Najnowsze

Najnowsze

Merkel wierzy w rozwój chińskiej gospodarki

Przebywająca z wizytą w Pekinie kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w czwartek, że wierzy w rozwój chińskiej gospodarki. Podkreśliła, że Berlin opowiada się za "bardzo szybkim" zawarciem traktatu o popieraniu i ochronie inwestycji między Pekinem a UE.

Branża pogrzebowa zadłużona na miliony

Ponad 14 milionów złotych wynosi zadłużenie firm z branży pogrzebowej notowane w Krajowym Rejestrze Długów. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej uwzględniając fakt, że znaczna część tego sektora znajduje się w szarej strefie.

Rób biznes w Polsce. "Kiedyś przegonimy Niemcy"

Polska w tegorocznym rankingu Doing Business awansowała na 25. miejsce (z 32.) na świecie wśród 189 krajów, które porównujemy pod względem łatwości prowadzenia biznesu. - To najwyższa pozycja Polski w historii rankingu - podkreśla Marcin Piątkowski z Banku Światowego.

Państwo szykuje abolicję podatkową. Ale nie dla wszystkich

1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie nowela o PIT, która zwolni z 75-proc. podatku przedawnione dochody, pod warunkiem, że ich pochodzenie zostanie właściwie udokumentowane. To swego rodzaju abolicja podatkowa - mówi Ireneusz Krawczyk, partner w kancelarii Ożóg.

Bruksela proponuje nowe limity emisji zanieczyszczeń powietrza

Parlament Europejski ustalił w środę swoje stanowisko ws. limitów głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza dla państw UE, w tym dwutlenku siarki, cząstek stałych i tlenków azotu. Dzięki przyjęciu tych przepisów stopniowo ma się poprawiać jakość powietrza.

Kradną z ciężarówek 8 mld euro

Tradycyjne metody kradzieży ładunków ciężarówek odchodzą do lamusa. Złodzieje coraz częściej korzystają z nowych technologii i już w świecie wirtualnym starają się przechwycić transport - pisze "Puls Biznesu".

Raty - nowy sposób na mandaty

Jedna czwarta ukaranych kierowców płaci mandaty na raty. Ale tylko garstka zgodnie z prawem, czyli po uzyskaniu stosownej zgody - informuje "Rzeczpospolita".

Grypa kosztuje miliardy

Przeciwko grypie szczepi się tylko 3-5 proc. Polaków, a chorowanie jest kosztowne. Jak policzyła firma doradcza EY, bezpośrednie koszty tej choroby dla polskiej gospodarki to minimum 43,5 mln zł rocznie - pisze "Gazeta Wyborcza".

Wzrosty na Wall Street po posiedzeniu Fed

Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów. Wydarzeniem dnia było posiedzenie Rezerwy Federalnej. Fed pozostawił stopy procentowe bez zmian.

"Świat", 28.10

- To wina nastrojów - w Polsce nastąpił przechył na prawo – powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Aleksander Kwaśniewski pytany o przyczyny porażki lewicy w wyborach parlamentarnych. - Lewica i hasła lewicowe zostały nadużyte w czasie PRL-u i ludziom się źle kojarzą – zaznaczył były prezydent i dodał: „to jest suma wielu błędów od 2005 roku”.

Niemcy popierają Nord Stream 2. Ale stawiają jeden warunek

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się w środę podczas wizyty w Moskwie za szybką realizacją projektu budowy gazociągu Nord Stream 2. Postawił warunek, że rozbudowa magistrali łączącej Rosję i Niemcy nie może mieć negatywnych skutków dla Ukrainy.

Fed nie zmienia stóp procentowych. Być może zrobi to w grudniu

Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Fed w komunikacie zrezygnował ze wskazania otoczenia międzynarodowego jako potencjalnego zagrożenia dla gospodarki USA oraz ocenił, że rozwija się ona w umiarkowanym tempie, sugerując tym samym, iż rozważa podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu w grudniu.

Liechtenstein przestanie być rajem dla bogaczy

Unia Europejska i Liechtenstein, będący od dawna na cenzurowanym za ścisłe przestrzeganie tajemnicy bankowej, podpisały w środę umowę o wzajemnym przekazywaniu sobie informacji o posiadaczach kont bankowych, by lepiej walczyć z unikaniem płacenia podatków.

"Nowa kwota wolna w PIT obejmie rozliczenia za 2016 rok"

Jeśli wyższej kwoty wolnej od podatku nie uda się wprowadzić już teraz, czyli w odniesieniu do dochodów za 2015 r., to zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego powinna ona objąć rozliczenia za 2016 r. - wskazuje Marek Siudaj z Tax Care, komentując skutki orzeczenia TK.

Chiny walczą z korupcją. Makau ma kłopoty

Makau - kiedyś pierwsza europejska kolonia na terenie Chin, dziś jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych - po Hongkongu. Gospodarka Makau opiera się głównie na turystyce i hazardzie, ale ostatnio doświadcza spowolnienia ekonomicznego - jednego z największych w historii. To efekt działań prezydenta Xi Jinpinga przeciw korupcji i powiązanym z nią wydatkom na dobra luksusowe.

"Biznes dla ludzi", 28.10

Komu będzie przysługiwało 500 zł na dziecko? Jak będzie wyglądał podatek od hipermarketów? Jakie nowe podatki pojawią się w sektorze bankowym? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.