Najnowsze

Najnowsze

RPP w akcji

Inflacja spadnie poniżej celu już na początku przyszłego roku, twierdzi Piotr Bielski, główny ekonomista BZ WBK. Jego zdaniem decyzja Rady o stopach procentowych jest spóźniona, co uzasadnia w rozmowie z Robertem Stankiewiczem.

Milion w portfelu

Portfel Mariusza Staniszewskiego odrabia straty. Od początku inwestycji traci on jednak 8,34%. Jakie aktywa dają największy zysk, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

RPP w Akcji

Największym zagrożeniem dla Polski może być zbyt niski nominalny wzrost gospodarczy. Takiego zdania jest Piotr Chwiejczak, strateg stóp procentowych regionu EMEA Barclays Capital.

Po drugiej stronie Bałtyku

Dobre dane o szwedzkim PKB skłaniają do pytania o inwestowanie w wartość. Na jakie branże zwracać uwagę, a które należy omijać chcąc zainwestować w tym kraju, pytaliśmy Macieja Sokołowskiego, z Uniwersytetu w Goeteborgu, stypendysty Instytutu Szwedzkiego

Belka: Kolejna obniżka stóp procentowych bardzo prawdopodobna

- RPP nie może sobie pozwolić na przerwę w łagodzeniu polityki pieniężnej - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Szef NBP stwierdził również, że zmiany stóp procentowych powinny być dokonywane w sposób stopniowy.

Citigroup zwolni 11 tysięcy pracowników

Trzeci pod względem wielkości bank amerykański, Citigroup, zapowiedział w środę, że zwolni ponad 11 tysięcy pracowników, czyli około 4 proc. swojego personelu.

RPP w akcji

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Od jutra główna stopa procentowa spadnie do poziomu 4,25 %. O decyzji RPP rozmawialiśmy z byłym członkiem rady prof. Dariuszem Filarem.

Nowe inwestycje Tauronu

Tauron liczy na utrzymanie zysku pomimo spowolnienia gospodarczego w 2013 roku. Chcemy aby zysk EBITDA spółki utrzymał się w przedziale 3-3,5 miliarda złotych mówił w TVN CNBC prezes Tauronu, Dariusz Lubera.

Analitycznie o GPW

Trzymaj, cena docelowa w dół o prawie 20 proc. Znamy najnowszą rekomendację dla akcji GPW. Analitycy KBC Securities wyceniają akcje spółki na 37,77 złotych. Problem warszawskiej giełdy nie zmienił się od kilkunastu miesięcy. To wciąż spadające obroty. Po 11 miesiącach na wszystkich rynkach handel jest mniejszy o ponad 20 proc w porównaniu do tego co działo się w poprzednim roku. Kiedy można oczekiwać poprawy? Naszym gościem był Robert Maj – autor najnowszej rekomendacji dla GPW

Słowacja zrezygnowała z podatku liniowego

Słowacki parlament zdecydował o odejściu od podatku liniowego po 10 latach od jego wprowadzenia. Od przyszłego roku lepiej zarabiający będą płacić 25 proc. podatku zamiast dotychczasowych 19 proc., a firmy 23 proc.

RPP w akcji

Rynek spodziewa się, że RPP obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

Kondycja europejskiej gospodarki

Europejski sektor usług w listopadzie kurczył się wolniej niż miesiąc wcześniej - tak wynika z indeksu PMI, który mierzy nastroje menadżerów ds. zakupów w tym dziale gospodarki.

Enea analitycznie

Zysk netto Enei spadnie o blisko 50 procent rok do roku – w czwartym kwartale prognozuje dom maklerski BPS.

Perspektywy dla Australii

W trzecim kwartale tego roku, PKB Australii urósł o 3,1 procent w ujęciu rocznym - był to odczyt zgodny z oczekiwaniami.

Cień recesji

Klif fiskalny w Stanach Zjednoczonych to ostre cięcie wydatków rządowych i podwyżki podatków, które mogą wejść w życie od początku 2013 roku. Efektem może być recesja w USA - chyba, że Demokraci i Republikanie porozumieją się w sprawie oszczędności. O tym, czym grozi niezgoda na szczytach władzy w Waszyngtonie rozmawialiśmy z Johnem Carey'em, wiceprezesem Pioneer Investments w USA.

Kondycja globalnej gospodarki

W Europie wskaźniki PMI dla przemysłu utrzymują się wciąż poniżej 50 pkt, a więc granicy oddzielającej kurczenie się branży od jej wzrostu. Czy w świetle tych danych polityka zaciskania pasa prowadzona przez europejskie rządy jest optymalnym rozwiązaniem? prof. Adam Noga uważa że tak, choć jego zdaniem tempo konsolidacji fiskalnej powinno być niższe. Krytycznie wypowiedział się o polityce gospodarczej USA, która tłumi naturalne procesy rynkowe, a te są niezbędne, by gospodarka rozwijała się w długim okresie.

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Otwieramy oddział Eurobanku.

Będą pieniądze na Erasmusa. Unia dopina budżet

Komisja budżetowa PE dała we wtorek zielone światło dla porozumienia z Radą UE ws. budżetu UE na 2013 r. i nowelizacji budżetu 2012. Ale przed finalnym głosowaniem plenarnym 12 grudnia chce jeszcze dodatkowych gwarancji od rządów, że nie zabraknie środków.

Wygrać z monopolistą

Integer wygrał spór z Pocztą Polską. Jak skutecznie dochodzić swoich racji w sporze z monopolistą?

Wyżywienie a podatki

Zryczautowana dieta na wyżywienie podczas delegacji nie jest opodatkowana. A kiedy należy zapłacić podatek za żywienie pracownika w delegacji?

Brat VAT

Z początkiem 2013 roku zaczną obowiązywać zmiany w podatku VAT. Zmienią się stawki m. in. na kawę z mlekiem i rękodzieło ludowe, zostanie również wprowadzone rozliczenie kasowe dla małych firm.

Kup nieruchomość…

Coraz trudniej sprzedać nieruchomość. Rok 2013 ma być pod tym względem jeszcze gorszy. Kupujących mało, więc mogą dyktować warunki. Jak sprzedać mieszkanie na takim rynku pytamy Łukasza Madeja, prezesa Prodevelopment.

Milion w Portfelu

Portfel Rafała Lorka cały czas zyskuje. W ostatniej X edycji zyskuje 0,51%. Największy zysk przyniósł w tym czasie ISHARES MSCI Turkey. Od początku portfel zyskuje 14,22%.

"TAK" dla fuzji

BZ WBK ma zielone światło na połączenie z Kredyt Bankiem - to decyzja Komisji Nadzoru Finansowego. KNF zgodził się też na to, by belgijska grupa KBC przejęła akcje BZ WBK - którymi spółka zapłaci za przejmowany bank. O planach połączenia wiadomo od końca lutego. Belgijska grupa KBC musiała sprzedać polska Kredyt Bank po tym, jak przed upadkiem uratowało ją państwo. Na zakup zdecydował się hiszpański Santander, czyli właściciel BZ WBK. Co dalej z fuzją? Gościem TVN CNBC był Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK.

Budowlanka pod lupą

Bydgoski Projprzem dostarcza platformy przeładunkowe, produkuje konstrukcje stalowe i jest generalnym wykonawcą między innymi hal, magazynów i biur. Spółka w trzecim kwartale znacznie poprawiła wyniki, wyszła na plus na poziomie operacyjnym. Poprawę widać też w wynikach po 3-ech kwartałach tego roku. Co dalej i jak idzie biznes - naszym gościem w Toruniu był Piotr Babst prezes Projprzemu.