Rejestrowanie kart pre-paid czy możliwość podsłuchiwania cudzoziemców - takie są pomysły szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka oraz ministra koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego na walkę z terroryzmem. Rząd próbuje wykorzystać tragiczne wydarzenia i panującą atmosferę strachu, by jeszcze dokręcić nadzorczą śrubę – komentuje Fundacja Panoptykon.
Pomysł na rejestrowanie kart pre-paid jest elementem zapowiadanej ustawy antyterrorystycznej. Błaszczak poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że międzyresortowy zespół przyjął roboczą wersję projektu ustawy. Zapewnił, że przyjęte przepisy "są bardzo precyzyjne, jasne i gwarantują zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Polski".
Błaszczak poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że międzyresortowy zespół przyjął roboczą wersję projektu ustawy antyterrorystycznej. Zapewnił, że przyjęte przepisy "są bardzo precyzyjne, jasne i gwarantują zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Polski". (http://www.tvn24.pl)
Błaszczak poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że międzyresortowy zespół przyjął roboczą wersję projektu ustawy antyterrorystycznej. Zapewnił, że przyjęte przepisy "są bardzo precyzyjne, jasne i gwarantują zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Polski". (http://www.tvn24.pl)
Bez dowodu nie kupisz SIM
Jeśli propozycja wejdzie w życie, to przed kupnem karty SIM konieczne będzie wylegitymowanie się dowodem osobistym. Sprzedawca zaś będzie zobowiązany do zebrania danych nowego abonenta i przekazania ich operatorom. Nie wiadomo wciąż jednak, w jaki sposób będą one dalej przekazywane przedstawicielom władz.
- Wśród dzisiejszych zapowiedzi duży niepokój budzi propozycja rejestrowania kart pre-paid czy możliwość podsłuchiwania cudzoziemców i stosowania wobec nich innych form kontroli operacyjnej bez zgody sądu - komentuje Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon.
Przedstawiciele rządu stwierdzili, że w ramach walki z przestępcami, działania zapobiegawcze będą rozszerzone na wszystkich obywateli.
Każdorazowa rejestracja karty SIM wydłuży znacznie proces kupowania karty. Będzie to uciążliwe również dla turystów przybywających do Polski z kilkudniową wizytą.
Spektakl?
Mariusz Błaszczak, szef MSWiA odnosząc się do projektu ustawy terrorystycznej, uprzedził, że "wszystko będzie wzbudzać kontrowersje". Dodał, że spodziewa się także krytyki ze strony opozycji. - Oczekiwaliśmy merytorycznej debaty, np. na temat koordynacji działań służb, bo takiej wymaga powaga sprawy, a mamy do czynienia ze spektaklem. Rząd zamiast opublikować projekt ustawy, kiedy będzie już gotowy, i poddać go merytorycznej dyskusji, organizuje konferencję prasową. Niestety, wszystko to wygląda na cynicznie wykorzystywanie atmosfery strachu po zamachach w Brukseli, żeby dokręcić obywatelom śrubę - przekonuje Wojciech Klicki, ekspert Fundacji Panoptykon. Przystąpienie do prac nad ustawą antyterrorystyczną zostało ogłoszone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji już w grudniu 2015 r. Od tego czasu kilkakrotnie przekładano termin publikacji. Zgodnie z zapowiedzią Ministra ustawa ma być przyjęta w maju.
Autor: ag//km / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock