Departament ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC) poinformował o przyjęciu przez brytyjski rząd zmian w regulacjach dotyczących dostępu do wierceń podziemnych w poszukiwaniu ropy i gazu oraz energii geotermalnej.
Zmiany dotyczą ułatwień w dostępie do gruntów w celu wykonywania wierceń podziemnych. Do tej pory firma prowadząca wiercenia musiała negocjować prawo do wiercenia z każdym właścicielem gruntu nad planowanym odwiertem.
Odwierty
W wyniku wprowadzonych zmian negocjacje te nie będą wymagane w przypadku odwiertów na głębokości powyżej 300 metrów. W zamian spółka wykonująca odwiert będzie mogła dobrowolnie wpłacić kwotę 20 tys. funtów rekompensaty, która będzie przeznaczona na projekty lokalne.
Kwestia dostępu do gruntów stała się jedną z głównych barier dla rozwoju poszukiwań gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii. Obowiązujące dotąd przepisy nie przystawały bowiem do realiów wierceń wymaganych dla eksploatacji złóż niekonwencjonalnych (odwierty poziome). W przypadku odwiertów pionowych problem dostępu do gruntów nie był istotny – odwiert najczęściej nie wykraczał poza teren, na którym odbywały się prace wiertnicze.
Problematyczne przepisy
W przypadku odwiertów poziomych, których długość może wynosić kilka kilometrów, kwestia ta stała się niezwykle problematyczna. Dotychczasowa praktyka pokazywała bowiem, że prawo do zablokowania odwiertu przez pojedynczego właściciela gruntu było często wykorzystywane do zablokowania prac poszukiwawczych. W przypadku sprzeciwu sprawa trafiała bowiem do sądu, co wstrzymywało prace nawet na kilka miesięcy.
Przepisy obejmować będą nie tylko odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego, ale także wiercenia pod kątem energii geotermalnej.
Brytyjski rząd jest obecnie w trakcie kolejnej rundy licencyjnej na koncesje lądowe. Ma ona zaowocować znacznym przyspieszeniem prac poszukiwawczych w kierunku gazu łupkowego. Do tej pory wykonano zaledwie kilka odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego, z czego zaledwie jeden obejmował szczelinowanie hydrauliczne. Miało to miejsce wiosną 2011 roku.
Autor: //gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sanleonenergy.com