Najnowsze

Najnowsze

Bruksela ostrzega Londyn przed dyskryminacją imigrantów

Komisja Europejska nie zgodzi się na zmiany unijnych zasad wypłacania zasiłków rodzinnych imigrantom zarobkowym z innego kraju UE, sprzeczne z zasadą niedyskryminacji - powiedział komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor, komentując żądania Londynu.

PGE przejmie Kompanię Węglową? MSP zaprzecza

Ministerstwo Skarbu Państwa może dążyć do przejęcia Kompanii Węglowej przez Polską Grupę Energetyczną - twierdzi agencja informacyjna ISBnews. Powołuje się ona na wypowiedź szefa działu analiz Erste Research Petra Barteka. Rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa ucina te spekulacje.

Nowy wiceminister od kolejnictwa. Kolejarzem nie jest

Zbigniew Klepacki został nowym wiceministrem infrastruktury i rozwoju odpowiedzialnym za sprawy kolei. Szefowa resortu Elżbieta Bieńkowska powiedziała, że choć Klepacki nie jest kolejarzem, to jest pewna, że dla kolei zrobi więcej niż niejeden kolejarz.

NIK o poszukiwaniu gazu łupkowego: zbyt wolno i niekompetentnie

132 dni zamiast 30 - tyle średnio trwało wydanie koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Najwyższa Izba Kontroli twierdzi, że przy takim tempie prac oszacowanie polskich złóż zajmie jeszcze 12 lat. Ministerstwo Środowiska odpiera te zarzuty. - Raport odnosi się też do lat 2007- 2012 - mówi rzecznik resortu.

Pierwszy w Polsce pozew za kredyt we frankach

W krakowskim sądzie rozpoczął się rano precedensowy proces o stwierdzenie nieważności kredytu na mieszkanie, zaciągniętego we frankach szwajcarskich. Pozywający oskarża bank o  zachęcenie go do  wzięcia kredytu mieszkaniowego w tej walucie i zapewnienie go, że taka pożyczka jest bezpieczna.

Oto nowe 10 euro, ostatnie wydrukowane na papierze?

Europejski Bank Centralny zaprezentował nowy banknot o nominale 10 euro. Do obiegu wejdzie on 23 września 2014 roku. Możliwe, że jest to ostatni banknot wydrukowany na papierze. W przyszłości wyższe nominały mają być tworzone z materiałów sztucznych.

Bielecki: zmiany w "śmieciówkach" jeszcze w tym roku

Zmiany w umowach cywilno-prawnych, czyli tzw. śmieciówkach, wejdą w życie jeszcze w tym roku - zapowiada na antenie TVN24 Biznes i Świat Jan Krzysztof Bielecki. Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów twierdzi, że zmiany muszą być wprowadzane etapami.

UOKiK: 40 tys. kary za wprowadzanie w błąd seniorów

Urząd Ochrony Kokurencji i Konsumentów nałożył karę na Fundusz Hipoteczny Dom. Spółka będzie musiała zapłacić 40 tys. złotych za reklamę, która mogła wprowadzać jej klientów w błąd. UOKiK wytknął jej także, że nie może ona ograniczać klientom prawa do zamieszkiwania z najbliższymi osobami.

Jak walczyć z turystyką zasiłkową? Bruksela opublikuje poradnik

Komisja Europejska opublikuje dziś poradnik dla krajów UE, wyjaśniający kryteria przyznawania świadczeń socjalnych imigrantom z innych państw Unii. Ma on pomóc w walce z tzw. turystyką zasiłkową, na którą uskarżają się m.in. Wielka Brytania i Niemcy. - W prawie UE są zabezpieczenia przed nadużywaniem systemów świadczeń socjalnych innych państw - oświadczył komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

Koncern BP nadal będzie płacił odszkodowania

Amerykański sąd apelacyjny nie przychylił się do odwołania koncernu, który wnioskował o zmniejszenie kosztów odszkodowania. Szacuje się, że BP wyda na rekompensaty, dla poszkodowanych w wyniku wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej, prawie 10 mld dolarów.

13.01. Najlepsza sesja w roku. Energa rekordowo droga

Po burzliwym piątku z danymi z rynku pracy USA poniedziałek zapowiadał się spokojniej. Na giełdy powrócił optymizm, a w Warszawie świetny dzień zaliczyły elektrownie - po serii dobrych rekomendacji dla Energi. Dzień na rynkach w relacji na żywo Rafał Hirsch

Państwo zarabia coraz mniej na używkach

Po ubiegłorocznej 5-procentowej podwyżce akcyzy tytoniowej budżet państwa zamiast spodziewanych większych wpływów, zanotował spore straty. Od początku tego roku wzrosła także akcyza na wyroby spirytusowe. Według analiz Instytutu Sobieskiego doprowadzi to do kolejnych strat.

Polacy coraz bardziej przedsiębiorczy. Mamy coraz więcej firm

Polacy coraz chętniej idą na swoje. W ubiegłym roku powstało 352 tys. nowych firm. Większość stanowią firmy jednoosobowe. - Często to inicjatywa pracowników, którzy nie mogą liczyć na etat - tłumaczą eksperci. Najaktywniejsze były Mazowsze, Wielkopolska i Śląsk.

PIT wypełnią urzędnicy? Nie każdemu i nie każdy

Koniec z samodzielnym wypełnianiem PIT-ów? Szef resortu finansów zapowiedział, że od lipca ruszy portal podatkowy, jako kanał komunikacji między administracją a podatnikiem. Portal posłużyć ma też do zatwierdzania gotowego zeznania podatkowego. Jednak poza deklaracją ministra, nie wiemy jak system będzie funkcjonował. Wątpliwości omówił na natenie TVN24 Paweł Blajer, autor programu "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Boris Becker stracił kontrakt z Mercedesem

Były gwiazdor tenisa Boris Becker stracił kontrakt reklamowy z Mercedesem - informuje w internetowym wydaniu tygodnik "Der Spiegel". Becker przez lata współpracował z tą niemiecką marką, był jej ambasadorem. Ma też kilka salonów sprzedaż tych aut. Kontrakt został zerwany bez podania przyczyn.

Studenci z zagranicy nakręcają niemiecką gospodarkę

Zagraniczni studenci nakręcają niemiecką koniunkturę - donosi Deutsche Welle. Już po kilku latach pobierania nauki na niemieckich uczelnaich przynoszą milionowe korzyści tamtejszemu fiskusowi oraz kasom systemu zabezpieczeń społecznych.

Ugoda między DSS i Covec. "Strony zrzekły się wszystkich wzajemnych roszczeń"

Spółka Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS) - były podwykonawca autostrady A2 - zawarła ugodę z chińską firmą Covec. Jak informuje DSS, na jej mocy "strony zrzekły się wszystkich wzajemnych roszczeń wynikających z zawartych w latach 2010-2011 umów na podwykonawstwo i dostawy kruszyw oraz betonów na budowę odcinków A i C autostrady A2" z Łodzi do Warszawy. Dodatkowo Covec wycofał z sądu roszczenia wobec DSS w wysokości 92 mln zł. DSS znajduje się obecnie w upadłości układowej.

Minister Zdrojewski: opłata audiowizualna za samą możliwość odbioru

Opłata audiowizualna nie będzie pobierana za faktyczne korzystanie z programów nadawców publicznych, ale za możliwość odbioru programów. Będzie obowiązkowa i powszechna. Państwo zagwarantuje każdemu obywatelowi usługę, a to czy z niej skorzysta, zależy od niego - zapowiada Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Total poszuka brytyjskich łupków. Za 30 mln funtów

Francuski Total jako pierwsza wielka firma naftowa zainwestuje w poszukiwania gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii - informują brytyjskie media, zapowiadając, że oficjalnie ma to zostać ogłoszone w poniedziałek.

Volkswagen sprzedał w 2013 r. ponad 9,5 mln samochodów

Największy niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen sprzedał w zeszłym roku rekordową liczbę ponad 9,5 mln samochodów, poprawiając wynik z roku 2012 o 4,8 proc. VW zawdzięcza dobry wynik przede wszystkim udanej ekspansji w Chinach - podała w sobotę dpa.