Jeszcze tylko do 17 marca obywatele mają czas na zapłacenie pierwszej raty podatku od nieruchomości. Jak to zrobić i o czym nie zapomnieć? Kto może liczyć na ulgi?
Przez nieruchomość należy rozumieć: grunty, całe budynki lub ich części oraz budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podatek musi uiścić właściciel tej nieruchomości, użytkownik wieczysty albo samoistny posiadacz.
Obowiązek zapłacenia podatku powstaje pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie tytułu prawnego do nieruchomości lub wejście w jej posiadanie. Jeśli podatnik kupił ziemię, ale nie powstał na niej jeszcze dom to także musi zapłacić podatek.
Zgłoś w dwóch urzędach
Podatnik musi zgłosić nieruchomość do urzędu skarbowego, w miejscu gdzie znajduje się ona, w ciągu 14 dni od jej nabycia. W niektórych przypadkach można to zrobić nawet elektronicznie.
Oprócz tego, właściciel musi jeszcze złożyć w urzędzie gminy (lub miasta) odrębną deklarację podatku od nieruchomości w terminie do 31 stycznia roku podatkowego, a jeżeli np. nabył ją później, w terminie 14 dni od tego faktu.
O tym jak wysoki podatek należy zapłacić, gmina poinformuje w drodze decyzji. Jeśli jej nie dostarczy - taka osoba jest zwolniona z podatku. - Nie oznacza to jednak, że w ogóle uniknie się jego zapłaty - zwraca uwagę ekspert TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer. - Ta decyzja w końcu do nas trafi, tylko wtedy inaczej będziemy mieli określony termin płatności - dodaje.
Zwolniony z podatku? I tak złóż formularz
Obowiązek składania informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz deklaracji na podatek od nieruchomości dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień na mocy przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (zarówno ustawowych, jak i wprowadzonych uchwałą rady gminy).
Wysokość podatku od osób fizycznych ustala rada gminy (miasta) właściwa ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Podatek jest płatny w ratach, w terminach: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku. W związku z tym, że 15 marca przypada w sobotę, ostateczny termin wniesienia opłaty to poniedziałek 17 marca. Przelew należy wnieść do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, muszą płacić proporcjonalnie wyliczony podatek do 15 dnia każdego miesiąca, a za styczeń do dnia 31 stycznia. - Uważać powinny osoby, które w swoim domu czy mieszkaniu prowadzą działalność gospodarczą - powiedział Blajer. Podatek od nieruchomości w takiej sytuacji jest bowiem wyższy. - Co prawda urząd o tym może nie wiedzieć i dla całej nieruchomości może określić podatek w niższej kwocie, ale gdy ustali że firma jest prowadzona zażąda dopłaty i to nawet kilka lat wstecz - przypomina. - Lepiej więc zgłosić szybko do urzędu, że w części nieruchomości jest prowadzona firma - radzi.
Opłaty od nieruchomości należy odróżnić od opłaty za użytkowanie wieczyste. W tym drugim przypadku trzeba ją wnieść do 31 marca z góry za dany rok.
Rybak i działkowicz to ma życie
Nie każdy właściciel musi jednak płacić podatek od nieruchomości. Zwolnieni z podatku są właściciele m.in.:
- budynków gospodarczych lub ich części służących działalności leśnej lub rybackiej, położone na gruntach gospodarstw rolnych i służące wyłącznie działalności rolniczej; - grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji; - grunty położone na obszarach objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową; - nieruchomości lub ich części zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego; - instytuty badawcze, z wyjątkiem przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą;
Dodatkowe ulgi może nałożyć w drodze uchwały rada gminy (miasta).
Spółdzielcy (nie)płacą
W komfortowej sytuacji są posiadacze prawa do spółdzielczych lokali. Oni nie muszą składać żadnych deklaracji, bowiem podatek od nieruchomości płaci za nich spółdzielnia. Ta "odbija" sobie jego koszty w pobieranych od lokatorów opłatach administracyjnych.
Uwaga na garaże
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, garaż, który ma z mieszkaniem jedną wspólną księgę wieczystą, jest opodatkowany tak jak mieszkanie, natomiast garaż, który ma ustanowioną odrębną hipotekę, jest opodatkowany według wyższej stawki podatku od nieruchomości.
Autor: rf//gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu