Jeden z głównych sponsorów Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA), Stowarzyszenie Kredytowe - Visa nalega na szybkie i rzetelne wyjaśnienie zarzutów korupcyjnych postawionych działaczom piłkarskiej centrali. Dołącza tym samym do grona globalnych firm, które domagają się podjęcia działań przez federację.
- Nasze rozczarowanie i zaniepokojenie działaniami organizacji w świetle dzisiejszych wydarzeń jest głębokie - poinformowała w środowym oświadczeniu Visa.
Chcą działań FIFA
W oficjalnym oświadczeniu stowarzyszenie kredytowe pisze także o konieczności pilnego rozwiązania ujawnionych problemów FIFA, które negatywnie rzutują na odbiór marki reprezentowanej przez sponsora.
- Spodziewamy się, że FIFA podejmie szybkie i natychmiastowe kroki w celu rozwiązania tych kwestii. Trzeba zacząć od przebudowy kultury z silnym naciskiem na działania etyczne w celu przywrócenia dobrego imienia i reputacji rozgrywek w oczach fanów - informują przedstawiciele Visa.
Jeżeli wyjaśnianie zarzutów będzie się przedłużało, Visa zastrzega sobie prawo do renegocjacji umów dotyczących sponsoringu.
Visa grozi nie pierwszy raz
Visa, która jest największą na świecie marką kart płatniczych, skierowała podobnie sformułowane oświadczenie w listopadzie u.br., kiedy to zobowiązywała FIFA do "podjęcia odpowiednich i szybkich działań" po krytyce sposobu w jaki przebiegał wybór organizatorów Mistrzostw Świata w 2018 w Rosji i w 2022 roku w Katarze.
Stowarzyszenie znalazło się bowiem wśród pięciu partnerów handlowych Mistrzostw Świata w 2018 roku.
Ponadto, w zeszłym tygodniu, Visa poinformowała, że wyraża "głębokie zaniepokojenie" doniesieniami o nadużyciach w przypadku sezonowych pracowników budujących stadiony na Mistrzostwa Świata w Katarze.
Hyundai i Adidas też ostrzegają
Visa tym samym dołącza do rosnącej listy firm nakłaniających FIFA do działań, po tym jak amerykańskie służby zleciły zatrzymanie wysoko postawionych działaczy pod zarzutem korupcji.
Według Departamentu Sprawiedliwości USA, urzędnicy FIFA otrzymali łapówki, które miały wpływ na przyznawanie praw medialnych i marketingowych, a także wybór kraju organizującego Mistrzostwa Świata w 2010 roku.
Monitorowanie sytuacji w FIFA zapowiada także inny sponsor - koreański koncern samochodowy Hyundai. - Jesteśmy poważnie zaniepokojeni sytuacją w FIFA. Zachowanie najwyższych standardów etycznych, przejrzystości i wiarygodności w działaniu powinno być podstawową zasadą. Ujawnione przez organy ścigania podejrzenia związane z korupcją podczas głosowania nad organizacją mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku, przeczą tym zasadom. Działania prawne w stosunku do osób z kierownictwa FIFA mogą mieć wpływ na naszą dalszą współpracę - napisano w oświadczeniu. Do szybkiego wyjaśnienia zarzutów i przestrzegania przez działaczy FIFA norm etycznych wzywa także niemiecki producent sprzętu sportowego Adidas.
Autor: mb//km / Źródło: Bloomberg, PAP