Najnowsze

Najnowsze

Skazani pomogą przy paczkach. Pilotażowy program Poczty Polskiej

Na początku grudnia Poczta Polska przyjmie pilotażowo do pracy grupę ponad trzydziestu osób z Zakładu Karnego w Strzelinie pod Wrocławiem. Osadzeni pomogą firmie w opanowaniu zwiększonego ruchu paczkowego i zdobędą umiejętności zawodowe przydatne po odbyciu kary - informuje PP w komunikacie.

Castro: naczelny pogromca kapitalistów i imperialistów

Fidel Castro zmarł w wieku 90 lat. Z wykształcenia prawnik, ale już jako młody człowiek związał swoje losy z ideami marksizmu. Podczas swoich rządów utrzymywał - jak sam mówił - „braterskie więzi ze Związkiem Radzieckim”. Doprowadziło to do ostrego napięcia w stosunkach z USA. Zakończenie zimnej wojny jego kraj odczuł dotkliwie. Odcięcie od sowieckich funduszy sprawiło, że Kuba na lata stoczyła się w przepaść permanentnego kryzysu gospodarczego. Po tym, jak Fidel Castro przeszedł na polityczną emeryturę, a rządy przejął jego brat Raul, na Kubie rozpoczęły się nieśmiałe reformy. System polityczny pozostaje jednak niezmieniony. O sylwetce dyktatora opowiadał szef redakcji zagranicznej TVN24BiS Jacek Stawiski.

Zdrowie, mieszkanie, transport. Na to Polak wydaje więcej

Nierówność dochodów maleje ale ciągle jest wyższa niż w wielu krajach europejskich - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak zaznacza GUS, przeciętne roczne wynagrodzenie według parytetu siły nabywczej w Polsce w 2015 r. było prawie dwa razy niższe od średniej dla krajów OECD mimo wzrostu w ciągu dwóch dekad o 59 proc.

Na tę premierę czeka cała Dania. Kostiumy zaprojektowała królowa

W parku rozrywki Tivoli w Kopenhadze odbędzie się premiera baletu „Dziadek do Orzechów”. Nie byłoby to nadzwyczajną informacją, gdyby nie fakt, że kostiumy zaprojektowała.... duńska królowa Małgorzata. Efekt? Widzowie, tancerze, ale i sama monarchini - są mocno zaciekawieni i nie mogą doczekać się przedstawienia.

Artystyczna samotność Trumpa. Kto odważy się dla niego zaśpiewać?

Na razie nie ogłoszono, kto swoim występem uświetni inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. Tradycją jest, że zaproszona gwiazda podczas styczniowej ceremonii śpiewa amerykański hymn. Wiele gwiazd już w czasie kampanii wyborczej krytykowało prezydenta-elekta, udzielając oficjalnego poparcia jego przeciwniczce - Hillary Clinton. Michał Sznajder w programie "24 Godziny" przypomniał, kto już ogłosił, że na pewno dla Trumpa nie zaśpiewa i kto ewentualnie mógłby to zrobić i - według spekulacji – zostać gwiazdą ceremonii zaprzysiężenia.

Kurczaczki czy panienki? Za lubieżną dwuznaczność restauracji grozi kara

Dwuznaczność bywa bardzo skutecznym narzędziem marketingu, ale trzeba stosować ją z wyczuciem. Przekonuje się o tym pewna sieć restauracji w Chinach, specjalizująca się w potrawach z kurczaka. Użyte w nazwie firmy sformułowanie oznacza po chińsku zarówno zaproszenie na danie z drobiu, jak i na spotkanie z pannami lekkich obyczajów. Wielu nie podoba się tak lubieżne podejście do marketingu. Według chińskiego prawa, nazwa naruszająca porządek publiczny może oznaczać dla firmy kary grzywny rzędu 200 tys. dolarów.

Minister przekonywał do przekopu mierzei. "Nie przekonał"

Przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja priorytetowa dla kraju - tłumaczył podczas spotkania z mieszkańcami Krynicy Morskiej minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Burmistrz Krynicy stwierdził, że spotkanie nie przekonało mieszkańców do inwestycji.

Niemcy uchwalili budżet. Ponad połowa na cele socjalne

Niemiecki parlament uchwalił w piątek budżet na rok 2017. Pomimo zwiększenia wydatków na integrację imigrantów i bezpieczeństwo budżet pozostał, tak jak w poprzednich 3 latach, zrównoważony. Ponad połowa wszystkich środków jest przeznaczona na cele socjalne.

Prognoza na najbliższe lata dla Polski. "Około 3 proc. wzrostu rocznie"

OECD przewiduje, że wzrost gospodarczy Polski w latach 2016–2018, przy wsparciu rosnących płac i świadczeń socjalnych, wyniesie około 3 proc. rocznie. Ogłoszony w piątek raport zaleca m.in. trwałe finansowanie nowych wydatków, obniżkę podatków oraz specjalizowanie się w usługach opartych na wiedzy.

"Biznes dla Ludzi", 25.11

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 6600 zł, nowe zasady odliczeń kosztów użytkowania samochodu służbowego i gorączka piątkowych promocji w sklepach - to tematy poruszane w dzisiejszym "Biznesie dla Ludzi".

Dużo i różnorodnie, czyli sekrety amerykańskiej kuchni

Na całym świecie rekordy popularności biją potrawy kuchni amerykańskiej. Hamburgery, frytki, steki, podawane w dużych porcjach to jednak nie wszystko, bowiem Stany Zjednoczone słyną z różnorodności spożywanych posiłków. Za oceanem można zjeść wszelkiego rodzaju owoce morza, przygotowywane na wiele sposobów, a także niedostępne w innych krajach mięso np. bizona. O tajnikach kulinariów USA opowiadali autorzy bloga krytykakulinarna.pl Jacek Witkowski oraz Magda Grzebyk.

"Bilans", 25.11

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku i prognozy OECD dla polskiej gospodarki - to tematy poruszane w dzisiejszym "Bilansie". Gościem Roberta Stanilewicza był też Marcin Grzymkowski, szef i twórca internetowego sklepu eobuwie.pl, który został w tym roku laureatem nagrody EY Przedsiębiorca Roku.

Jak oszczędzić, wydając? Debata Młodych w TVN24 BiS

Szaleństwo promocji w sklepach w czarny piątek to dla wielu klientów okazja do zaoszczędzenia pokaźnej sumy pieniędzy. W Polsce coraz częściej ludzie szukają możliwości do zakupu wyższej jakości produktów po niższej cenie. Nierzadko jednak konsumenci wpadają w pułapkę, bowiem firmy celowo podwyższają wcześniej wartość towaru, aby później móc ją obniżyć, nie ryzykując stratą. O tym, czy młode pokolenie również poluje na okazje w sklepach rozmawiali Kacper Zubrzycki, Przewodniczący Samorządu Studentów SGH, Rafał Kuźmicki z Nowoczesnej oraz Piotr Parobiec z Forum Młodych Lewiatan.

Spore podwyżki na stacjach paliw. A to nie koniec

W ostatnim tygodniu na części stacji paliw obserwowaliśmy skokowy wzrost cen autogazu. W skali całego kraju podwyżka wyniosła średnio 5 groszy na litrze, a od początku miesiąca ceny LPG na stacjach wzrosły średnio o 24 gr/l. Drożała także benzyna, jej ceny poszły w górę o 3 do nawet 11 groszy na litrze - informuje w piątkowym komunikacie BM Reflex. - W kolejnym tygodniu podwyżki mogą być kontynuowane - uważają analitycy e-petrol.pl.

Szopka w hipsterskim wydaniu. Jeszcze sacrum czy już profanum?

Hipsterzy stworzyli własną wersję bożonarodzeniowej szopki. Postacie słuchające muzyki, robiące selfie czy ubrane w modne stroje wzbudziły kontrowersje wśród wielu katolików, dla których jest to profanacja religii. O tym, czy w XXI wieku istnieją granice nowoczesności w wierze dyskutowali Krzysztof Skórzyński, dziennikarz Faktów TVN i o. Paweł Gużyński, dominikanin.

Prosta konstrukcja i innowacyjna forma. Wybrano najlepszy budynek świata

Budynek politechniki w Limie wygrał prestiżowy konkurs na najlepszą konstrukcję, zorganizowany przez Królewski Instytut Brytyjskich Architektów. Okrzyknięta "nowym Machu Picchu" budowla dowodzi, że ciekawe obiekty mogą powstawać nie tylko w najbogatszych krajach świata. Jury orzekło, że prosta, ale innowacyjna forma bardzo dobrze wpisuje się w otoczenie i zasługuje na nagrodę. O nowych możliwościach projektowych i budowlanych w XXI wieku mówił w TVN24 BiS architekt Grzegorz Stiasny.

Telenowela z kwotą wolną od podatku. Przypominamy, co mówili politycy PiS

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł było jedną z kluczowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości i prezydenta Andrzeja Dudy w kampaniach wyborczych. Nadal nie doczekaliśmy się jej realizacji i nie wiemy jakie są ostateczne związane z nią plany rządu na przyszłość. Przypominamy, jak zmieniało się stanowisko rządzących w tej sprawie.

Piloci z Lufthansy nie przerywają strajku. O co walczą?

Dziś o północy miał zakończyć się strajk pilotów Lufthansy, jednak związkowcy nie doszli do porozumienia z władzami spółki. Przedłużenie protestu oznacza dla tysięcy pasażerów kolejne problemy na lotniskach. Każdego dnia odwołuje się setki lotów. Piloci walczą o spore podwyżki, tłumacząc, że w ostatnich latach wartość ich pensji nie zmieniła się, mimo że firma odnotowała znaczne zyski.