Terroryści ciągną Turcję w gospodarczą przepaść

Turecka turystyka przeżywa trudne czasyShutterstock

Zamachy samobójcze w Stambule, a wcześniej w Ankarze sprawiają, że turyści zaczynają omijać ten kraj szerokim łukiem. Sytuację pogarsza awantura z Kremlem i ciężkie czasy dla rosyjskiej klasy średniej. To oznacza poważne kłopoty dla branży turystycznej w Turcji i jej całej gospodarki - pisze Reuters. Turcji, która ma być sprzymierzeńcem Europy w zatamowaniu fali uchodźców.

Wśród sklepikarzy w Stambule panuje ponury nastrój. Miasto było ostatnio sceną już drugiego w tym roku samobójczego ataku terrorystycznego. Zginęło w nim sześć osób, a 35 zostało rannych. Zdarzenie miało miejsce w głównej dzielnicy handlowej i turystycznej Stambułu, na Alei Istiklal, szerokim bulwarze, zamkniętym dla ruchu kołowego.

Nie jest dobrze

- Biznes jest teraz zerowy - przyznaje jeden ze sprzedawców w sklepie odzieżowym w pobliżu średniowiecznej Wieży Galata, jednej z głównych atrakcji turystycznych miasta. - Każdy jest nerwowy - dorzuca jego kolega po fachu. Ich poczucie, że biznes ma się źle, a będzie jeszcze gorzej, jest całkowicie uzasadnione. W styczniu islamista wysadził się w pobliżu Błękitnego Meczetu, zabijając 12 osób z Niemiec, którzy tradycyjnie stanowią największą liczbę zagranicznych turystów odwiedzających Turcję. Ekonomiści prognozują, że przychody z turystyki spadną w tym roku o 25 proc., co będzie kosztowało państwo 8 mld dolarów. Rosjanie, numer dwa na liście narodów najchętniej odwiedzających kraj nad Bosforem, również trzymają się z daleka od Turcji. Powody są dwa: kryzys gospodarczy w Rosji i polityczne napięcia wywołane zestrzeleniem w listopadzie przez Turków rosyjskiego samolotu wojskowego.

Najgorsze przed nimi

Według danych ministerstwa turystyki, liczba odwiedzających Turcję spadła w ub. roku o 1,6 proc. Ale najgorsze dla tureckiej branży turystycznej może dopiero nadejść. Obawy dotyczą szczególnie szczytu sezonu, który rozpoczyna się w maju, a kończy w październiku. Zarobki Turcji w tym okresie stanowią zazwyczaj 70 proc. wszystkich przychodów z turystyki. Jednak zamachy zapewne zmienią ten trend.

- Kwestie bezpieczeństwa mają największy wpływ na grupy turystów o najwyższych dochodach. Jest bardzo prawdopodobne, że teraz zmienią swoje wakacyjne plany - powiedział Mehmet Kesimoglu, ekonomista Oyak Investment. Niemieckie biuro podróży TUI odnotowało 40-proc. spadek rezerwacji na letnie wyjazdy do Turcji. Brytyjskie biuro Thomas Cook poinformowało, że chętnych na urlop w Turcji jest znacznie mniej niż zazwyczaj - klienci częściej wybierają teraz wakacje w Hiszpanii, USA i na Kubie.

Cierpi cała gospodarka

Jednak zamachy w Turcji nie są niczym nowym. W ub. roku tzw. Państwo Islamskie przeprowadziło tam ataki, w których łącznie zginęło 130 osób. Choć miały one miejsce w Ankarze, którą odwiedza stosunkowo mało turystów, to ich wpływ na całą branżę, która stanowi 4,5 proc. wartej 800 mld dolarów gospodarki, jest odczuwalny. Przykład? W ub. roku liczba Włochów odwiedzających Turcję spadła o 27 proc., a Japończyków o prawie 40 proc. Teraz ekonomiści uważają, że załamanie w branży jest tak wyraźne, że może mieć znaczący wpływ na gospodarkę. Szacują, że spadek przychodów z turystyki, wynoszący 8 mld dolarów może przełożyć się na spadek wzrostu gospodarczego o ponad 0,5 proc.

Krocie z turystyki

W zeszłym roku ponad połowa dochodów na rachunku obrotów bieżących w Turcji pochodziła z turystyki. Może to oznaczać, że bank centralny będzie musiał się pożegnać z nadziejami na zmniejszenie deficytu, który wynosi 4,5 proc. wyprodukowanego w 2015 roku PKB. Niektórzy ekonomiści sądzą, że turystyka może być jeszcze silniejszym hamulcem dla gospodarki, niż się to wydaje. - Jeśli ataki terrorystyczne będą się powtarzać, sytuacja znacznie się pogorszy - ocenił Muammer Komurcuoglu, ekonomista z Is Invest. To byłaby bardzo niepożądana informacja dla prezydenta Erdogana i rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, która stara się udowodnić, że mimo wielu niepewności, gospodarka idzie w dobrym kierunku.

Trudne czasy dla Rosjan

Premier Ahmet Davutoglu ogłosił awaryjny plan pomocowy, aby wesprzeć sektor turystyczny. Program przewiduje grant wynoszący 255 mln lir (87 mln dol.) oraz udogodnienia, które pomogą firmom zrestrukturyzować ich dług. Nie wiadomo jednak, czy te działania pomogą. Wskutek politycznych i gospodarczych zawirowań, Turcja nie może już liczyć na Rosjan poszukujących słońca i południowych plaży. Bo kryzys gospodarczy w Rosji (wynikający z niskich cen ropy oraz zachodnich sankcji nałożonych na kraj w związku z zaangażowaniem na Ukrainie) uderza szczególnie w tamtejszą klasę średnią. A ta dziś wybiera wakacje w Soczi niż za granicą. Silnie nurkująca rosyjska waluta spowodowało, że wyjazdy zagraniczne, także do Turcji, stały się o wiele droższe. Jeszcze dwa lata temu, Rosjanie potrzebowali nieco ponad 15 rubli, by kupić turecką lirę. Dzisiaj wydać muszą już prawie 24 rubli.

Oziębienie

Na domiar złego, nadeszło oziębienie w relacjach między Ankarą a Moskwą. Prezydent Władimir Putin podpisał serię gospodarczych sankcji przeciwko Turcji w odwecie za zestrzelenie rosyjskiego samolotu wojskowego w pobliżu granicy z Syrią. Sankcje obejmują także zakaz na czarterowane loty. W opinii ekspertów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, sektor turystyczny najbardziej odczuje wprowadzenie sankcji. Liczba turystów z Rosji zmniejszyła się w zeszłym roku o blisko milion, wynosząc 3,6 mln. Ekonomista firmy Morgan Stanley, Ercan Eguzel obawia się, że ten rok przyniesie jeszcze gorsze wyniki. - Bazując na naszych rozmowach z reprezentantami sektora (red. turystycznego), mamy wrażenie, że w najbardziej ekstremalnym scenariuszu liczba rosyjskich turystów może spaść poniżej miliona w 2016 roku - ocenił ekonomista.

Zamach w Turcji. Terroryzm uderza w turystykę
Zamach w Turcji. Terroryzm uderza w turystykę

Autor: tol/ag / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W czerwcu ten wskaźnik wynosił 3,6 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Źródło:
tvn24.pl

- Poszukamy wspólnie takiego rozwiązania, które realnie przyspieszy budowę mieszkań, bo to właściwie jest jedyny sens tych działań. Będę otwarty absolutnie na sugestie ze strony koalicjantów - zapewnił premier Donald Tusk, pytany o przyszłość programu Kredyt zero procent, któremu sprzeciwia się Polska 2050. - Nic na siłę - stwierdził szef rządu.

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odrzuca postulat Ministerstwa Finansów i podtrzymuje chęć podwyższenia zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. Resort finansów zaproponował podwyżkę do 6450 złotych.

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lipcu wyniósł 82,8 miliarda złotych, co stanowi 45 procent planu – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

- Odmowy udzielenia absolutorium za 2023 rok w spółkach z udziałem Skarbu Państwa to przestroga dla menedżerów, by nie ulegali naciskom polityków - ocenił profesor Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

Źródło:
PAP

- Plan transformacji Poczty Polskiej ma zapewnić jej przetrwanie, rentowność i stabilność finansową. Ma to być firma, która sama na siebie zarobi - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. - Poczta musi stać się graczem rynkowym, który walczy o klienta - dodał i zapowiedział koniec "bazarków".

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

Źródło:
PAP

Na Liście Szanghajskiej, która wyróżnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie, znalazło się osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce. W czołówce dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Oto najlepsze uczelnie świata

Oto najlepsze uczelnie świata

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie swojej żony Priscilli Chan, stojącej obok dużego srebrno-niebieskiego posągu wyrzeźbionego na jej podobieństwo.

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Źródło:
BBC, "The Guardian"

Co najmniej 216 połączeń linii Easyjet do Portugalii oraz z lotnisk tego kraju zostało odwołanych przez przewoźnika w pierwszym dniu rozpoczętego w czwartek strajku. Protestują członkowie personelu pokładowego portugalskiego oddziału tej firmy, którzy domagają się poprawy warunków pracy.

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Źródło:
PAP

Na aukcję Indianapolis Motor Speedway Museum wystawiono model Mercedes-Benz W196 Streamliner z 1954 roku. Rzeczoznawcy spodziewają się, że może zostać wylicytowane za nawet 70 milionów dolarów. Za kierownicą tego legendarnego auta siedzieli słynni kierowcy wyścigowi, w tym Juan Manuel Fangio i Stirling Moss.

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

Źródło:
CNN

W lipcu tego roku w Polsce odbyło się ponad 42 tysiące lotów komercyjnych, co stanowi najwyższy wynik od co najmniej początku 2019 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Wyjaśnił, że tym samym rynek lotów komercyjnych w Polsce odbudował się po pandemii z nawiązką.

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Źródło:
PAP

Średnia cena biletu lotniczego na długi weekend w sierpniu wyniosła 1658 złotych, co stanowi spadek o 8,4 procent, względem analogicznego okresu w 2023 roku - wynika z wyliczeń firmy Fru. pl. W publikacji dodano, że Polacy w tym okresie najliczniej odwiedzą między innymi Włochy, Hiszpanię i Grecję. Podano też, które bilety były najtańsze.

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Źródło:
PAP

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Część komentatorów to oburza, jednak specjaliści podkreślają, że to krok w dobrą stronę. - Alkohol nie jest takim samym produktem jak chleb czy mleko, a substancją toksyczną. Z tego względu nie powinien podlegać regułom rynku - mówi Katarzyna Łukowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Źródło:
tvn24.pl

Lipcową inflację najbardziej podbiły ceny energii. Prąd zdrożał o prawie 20 procent miesiąc do miesiąca, a gaz - o prawie 17 procent. Za przyspieszenie inflacji odpowiadają również wyższe ceny żywności i napojów alkoholowych.

To najbardziej podbiło inflację

To najbardziej podbiło inflację

Źródło:
PAP

Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego w końcówce rządów PiS zarobiła w państwowym banku ponad milion złotych - wynika z ustaleń portalu Onet. Tak dużą pensję miała otrzymać za zaledwie pół roku pracy. Jak zauważają dziennikarze, odpowiedzialnym za spółki Skarbu Państwa był wtedy bliski znajomy Radosława Piesiewicza Jacek Sasin, ówczesny minister aktywów państwowych.

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Źródło:
Onet

Władze USA rozważają złożenie wniosku o podzielenie Google'a po uznaniu przez sąd, że firma jest winna nielegalnych praktyk monopolistycznych w obszarze wyszukiwarek - donoszą Bloomberg i "New York Times". Wśród możliwych rozwiązań jest zmuszenie firmy do sprzedaży systemu Android lub przeglądarki Chrome.

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Źródło:
PAP

Solidarność Poczty Polskiej protestuje przeciwko wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). "Nie zgadzamy się na likwidację dorobku płacowego i socjalnego poprzednich pokoleń pocztowców" - oświadczyli w środę związkowcy i zapowiedzieli akcje protestacyjne. We wrześniu Solidarność Poczty Polskiej planuje przeprowadzić referendum strajkowe.

Związkowcy pocztowi zapowiadają referendum strajkowe

Związkowcy pocztowi zapowiadają referendum strajkowe

Źródło:
PAP

PiS w ciągu kampanii wyborczej zorganizował 67 pikników wojskowych, na których de facto byli tylko posłowie PiS-u. To były wiece wyborcze partii politycznej i trzeba sobie to jasno powiedzieć - mówił na antenie TVN24 wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Za zorganizowanie wspomnianych imprez zapłacono około 2 milionów złotych.

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Źródło:
TVN24, wp.pl

Poczta Polska zapowiedziała, że przeprowadzi w tym roku optymalizację zatrudnienia. - Plan dobrowolnych odejść pracowników obejmie około 9 tysięcy osób - przekazał w środę prezes spółki Sebastian Mikosz. Jak dodał, obecnie płace stanowią 65 procent kosztów Poczty Polskiej. 

Poczta Polska tnie zatrudnienie. Tysiące osób z rocznymi odprawami

Poczta Polska tnie zatrudnienie. Tysiące osób z rocznymi odprawami

Źródło:
PAP

Ceny paliw na stacjach nadal spadają, nie dotyczy to autogazu, który w ostatnim czasie nieco podrożał - informują analitycy BM Reflex. Eksperci zwrócili też uwagę, że "tegoroczne podróże w okresie długiego weekendu będą tańsze niż przed rokiem".

Dobre wieści dla wyjeżdżających na długi weekend

Dobre wieści dla wyjeżdżających na długi weekend

Źródło:
PAP, Reflex

Produkt Krajowy Brutto (PKB) w drugim kwartale wzrósł o 3,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Konsensus rynkowy zakładał wzrost na poziomie 2,8 procent.

Polska gospodarka zaskoczyła. PKB w górę mocniej, niż się spodziewano

Polska gospodarka zaskoczyła. PKB w górę mocniej, niż się spodziewano

Źródło:
tvn24.pl

Najbliższy czwartek, 15 sierpnia, to dzień wolny od pracy. Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przypomina, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. "O terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem" - apeluje KIR.

Przerwa w realizacji przelewów. Trzeba się pospieszyć

Przerwa w realizacji przelewów. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu w ujęciu rocznym o 4,2 procent - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu inflacja była na poziomie 2,6 procent.

Najnowsze dane o wzroście cen

Najnowsze dane o wzroście cen

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Związki zawodowe złożyły skargę na Donalda Trumpa i Elona Muska - pisze Agencja Reutera. Zażalenie pojawiło się po opublikowaniu rozmowy miliardera z byłym prezydentem USA w mediach społecznościowych. Trump chwalił w niej Muska za to, że jest "najlepszy we wprowadzaniu cięć", w domyśle kosztów i zatrudnienia. Związkowcy potraktowali to jako groźbę.

Trump chwali Muska za "cięcia". Jest skarga związkowców

Trump chwali Muska za "cięcia". Jest skarga związkowców

Źródło:
Reuters

Większość polskich ugrupowań proeuropejskich milczy na temat przyjęcia unijnej waluty, a tym samym oddaje pole eurosceptykom - czytamy w środowo-czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej". Jak wynika z najnowszego badania, poparcie dla wprowadzenia euro za kilka lat zmniejszyło się z 34,9 proc. w 2023 roku do 30,7 proc. obecnie.

Poparcie Polaków dla wejścia do strefy euro. Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń

Poparcie Polaków dla wejścia do strefy euro. Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń

Źródło:
PAP