Informacje dostępne wszędzie, ale nie za darmo. Czeka nas rewolucja. Ale jaka?

Podsumowanie 2. dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Podsumowanie 2. dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego
TVN24 Biznes i Świat
Podsumowanie 2. dnia Europejskiego Kongresu GospodarczegoTVN24 Biznes i Świat

Technologia mobilna, cloud computing i big data - to one będą kreować w najbliższym czasie rynek telekomunikacyjny i medialny na świecie. Uczestnicy panelu o rynku telemedialnym, który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, rozmawiali o wyzwaniach przed jakimi stoi dziś rynek.

- Musimy funkcjonować w jednym reżimie prawnym, potrzebujemy też pakietu telekomunikacyjnego, by poszerzyć dostęp do internetu i musimy pomyśleć o zmianie prawa autorskiego oraz większej ochronie twórców - mówił były minister cyfryzacji Michał Boni podczas panelu, którego uczestnicy szukali odpowiedzi na pytanie o przyszłość przestrzeni cyfrowej.

Odpowiednimi zmianami ma zająć się Komisja Europejska, po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Niestety, w tej kadencji nie udało się wypracować odpowiednich rozwiązań.

Kultura płacenia

A problemów jest sporo. W Europie wciąż brak jednolitych regulacji i ułatwień podatkowych oraz odpowiedniej "kultury płacenia za treść".

- Chciałbym, aby to wykorzystanie treści w sieci odbywało się bardziej efektywnie - mówił Grzegorz Hajdarowicz, prezes Gremi Media. - Ale napotykamy na spory opór wewnętrzny i zewnętrzny. Głównym problemem jest dziś poziom VAT-u na treści elektroniczne. Na treści cyfrowe to 23 procent, a na drukowane treści to 8 procent - powiedział.

Właściciel dziennika "Rzeczpospolita" zwracał też uwagę na problem kradzieży treści w sieci. Jego zdaniem Polska jak najszybciej powinna wprowadzić odpowiednie przepisy, dzięki którym można by karać "kradnących w sieci".

- Potrzebujemy penalizacji kradzieży kontentu. Dopóki nie będzie on tak karany, jak wejście do marketu i kradzież majonezu, to nic się nie zmieni - ocenił Hajdarowicz.

Uczestnicy spotkania przypominali, że Polska znajduje się w czołówce krajów, w których treści w sposób nielegalny pobierane są z sieci najczęściej.

- Należy też pomóc Polakom szukać legalnych źródeł dostępu do treści, bo w wielu wypadkach jest tak, że ściągają oni z sieci to, co nie jest dostępne na naszym rynku - bronił internautów Boni.

Nowe pokolenie

Rafał Dziedzic z Orange Polska podkreślał, że już dziś widać, iż nowe pokolenie korzysta z sieci w inny sposób. - To pokolenie chce oglądać treści niezależnie od tego, gdzie jest, oczekuje interaktywności, ale istnieją również oczekiwania wobec kwestii neutralności sieci - mówił.

Ale szybszy i lepszy dostęp do sieci to wyższe koszty po stronie operatorów. Dlatego uczestnicy spotkania podkreślali, że nie można oczekiwać dalej, by wszystko w sieci było za darmo, a koszty ponosili tylko operatorzy rozbudowujący sieć. - Użytkownik oczekiwałby, żeby wszystko było za darmo. A jednak operatorzy inwestują i chcą uzyskać zwrot z inwestycji - mówił Dariusz Zmysłowski, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Huawei Polska.

Jak zarabiać?

Paneliści podkreślali, że wzorem dla naszego rynku mogą być Stany Zjednoczone, gdzie już dziś płaci się za większość treści dostępnych w internecie - od informacji po rozrywkę.

- Rynek telekomunikacyjny i mediowy w ostatnich latach podąża w kierunku konsolidacji - mówił Zbigniew Jusis, partner w EY. - Przykładem są też Czechy, gdzie fundusz finansowy przejął operatora. Służy to pozyskaniu bazy klientów. Połączenie różnych usług w ramach jednego rachunku może zwiększyć zwrot kosztów poniesionych na inwestycję.

Jego zdaniem już wkrótce odbiorcy treści będą mieli do czynienia z operatorem, które nie tylko będzie dostarczać sygnał, ale będzie też sprzedawać treść oraz zapewniać dostęp do energii.

Również właściciele dużych portali dostrzegają potrzebę zmian, tym bardziej, że ich dotychczasowe źródło pozyskiwania finansowania, czyli reklamy, to coraz trudniejszy rynek.

Szansa w "big dacie"

- Portale horyzontalne spadły z podium. Dziś to miejsce zajmuje Google i Facebook - wyjaśniał Artur Potocki, prezes grupy Interia. - Obie firmy ciągle zmieniając algorytmy selekcji treści. W wyniku tego tracimy dużą część ruchu jaką generowaliśmy z przekierowań. To zrozumiałe, bo Facebook próbuje monetyzować swój serwis.

Dlatego szansą jest odpowiednie wykorzystanie "big data", czyli danych o naszych zachowaniach w cyfrowej przestrzeni jakie gromadzą operatorzy i właściciele serwisów.

- Mamy też zagadnienie dotyczące big data. Wszyscy gromadzimy dane na temat użytkowników i pytanie: jak to jest wykorzystywane. Dziś jest to wykorzystywane trochę na oślep przez wyszukiwarki i serwisy. Ale operator wie dokładnie kim jest użytkownik, bo ma o wiele więcej danych. Pytanie jak to będzie wykorzystywane. Dlatego wydaje mi się, że operator nie będzie zredukowany do poziomu „głupiej rury” - mówił przedstawiciel Orange Polska.

Autor: Daniel Gryt / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP