Kierowców czeka kolejny szok cenowy? OC w rękach Sądu Najwyższego

[object Object]
Wysokie ceny polis OC. O ile zdrożało ubezpieczenie auta?TVN Turbo
wideo 2/7

Składki na ubezpieczenie OC kierowców znów mogą wzrosnąć. Tym razem nie z powodów ekonomicznych, a z przyczyn prawnych. Może tak się stać, jeśli Sąd Najwyższy ogłosi, że cierpienie i pogorszenie standardu życia rodzin osób ciężko okaleczonych w wypadkach drogowych powinny być rekompensowane z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku.

Pierwsze prawomocne wyroki w takich sprawach już zapadły. Na przykład w ubiegłym roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zobowiązał ubezpieczyciela OC sprawcy wypadku do wypłaty zadośćuczynienia dzieciom ojca, który wskutek wypadku drogowego, choć przeżył, to stracił kontakt z otoczeniem. Sąd przyznał dzieciom zadośćuczynienie "z tytułu naruszenia dobra osobistego w postaci więzi emocjonalnej łączącej osoby bliskie". W imieniu sprawcy wypadku zapłaci je ubezpieczyciel.

Są jednak sądy, które w podobnych sprawach odmawiają zadośćuczynień. Uznają, że szkody w wypadkach drogowych ponoszą wyłącznie sami poszkodowani, a ich bliscy - choćby do końca życia musieli opiekować się sparaliżowanym krewnym - już nie. Bo więź rodzinna i emocjonalna, zdaniem niektórych sądów, nie jest w polskim prawie dobrem osobistym.

Niekonsekwencja

Orzeczenia sądów w podobnych sprawach są w Polsce bardzo różne. Dlatego Rzecznik Finansowy (instytucja państwa powołana do obrony praw kredytobiorców, ubezpieczonych i innych klientów instytucji finansowych) złożył wniosek do Sądu Najwyższego, aby ten wydał sądom powszechnym wytyczne, jak orzekać w podobnych sprawach. W języku prawniczym nazywa się to "wnioskiem o ujednolicenie orzecznictwa". Rzecznik Finansowy, czyli Aleksandra Wiktorow we wniosku do Sądu Najwyższego nie ukrywa, które dotychczas ogłoszone wyroki uważa za słuszne i sprawiedliwe.

"Bliscy poszkodowanego, który wymaga długotrwałej i intensywnej opieki, współuczestniczą w jego cierpieniu. Zostają skazani na stałą obawę o jego zdrowie i los, a jednocześnie pozbawieni realnej możliwości budowania, pielęgnowania i kształtowania prawidłowych relacji rodzinnych (...). Bliskim osoby, która w wyniku deliktu, doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu, powodującego faktyczne zerwanie, lub poważne ograniczenie więzi rodzinnych, przysługuje roszczenie o zapłatę zadośćuczynienia" - pisze Aleksandra Wiktorow we wniosku do Sądu Najwyższego.

Rzecznik zauważa również, że o ile stosunkowo często sądy przyznają zadośćuczynienia z polis OC szpitali rodzinom żyjących ofiar błędów medycznych, o tyle bliscy poszkodowanych w wypadkach samochodowych rzadko mogą liczyć na podobne potraktowanie przez sądy.

Tymczasem, zdaniem Wiktorow, również w przypadku polis posiadaczy pojazdów odpowiedzialność ubezpieczyciela powinna sięgać tak daleko, jak odpowiedzialność cywilna ubezpieczonego, czyli mówiąc wprost - zaspokajać wszystkie legalne roszczenia wynikające ze zdarzenia drogowego.

Czy będą podwyżki cen polis?

Sprawa z wniosku rzecznika została w ostatnich dniach zarejestrowana w Sądzie Najwyższym, otrzymała sygnaturę sprawy i czeka na wyznaczenie terminu rozprawy.

Trudno przewidywać, co może orzec skład sędziowski, ale mając na uwadze postanowienia dyrektyw komunikacyjnych Unii Europejskiej i orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, można uznać, że najprawdopodobniej Sąd Najwyższy przychyli się do wniosku rzecznika. Ale równie dobrze może go odrzucić.

Gdyby Sąd Najwyższy odrzucił wniosek rzecznika, wszystko zostałoby po staremu,, czyli prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia z polisy OC sprawy wypadku mieliby tylko bezpośrednio poszkodowani.

Sytuacja skomplikuje się, gdy Sąd Najwyższy orzeknie po myśli Rzecznika Finansowego. Wtedy z roszczeniami do ubezpieczycieli ustawią się nie tylko kolejki poszkodowanych w wypadkach, ale również członków rodzin najciężej okaleczonych żyjących ofiar zdarzeń drogowych.

Jeżeli po pieniądze zgłosi się więcej chętnych, to skądś ubezpieczyciele będą musieli je wziąć. A zatem najprawdopodobniej podwyższą ceny, co dla wielu kierowców dotkniętych potężnymi ubiegłorocznymi podwyżkami, wydaje się perspektywą trudną do wyobrażenia, a zwłaszcza zaakceptowania.

- Oczywiście liczymy się z taką ewentualnością jak wzrost składek za OC komunikacyjne - mówi portalowi tvn24bis.pl Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego. - Jednak kierowcy narzekający na wysokie ceny OC powinni pamiętać, że w każdym momencie mogą stać się ofiarą wypadku. W takiej sytuacji chcieliby mieć gwarancję, że ich bliscy otrzymają odpowiednią rekompensatę za naruszenie dobra osobistego w postaci więzi emocjonalnej łączącej osoby bliskie - wyjaśnia.

Ostrożnie do wniosku rzecznika podchodzi branża ubezpieczeniowa. Mimo wielu prób nie udało nam się nikogo z ubezpieczycieli namówić do oszacowania, o ile mogą wzrosnąć składki.

- Na tym etapie trudno konkretnie przewidywać ewentualne zmiany w wysokości składek. Poczekajmy na uchwalę Sądu Najwyższego i jej uzasadnienie. Dostosują się do niej sądy. Dostosuje się również rynek ubezpieczeń - mówi nam Dorota Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Biuro Rzecznika Finansowego próbuje uspokajać, że ewentualny wzrost składek nie powinien być znaczący, bo i sytuacje, w których w wyniku wypadku ktoś staje się niezdolny do samodzielnego życia, są znacznie rzadsze niż miliony zwykłych stłuczek, do których dochodzi każdego roku na polskich drogach. To one generują największe koszty po stronie ubezpieczycieli.

- Zakładając, na razie teoretycznie, że Sąd Najwyższy podejmie uchwałę zgodną z wnioskiem Rzecznika Finansowego, to ewentualny wzrost składek nie powinien być drastyczny. Tego typu przypadki nie mają charakteru masowego. Dodatkowo roszczenie którego dotyczy zapytanie ma charakter jednorazowy - mówi Marcin Jaworski.

Uchwała Sądu Najwyższego wszystkiego nie załatwi

W jednym ubezpieczyciele i Rzecznik Finansowy są zgodni. Obecne przepisy kodeksu cywilnego i ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych są na tyle niejasne, że jedne sądy rozumieją je na korzyść, a inne na niekorzyść poszkodowanych w wypadkach drogowych. Trzeba więc zrobić z tym porządek.

- Istotne jest zapewnienie przewidywalności co do możliwych roszczeń w takiej sytuacji. Na dziś spotykamy się z sytuacjami, gdzie wyroki dotyczą bardzo podobnych stanów faktycznych, a orzeczenia są diametralnie różne. W jednym wypadku mamy np. 80 tys. zł zadośćuczynienia, a w innym sąd odrzuca podobne roszczenie - wylicza specjalista z Biura Rzecznika Finansowego.

Branża ubezpieczeniowa zauważa przy tym, że ewentualna uchwała Sądu Najwyższego, jak mają orzekać w sprawach bliskich osób poszkodowanych w wypadkach, uporządkuje sytuację, ale tylko częściowo.

- Należy jednak pamiętać, że uporządkuje ona orzecznictwo, a nie prawo. Tymczasem jasne powinny być przede wszystkim przepisy. Wtedy nie trzeba byłoby ujednolicać zasad orzecznictwa. Obowiązujące przepisy jasne nie są. Branża ubezpieczeniowa od lat apeluje o uchwalenie przejrzystego prawa, z którego będzie wynikać, jakie świadczenie, za jaką szkodę należy się poszkodowanym czy uprawnionym - mówi Dorota Fal z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

To akurat nie nowość. Ubezpieczyciele od dawna domagają się, aby wartość poszczególnych niematerialnych szkód (rozstrój zdrowia, ból, cierpienie) ustawodawca zamknął w określonych wartościach wyrażonych w powszechnie obowiązujących tabelach.

Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że owszem rozjaśniłoby ono sytuację, ale też związało sądom ręce i ograniczyło swobodę orzekania. Niematerialne szkody zaś są na tyle indywidualną sprawą, że nie da się ich zamknąć w najdoskonalszych nawet tabelach.

Autor: jp/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ceny benzyny 95 mogą spaść ponownie poniżej 6 złotych za litr, a diesla zbliżyć się do 6 złotych - prognozują analitycy Refleksu. Obserwują oni "gwałtowaną" obniżkę cen ropy, która przełoży się w przyszłym tygodniu na ceny paliw. Analitycy e-patrolu oceniają, że to efekt polityki celnej USA.

"Tak gwałtownej obniżki dawno nie notowaliśmy". Efekt ceł Trumpa

"Tak gwałtownej obniżki dawno nie notowaliśmy". Efekt ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl

Keir Starmer, premier Wielkiej Brytanii rozmawiał w sobotę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowa dotyczyła piątkowej wizyty szefów sztabów generalnych armii obu państw w Kijowie oraz o cłach Donalda Trumpa i ich wpływie na światową gospodarkę. - Jest bardzo ważne, by prezydent Stanów Zjednoczonych zdał sobie sprawę z niszczących konsekwencji swych wyborów - wskazał premier Francji Francois Bayrou.

"Wszystkie opcje powinny być na stole". Starmer i Macron rozmawiali o cłach Trumpa

"Wszystkie opcje powinny być na stole". Starmer i Macron rozmawiali o cłach Trumpa

Źródło:
PAP

Czy Nord Stream 2 zostanie ponownie uruchomiony? Takie pytanie pojawia się w kontekście deklaracji o gotowości do współpracy biznesowej, które napływają z Moskwy i Waszyngtonu. Jak wynika z analizy zamieszczonej w sobotę na portalu Carnegie Politika, gazociąg jest jedynym sensownym projektem, ale jednocześnie jest istnym "węzłem gordyjskim".

Co dalej z Nord Stream 2? Czy gaz znów popłynie? Analiza

Co dalej z Nord Stream 2? Czy gaz znów popłynie? Analiza

Źródło:
PAP

Obawiamy się problemów z finansowaniem, jak również nieprzyjemności związanych z imigracją, staraniem się o przedłużenie wiz, podróżami z i do USA - mówi w rozmowie z tvn24.pl Zuzanna Kocjan, astrofizyczka, stypendystka Programu Fulbrighta. Administracja Donalda Trumpa wstrzymała finansowanie przez Departament Stanu stypendiów takich jak Fulbright. - Jest to bardzo smutne, bo jak dostałam się na to stypendium, to myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia - tłumaczy Joanna Stempień, logopedka i reporterka.

"Myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia"

"Myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia"

Źródło:
tvn24.pl

Rosnąca liczba dostępnych mieszkań na sprzedaż z drugiej ręki stabilizuje ich cenę - wynika z danych portalu GetHome. Wyjątkiem jest Łódź, w której średnia cena metra kwadratowego wzrosła w marcu o 2 procent w porównaniu do lutego.

Coraz więcej mieszkań na sprzedaż z drugiej reki. To hamuje wzrosty cen

Coraz więcej mieszkań na sprzedaż z drugiej reki. To hamuje wzrosty cen

Źródło:
PAP

10-procentowe amerykańskie cła na niemal wszystkie towary z prawie wszystkich krajów świata weszły w życie w sobotę po północy czasu wschodnioamerykańskiego. To pierwsza część ceł, których wdrożenie ogłosił w środę prezydent USA Donald Trump.

Nowe cła Trumpa weszły w życie

Nowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę w Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał blisko 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 5 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Jaguar Land Rover wstrzyma przez miesiąc dostawy samochodów do Stanów Zjednoczonych. Producent rozważa, jak złagodzić koszty 25-procentowych ceł nałożonych przez administrację Donalda Trumpa.

Uderzenie w USA. Motoryzacyjny gigant wstrzymuje dostawy

Uderzenie w USA. Motoryzacyjny gigant wstrzymuje dostawy

Źródło:
Reuters

Polskie lotniska obsłużyły w 2024 roku w ruchu regularnym międzynarodowym i krajowym łącznie 50 milionów pasażerów, co jest wynikiem wyższym o 10,8 procent względem 2023 roku - wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Największy wzrost liczby pasażerów nastąpił na warszawskim Lotnisku Chopina. Warszawa-Modlin i Olsztyn-Mazury to jedyne dwa lotniska w Polsce, które w minionym roku odnotowały spadek liczby pasażerów.

Rekordowy rok dla większości polskich lotnisk. Ale dwa zanotowały spadki

Rekordowy rok dla większości polskich lotnisk. Ale dwa zanotowały spadki

Źródło:
PAP

Wprowadzenie ceł przez prezydenta USA Donalda Trumpa nie tylko niszczy relacje handlowe Waszyngtonu z innymi krajami, ale też wpłynie na jego globalne sojusze – ocenił "Financial Times". W sobotę weszły w życie 10-procentowe taryfy na towary z z wielu państw.

"Cios w najważniejszych sojuszników USA"

"Cios w najważniejszych sojuszników USA"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeżeli parkingi są bezpłatne w weekendy, to wiadomo, że panuje na nich oblężenie. Samochody są parkowane na całe dnie lub nawet weekendy - mówi prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP Jan Golba. Podkreślił, że gminy turystyczne od lat zabiegały o możliwość pobierania opłat parkingowych także w święta i weekendy.

Płatne parkowanie w weekendy i święta? "Dla nas to bardzo ważne"

Płatne parkowanie w weekendy i święta? "Dla nas to bardzo ważne"

Źródło:
PAP

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację mocnych spadków. Indeks Dow Jones na koniec dnia stracił ponad 2,2 tysiąca punktów. Wzrosły obawy, że prezydent USA rozpętał globalną wojnę handlową, która doprowadzi do recesji.

Nowojorska giełda nurkuje coraz głębiej

Nowojorska giełda nurkuje coraz głębiej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszuści wysyłają wiadomości e-mail z linkami do fałszywej strony na temat e-Sprawozdań Finansowych. Chcą w ten sposób wyłudzić dane - ostrzega resort finansów.

Ministerstwo finansów ostrzega. "Próba wyłudzenia danych"

Ministerstwo finansów ostrzega. "Próba wyłudzenia danych"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Portugalskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w piątek awarię elektronicznego systemu wystawiania aktów zgonu. W jej następstwie doszło do licznych opóźnień w organizacji pogrzebów na terenie całego kraju.

Pogrzeby odwołane. Awaria systemu

Pogrzeby odwołane. Awaria systemu

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe już w maju - twierdzą niektórzy członkowie RPP i ekonomiści z dużych banków. Po czwartkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego pytanie nie jest, czy stopy zostaną obniżone, ale kiedy.

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"To wspaniały czas, by się bogacić bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - napisał w piątek prezydent USA Donald Trump we wpisie skierowanym do potencjalnych inwestorów. Prezydent zachęcał w ten sposób do inwestycji w USA po ogłoszeniu wysokich ceł na towary z całego świata.

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Źródło:
PAP

Chiny nałożą cła odwetowe w wysokości 34 procent na cały import ze Stanów Zjednoczonych - informuje CNN. Nowe taryfy mają obowiązywać od 10 kwietnia.

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Źródło:
CNN

Stellantis, koncern motoryzacyjny, który jest właścicielem takich marek jak Chrysler, Jeep i Dodge, zareagował na cła Donalda Trumpa. Ogłosił, że tymczasowo zwolni 900 pracowników w zakładach w USA oraz wstrzyma na dwa tygodnie prace w fabrykach w Kanadzie i Meksyku.

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP