BNP Paribas ukarany, kolejne śledztwa na horyzoncie. Ale Francja spokojna o swoje banki
Minister finansów Francji Michel Sapin jest spokojny o przyszłość francuskich banków. Jego opinii nie zmienia nawet rekordowa grzywna nałożona na BNP Paribas za załamanie amerykańskich sankcji, ani też możliwość nałożenia podobnych kar na kolejne francuskie banki.
BNP Paribas przyznał się do stawianych przez Departament Sprawiedliwości zarzutów naruszenia sankcji wobec Sudanu, Kuby i Iranu.
Za karę bank ma zapłacić prawie 9 miliardów dolarów. To najwyższa, jaką orzeczono dotąd w USA wobec europejskiego banku za naruszanie sankcji Biura Kontroli Wkładów Zagranicznych. Według źródeł Reutersa, także działalność innych francuskich banków - Societe Generale i Credit Agricole - jest sprawdzana pod kątem naruszenia amerykańskich sankcji. Podobne dochodzenie dotyczy także niemieckiego Deutsche Banku.
Paryż się nie boi, inni - tak
Francuski minister finansów Michel Sapin zapytany o to, czy nie obawia się kolejnych kar na banki, a tym samym problemów całego sektora odpowiedział krótko: "nie".
- Myślę, że to inne europejskie banki postrzegają to ryzyko jako wysokie - dodał.
Autor: rf,mn / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.
Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.
Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.
Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".
Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.
Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.
"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"
- Źródło:
- PAP, China Daily
Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".
Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.
Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.
Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.