Szkocja kończy z węglem. W czwartek po 46 latach pracy wyłączono największą tego typu elektrownię w Wielkiej Brytanii - informuje "The Guardian". Jej właściciel, firma Iberdrola inwestuje w energetykę odnawialną, która dziś jest bardziej opłacalna.
Zamknięcie Longannet jest symbolicznym krokiem do znacznej redukcji wydobycia węgla, ale jednocześnie stanowi cios dla bezpieczeństwa energetycznego.
Symboliczny dzień
- Węgiel od dawna był dominującą siłą w wytwarzaniu energii elektrycznej w Szkocji, ale zamknięcie Longannet sygnalizuje koniec pewnej epoki - mówi Hugh Finlay, dyrektor brytyjskiego przedsiębiorstwa ScottishPower, którego właścicielem jest hiszpańskie konsorcjum Iberdrola.
Decyzja o wyłączeniu ostatniego generatora o mocy 2400 MW przyczyni się do zamknięcia bezpośrednio ponad 230, zaś pośrednio 1000 miejsc pracy. - Longannet wytworzyła więcej energii elektrycznej do sieci krajowej niż którakolwiek inna elektrownia w historii Szkocji. Jest to smutny dzień dla każdego w Scottish Power - dodaje Finlay.
Gdy wybudowano Longannet, był to największym tego typu zakład w Europie. W Szkocji istnieje wprawdzie jeszcze kilka kopalń odkrywkowych, ale Longannet była ostatnim tak wielkim dostawcą.
Rezygnacja z węgla
Rzecznik firmy powiedział, że pierwotne plany zakładały, iż Longannet będzie pracować tylko przez 25 lat, ale duże inwestycje w nowy sprzęt pozwoliły utrzymać ją przy życiu przez 46 lat.
Tłumaczy jednak, że kontynuowanie przez nią pracy byłoby nieopłacalne. Powodem są zbyt wysokie opłaty przesyłowe i podatek węglowy. Rzecznik zaznaczył jednak, że firma wciąż inwestuje w systemy energetyczne, ale związane z OZE.
W trakcie budowy jest sześć farm wiatrowych, a łączna wartość inwestycji przekracza 650 mln funtów. W tym roku zostanie wydanych ponadto 500 mln funtów na umocnienie kabli, linii elektroenergetycznych i stacji energetycznych, które dostarczają prąd do 2,5 mln domów i firm.
Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku brytyjska minister energii i zmian klimatycznych Amber Rudd ujawniła plany zamknięcia wszystkich brytyjskich elektrowni węglowych w 2025 roku. To część szerszego planu mającego doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla na Wyspach.
Autor: mb//km / Źródło: The Guardian