Trwają prace nad wnioskiem dotyczacym zaskarżenia dyrektywy tytoniowej do Trybunału Sprawiedliwości UE, która ma być gotowa w ciągu miesiąca. Wtedy Rada Ministrów zdecyduje czy ją złożyć.
Dyrektywa przewiduje wycofanie z rynku UE papierosów smakowych, w tym mentolowych. W połowie maja wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował, że wystąpił o zaskarżenie tych przepisów przez rząd do Trybunału Sprawiedliwości UE.
- Mentole na dzień dzisiejszy stanowią ok. 20 proc. produkcji naszych wyrobów tytoniowych i jesteśmy za tym, żeby to zaskarżyć, czyli żeby po 2020 r. również móc sprzedawać papierosy mentolowe - powiedział wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.
Zakaz szkodliwy dla Polski
Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska tłumaczyła, że podstawą skargi są wątpliwości co do podstaw prawnych ustanowienia zakazu wprowadzania do obrotu aromatyzowanych wyrobów tytoniowych. Wskazała, że przed wejściem w życie dyrektywy tytoniowej żadne z państw UE nie zakazało aromatyzowania papierosów mentolem. Henclewska dodała, że ustanawiając zakaz nie wzięto pod uwagę żadnego argumentu przeciw niemu oraz wpływu zakazu na nielegalny handel.
W Polsce obecnie wyroby tytoniowe sprzedawane są w 140 tys. punktów detalicznych, a dla 80 tys. sklepów sprzedaż ta generuje 15-40 proc. obrotów. - Wycofanie papierosów mentolowych uderzy w najmniejszy handel i przyczyni się do upadku najmniejszych sklepów, utraty pracy przez ich właścicieli i ich pracowników - przekonywał Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu.
O 2,4 mln palaczy mniej w ciągu 5 lat
Przyjęta na początku 2014 r. nowelizacja dyrektywy tytoniowej w założeniu ma zniechęcać do sięgania po papierosy, szczególnie przez młodych. Zgodnie z nowymi przepisami ostrzeżenie o szkodliwości palenia tytoniu dla zdrowia powinno zajmować 65 proc. obu stron opakowania papierosów; zakazane mają być atrakcyjne opakowania, np. przypominające szminkę czy perfumy. Jedno opakowanie będzie musiało zawierać co najmniej 20 papierosów. Od 2016 r. mają być zakazane papierosy z dodatkami smakowymi; listę tych dodatków opracować ma Komisja Europejska. Wyjątkiem objęto papierosy mentolowe, dla których wprowadzony zostanie 4-letni okres przejściowy, co oznacza, że zakaz wejdzie w życie dopiero latem 2020 r.
Jak szacuje KE, dzięki zmianom w dyrektywie konsumpcja tytoniu może spaść o 2 proc. w ciągu pięciu lat. Liczba palaczy w UE zmniejszyłaby się o 2,4 mln. Liczba palaczy w UE zmniejszyłaby się o 2,4 mln. Według szacunków każdego roku palenie tytoniu zabija 6 mln osób na świecie, w tym 700 tysięcy w Europie.
Autor: pp//gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | sxc.hu