Najnowsze

Najnowsze

Biliony dolarów ukryte w rajach podatkowych

21 bilionów dolarów ukryli przed fiskusem najbogatsi ludzie świata w rajach podatkowych - informuje brytyjski "Guardian" powołując się na wyliczenia niezależnej organizacji zajmującej się podatkami. To PKB USA i Japonii razem wzięte - konkluduje brytyjski dziennik i dodaje, że ukrycie takiej sumy nie byłoby możliwe bez udziału banków.

Niemcy bogacą się na kryzysie w strefie euro

Niemcy okazują się jednym z największych beneficjentów kryzysu w strefie euro. Podczas gdy inne kraje unii walutowej mają problemy z pozyskaniem pieniędzy na rynkach, Niemcom udało się zaoszczędzić dziesiątki mld euro - pisze Associated Press.

Koziołek Matołek i koledzy trafiają pod młotek

Resort skarbu chce pozbyć się udziałów w dwóch studiach filmowych. Chodzi Studio Miniatur Filmowych w której powstały m.in. niektóre odcinki "Dziwnych przygód Koziołka Matołka". A także Studio Filmowe KRONIKA Polska Kronika Filmowa. Akcje będzie można kupić na licytacji.

Prezydent Czech popiera rozbudowę elektrownii jądrowych

Prezydent Czech Vaclav Klaus podczas wizyty w siłowni jądrowej w Temelinie uznał projekt jej rozbudowy za racjonalny i zgodny z oczekiwaniami obywateli. - Rozbudowując Temelin, zapewnimy Czechom stabilne źródło dostaw energii elektrycznej w najbliższych kilkudziesięciu latach a energia jądrowa jest i będzie najtańszym źródłem energii - powiedział Klaus podczas wizyty w eletrowni.

MF ostrzega przed zakładaniem lokat poza bankami

Zakładanie lokat w instytucjach, które nie są bankami jest ryzykowne - ostrzega w wydanym komunikacie resort finansów. Pieniądze ulokowane w tego typu instytucjach nie są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Szef klubu PSL odchodzi z resortu skarbu

Wiceminister skarbu państwa Jan Bury z PSL odchodzi z resortu. Jak stwierdził, niezręcznie jest być jednocześnie urzędnikiem premiera i szefem klubu, zwłaszcza - jak się wyraził - w sytuacjach kryzysowych.

Moskwa chce prywatyzacji wielkiego białoruskiego koncernu

Rosja naciska władze Białorusi w sprawie przyspieszenia prywatyzacji państwowego koncernu chemicznego Belaruskali (Biełaruskalij) - poinformowała rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka nie spieszy się ze sprzedażą tego przedsiębiorstwa.

Milion w portfelu

W dzisiejszym „Milionie” podsumowanie portfeli gości. Dokonuje go Michał Duniec, Starszy analityk Analizy Online razem z Pawłem Blajerem. Dowiemy się czyje inwestycje były najzyskowniejsze i który z gości najlepiej dobrał aktywa do portfela.

Blask złota

Rynek złota fizycznego w Polsce – ile go jest i gdzie jest przechowywane. NBP ma rezerwy w wysokości 100 ton, ale sztabki sprzedaje też np. Mennica. O inwestowaniu w złoto rozmowa z Martą Prusik, analityk rynku złota Mennica Polska.

Kredyty walutowe

Złoty najmocniejszy do euro i franka od dwóch i pół miesiąca. Sprawdzamy, o ile obniży to raty kredytów hipotecznych w tych walutach. O sytuacji na rynku kredytów walutowych mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

Pomogą hiszpańskim bankom. Ale stawiają warunki

Ministrowie finansów strefy euro ostatecznie zatwierdzili plan pomocy dla banków Hiszpanii, który przewiduje wsparcie do 100 mld euro. Dokładna wysokość pożyczki ma być znana we wrześniu, po zakończeniu audytu banków. Jednak nic za darmo, hiszpańskie banki, aby otrzymać pomoc, będą musiały spełnić określone warunki.

Inflacja

Inflacja bazowa i koniunktura gospodarcza – kiepskie dane z gospodarki, czy RPP obniży stopy i o ile. Prognozy ostrzegają przed wyższymi cenami żywności na jesieni, jak wróży to inflacji konsumenckiej? Na ten temat mówi Grzegorz Ogonek, Ekonomista ING BSK.

Zarobić na ropie

Napięcie wokół Syrii, zapasy paliw spadają, ropa drożeje. Tylko w lipcu zarówno brent, jak i crude podrożały o kilkanaście dolarów na baryłce. Perspektywy dla rynku ropy, a w konsekwencji cen paliw oraz inwestycji opartych na ropie. O tym mówi Paweł Kordala, analityk X-Trade Brokers.

Inflacja

Inflację konsumencką pchnęły w górę niemal wyłącznie ceny żywności, mówi prof. Filar. Jego zdaniem inflacja bazowa zostanie na poziomie 2,3% tak jak w maju, mimo że CPI skoczyła w górę o 0,7 punktu procentowego. Według prognoz żywność ma stanieć trochę w wakacje, a jesienią znów podrożeć. Ile zapłacimy za jedzenie? O tym w rozmowie z Andrzejem Kowalskim, dyrektorem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Umowy bez tajemnic

Widz pyta nas o to, w jaki sposób sprzedać salon fryzjerski pracownicy. Najpierw chce podpisać umowę przedwstępną, a własność sprzętu ma przejść na nią po zapłacie. Jak napisać stosowną umowę, podpowiada Przemysław Buczkowski, partner w Gorzkiewicz & Buczkowski Adwokaci.

Raport paliwowy

Ceny ropy naftowej na giełdach najwyższe od 7 tygodni. Wszystko z powodu danych o spadku zapasów surowca w USA, rosnących napięć w Syrii i ataku terrorystycznego w Bułgarii. Rozmowa z Ryszardem Kaczmarkiem, wiceprezesem BM Reflex.

Urlopowe zasady

W jakich przypadkach można ściągnąć pracownika z urlopu i jakie koszty związane z wypoczynkiem trzeba mu zwrócić? Magdalena Zwolińska, adwokat w DLA Piper.

Biznes globalny

Firmy informatyczne mogą wziąć udział w misji do Jerozolimy. Termin zgłoszeń mija 24 lipca. Przedsiębiorstwa biotechnologiczne, działające w zakresie ochrony Środowiska, a także energii odnawialnej mogą wybrać się na Forum Biznesu i Współpracy Technologicznej w Chengdu. Tutaj można się zgłaszać do końca lipca. W obu przypadkach firmy mogą dostać dofinansowanie na pokrycie części kosztów z Ministerstwa Gospodarki. Rozmowa z Magdaleną Zwolińską z PARP.

Twój brat PIT

Nie z banku, nie z funduszu pożyczkowego, ale od osoby fizycznej lub firmy. Piotr Nowicki z CMS Cameron McKenna tłumaczy jak i kiedy spółka musi zapłacić podatek od zaciągniętej pożyczki.

Złoty rośnie w siłę

Polska waluta od początku czerwca systematycznie się umacnia wobec euro, co przy spowalniającej gospodarce nie jest dobrą wiadomością dla eksporterów. Rozmowa z Tomaszem Mączką, analitykiem walutowym Noble Markets.

Inwestycje wg Zbigniewa Jakubasa

Zbigniew Jakubas wspólnie z innymi inwestorami tworzy fundusz inwestycyjny, który już teraz może dysponować kwotą rzędu 1 miliarda złotych. Pieniądze mają pójść między innymi na inwestycje spółki chemiczne notowane na polskiej giełdzie.

Nastroje inwestorów

W jakich nastrojach są inwestorzy indywidualni tuż przed startem sezonu kwartalnych wyników?

Pierwszy raz w historii Microsoft zanotował stratę

Microsoft, legendarna firma przemysłu informatycznego, po raz pierwszy w swojej rynkowej historii zamknęła kwartał ze stratą. Wszystkiemu winny jeden z projektów koncernu o nazwie Aquantive, której koszt został zaksięgowany jako strata.

Sojusz "atomowy" w Polsce?

Minister Skarbu Mikołaj Budzanowski poinformował, że chce, by KGHM, Tauron i Enea współfinansowały razem z PGE budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Minister dodał, że elektrownia może kosztować ok. 50 mld zł.

Marne perspektywy dla rynku samochodów w Polsce

Prognozy dla branży motoryzacyjnej nie są dobre, produkcja aut może wzrosnąć najwcześniej w 2014 roku oceniają analitycy. Dodają, że na razie fabryki samochodów i części do nich, odnotowują spadki zamówień.

Ford wycofuje auta i ostrzega przed pożarem

Koncern Ford apeluje do klientów, którzy kupili modele Escape 2013, aby natychmiast przestali nimi jeździć. W samochodach wykryto wadliwą instalację paliwową, która może wywołać pożar silnika. Chodzi o pojazdy wyposażone w czterocylindrowy silnik o pojemności 1,6 litra. Problem dotyczy ponad 11 tys. aut.

Problemy rynku kapitałowego

Już nie tylko spadające obroty na rynku akcji, ale też problemy z serią upadłości niektórych emitentów obligacji mogą niepokoić inwestorów. Czy władze giełdy, tak jak zareagowały w przypadku nierzetelnych emitentów na rynku NewConnect mogą w jakikolwiek sposób wzmocnić nadzór nad spółkami, które wprowadzają swoje obligacje do obrotu na rynku Catalyst? Naszym gościem był Ludwik Sobolewski – prezes warszawskiej giełdy.