Rafał Hirsch: rosyjskie osiągnięcia


Przed weekendem z krymskim referendum, po którym politycy mają nałożyć na Rosję jakieś niesamowite sankcje, warto podsumować, co w ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja osiągnęła gospodarczo i finansowo:

1. Giełda

Do porównań międzynarodowych najlepiej służą indeksy MSCI liczone w ten sam sposób dla wszystkich państw świata, w których istnieją co najmniej w miarę rozwinięte giełdy. Indeks dla całego świata wzrósł od początku roku o 0,7 procent. Dla Europy urósł o 0,9 procent. Polska notuje spadek o 1,1 procent. W Rosji od początku roku spadła o 23,6 procent. Czyli największe, najczęściej kontrolowane przez państwo, rosyjskie przedsiębiorstwa straciły w tym roku średnio prawie jedną czwartą swojej wartości. Moskwa to bezapelacyjnie najgorsza giełda na świecie w tym roku. Druga najgorsza - węgierska - spadła o 18,1 procent.

2. Rubel

Rosyjska waluta straciła od początku roku do złotego ponad 9 procent. Na koniec 2013 r. 100 rubli kosztowało 9,14 PLN, dziś 100 rubli kosztuje 8,31 PLN. W poniedziałek było 8,30 PLN - najmniej w historii. W stosunku do euro i do dolara rubel stracił mniej więcej tyle samo. 3 marca - dzień po najeździe Rosji na Krym - ich bank centralny wydał na interwencje związane z obroną kursu rubla ponad 11 mld USD. Od tamtej pory codziennie na obronę rubla wydawanych jest 400 mln USD.

3. Stopy procentowe

Tego samego 3 marca, kiedy trzeba było bronić rubla, bank centralny był zmuszony podnieść stopy procentowe z 5,5 do 7 procent. Koszt pieniądza na rynku międzybankowym jest najwyższy od kilku lat (jednodniowe pożyczki powyżej 8 procent). To przekłada się automatycznie na wyżej oprocentowane kredyty dla rosyjskich firm.

4. Obligacje rządowe

Rentowność obligacji rosyjskiego rządu na koniec 2013 r. była na poziomie 7,70 procent, teraz jest na poziomie 9,42 procent. W lutym i marcu ministerstwo finansów w Moskwie kilka razy musiało odwoływać aukcje sprzedaży obligacji, wiedząc zapewne, że i tak będą nieudane. Swoją drogą nie stanowi to w tej chwili żadnego problemu dla rosyjskiego państwa, bo dług państwowy jest tam niewielki, a deficytu budżetowego nie ma wcale, ale wystarczy spadek cen ropy lub gazu i deficyt może się szybko pojawić.

5. Instytucje międzynarodowe

OECD - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która grupuje około 30 najlepiej rozwiniętych i najbogatszych państw świata, zawiesiła proces przyjmowania do swojego grona Rosji, dodatkowo akcentując, że zamierza zacieśnić współpracę z Ukrainą. Nie będzie szczytu G8 w Rosji, w ogóle nie wiadomo, co będzie dalej z uczestnictwem Rosji w G8 - jedynym forum, na którym Rosja może regularnie rozmawiać z najbogatszymi potęgami światowymi.

6. Gazociągi

Komisja Europejska wstrzymała procedury wydawania korzystnych dla Gazpromu decyzji dotyczących gazociągu South Stream biegnącego przez Bałkany - omijającego Ukrainę od południa i gazociągu OPA, łączącego Nord Stream z południem Niemiec, wzdłuż granicy polsko-niemieckiej.

7. Rynki energii

Amerykanie "testowo" uwolnili ze swoich rezerw strategicznych 5 mln baryłek ropy naftowej. To gest symboliczny, ale jednocześnie pojawiły się komentarze, iż magazyny z tymi rezerwami są tak niepraktycznie połączone rurociągami z rafineriami, że w sytuacji nagłej potrzeby USA i tak nie byłyby w stanie ich wykorzystać - a zatem można je sprzedać bez szkody dla kraju. Pojawiła się też sugestia, że gdyby USA zdecydowały się sprzedać tylko część tych rezerw, to mogłyby sprzedawać pół miliona baryłek codziennie przez dwa lata, bez przerwy. Zupełnie głośno i jawnie mówi się też o możliwości eksportu amerykańskiego gazu łupkowego do Europy, aby obniżyć cenę gazu w Europie i wpędzić Gazprom w kłopoty (choć są też opinie, że gaz z USA będzie w Europie droższy niż rosyjski). Do realizacji tych pomysłów jest oczywiście daleka droga, w Europie trzeba by zbudować znacznie więcej terminali gazowych, ale zmiana nastawienia jest znacząca. A rynkom surowcowym wystarczą wiarygodne zapowiedzi do tego, aby odpowiednio dostosować cenę.

8. Kwestie wizerunkowe

Największy rosyjski bank - Sberbank przesunął z kwietnia na jesień jedną z największych rosyjskich imprez biznesowych, odbywających się co roku na wiosnę - Forum Russia. Zapewne istniało poważne ryzyko bojkotu imprezy przez gości zagranicznych

9. Kwestie wizerunkowo-finansowe

Analitycy Deutsche Bank zaproponowali, aby przesunąć Rosję z grupy "emerging markets" do grupy "frontier markets". Argumentują, że w ciągu ostatnich 10 lat nic się w Rosji nie poprawiło w kwestii corporate governance, a sytuacja nawet się pogarsza. W praktyce taka zmiana etykietki oznaczałaby, że wszystkie światowe fundusze inwestycyjne kupujące obligacje krajów "emerging markets" musiałyby sprzedać wszystkie posiadane przez siebie obligacje rosyjskie wywołując zapewne załamanie na tym rynku. Oczywiście obligacjami tymi zaczęłyby się interesować fundusze z "frontier markets", ale w nich ulokowanych jest znacznie mniej pieniędzy. Dla porównania, największe światowe "emerging markets" to: Brazylia, Chiny, Meksyk, Indie czy Rosja właśnie. Czołowe "frontier markets" świata to Wietnam, Nigeria i Kazachstan.

10. Podsumowania i prognozy

Według Goldman Sachs od początku roku z Rosji odpłynęło około 50 mld USD kapitału, a do końca roku ten odpływ może sięgnąć 130 mld USD.

Zdaniem byłego ministra finansów Rosji, Aleksieja Kudrina, z Rosji w tym roku może odpływać po 50 mld USD co kwartał, czyli w całym roku dało by to 200 mld USD. To stanowi 10 procent rosyjskiego PKB.

Spora część światowych banków inwestycyjnych obniżyła swoje prognozy wzrostu gospodarczego dla Rosji na ten rok z wcześniejszych 3-4 procent do około 1 procenta. Niektórzy przestrzegają przed recesją wywołaną wyższymi stopami procentowymi, słabszym rublem i odpływem kapitału z kraju.

Czy to wszystko może wpłynąć na postępowanie Władimira Putina? Zapewne nie. Czy utraci on przez to poparcie społeczeństwa/oligarchów/najbliższego otoczenia? Zapewne nie. Zresztą proszę spojrzeć na odpływ kapitału z Rosji w ciągu ostatnich kilkunastu lat:

Ale z drugiej strony patrząc, to właśnie jedna z przyczyn tego, że Rosja od lat stoi w miejscu. Dobrze to widać zestawiając ze sobą Rosję i Chiny. Komunistyczne Chiny są dziś, jakby to dziwnie nie brzmiało, jednym z istotnych filarów światowego kapitalizmu. Chiński system bankowy ma coraz większy wpływ na to, co dzieje się na światowych rynkach finansowych, a juan powoli staje się coraz powszechniej używaną walutą (ostatnio wyprzedził w światowych statystykach franka szwajcarskiego). Władze Chin aktywnie reformują i liberalizują rynek kapitałowy, budują strefy wolnego handlu, szanują inwestorów zagranicznych (poza japońskimi) i szybko się uczą. Szef chińskiego banku centralnego jest po Janet Yellen i Mario Draghim trzecim najważniejszym człowiekiem w bankowości na świecie i jest pilnie słuchany.

Rosja to państwo, w którym sztafecie przed igrzyskami co kilka dni gaśnie ogień olimpijski i które nie potrafi zbudować porządnych hoteli dla sportowców. Rosja tak samo jak piętnaście lat temu nadal opiera się wyłącznie na gazie i ropie, Gazprom nadal opiera swój biznes na Europie. Wszystkie rosyjskie firmy nadal są postrzegane jako instrumenty polityki Kremla. Rosja nie produkuje niczego zaawansowanego technologicznie, nie ma nowoczesnych i dobrze działających instytucji, jej społeczeństwo niespecjalnie się bogaci, a gospodarka rośnie w tempie co najwyżej średnim. Rubel nie zyskuje na znaczeniu na świecie, a szefowa banku centralnego jest jednym z wielu urzędników Putina, bez większego znaczenia. Nie licząc gazu dla Europy, Rosja gospodarczo jest na świecie nieważna.

Najważniejszy klient Gazpromu, czyli Niemcy, pomimo tego, że jest najważniejszy, i tak ma większe obroty handlowe z Polską, niż z Rosją, chociaż my nie sprzedajemy Niemcom gazu.

Putin mógł to wszystko zmienić na lepsze dla swojego kraju, ale tego nie zrobił. Teraz wszystko wskazuje na to, że Rosja jeszcze bardziej straci na znaczeniu dla świata. Oczywiście mam świadomość, że to również nie osłabi Putina. Po prostu będzie nam łatwiej ich gonić.

Autor: Rafał Hirsch

Pozostałe wiadomości

- W razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe na niektóre produkty pierwszej potrzeby - poinformował w sodę szef rządu Donald Tusk. Jak przypomniał, są narzędzia prawne związane ze stanami nadzwyczajnymi, które to umożliwiają.

Rząd może wprowadzić narzędzia do kontroli cen na terenach powodziowych

Rząd może wprowadzić narzędzia do kontroli cen na terenach powodziowych

Źródło:
tvn24.pl

Klienci z terenów objętych stanem klęski żywiołowej będą mogli skorzystać z zawieszenia rat kredytów w niektórych bankach. O takim rozwiązaniu poinformowały na razie PKO BP i BNP Paribas. To niejedyne formy pomocy dla powodzian. W Banku Pekao trwają natomiast prace nad rozwiązaniami dla poszkodowanych klientów.

Zawieszenie rat dla powodzian. Banki o szczegółach

Zawieszenie rat dla powodzian. Banki o szczegółach

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Poszkodowani w wyniku powodzi, posiadający kredyt mieszkaniowy, będą mogli skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Pomoc będzie polegała na spłacie rat, przez okres 12 miesięcy, niezależnie od wysokości raty kredytowej - zapowiedział minister finansów Andrzej Domański w trakcie środowego posiedzenia sztabu kryzysowego.

Państwo spłaci 12 rat kredytu

Państwo spłaci 12 rat kredytu

Źródło:
TVN24

Na skutek uszkodzeń wywołanych powodzią zablokowanych jest pięć odcinków dróg krajowych w zarządzie GDDKiA - poinformowała Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Z kolei zarządca infrastruktury kolejowej PKP PLK przekazał, że nieprzejezdne w środę rano pozostają cztery odcinki linii kolejowych.

Zablokowane drogi, nieprzejezdne linie kolejowe. Lista

Zablokowane drogi, nieprzejezdne linie kolejowe. Lista

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mieszkańcy południowej Polski zmagają się z powodziami i ich dramatycznymi skutkami. W całym kraju ruszyły setki zbiórek finansowych i rzeczowych. W akcję włączyły się największe organizacje pozarządowe, między innymi Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a także Fundacja TVN.

Zbiórki dla powodzian. Gdzie można wpłacać pieniądze?

Zbiórki dla powodzian. Gdzie można wpłacać pieniądze?

Źródło:
PAP

Resorty finansów i rodziny nie ustępują w sprawie swoich propozycji dotyczących zasiłku pogrzebowego - przekazała środowa "Rzeczpospolita". MF uważa, że świadczenie powinno wynieść 6450 zł, natomiast zdaniem MRPiPS, ze względu na wysokie koszty pogrzebu, wsparcie musi być większe.

Spór o zasiłek pogrzebowy. Dwie propozycje na stole

Spór o zasiłek pogrzebowy. Dwie propozycje na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rozporządzenie wprowadzające zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi zostało we wtorek opublikowane w Dzienniku Ustaw. Resort finansów poinformował, że wejdzie w życie w środę, 18 września.

Zerowy VAT na darowizny dla powodzian. Opublikowano rozporządzenie

Zerowy VAT na darowizny dla powodzian. Opublikowano rozporządzenie

Źródło:
PAP

Warren Buffet, zaliczający się do grona najbogatszych ludzi na świecie, odesłał córkę do banku, gdy ta poprosiła go o pieniądze na remont kuchni. Ujawniono to w raporcie firmy Benzinga, zajmującej się publikowaniem informacji finansowych i rynkowych.

Multimiliarder w sprawie pożyczki zaproponował córce wizytę w banku

Multimiliarder w sprawie pożyczki zaproponował córce wizytę w banku

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy przewidujący utworzenie Portalu Danych o Obrocie Mieszkaniami (Portal DOM). Będzie to specjalna witryna zawierająca informacje o cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym, co zdaniem resortu zapewni większą przejrzystość cen i ochronę przed działaniami spekulacyjnymi, a także ułatwi podejmowanie decyzji.

Rządowy portal z cenami mieszkań. Jest projekt

Rządowy portal z cenami mieszkań. Jest projekt

Źródło:
PAP, gov.pl

W razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego - poinformował we wtorek Grzegorz Dyjak z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przerwanie zajęć z powodu powodzi. ZUS przypomina o zasiłku

Przerwanie zajęć z powodu powodzi. ZUS przypomina o zasiłku

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 17 września 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie, wysoka wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rośnie, wysoka wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rząd rozszerzył terytorium objęte stanem klęski żywiołowej o kolejne powiaty: w województwie dolnośląskim - dzierżoniowski, lubański i świdnicki, w województwie opolskim - brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki - wynika z opublikowanego we wtorek rozporządzenia.

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Źródło:
PAP

Warzywniak Rubin prowadzony w Kłodzku przez pana Mateusza został kompletnie zalany. Mężczyzna stracił środki do życia. - Jeśli sklep nie będzie funkcjonował, to nie będę zarabiał. Mam dwie pracownice, którym muszę płacić, przecież ich teraz nie zwolnię - mówi.

"Ze sklepu zostały tylko ściany". Obraz przed i po powodzi

"Ze sklepu zostały tylko ściany". Obraz przed i po powodzi

Źródło:
tvn24.pl

Nowe wydanie powieści "Topiel", osadzonej w Głuchołazach podczas powodzi w 1997 roku, trafiło na rynek. Autor kryminału Jakub Ćwiek oraz wydawnictwo nie chcą ze sprzedaży ani złotówki - cały zysk zostanie przekazany na rzecz poszkodowanych w powodzi mieszkańców Głuchołazów, rodzinnego miasteczka Ćwieka.

Książka o powodzi pomoże powodzianom. "To był odruch"

Książka o powodzi pomoże powodzianom. "To był odruch"

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Polska poinformowała, że emerytury, których wypłata jest przewidziana na 20 września, we Wrocławiu i na okolicznych terenach powodziowych będą doręczane od 18 września, przed pojawieniem się w tym regionie fali wezbraniowej na Odrze.

Poczta Polska przyspiesza wypłatę emerytur

Poczta Polska przyspiesza wypłatę emerytur

Źródło:
PAP

Na odbudowę po powodzi, między innymi na remont domów jednorodzinnych i naprawę infrastruktury energetycznej, ma zostać przekierowanych z funduszy unijnych 1,5 miliarda złotych - wynika z wpisu na portalu X (dawniej Twitter) minister funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Kolejne 3,5 miliarda złotych może być przekazanych na budowę wałów.

Miliardy złotych z funduszy unijnych na pomoc po powodzi

Miliardy złotych z funduszy unijnych na pomoc po powodzi

Źródło:
PAP

Oszuści wykorzystują powódź i rozpowszechniają w mediach społecznościowych fałszywe informacje o porwanej przez rwącą rzekę dziewczynce - alarmuje CERT Polska. Jak podają eksperci ma być to sposób na nielegalne pozyskanie danych logowania do Facebooka. "Nie podawaj loginu i hasła" - apelują.

Uwaga na ten fake news. "Oszuści żerują na powodzi i chcą ukraść dane"

Uwaga na ten fake news. "Oszuści żerują na powodzi i chcą ukraść dane"

Źródło:
tvn24.pl

Powodzie w Polsce mogą skutkować wzrostem inflacji, spowodowanym zaburzeniem dostaw oraz uszkodzeniami plonów - oceniają ekonomiści Santander BP. Zdaniem ekspertów ostatnie wydarzenia zwiększają też prawdopodobieństwo nowelizacji budżetu.

Wzrost inflacji i nowelizacja budżetu. Bank prognozuje skutki powodzi

Wzrost inflacji i nowelizacja budżetu. Bank prognozuje skutki powodzi

Źródło:
PAP

Podstawowym dokumentem dla ubezpieczyciela jest zdjęcie szkód, spowodowanych powodzią - wyjaśniła rzeczniczka prasowa Polskiej Izby Ubezpieczeń Agnieszka Durska. Dodała, że w przypadku prostych szkód wypłata może być zrealizowana na podstawie zdjęć, bez oględzin rzeczoznawcy.

To podstawowy dokument dla ubezpieczyciela

To podstawowy dokument dla ubezpieczyciela

Źródło:
PAP