Najnowsze

Najnowsze

Wykup swój grunt

Własność zamiast użytkowania wieczystego dla indywidualnego użytkownika i wspólnoty mieszkańców. Czy można jeszcze liczyć na jakiekolwiek bonusy, jak korzystać z drogi odwołania od decyzji gminy, jakie warunki muszą być spełnione w przypadku wspólnoty. Rozmowa z Kamilem Żurkiem, radcą prawnym Deloitte Legal.

100 tysięcy w portfelu

Gra pod euro strach. Rentowności hiszpańskich obligacji sięgnęły 7%. Polski rynek nie ma bezpośredniej ekspozycji na papiery dłużne krajów południa Europy, ale na ich kłopotach zyskują polskie obligacje w euro. Wczorajsza emisja poszła za 1,5 mld euro.

Złota Strona Emitenta

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zajęła pierwsze miejsce wśród największych spółek polskiego rynku kapitałowego w finale V edycji Konkursu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych "Złota Strona Emitenta".

Ferro po wynikach

Jeden z liderów rynku baterii sanitarnych zaryzykował przejmując czeskiego konkurenta i teraz pokazuje niemal dwukrotnie lepsze wyniki.

Umowy bez tajemnic

Pomagamy przedsiębiorcom uregulować różne kwestie związane z umowami. Dziś zajeliśmy się pytaniami widzów dot. wypożyczalni samochodów oraz problemu z kurierem, który za nas dostarcza towary. Rozmowa z Przemysławem Buczkowskim z Gorzkiewicz i Buczkowski Adwokaci.

Dzień z płatnościami w terminie

Jak mały lub mikro przedsiębiorca może zabezpieczyć swoją firmę przed skutkami nieterminowego regulowania należności przez swoich klientów. Czy z usług firm faktoringowych mogą skorzystać także drobni przedsiębiorcy? Rozmowa z Jerzym Dąbrowskim z Polskiego Związku Faktorów.

Twój Brat PIT

Dowóz pracownika do miejsca pracy jest zwolniony z podatku – taką interpretację wydał dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Według Izby, nie jest możliwe przypisanie koszu do konkretnego pracownika. Rozmowa z Arkadiuszem Gerwelem z Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy.

Strefa euro

Wydłużamy czas pracy podczas meczów. Dla sklepu, to okazja do dodatkowego zarobku ale także dodatkowe zobowiązania wobec pracowników. Rozmowa z Jackiem Świecą z Kancelarii Prawnej Świeca i Wspólnicy.

Wóz albo przewóz – ciąg dalszy

Przepis dotyczący tzw. przewozu okazjonalnego ma wejść w życie za dwa tygodnie. Ale od kwietnia przedsiębiorcy działający w tej branży nie mogli prowadzić działalności. Posłowie wiedzieli o tym w momencie uchwalania prawa. Czy teraz firmy zajmujące się np. przewozem osób na wesela i konferencje mogą otrzymać odszkodowania? Pytamy Katarzynę Kucharczyk z CMS Cameron MCKenna.

Euro kryzys

Sytuacja hiszpańskiego sektora bankowego niepokoi inwestorów. Jak rynki zareagują na plany ich dokapitalizowania? Rozmowa z G. Zatrybem, głównym analitykiem Skarbiec TFI.

"Czy pan ma jaja?". Gorąco wokół Funduszu Kościelnego

Sejm, po burzliwej dyskusji, odrzucił projekty Ruchu Palikota oraz SLD zakładające likwidację Funduszu Kościelnego bez wprowadzania innych form finansowania kościołów z budżetu państwa. - Panie premierze chciałbym pana zapytać, czy pan ma jaja? - pytał Donalda Tuska przed głosowaniem poseł Ruchu Palikota Armand Ryfiński.

Pekao wypowiada kredyt PBG i Hydrobudowie

Firmy budowlane PBG i Hydrobudowa otrzymały od banku Pekao wypowiedzenie umowy kredytowej. Bank podjął taką decyzje, ze względu na zagrożenie upadłością spółek. To już kolejne wypowiedziane kredyty przez bank obu firmom od momentu, kiedy złożyły wnioski o upadłość układową.

Budowlanka się sypie

Spółki z branży budowlanej to dziś na giełdzie gorące akcje, które parzą inwestorów a duzi gracze w wielu przypadkach na wszelki wypadek omijają te spółki szerokim łukiem. To efekt upadłości i kłopotów z płynnością największych grup budowlanych z warszawskiej giełdy. Akcję lidera branży dystrybucji wyrobów hutniczych od początku roku straciły 18 procent ale na tle mocniej przecenionej konkurencji akcjonariusze spółki mogą uznać to za przyzwoity wynik. Jak nietrafione kontrakty największych grup budowlanych i w konsekwencji ogromne ryzyko bankructwa tych firm zmieni polską budowlankę? Naszym Gościem jest prezes konsorcjum stali Robert Wojdyna.

Budowlanka się sypie

Na kłopotach największych grup budowlanych cierpią także podwykonawcy. Nawet jeśli bilansy mniejszych spółek wyglądają zdrowo, rosną przychody i zyski a firmy tak jak Elektrobudowa realizują ambitne prognozy finansowe kursy ich akcji cierpią z powodu odwrotu inwestorów od całej branży. W efekcie rynkowa wycena Elektrobudowy spadła wczoraj do najniższego poziomu od początku roku. Jak zapaść w budowlance zmieni rynek? Kto ostatecznie polegnie a które firmy wyjdą z kryzysu wzmocnione? Naszym gościem jest prezes Eletrobudowy – Jacek Faltynowicz.

Redan z nowym prezesem

Twórca i większościowy akcjonariusz po 8 latach w nadzorze przejmuje stery odzieżowego Redanu. Czy to zapowiedź kolejnego słabego wyniku kwartalnego czy może oczekiwany przez pozostałych akcjonariuszy przełom? W pierwszych miesiącach tego roku modowy Top Secret i dyskontowy Textilmarket zanotowały strate trzykrotnie wyższą niż przed rokiem. Jaki pomysł na powrót do dodatnich marż ma nowy prezes Redanu. Radosław Wisniewski jest gościem Dnia na Rynkach.

Rynek długu pod presją

Rynek długu pod presją - rekordy na rentownościach hiszpańskich obligacji 10-letnich, niemieckie nie tanieją w takim tempie w jakim rosną te z krajów peryferyjnych.

Dzień z płatnościami w terminie

W czasach kryzysu co raz ważniejsze dla inwestorów jest już nie tylko zdrowy bilans ale też rotacja należności, zapasów i przepływy pieniężne. Jak radzą sobie z tym spółki? Patrząc na wzrastające portfele zaległych faktur jakie skupują z rynku spółki windykacyjne można dojść do wniosku, że wiele firm albo ma problemy z płynnością albo uciekając przed takim ryzykiem dobrowolnie godzi się na utratę części wypracowanej marży. Co dzieje się w relacjach między kontrahentami? To pytanie do naszego gościa - Jakuba Cholewy - wiceprezesa Pragmy Inkaso.

Makolab podnosi prognozę

Makolab podnosi prognozę sprzedaży w 2Q o 30%. Warunkiem jej realizacji jest słby złoty - co najmniej 4,30 za euro. Ponad połowa przychodów spółki pochodzi z eksportu. Głównym klientem jest Renault-Nissan. Makolab to firma informatyczna, tworzy i wdraża głównie oprogramowanie dla biznesu.

Rewolucja łupkowa nakręca USA

Praca dla blisko 1,5 mln ludzi i przychody do krajowego budżetu w wysokości 49 mld dolarów. Takie korzyści z rosnącego wydobycia gazu niekonwencjonalnego spodziewane są w 2015 roku w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszego raportu IHS Global Insight, firmowanego przez amerykańską organizację Natural Gas Alliance.

Milion w portfelu

Od kwietnia portfel pana Jacka Rzeźniczka zyskał 2,7%. Największy zysk w portfelu wypracował fundusz Allianz Absolute Return. Więcej o strukturze aktywów w portfelu gościa, w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Timesharing z nową ustawą

Timesharing czyli wynajmowanie lokum na wakacje przez kilka lat z rzędu w tym samym terminie – od kilku tygodni obowiązuje ustawa zmniejszająca ryzyko takiego sposobu spędzania wakacji. Formularz odstąpienia od umowy Timeshare musi być jej częścią. Mówi o tym Anna Żochowska, Prawnik Europejskiego Centrum Konsumenckiego

Budujemy nowy dom

Czy kłopoty budowlanki oznaczają zwolnienia w firmach i wysyp taniej siły roboczej na rynku? To szansa na spadek cen robocizny przy budowie własnego domu. Zarazem jednak w maju mocno poszły w górę ceny niektórych materiałów budowlanych, zwłaszcza narzędzi i suchej zabudowy wnętrz. Więcej w rozmowie z Markiem Poddanym, Wiceprezesem Zarządu Sedno sp. z o.o.

Droga do milionów

Ropa tanieje, w czwartek spotkanie ministrów krajów OPEC. Obstawiać wzrosty czy spadki? O rynku ropy mówi Paweł Kordala, analityk rynków surowcowych XTB.

Euro Kryzys

Gra pod euro strach. w maju fundusz Eurogeddon zyskał 13%, dziś ostatnia wycena przed wyborami. Jak powinien być skonstruowany portfel inwestycji w niepewnych czasach, radzi Rafał Lorek z Lorek Pawlak Family Office