków Leszka Czarneckiego i jego żonę, dziennikarkę TVN Jolantę Pieńkowską-Czarnecką oraz wpłacić 200 tys. zł na cel społeczny za naruszenie ich dóbr osobistych.

Ratingowa groźba zawisła nad USA

Stanom Zjednoczonym grozi obniżenie ratingu przez kolejną agencję - przewiduje Bank of America Merrill Lynch. Zdaniem banku dojdzie do tego, jeśli Kongres nie uchwali wiarygodnego planu cięcia deficytu. Według autorów raportu może to już nastąpić na przełomie listopada i grudnia.

Volkswagen wyprzedza Toyotę

Volkswagen stanie się wkrótce największym na świecie producentem samochodów - wynika z prognoz analityków rynku motoryzacyjnego, o których pisze Bloomberg. Niemiecki koncern zdetronizuje Toyotę, która na globalnym rynku rządzi od 2008 r.

Jest zgoda UOKiK na przejęcie operatora Plusa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie kontroli nad Polkomtelem przez należącą do Zygmunta Solorz-Żaka spółkę Spartan Capital Holdings. W lipcu br. Spartan kupił 100 proc. akcji Polkomtelu.

Rynki na razie uwierzyły. Ale czekają na środę

Inwestorzy uwierzyli politykom na słowo i po niedzielnym szczycie ws. ratowania euro, na rynkach panuje umiarkowany optymizm. O dalszych losach indeksów i kursów walut w dłuższym okresie zadecydują jednak dopiero ostateczne wyniki unijnych rozmów, które poznamy w środę.

Awantura o euro. Sarkozy do Camerona: Shut up!

Ostre spięcie pomiędzy Davidem Cameronem a Nicolasem Sarkozym podczas rozmów ws. ratowania strefy euro. - Straciłeś dobrą okazję, by się zamknąć! - powiedział francuski prezydent premierowi Wielkiej Brytanii. Poszło o wpływ programu ratunkowego dla eurolandu na kraje spoza strefy, także Polskę. Nasz minister finansów zapewnia, że polski podatnik nie będzie musiał płacić za greckie długi, ale przyznaje, że być może trzeba będzie zmienić założenia naszego budżetu na przyszły rok.

Pawlak "wkurzony" na Boniego

- Jestem wkurzony, bo niedopuszczalny jest powrót do komunizmu - tak w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Waldemar Pawlak skomentował pomysł ministra Michała Boniego o obciążeniu zamożniejszych rolników większą składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Dziennikarze bronią kolegów u Hajdarowicza

Z apelem do prezesa i właściciela Gremi Media Grzegorza Hajdarowicza o umożliwienie kontynuowania pracy redakcji dziennika "Rzeczpospolita" i tygodnika "Uważam Rze" w obecnym składzie zwróciło się w sobotę Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Duże wzrosty na giełdach za oceanem

Pieniądze dla Grecji - zyski dla inwestorów. Ogłoszona w piątek zgoda Komisji Europejskiej na przekazanie zadłużonemu krajowi kolejnej transzy pieniędzy spowodowała duże wzrosty amerykańskich indeksów. Dow Jones zakończył sesję na najwyższym poziomie od prawie 2 miesięcy.

Jean Claude Trichet dla TVN CNBC

Strefa euro potrzebuje nowych regulacji, ale wciąż ustępujący szef EBC wierzy w jej przetrwanie. Jean Claude Trichet podczas wizyty w Warszawie udzielił ekskluzywnego wywiadu redaktorowi naczelnemu TVN CNBC Romanowi Młodkowskiemu.

Dzień z IT w biznesie

Rynek mediów w Internecie jest wart 1,5 mld zł. Branża komputerowa w Polsce generuje ok. 3 proc. polskiego PKB, mówi Jarosław Sobolewski, prezes Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

Kolejne miliardy popłyną do Grecji

Ministrowie finansów strefy euro zebrani w Brukseli dali w piątek zielone światło do wypłacenia Grecji kolejnej wielomiliardowej transzy pakietu ratunkowego, potrzebnej pilnie, by uniknąć ogłoszenia niewypłacalności kraju - podały źródła dyplomatyczne.

Nowe prawo spadkowe

Rewolucyjna zmiana w prawie spadkowym. Od niedzieli można ustanowić zapis windykacyjny - czyli rozporządzić, że np. syn dostaje samochód i firmę, starsza córka dom, a młodsza działkę inwestycyjną obok węzła autostradowego. Ten naturalny dla większość ludzi sposób myślenia o testamentach dotychczas był nie do zrealizowania. Majątek w testamencie trzeba było dzielić procentowo. Efekt - ciągnące się latami procesy spadkowe. O zmianach w prawie spadkowym Dominik Cierpioł

KSC - nietypowa prywatyzacja

Nietypowa prywatyzacja największego producenta cukru w Polsce. Akcje Krajowej Spółki Cukrowej trafią wyłącznie do osób uprawnionych, czyli do obecnych pracowników spółki oraz plantatorów buraków cukrowych. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Rynki Dnia był Marek Kulicki, prezes Krajowej Spółki Cukrowej.

IT w biznesie

Software AG to jeden z liderów rynku rozwiązań IT dotyczących doskonalenia procesów biznesowych. Notowany na giełdzie we Frankfurcie, ma też swój oddział w Polsce. W 2010 r. spółka miała 1,1 mld euro przychodów, zatrudnia ponad 5600 pracowników, którzy obsługują 10 000 klientów z 70 krajów. Grzegorz Pindur, prezes Software AG Polska był gościem programu Dzień na Rynkach