Rafał Hirsch: rosyjskie osiągnięcia


Przed weekendem z krymskim referendum, po którym politycy mają nałożyć na Rosję jakieś niesamowite sankcje, warto podsumować, co w ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja osiągnęła gospodarczo i finansowo:

1. Giełda

Do porównań międzynarodowych najlepiej służą indeksy MSCI liczone w ten sam sposób dla wszystkich państw świata, w których istnieją co najmniej w miarę rozwinięte giełdy. Indeks dla całego świata wzrósł od początku roku o 0,7 procent. Dla Europy urósł o 0,9 procent. Polska notuje spadek o 1,1 procent. W Rosji od początku roku spadła o 23,6 procent. Czyli największe, najczęściej kontrolowane przez państwo, rosyjskie przedsiębiorstwa straciły w tym roku średnio prawie jedną czwartą swojej wartości. Moskwa to bezapelacyjnie najgorsza giełda na świecie w tym roku. Druga najgorsza - węgierska - spadła o 18,1 procent.

2. Rubel

Rosyjska waluta straciła od początku roku do złotego ponad 9 procent. Na koniec 2013 r. 100 rubli kosztowało 9,14 PLN, dziś 100 rubli kosztuje 8,31 PLN. W poniedziałek było 8,30 PLN - najmniej w historii. W stosunku do euro i do dolara rubel stracił mniej więcej tyle samo. 3 marca - dzień po najeździe Rosji na Krym - ich bank centralny wydał na interwencje związane z obroną kursu rubla ponad 11 mld USD. Od tamtej pory codziennie na obronę rubla wydawanych jest 400 mln USD.

3. Stopy procentowe

Tego samego 3 marca, kiedy trzeba było bronić rubla, bank centralny był zmuszony podnieść stopy procentowe z 5,5 do 7 procent. Koszt pieniądza na rynku międzybankowym jest najwyższy od kilku lat (jednodniowe pożyczki powyżej 8 procent). To przekłada się automatycznie na wyżej oprocentowane kredyty dla rosyjskich firm.

4. Obligacje rządowe

Rentowność obligacji rosyjskiego rządu na koniec 2013 r. była na poziomie 7,70 procent, teraz jest na poziomie 9,42 procent. W lutym i marcu ministerstwo finansów w Moskwie kilka razy musiało odwoływać aukcje sprzedaży obligacji, wiedząc zapewne, że i tak będą nieudane. Swoją drogą nie stanowi to w tej chwili żadnego problemu dla rosyjskiego państwa, bo dług państwowy jest tam niewielki, a deficytu budżetowego nie ma wcale, ale wystarczy spadek cen ropy lub gazu i deficyt może się szybko pojawić.

5. Instytucje międzynarodowe

OECD - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która grupuje około 30 najlepiej rozwiniętych i najbogatszych państw świata, zawiesiła proces przyjmowania do swojego grona Rosji, dodatkowo akcentując, że zamierza zacieśnić współpracę z Ukrainą. Nie będzie szczytu G8 w Rosji, w ogóle nie wiadomo, co będzie dalej z uczestnictwem Rosji w G8 - jedynym forum, na którym Rosja może regularnie rozmawiać z najbogatszymi potęgami światowymi.

6. Gazociągi

Komisja Europejska wstrzymała procedury wydawania korzystnych dla Gazpromu decyzji dotyczących gazociągu South Stream biegnącego przez Bałkany - omijającego Ukrainę od południa i gazociągu OPA, łączącego Nord Stream z południem Niemiec, wzdłuż granicy polsko-niemieckiej.

7. Rynki energii

Amerykanie "testowo" uwolnili ze swoich rezerw strategicznych 5 mln baryłek ropy naftowej. To gest symboliczny, ale jednocześnie pojawiły się komentarze, iż magazyny z tymi rezerwami są tak niepraktycznie połączone rurociągami z rafineriami, że w sytuacji nagłej potrzeby USA i tak nie byłyby w stanie ich wykorzystać - a zatem można je sprzedać bez szkody dla kraju. Pojawiła się też sugestia, że gdyby USA zdecydowały się sprzedać tylko część tych rezerw, to mogłyby sprzedawać pół miliona baryłek codziennie przez dwa lata, bez przerwy. Zupełnie głośno i jawnie mówi się też o możliwości eksportu amerykańskiego gazu łupkowego do Europy, aby obniżyć cenę gazu w Europie i wpędzić Gazprom w kłopoty (choć są też opinie, że gaz z USA będzie w Europie droższy niż rosyjski). Do realizacji tych pomysłów jest oczywiście daleka droga, w Europie trzeba by zbudować znacznie więcej terminali gazowych, ale zmiana nastawienia jest znacząca. A rynkom surowcowym wystarczą wiarygodne zapowiedzi do tego, aby odpowiednio dostosować cenę.

8. Kwestie wizerunkowe

Największy rosyjski bank - Sberbank przesunął z kwietnia na jesień jedną z największych rosyjskich imprez biznesowych, odbywających się co roku na wiosnę - Forum Russia. Zapewne istniało poważne ryzyko bojkotu imprezy przez gości zagranicznych

9. Kwestie wizerunkowo-finansowe

Analitycy Deutsche Bank zaproponowali, aby przesunąć Rosję z grupy "emerging markets" do grupy "frontier markets". Argumentują, że w ciągu ostatnich 10 lat nic się w Rosji nie poprawiło w kwestii corporate governance, a sytuacja nawet się pogarsza. W praktyce taka zmiana etykietki oznaczałaby, że wszystkie światowe fundusze inwestycyjne kupujące obligacje krajów "emerging markets" musiałyby sprzedać wszystkie posiadane przez siebie obligacje rosyjskie wywołując zapewne załamanie na tym rynku. Oczywiście obligacjami tymi zaczęłyby się interesować fundusze z "frontier markets", ale w nich ulokowanych jest znacznie mniej pieniędzy. Dla porównania, największe światowe "emerging markets" to: Brazylia, Chiny, Meksyk, Indie czy Rosja właśnie. Czołowe "frontier markets" świata to Wietnam, Nigeria i Kazachstan.

10. Podsumowania i prognozy

Według Goldman Sachs od początku roku z Rosji odpłynęło około 50 mld USD kapitału, a do końca roku ten odpływ może sięgnąć 130 mld USD.

Zdaniem byłego ministra finansów Rosji, Aleksieja Kudrina, z Rosji w tym roku może odpływać po 50 mld USD co kwartał, czyli w całym roku dało by to 200 mld USD. To stanowi 10 procent rosyjskiego PKB.

Spora część światowych banków inwestycyjnych obniżyła swoje prognozy wzrostu gospodarczego dla Rosji na ten rok z wcześniejszych 3-4 procent do około 1 procenta. Niektórzy przestrzegają przed recesją wywołaną wyższymi stopami procentowymi, słabszym rublem i odpływem kapitału z kraju.

Czy to wszystko może wpłynąć na postępowanie Władimira Putina? Zapewne nie. Czy utraci on przez to poparcie społeczeństwa/oligarchów/najbliższego otoczenia? Zapewne nie. Zresztą proszę spojrzeć na odpływ kapitału z Rosji w ciągu ostatnich kilkunastu lat:

Ale z drugiej strony patrząc, to właśnie jedna z przyczyn tego, że Rosja od lat stoi w miejscu. Dobrze to widać zestawiając ze sobą Rosję i Chiny. Komunistyczne Chiny są dziś, jakby to dziwnie nie brzmiało, jednym z istotnych filarów światowego kapitalizmu. Chiński system bankowy ma coraz większy wpływ na to, co dzieje się na światowych rynkach finansowych, a juan powoli staje się coraz powszechniej używaną walutą (ostatnio wyprzedził w światowych statystykach franka szwajcarskiego). Władze Chin aktywnie reformują i liberalizują rynek kapitałowy, budują strefy wolnego handlu, szanują inwestorów zagranicznych (poza japońskimi) i szybko się uczą. Szef chińskiego banku centralnego jest po Janet Yellen i Mario Draghim trzecim najważniejszym człowiekiem w bankowości na świecie i jest pilnie słuchany.

Rosja to państwo, w którym sztafecie przed igrzyskami co kilka dni gaśnie ogień olimpijski i które nie potrafi zbudować porządnych hoteli dla sportowców. Rosja tak samo jak piętnaście lat temu nadal opiera się wyłącznie na gazie i ropie, Gazprom nadal opiera swój biznes na Europie. Wszystkie rosyjskie firmy nadal są postrzegane jako instrumenty polityki Kremla. Rosja nie produkuje niczego zaawansowanego technologicznie, nie ma nowoczesnych i dobrze działających instytucji, jej społeczeństwo niespecjalnie się bogaci, a gospodarka rośnie w tempie co najwyżej średnim. Rubel nie zyskuje na znaczeniu na świecie, a szefowa banku centralnego jest jednym z wielu urzędników Putina, bez większego znaczenia. Nie licząc gazu dla Europy, Rosja gospodarczo jest na świecie nieważna.

Najważniejszy klient Gazpromu, czyli Niemcy, pomimo tego, że jest najważniejszy, i tak ma większe obroty handlowe z Polską, niż z Rosją, chociaż my nie sprzedajemy Niemcom gazu.

Putin mógł to wszystko zmienić na lepsze dla swojego kraju, ale tego nie zrobił. Teraz wszystko wskazuje na to, że Rosja jeszcze bardziej straci na znaczeniu dla świata. Oczywiście mam świadomość, że to również nie osłabi Putina. Po prostu będzie nam łatwiej ich gonić.

Autor: Rafał Hirsch

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP