Najnowsze

Najnowsze

Pokój, w którym zapadają decyzję o życiu lub śmierci. Gabinet Owalny bez tajemnic

W piątek odbędzie się zaprzysiężenie 45. prezydenta USA. Po uroczystości Donald Trump pojedzie do Białego Domu, w którym będzie urzędował i mieszkał przez najbliższe cztery lata. Jednym z najważniejszych pomieszczeń w rezydencji jest bez wątpienia Gabinet Owalny. - To najważniejszy ośrodek decyzyjny w Stanach Zjednoczonych. Od dziesięcioleci podejmowane są w nim decyzje dotyczące wojny lub pokoju, życia lub śmierci - mówiła w "Otwarciu Dnia" Katarzyna Sławińska, dziennikarka programu "Fakty" TVN. Wraz z przybyciem nowego gospodarza pokój czekają istotne zmiany. - Trump na pewno wymieni w nim dywan, ze ścian znikną niektóre obrazy, może zabraknąć również popiersia Martina Luthera Kinga - dodała Sławińska. Oglądaj wydanie specjalne w TVN24 BiS.

"On chce kompletnie zmienić zasady polityki zagranicznej". Opinie o Trumpie

- On chce kompletnie zmienić zasady polityki zagranicznej - powiedział szef redakcji zagranicznej "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński. W programie "Otwarcie Dnia" wraz z dr Katarzyną Pisarską z Europejskiej Akademii Dyplomacji mówił o rozpoczynającej się prezydenturze Donalda Trumpa i pomysłach politycznych nowego przywódcy Stanów Zjednoczonych.

Rosyjski haker wpadł w Hiszpanii. Miał kraść dane bankowe

Rosyjski programista, poszukiwany międzynarodowym listem gończym został zatrzymany na lotnisku w Barcelonie - poinformowała w piątek hiszpańska policja. Jest podejrzany, że stworzył i wykorzystywał wirusa do kradzieży danych z rachunków bankowych.

Superszybki internet w całej Unii. Jest porozumienie państw

Przedstawiciele państw UE potwierdzili porozumienie w sprawie rezerwacji częstotliwości, które pozwolą na budowę superszybkiego internetu 5G w całej UE. Skoordynowane wykorzystanie fal radiowych pomoże w zapewnieniu dostępu do sieci obszarom wiejskim.

W śniegu autem już nie utkniesz. Niezwykły wynalazek z Czech

Jazda po zaśnieżonych drogach już wkrótce może być przyjemnością. Wszystko za sprawą wynalazcy Petera Grossa, który wpadł na pomysł, jak rozwiązać odwieczny problem kierowców. Czech opracował specjalne nakładki na koła, które można określić jako automatyczne łańcuchy przeciwśnieżne. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Oto, jak Rosjanie kochają Trumpa. Wybili monety z jego wizerunkiem

Donald Trump bardzo często musi mierzyć się z krytyką we własnym kraju, ale za to w Rosji najwyraźniej go kochają. Rosyjska firma Art-Grani postanowiła uczcić nadchodzącą prezydenturę 70-letniego biznesmena wybiciem złotych i srebrnych pamiątkowych monet z jego wizerunkiem.

Druga potęga gospodarcza świata traci rozpęd? Najgorsze dane od 26 lat

Produkt krajowy w 2016 roku wzrósł o 6,7 proc., w porównaniu do 6,9 proc. rok wcześniej - podało w piątek biuro statystyczne w Pekinie. To najwolniejszy wzrost gospodarczy od 1990 roku. Ostatni kwartał 2016 roku był lepszy od przewidywań, a to dzięki wysokim wydatkom państwowym i pożyczkom bankowym. Według ekspertów to może oznaczać niespokojny rok.

Rumuński rząd chce ulżyć łapówkarzom. Obywatele wyszli na ulicę

Rumuni wyszli na ulice by zaprotestować przeciwko rządowemu planowi złagodzenia kar dla łapówkarzy. Obywatele mają dość wymieniania swojego kraju jako jednego z największą korupcją w UE. - To nie ma nic wspólnego z dobrem kraju, chodzi tylko o Partię Socjaldemokratyczną i jej sponsorów - mówi jeden z protestujących. Nowe władze argumentują z kolei, że chcą rozładować przepełnione więzienia i wypuścić tych, którzy mogą być ukarani w inni sposób. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Zmiany w kontroli drogowej. Nowy pomysł na walkę ze smogiem

Dokumentacja wyników pomiaru jakości spalin przez diagnostów podczas badania technicznego - to jedno z rozwiązań proponowanych przez rząd w walce ze smogiem. - Do tej pory nieuczciwi diagności mogli przepuszczać te auta. Teraz będą musieli archiwizować dokumentację i to może poprawić jakość badań - wskazuje Łukasz Nagraba ze stacji kontroli pojazdów Auto Complex. Rząd proponuje także, by w przyszłości policjanci sprawdzali spaliny podczas każdej rutynowej kontroli drogowej. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Obywatelskie zatrzymania aut. "Nie pozwolę na to, żeby jakiś pijany kierowca zrobił krzywdę"

Co to jest zatrzymanie obywatelskie doskonale wie Marek Durdyn z Gliwic. Już cztery razy zatrzymywał bowiem pijanych kierowców i oddawał ich w ręce policji. - Tak robiłem, robię i będę reagował. Nie pozwolę na to żeby jakiś pijany kierowca zrobił krzywdę mojemu bliskiemu, komukolwiek z otoczenia - mówi. Jak wskazuje nadkom. Marek Słomski z KMP w Gliwicach, takich działań jest coraz więcej. - Na Śląsku prowadzimy akcję "Nie reagujesz-akceptujesz!" i zachęcamy osoby, które widzą, że ktoś dopuszcza się przestępstwa, aby reagować - dodaje. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Donald Trump złoży przysięgę. Inauguracja prezydentury w liczbach

W piątek, punktualnie o godz. 11.46 Donald Trump złoży przysięgę prezydencką i obieca ze wszystkich sił zachowywać i chronić konstytucję USA. Kilka minut później wygłosi mowę inauguracyjną, której tematem ma być m.in. program pierwszych stu dni jego prezydentury. Szacuje się, że w inauguracji weźmie udział ok. 900 tys. uczestników, ale są wśród nich też przeciwnicy Trumpa, którzy mają zamiar zorganizować protest. Bezpieczeństwa ma strzec blisko 30 tys. policjantów i funkcjonariuszy służb. Materiał programu "24 Godziny".

Firmy rodzinne poszukiwane. Eksperci chcą dla nich "ochrony polskiej konstytucji"

Firmy rodzinne jako fundament życia gospodarczego powinny podlegać ochronie polskiej konstytucji na tej samej zasadzie, co sama rodzina i rodzinne gospodarstwa rolne - powiedział w czwartek prezydent Centrum im. Adama Smitha prof. Andrzej Sadowski. Z badań przeprowadzonych w 2016 r. przez Fundację Firmy Rodzinne wynika, że 43 proc. polskich konsumentów byłoby skłonnych zapłacić więcej za produkt z tego typu przedsiębiorstwa, ale nie wie, gdzie ich szukać.

"Biznes dla Ludzi", 19.01

Gościem Roberta Stanilewicza i Pawła Blajera w programie TVN24 BiS "Biznes dla Ludzi" był prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Rozmawiali na temat Światowego Forum Ekonomicznego w Davos i tego, w jaki sposób Polska jest postrzegana przez inwestorów na międzynarodowym rynku.

"Bilans", 19.01

Gościem Roberta Stanilewicza w programie "Bilans" był były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko. Rozmawiali na temat pomysłu podwyższenia zasiłku dla bezrobotnych, programu 500 plus i prognoz dla polskiego budżetu na kolejne lata.

Koniec śledztwa ws. wypadku z autopilotem Tesli

Tesla nie będzie musiała wycofać z rynku w USA swoich samochodów z systemem półautonomicznej jazdy - zdecydował amerykański nadzór bezpieczeństwa transportu (NHTSA). W czwartek zamknięto śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku z udziałem Tesli Model S.

Szwajcarski koncern otrzyma specjalny grant na zatrudnienie w Polsce

Szwajcarski koncern ABB planuje w Polsce kolejną inwestycję - utworzy zaawansowane Centrum Usług Wspólnych w Krakowie, które docelowo ma zatrudnić 2 tys. osób – poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. - To efekt też rozmów wcześniejszych, ale przypieczętowaliśmy je tutaj, w Davos – dodał.

Pomarańcza zamiast jabłka. Kołodko widzi lepszą alternatywę dla 500 plus

- Minister finansów i rozwoju, wicepremier Mateusz Morawiecki tryska nieustannym - mam nadzieję nie tylko urzędowym - optymizmem - powiedział Grzegorz Kołodko w programie TVN24 BiS "Bilans", komentując nastawienie Mateusza Morawieckiego odnośnie stanu polskiej gospodarki i finansów. Były minister finansów ocenił, że rząd powinien być "bardziej powściągliwy, planując wydatki".

Brawa dla May. Brytyjska premier wygłosiła mocne przemówienie

Setki ludzi zgromadzonych w największej sali na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos z uwagą wysłuchały przemówienia premier Theresy May, która wyprowadza Wielką Brytanię z Unii Europejskiej. Jej zapewnienia zostały przyjęte oklaskami. - Wyraźnie zadeklarowała przywiązane do wolnego handlu i globalizacji - ocenił dyrektor generalny grupy ITI Wojciech Kostrzewa, obecny w Davos.