Najnowsze

Najnowsze

Krok bliżej do nowej ustawy o "zielonej" energii

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), pozytywnie rekomendując przyjęcie go przez rząd. Projekt zakłada odejście od obecnego systemu dotowania bieżącej produkcji energii ze źródeł odnawialnych na rzecz systemu aukcyjnego. Ten, kto zaoferuje najniższą cenę takiej energii, otrzyma gwarancję jej zakupu nawet przez 15 lat.

61 bankrutów. Mniej niż rok temu

61 firm ogłosiło upadłość w styczniu 2014 roku. To o 17,3 proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu i 29,1 proc. mniej niż przed rokiem - podaje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. KUKE szacuje, że w tym roku upadnie ok. 839 firm, czyli o 5,3 proc. mniej niż w 2013 roku.

Google kupuje akcje Lenovo

Za 750 mln dolarów Google przejmie 6 proc. akcji chińskiego Lenovo, producenta komputerów osobistych. To element transakcji sprzedaży, w wyniku której Lenovo przejmie od Google'a Motorolę za 2,91 mld dolarów.

"Cofnięcie reformy OFE byłoby dramatycznie złe"

- Cofnięcie reformy OFE byłoby pod wieloma względami dramatycznie złe dla finansów publicznych i państwa polskiego - uważa premier Donald Tusk. Jednocześnie Prezes Rady Ministrów zapewnił, że Trybunał Konstytucyjny otrzyma symulację kosztów, z którymi musiałoby zmierzyć się państwo polskie, gdyby Trybunał stwierdził, że reforma była niezgodna z konstytucją.

Tusk: Rosyjskie embargo dotkliwe dla polskich eksporterów

- Dla nas jest ważne, żeby także w tej kwestii utrzymać jednolite i solidarne stanowisko całej Unii, niezależnie od tego, ile poszczególne kraje eksportują wieprzowiny. Wtedy jesteśmy silniejsi - powiedział w piątek premier Donald Tusk, pytany na konferencji prasowej o działania Polski po wprowadzeniu przez Rosję embarga na wieprzowinę z całej UE.

Apple rezygnuje z Bitcoinów. Użytkownicy wściekli

Apple usunął z AppStore aplikację Blockchain, za pomocą której można było wykonywać operacje finansowe z użyciem wirtualnej waluty Bitcoin. Decyzja korporacji spotkała się z ostrą reakcją fanów "jabłka".

Spór ws. skupowania obligacji do Trybunału. Niemcy mają uwagi

Trybunał Konstytucyjny Niemiec przekazał postępowanie w sprawie skupowania obligacji przez Europejski Bank Centralny Trybunałowi Sprawiedliwości UE - podał TK w Karlsruhe. To pierwszy taki przypadek w historii niemieckiego Trybunału. Według sędziów w Karlsruhe EBC przekroczył kompetencje.

Po której uczelni zarobisz najwięcej? Jest ranking

W 2013 roku najwięcej zarabiali absolwenci warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak. Mediana ich wynagrodzeń całkowitych brutto wynosiła 4,2 tys. zł w okresie roku po zakończeniu studiów.

Szczurek: Są miejsca, w których państwa nikt nie zastąpi

- Nie uważam, że jakiekolwiek wydatki publiczne są szkodliwe i niepotrzebne. I że im jest ich mniej, tym lepiej. Są miejsca, w których państwa nikt nie zastąpi - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister finansów Mateusz Szczurek.

07.02 Nowe miejsca pracy w USA pomogły notowaniom

Nastroje są świetne, wszystkie giełdy świata idą w górę, GPW jest dzień po najlepszej sesji od listopada. Wszystko może się zmienić po raporcie z amerykańskiego rynku pracy, który będzie wydarzeniem dnia. Dzień na rynkach - relacjonuje Rafał Hirsch

W Agencji jak w rodzinie. CBA bada "liczne" nieprawidłowości

CBA bada liczne nieprawidłowości, m.in. nepotyzm w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wykryła je Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - pisze "Rzeczpospolita". Jak pisze gazeta, powiązane ze sobą osoby, które się awansują, rozdają sobie nagrody i publiczne pieniądze, zatrudniają według klucza towarzyskiego, żerują na posadach państwowych.

Z lokatami lepiej poczekać

Banki kuszą długoterminowymi depozytami. Ale lepiej nie ulegać promocjom i decyzję o takiej inwestycji podjąć w drugiej połowie roku - doradza piątkowy "Puls Biznesu".

"Świat", 06.02

O tym, że Gazprom zrezygnował z budowy gazociągu Jamał-Europa II i zamiast tej rury ułoży jeszcze jedną nitkę magistrali Nord Stream do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego oraz o tym, że wyścig zbrojeń na świecie trwa, a stare technologie wypierane są przez nowoczesne - w programie "Świat" rozmawiał ze swoimi gośćmi Bartosz Węglarczyk.

TK chce wiedzieć, ile będzie kosztowało utrącenie ustawy o OFE

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zwrócił się do premiera z wnioskiem o informację, jakie koszty poniósłby budżet w przypadku stwierdzenia niekonstytucyjności zapisów ustawy o zmianach w OFE. Wyrok w sprawie OFE musi być wydany bez zbędnej zwłoki - podkreślił prezes TK.

"Biznes dla ludzi", 06.02

Jak w prosty sposób firma może zwiększyć sprzedaż? Kiedy nie trzeba zapłacić podatku od nieruchomości? Jak szukać pracy? Kto i ile otrzymuje spadku po zmarłym, gdy nie napisze on testamentu? Na te pytania odpowiadali goście Pawła Blajera w magazynie "Biznes dla ludzi".

Im słabsza hrywna, tym bliżej do Europy

Wszyscy wiedzą co się dzieje na Ukrainie, a niektórzy nawet wiedzą, że głównym problemem jest tam sytuacja finansowa państwa. To fatalna sytuacja finansowa sprawia, że Rosja mogła w listopadzie szantażem odwieść Ukrainę od pomysłu stowarzyszenia z UE. Od tamtej pory hrywna traci na wartości – raz szybciej, raz wolniej, ale traci systematycznie. Paradoksalnie jednak ten akurat ruch przybliża Ukrainę do Unii, a nie oddala.

Miesiąc dłużej na odliczenie VAT za auta

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych chce o miesiąc przedłużyć możliwość odliczenie pełnego VAT od samochodów. To wbrew stanowisku rządu, który chciał, by te przepisy obowiązywały tylko do 1 marca, a nie 1 kwietnia, jak sugerują posłowie.