Najnowsze

Najnowsze

Ubywa Polaków. Minister Rafalska mówi o nowych priorytetach

W perspektywie do 2050 roku ogólna liczna ludności Polski zmniejszy się o ponad cztery i pół miliona; przybędzie za to osób w wieku co najmniej 60 lat - powiedziała w poniedziałek w Senacie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska

Dlaczego za trufle płacimy miliony? Ania Starmach: są bardzo kapryśne

Za rekordową sumę 450 tysięcy euro, czyli niemal dwa miliony złotych sprzedano białe trufle z okolic Alby na międzynarodowej aukcji, która odbyła się na zamku we włoskim Piemoncie. - Cena jest tak gigantyczna, bo jest ich bardzo mało, a bardzo wiele osób marzy o tym, aby ich spróbować. Białej trufli nie jesteśmy w stanie wyhodować, a są bardzo kapryśne. To takie grzyby, które doprawiają całe danie - uważa Ania Starmach, jurorka programu MasterChef. - Trufle są nieprawdopodobnie wykwintne. Cokolwiek robimy z truflą, to ona staje się gwiazdą potrawy, którą przyrządzamy - mówił w TVN24 BiS Mikołaj Rej z programu MasterChef.

Amstafy, czyli dobre psy o złej reputacji. Jak się nimi zajmować?

Amstafy są postrzegane przez wiele osób jako niebezpieczne, wręcz brutalne psy. Świat obiegła historia psa tej rasy, który opiekował się noworodkiem, co wywołało burzliwą dyskusję w mediach społecznościowych. Karolina Pilarczyk i Mariusz Dziurleja, ambasadorzy Fundacji Ast na antenie TVN24 BiS przekonują, że popularny stereotyp amstafa ma niewiele wspólnego z prawdą, zaś psy tej rasy są niezwykle przywiązane do swoich właścicieli. Podkreślają jednak, że należy szanować granice prywatności zwierzęcia, aby nie prowokować niebezpiecznych sytuacji.

OC ostro w górę. Sprawdź, skąd te podwyżki

Wielu kierowców musi się przygotować na większy wydatek związany z polisą OC. Niektórzy zapłacą nawet o kilkaset złotych więcej. Marcin Tarczyński, analityk z Polskiej Izby Ubezpieczeń na antenie TVN24 tłumaczył, dlaczego nic nie wskazuje na to, aby tendencja do podwyższania cen OC, miała się w najbliższym czasie zatrzymać. Wskazywał, że główna przyczyna leży w wyższych odszkodowaniach dla ofiar wypadków drogowych, wypłacanych z polis sprawców.

Sześć godzin w pracy. Sprawdź, czy to możliwe w Polsce

Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów świata. Czy testowany np. w Szwecji krótszy dzień pracy sprawdziłby się nad Wisłą? - Gdybyśmy się sprężyli, to większość naszych zawodowych zadań wykonalibyśmy dwa razy szybciej - uważa Maria Rotkiel, psycholog. - Wydaje mi się to bardzo ryzykowne - ocenia Marian Owerko, współzałożyciel Bakalland.

Wirtualna rzeczywistość w wojsku i medycynie. Przyszłość nowych technologii

Rozrywka, film 360 i marketing – to trzy dziedziny w których obecnie najczęściej wykorzystywana jest wirtualna rzeczywistość (VR). W przyszłości zarówno VR, jak i rozszerzona rzeczywistość (AR), mogą być wykorzystywane na szerszą skalę np. w medycynie czy wojskowości – mówi Maciej Zasada, organizator festiwalu UNIT9 VR Challenge.

Ceny w górę. Pożegnanie ze spadkami

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) w listopadzie 2016 r. wzrósł o 0,5 punktu w stosunku do wartości z października, co wskazuje, że w najbliższych miesiącach gospodarka pożegna się z systematycznym spadkiem cen konsumpcyjnych - poinformował BIEC w komunikacie.

Ropa naftowa tanieje. Kolejny spadek

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 3 centy, ale w piątek zaliczyły zniżkę o ponad 4 proc. Iran zwiększa produkcję ropy, w USA rośnie liczba nowych odwiertów ropy, a to negatywnie wpływa na sentyment na rynkach paliw - podają maklerzy.

Walutowy wstrząs po wyborze Trumpa. Złoty nadal traci

Rosnący kurs franka szwajcarskiego i słabnący polski złoty - to efekt wyników wyborów prezydenckich w USA, które odczują Polacy. Inwestorzy w warunkach niepewności poszukują stabilnych walut, w których mogliby ulokować swój kapitał. - Wybory prezydenckie w Stanach były kolejnym, po Brexicie sygnałem, że wiele się może zdarzyć - mówi w TVN24 ekonomista prof. Witold Orłowski.

Przegląd prasy. Ceny mogą lekko wzrosnąć

Listopad może być ostatnim miesiącem trwającego od połowy 2014 r. spadku cen w skali roku. Pojawienie się inflacji to ważna zmiana dla oszczędzających - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

OC rekordowo drogie. Sprawdź, jak obniżyć stawkę

Ceny polis OC nieustannie rosną. Stawki szokują kierowców, ale zanim zapłacimy ubezpieczenie warto rozejrzeć się na rynku i poszukać sposobów na obniżenie składki. Istnieją bowiem drogi, na których zapłacimy zdecydowanie mniej. Materiał "Faktów" TVN.

450 tys. euro za luksusowe grzyby

Za rekordową sumę 450 tysięcy euro sprzedano białe trufle z okolic Alby na międzynarodowej aukcji, która odbyła się na zamku we włoskim Piemoncie.Trufle licytowali szefowie kuchni i koneserzy z USA i Chin. Największy okaz został sprzedany za 100 tysięcy euro.

Po jasnej i ciemnej stronie szczytu. Ośmiotysięczny Nanga Parbat

O wspinaczce na pakistański ośmiotysięcznik Nanga Parbat podczas programu „Pokaż nam Świat” opowiadali Dominik Szczepański i Piotr Tomza, którzy zdobywali szczyt z dwóch różnych stron - tej jaśniejszej i ciemnej, gdzie w ciągu doby słońce świecić może zaledwie dwie godziny. Przygody i ludzi napotkanych podczas swojej ekspedycji opisali w książce „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”. Po co wspinać się na ośmiotysięczniki zimą? - Na pewno nie dla pieniędzy, ani dla sławy - odparł Szczepański.

Kraj cygar, starych samochodów i rajskich plaż. Ile kosztuje podróż na Kubę?

- Jeżeli chodzi o turystykę, to Kuba jest miejscem, o którym wielu z nas myśli, że to jest raj - mówił na antenie TVN24BiS Jakub Porada, dziennikarz TTV, radząc, jak tanim kosztem wybrać się do kraju cygar, starych samochodów i rajskich plaż. Jak wskazuje dziennikarz, dopiero od 2015 r. na wyspie jest dostępny internet w wersji Wi-Fi, a obecna liberalizacja gospodarcza przypomina mu czasy przed 1989 r. w Polsce, zwłaszcza że często na ulicach Hawany można zobaczyć polskiego "malucha".

"Nie ma tlenu w tabletkach". Wynalazek z Olsztyna zbada, jak oddychamy

- Nie ma tlenu w tabletkach, prawidłowe oddychanie jest kluczową sprawą dla naszego zdrowia - twierdzi prof. Andrzej Kukwa ze Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie. Olsztyńscy naukowcy zbudowali analizator przepływu powietrza, który pokazuje, jak oddychamy. Zostanie on zaprezentowany na targach innowacji medycznych w Brukseli.

"Nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy je zostawić". Podróże z dziećmi

- Te podróże nie różnią się znacząco od tego, co znamy - twierdzą Karolina Szymańska i Mariusz Zielonka, rodzice, podróżnicy oraz autorzy bloga ourlittleadventures.pl. - Polecamy zaczynanie od takich małych kroków: najpierw wychodzimy na spacer z dzieckiem wokół domu, potem jedziemy do najbliższego miasta. Widzimy, jak dziecko się zachowuje w podróży, w foteliku, samochodzie, pociągu. Potem można polecieć gdzieś samolotem - np. na drugi koniec świata, tak jak my to robimy już teraz z naszymi dziećmi. Wspólnie podróżowali już m.in. do Chile, Izraela i Islandii. Ich kolejnym celem jest Tajlandia.

Boty pomogły Trumpowi? Badania rzucają nowe światło na kampanię w sieci

Automatycznie zaprogramowane boty generowały treści, które wspomagały wizerunki kandydatów w walce o prezydencki urząd w Stanach Zjednoczonych. Incydent dotyczy zarówno Clinton, jak i Trumpa, jednak nowe badania wykazały, że w przypadku tego drugiego było ich znacznie więcej. Wręcz można by odnieść wrażenie, że Twitter kocha Trumpa - donosi portal mashable.com.

Kulisy pracy fotografa prezydenta. "Drzwi sypialni to była granica"

Wojciech Grzędziński, laureat World Press Photo oraz osobisty fotograf prezydenta Bronisława Komorowskiego w rozmowie z TVN24 zdradził kulisy swojej pracy i opowiedział o pracy wolnego strzelca. - Na paluszkach, skulony w kąciku czekałem na zdjęcie, na to, żeby złapać ten moment, oddać emocje, które towarzyszyły temu spotkaniu - mówił Grzędziński.

Ptasia grypa w Europie. Polska na liście wykrytych przypadków

Wysoce zjadliwy wirus ptasiej grypy rozprzestrzenia się szybko w krajach UE. Przypadki zanotowano w Niemczech i Szwajcarii, Austria także bada, czy doszło do przeniesienia wirusa. W Polsce w wyniku wystąpienia ptasiej grypy wyznaczono w powiatach: nowogardzkim, szczecińskim i polickim obszar zapowietrzony i zagrożony. Jeżeli ktoś znajdzie na tym terenie martwe ptaki z gatunków wodnych, to powinien powiadomić o tym powiatowego lekarza weterynarii.

Polska odbiła się od dna. Awans w europejskim rankingu transportu

Polska awansowała w europejskim rankingu transportu i już nie zajmuje ostatniego miejsca, jak to było jeszcze dwa lata temu - wynika z zestawienia Komisji Europejskiej. W Europie Środkowo-Wschodniej najlepiej wypadły Węgry, zajmując 7. miejsce, Polska znalazła się na pozycji 22.

Setki tysięcy osób szybciej może odejść na emeryturę. "Nie wszyscy będą chcieli"

- Z prognozowanych około 200-300 tysięcy osób, które nabędą prawo do odejścia na emeryturę, nie wszyscy będą chcieli z tego skorzystać i utrzymają umowę o pracę - ocenia poseł PiS Jan Mosiński, przewodniczący podkomisji, która pracowała nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego. Zapewnił, że w budżecie państwa są zabezpieczone pieniądze na skutki wprowadzenia ustawy i zapowiedział, że posłowie zajmą się projektem na najbliższym posiedzeniu.