Terroryści ciągną Turcję w gospodarczą przepaść

Turecka turystyka przeżywa trudne czasyShutterstock

Zamachy samobójcze w Stambule, a wcześniej w Ankarze sprawiają, że turyści zaczynają omijać ten kraj szerokim łukiem. Sytuację pogarsza awantura z Kremlem i ciężkie czasy dla rosyjskiej klasy średniej. To oznacza poważne kłopoty dla branży turystycznej w Turcji i jej całej gospodarki - pisze Reuters. Turcji, która ma być sprzymierzeńcem Europy w zatamowaniu fali uchodźców.

Wśród sklepikarzy w Stambule panuje ponury nastrój. Miasto było ostatnio sceną już drugiego w tym roku samobójczego ataku terrorystycznego. Zginęło w nim sześć osób, a 35 zostało rannych. Zdarzenie miało miejsce w głównej dzielnicy handlowej i turystycznej Stambułu, na Alei Istiklal, szerokim bulwarze, zamkniętym dla ruchu kołowego.

Nie jest dobrze

- Biznes jest teraz zerowy - przyznaje jeden ze sprzedawców w sklepie odzieżowym w pobliżu średniowiecznej Wieży Galata, jednej z głównych atrakcji turystycznych miasta. - Każdy jest nerwowy - dorzuca jego kolega po fachu. Ich poczucie, że biznes ma się źle, a będzie jeszcze gorzej, jest całkowicie uzasadnione. W styczniu islamista wysadził się w pobliżu Błękitnego Meczetu, zabijając 12 osób z Niemiec, którzy tradycyjnie stanowią największą liczbę zagranicznych turystów odwiedzających Turcję. Ekonomiści prognozują, że przychody z turystyki spadną w tym roku o 25 proc., co będzie kosztowało państwo 8 mld dolarów. Rosjanie, numer dwa na liście narodów najchętniej odwiedzających kraj nad Bosforem, również trzymają się z daleka od Turcji. Powody są dwa: kryzys gospodarczy w Rosji i polityczne napięcia wywołane zestrzeleniem w listopadzie przez Turków rosyjskiego samolotu wojskowego.

Najgorsze przed nimi

Według danych ministerstwa turystyki, liczba odwiedzających Turcję spadła w ub. roku o 1,6 proc. Ale najgorsze dla tureckiej branży turystycznej może dopiero nadejść. Obawy dotyczą szczególnie szczytu sezonu, który rozpoczyna się w maju, a kończy w październiku. Zarobki Turcji w tym okresie stanowią zazwyczaj 70 proc. wszystkich przychodów z turystyki. Jednak zamachy zapewne zmienią ten trend.

- Kwestie bezpieczeństwa mają największy wpływ na grupy turystów o najwyższych dochodach. Jest bardzo prawdopodobne, że teraz zmienią swoje wakacyjne plany - powiedział Mehmet Kesimoglu, ekonomista Oyak Investment. Niemieckie biuro podróży TUI odnotowało 40-proc. spadek rezerwacji na letnie wyjazdy do Turcji. Brytyjskie biuro Thomas Cook poinformowało, że chętnych na urlop w Turcji jest znacznie mniej niż zazwyczaj - klienci częściej wybierają teraz wakacje w Hiszpanii, USA i na Kubie.

Cierpi cała gospodarka

Jednak zamachy w Turcji nie są niczym nowym. W ub. roku tzw. Państwo Islamskie przeprowadziło tam ataki, w których łącznie zginęło 130 osób. Choć miały one miejsce w Ankarze, którą odwiedza stosunkowo mało turystów, to ich wpływ na całą branżę, która stanowi 4,5 proc. wartej 800 mld dolarów gospodarki, jest odczuwalny. Przykład? W ub. roku liczba Włochów odwiedzających Turcję spadła o 27 proc., a Japończyków o prawie 40 proc. Teraz ekonomiści uważają, że załamanie w branży jest tak wyraźne, że może mieć znaczący wpływ na gospodarkę. Szacują, że spadek przychodów z turystyki, wynoszący 8 mld dolarów może przełożyć się na spadek wzrostu gospodarczego o ponad 0,5 proc.

Krocie z turystyki

W zeszłym roku ponad połowa dochodów na rachunku obrotów bieżących w Turcji pochodziła z turystyki. Może to oznaczać, że bank centralny będzie musiał się pożegnać z nadziejami na zmniejszenie deficytu, który wynosi 4,5 proc. wyprodukowanego w 2015 roku PKB. Niektórzy ekonomiści sądzą, że turystyka może być jeszcze silniejszym hamulcem dla gospodarki, niż się to wydaje. - Jeśli ataki terrorystyczne będą się powtarzać, sytuacja znacznie się pogorszy - ocenił Muammer Komurcuoglu, ekonomista z Is Invest. To byłaby bardzo niepożądana informacja dla prezydenta Erdogana i rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, która stara się udowodnić, że mimo wielu niepewności, gospodarka idzie w dobrym kierunku.

Trudne czasy dla Rosjan

Premier Ahmet Davutoglu ogłosił awaryjny plan pomocowy, aby wesprzeć sektor turystyczny. Program przewiduje grant wynoszący 255 mln lir (87 mln dol.) oraz udogodnienia, które pomogą firmom zrestrukturyzować ich dług. Nie wiadomo jednak, czy te działania pomogą. Wskutek politycznych i gospodarczych zawirowań, Turcja nie może już liczyć na Rosjan poszukujących słońca i południowych plaży. Bo kryzys gospodarczy w Rosji (wynikający z niskich cen ropy oraz zachodnich sankcji nałożonych na kraj w związku z zaangażowaniem na Ukrainie) uderza szczególnie w tamtejszą klasę średnią. A ta dziś wybiera wakacje w Soczi niż za granicą. Silnie nurkująca rosyjska waluta spowodowało, że wyjazdy zagraniczne, także do Turcji, stały się o wiele droższe. Jeszcze dwa lata temu, Rosjanie potrzebowali nieco ponad 15 rubli, by kupić turecką lirę. Dzisiaj wydać muszą już prawie 24 rubli.

Oziębienie

Na domiar złego, nadeszło oziębienie w relacjach między Ankarą a Moskwą. Prezydent Władimir Putin podpisał serię gospodarczych sankcji przeciwko Turcji w odwecie za zestrzelenie rosyjskiego samolotu wojskowego w pobliżu granicy z Syrią. Sankcje obejmują także zakaz na czarterowane loty. W opinii ekspertów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, sektor turystyczny najbardziej odczuje wprowadzenie sankcji. Liczba turystów z Rosji zmniejszyła się w zeszłym roku o blisko milion, wynosząc 3,6 mln. Ekonomista firmy Morgan Stanley, Ercan Eguzel obawia się, że ten rok przyniesie jeszcze gorsze wyniki. - Bazując na naszych rozmowach z reprezentantami sektora (red. turystycznego), mamy wrażenie, że w najbardziej ekstremalnym scenariuszu liczba rosyjskich turystów może spaść poniżej miliona w 2016 roku - ocenił ekonomista.

Zamach w Turcji. Terroryzm uderza w turystykę
Zamach w Turcji. Terroryzm uderza w turystykę

Autor: tol/ag / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z ubiegłym miesiącem inflacja wyniosła 0,2 procent.

O tyle wzrosły ceny

O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Bruksela sprawdza prawne możliwości, które pozwoliłyby europejskim firmom zerwać długoterminowe kontrakty na rosyjski gaz bez płacenia ogromnych kar umownych - podał "Financial Times".

Europa chce zerwać z gazem z Rosji. Jest jeden problem

Europa chce zerwać z gazem z Rosji. Jest jeden problem

Źródło:
PAP

Grupa Orlen osiągnęła w 2024 roku 1 miliard 383 milionów zysku netto - podał we wtorek koncern w giełdowym skonsolidowanym raporcie rocznym. W 2023 roku było to 20 miliardów 969 milionów złotych. Prezes Ireneusz Fąfara tłumaczy, skąd ta różnica.

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa zamroziła ponad 2 miliardy dolarów z funduszy federalnych przeznaczonych dla Uniwersytetu Harvarda. Powodem jest odrzucenie przez uczelnię żądań prezydenta dotyczących zmian w jej polityce przeciwdziałania antysemityzmowi i różnorodności.

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Źródło:
PAP

Zakłady Ursus w Dobrym Mieście i Lublinie będą produkować nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze - poinformował Oleg Krot, prezes firmy M.I. Crow, nowego właściciela przedsiębiorstwa. Obecnie trwają inwestycje w celu odtworzenia mocy produkcyjnych firmy, zatrudniani są też nowi pracownicy.

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Źródło:
PAP

Otrzymywanie bezwarunkowego dochodu podstawowego nie przyczynia się do całkowitej rezygnacji z działalności zarobkowej - wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez niemiecką organizację non-profit. Osoby otrzymujące dochód podstawowy częściej zmieniały natomiast miejsce pracy lub podejmowały dalszą edukację.

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Źródło:
CNN

Kanadyjczycy, ze względu na niepewność polityczną oraz sytuację ekonomiczną, zaczęli sprzedawać swoje domy w USA - donosi amerykański "Washington Post". Przedstawiciele branży wyjaśniają, że klienci z Kanady nie czują się mile widziani i obawiają się podwyżki podatków na nieruchomości.

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła konkurs na nowego prezesa po rezygnacji Krzysztofa Trofiniaka. Kandydaci muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych bądź samodzielnych oraz wiedzę o działalności grupy.

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Źródło:
PAP

W poniedziałek niemiecki urząd antymonopolowy wydał zgodę włoskiemu bankowi UniCredit na zwiększenie swoich udziałów w Commerzbanku. Rzecznik niemieckiego ministra gospodarki przekazał, że przyjmuje decyzję do wiadomości, ale jej nie popiera. Dodał, że "wrogie przejęcia w sektorze bankowym są nie na miejscu".

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

Źródło:
PAP

Miasto Suwałki, znajdujące się w województwie podlaskim, rozpoczęło program sprzedaży działek budowlanych z 50-procentową zniżką dla osób poniżej 40. roku życia. Na początek samorząd przygotował 48 takich działek.

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Źródło:
PAP

Nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać od 1 października 2025 roku, a nie od 1 lipca - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Szwedzki inżynier Sebastian Hasselblom opracował nowy rodzaj ronda. Jego projekt ma zmniejszyć ryzyko kolizji w porównaniu z obecnymi rondami wielopasmowymi.

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) planuje w tym roku ogłosić przetargi na kwotę około 30 miliardów złotych - przekazał wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jednym z ważniejszych ma być przetarg na budowę terminala dla lotniska.

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że składka została "drastycznie" podniesiona w ramach Polskiego Ładu.

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-mail, które dotyczą zwrotu podatku, konieczności dokonania korekty, aktualizacji danych czy powiadomień z urzędu skarbowego - przestrzega Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że w czasie rozliczeń PIT aktywność oszustów znacznie się zwiększyła.

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ogłosiło gotowość do współpracy z Unią Europejską w celu obrony zasad międzynarodowego handlu oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Cła wzajemne" Donalda Trumpa określono jako "broń (służącą) do wywierania presji".

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W 2024 roku największy ruch pasażerski odnotowano na lotniskach Hartsfield-Jackson w Atlancie, Dubaju oraz Dallas Fort Worth - wynika z raportu Airports Council International (ACI). Pierwsza dziesiątka portów lotniczych odpowiada za dziewięć procent globalnego ruchu.

Największe lotniska na świecie. Ranking

Największe lotniska na świecie. Ranking

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski dopuścił się bezczynności w kwestii przekazywania od stycznia do września 2024 roku na rzecz TVP S.A. środków na realizację misji publicznej i wymierzył mu grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Źródło:
PAP

Unijne sankcje działają, Rosja w ostatnich miesiącach zmaga się z ogromną inflacją - powiedziała szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii Elina Valtonen. Dodała przy tym, że obecnie Unia Europejska pracuje nad 17-tym pakietem sankcji, którego celem jest osłabienie Rosji. Pomóc w tym mogłaby także niższa cena ropy.

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

Źródło:
PAP

Poczta Polska wprowadziła usługę bezpiecznego transportu pszczół. "Ta unikalna oferta została stworzona z myślą o społeczności pszczelarskiej" - wyjaśniła firma.

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

Źródło:
tvn24.pl

Przed reklamami fałszywych inwestycji, w których oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ostrzega CSIRT KNF.

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump poinformował, że w ciągu tygodnia ogłosi wysokość ceł na importowane półprzewodniki. Stwierdził przy tym, że niektóre firmy z tego sektora będą mogły liczyć na pewną elastyczność w tej kwestii.

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

Źródło:
Reuters