Kierowców czeka kolejny szok cenowy? OC w rękach Sądu Najwyższego

[object Object]
Wysokie ceny polis OC. O ile zdrożało ubezpieczenie auta?TVN Turbo
wideo 2/7

Składki na ubezpieczenie OC kierowców znów mogą wzrosnąć. Tym razem nie z powodów ekonomicznych, a z przyczyn prawnych. Może tak się stać, jeśli Sąd Najwyższy ogłosi, że cierpienie i pogorszenie standardu życia rodzin osób ciężko okaleczonych w wypadkach drogowych powinny być rekompensowane z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku.

Pierwsze prawomocne wyroki w takich sprawach już zapadły. Na przykład w ubiegłym roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zobowiązał ubezpieczyciela OC sprawcy wypadku do wypłaty zadośćuczynienia dzieciom ojca, który wskutek wypadku drogowego, choć przeżył, to stracił kontakt z otoczeniem. Sąd przyznał dzieciom zadośćuczynienie "z tytułu naruszenia dobra osobistego w postaci więzi emocjonalnej łączącej osoby bliskie". W imieniu sprawcy wypadku zapłaci je ubezpieczyciel.

Są jednak sądy, które w podobnych sprawach odmawiają zadośćuczynień. Uznają, że szkody w wypadkach drogowych ponoszą wyłącznie sami poszkodowani, a ich bliscy - choćby do końca życia musieli opiekować się sparaliżowanym krewnym - już nie. Bo więź rodzinna i emocjonalna, zdaniem niektórych sądów, nie jest w polskim prawie dobrem osobistym.

Niekonsekwencja

Orzeczenia sądów w podobnych sprawach są w Polsce bardzo różne. Dlatego Rzecznik Finansowy (instytucja państwa powołana do obrony praw kredytobiorców, ubezpieczonych i innych klientów instytucji finansowych) złożył wniosek do Sądu Najwyższego, aby ten wydał sądom powszechnym wytyczne, jak orzekać w podobnych sprawach. W języku prawniczym nazywa się to "wnioskiem o ujednolicenie orzecznictwa". Rzecznik Finansowy, czyli Aleksandra Wiktorow we wniosku do Sądu Najwyższego nie ukrywa, które dotychczas ogłoszone wyroki uważa za słuszne i sprawiedliwe.

"Bliscy poszkodowanego, który wymaga długotrwałej i intensywnej opieki, współuczestniczą w jego cierpieniu. Zostają skazani na stałą obawę o jego zdrowie i los, a jednocześnie pozbawieni realnej możliwości budowania, pielęgnowania i kształtowania prawidłowych relacji rodzinnych (...). Bliskim osoby, która w wyniku deliktu, doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu, powodującego faktyczne zerwanie, lub poważne ograniczenie więzi rodzinnych, przysługuje roszczenie o zapłatę zadośćuczynienia" - pisze Aleksandra Wiktorow we wniosku do Sądu Najwyższego.

Rzecznik zauważa również, że o ile stosunkowo często sądy przyznają zadośćuczynienia z polis OC szpitali rodzinom żyjących ofiar błędów medycznych, o tyle bliscy poszkodowanych w wypadkach samochodowych rzadko mogą liczyć na podobne potraktowanie przez sądy.

Tymczasem, zdaniem Wiktorow, również w przypadku polis posiadaczy pojazdów odpowiedzialność ubezpieczyciela powinna sięgać tak daleko, jak odpowiedzialność cywilna ubezpieczonego, czyli mówiąc wprost - zaspokajać wszystkie legalne roszczenia wynikające ze zdarzenia drogowego.

Czy będą podwyżki cen polis?

Sprawa z wniosku rzecznika została w ostatnich dniach zarejestrowana w Sądzie Najwyższym, otrzymała sygnaturę sprawy i czeka na wyznaczenie terminu rozprawy.

Trudno przewidywać, co może orzec skład sędziowski, ale mając na uwadze postanowienia dyrektyw komunikacyjnych Unii Europejskiej i orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, można uznać, że najprawdopodobniej Sąd Najwyższy przychyli się do wniosku rzecznika. Ale równie dobrze może go odrzucić.

Gdyby Sąd Najwyższy odrzucił wniosek rzecznika, wszystko zostałoby po staremu,, czyli prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia z polisy OC sprawy wypadku mieliby tylko bezpośrednio poszkodowani.

Sytuacja skomplikuje się, gdy Sąd Najwyższy orzeknie po myśli Rzecznika Finansowego. Wtedy z roszczeniami do ubezpieczycieli ustawią się nie tylko kolejki poszkodowanych w wypadkach, ale również członków rodzin najciężej okaleczonych żyjących ofiar zdarzeń drogowych.

Jeżeli po pieniądze zgłosi się więcej chętnych, to skądś ubezpieczyciele będą musieli je wziąć. A zatem najprawdopodobniej podwyższą ceny, co dla wielu kierowców dotkniętych potężnymi ubiegłorocznymi podwyżkami, wydaje się perspektywą trudną do wyobrażenia, a zwłaszcza zaakceptowania.

- Oczywiście liczymy się z taką ewentualnością jak wzrost składek za OC komunikacyjne - mówi portalowi tvn24bis.pl Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego. - Jednak kierowcy narzekający na wysokie ceny OC powinni pamiętać, że w każdym momencie mogą stać się ofiarą wypadku. W takiej sytuacji chcieliby mieć gwarancję, że ich bliscy otrzymają odpowiednią rekompensatę za naruszenie dobra osobistego w postaci więzi emocjonalnej łączącej osoby bliskie - wyjaśnia.

Ostrożnie do wniosku rzecznika podchodzi branża ubezpieczeniowa. Mimo wielu prób nie udało nam się nikogo z ubezpieczycieli namówić do oszacowania, o ile mogą wzrosnąć składki.

- Na tym etapie trudno konkretnie przewidywać ewentualne zmiany w wysokości składek. Poczekajmy na uchwalę Sądu Najwyższego i jej uzasadnienie. Dostosują się do niej sądy. Dostosuje się również rynek ubezpieczeń - mówi nam Dorota Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Biuro Rzecznika Finansowego próbuje uspokajać, że ewentualny wzrost składek nie powinien być znaczący, bo i sytuacje, w których w wyniku wypadku ktoś staje się niezdolny do samodzielnego życia, są znacznie rzadsze niż miliony zwykłych stłuczek, do których dochodzi każdego roku na polskich drogach. To one generują największe koszty po stronie ubezpieczycieli.

- Zakładając, na razie teoretycznie, że Sąd Najwyższy podejmie uchwałę zgodną z wnioskiem Rzecznika Finansowego, to ewentualny wzrost składek nie powinien być drastyczny. Tego typu przypadki nie mają charakteru masowego. Dodatkowo roszczenie którego dotyczy zapytanie ma charakter jednorazowy - mówi Marcin Jaworski.

Uchwała Sądu Najwyższego wszystkiego nie załatwi

W jednym ubezpieczyciele i Rzecznik Finansowy są zgodni. Obecne przepisy kodeksu cywilnego i ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych są na tyle niejasne, że jedne sądy rozumieją je na korzyść, a inne na niekorzyść poszkodowanych w wypadkach drogowych. Trzeba więc zrobić z tym porządek.

- Istotne jest zapewnienie przewidywalności co do możliwych roszczeń w takiej sytuacji. Na dziś spotykamy się z sytuacjami, gdzie wyroki dotyczą bardzo podobnych stanów faktycznych, a orzeczenia są diametralnie różne. W jednym wypadku mamy np. 80 tys. zł zadośćuczynienia, a w innym sąd odrzuca podobne roszczenie - wylicza specjalista z Biura Rzecznika Finansowego.

Branża ubezpieczeniowa zauważa przy tym, że ewentualna uchwała Sądu Najwyższego, jak mają orzekać w sprawach bliskich osób poszkodowanych w wypadkach, uporządkuje sytuację, ale tylko częściowo.

- Należy jednak pamiętać, że uporządkuje ona orzecznictwo, a nie prawo. Tymczasem jasne powinny być przede wszystkim przepisy. Wtedy nie trzeba byłoby ujednolicać zasad orzecznictwa. Obowiązujące przepisy jasne nie są. Branża ubezpieczeniowa od lat apeluje o uchwalenie przejrzystego prawa, z którego będzie wynikać, jakie świadczenie, za jaką szkodę należy się poszkodowanym czy uprawnionym - mówi Dorota Fal z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

To akurat nie nowość. Ubezpieczyciele od dawna domagają się, aby wartość poszczególnych niematerialnych szkód (rozstrój zdrowia, ból, cierpienie) ustawodawca zamknął w określonych wartościach wyrażonych w powszechnie obowiązujących tabelach.

Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że owszem rozjaśniłoby ono sytuację, ale też związało sądom ręce i ograniczyło swobodę orzekania. Niematerialne szkody zaś są na tyle indywidualną sprawą, że nie da się ich zamknąć w najdoskonalszych nawet tabelach.

Autor: jp/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Decyzja jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - powiedział założyciel kancelarii Mariański Group Adam Mariański o odroczeniu wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), o czym poinformował minister finansów w piątek. W opinii Piotra Juszczyka, głównego doradcy podatkowego InFaktu, bez przesunięcia terminu "polskim firmom groził paraliż". W wykazie prac legislacyjnych opublikowana została zapowiedź pilnego projektu w tej sprawie.

"Polskim firmom groził paraliż". Rząd szykuje pilną zmianę

"Polskim firmom groził paraliż". Rząd szykuje pilną zmianę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Borge Brende, prezes Światowego Forum Ekonomicznego, ocenił, że świat czeka dekada niskiego wzrostu, jeśli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki. Stwierdził także, że takiego długu, jaki jest obecnie w światowej gospodarce, "nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich".

"Takiego długu nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich"

"Takiego długu nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich"

Źródło:
tvn24.pl

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

Złoty kieszonkowy zegarek, który miał przy sobie w chwili katastrofy najbogatszy pasażer na pokładzie Titanica, został w sobotę sprzedany na aukcji w Wielkiej Brytanii za 900 tysięcy funtów. W przeliczeniu to 4,5 miliona złotych. Kwota jest kilkukrotnie większa niż szacował dom aukcyjny Henry Aldridge & Son.

Zegarek pasażera Titanica sprzedany za zawrotną kwotę

Zegarek pasażera Titanica sprzedany za zawrotną kwotę

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto po raz kolejny nie padła szóstka. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 14 milionów złotych. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 27 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Eksperci nie są zgodni co do tego, jak powinien zostać zrealizowany komponent kolejowy planowany w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcji "piasty i szprych" broni między innymi jej twórca Patryk Wild. Przeciwnego zdania jest Piotr Rachwalski, ekspert w zakresie transportu publicznego, który wskazuje głównie na potrzebę budowy "igreka".

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Źródło:
PAP

PGNiG, jako spółka Skarbu Państwa, nawet rozumiejąc specyfikę działań rynkowych, powinna brać na cel ochronę interesów odbiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W ten sposób odniósł się do sytuacji Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, której sprawę wysokich rachunków za gaz opisaliśmy. Wiceszef MKiŚ przekazał też, że rząd chce zamrozić cenę błękitnego paliwa dla małych i średnich firm.

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Jedna z najbardziej niezwykłych kolekcji monet trafi na sprzedaż. Owiana mgłą tajemnicy, bowiem niewiele osób miało do niej dostęp, a potomkowie duńskiego przedsiębiorcy, który kolekcję stworzył, musieli czekać ponad 100 lat, by móc nią dysponować. Teraz mogą wzbogacić się o dziesiątki milionów dolarów.

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Źródło:
tvn24.pl

W Chile skrócono tydzień pracy z 45 do 44 godzin. To pierwszy etap rozłożonego na pięć lat procesu mającego ostatecznie doprowadzić do 40-godzinnego tygodnia pracy w 2028 roku – podał wydawany w Santiago dziennik "La Tercera".

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO Bank Polski zwraca uwagę na fałszywe wiadomości, w których oszuści podszywają się pod tę instytucję. Nie należy otwierać załącznika, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem - przestrzega bank.

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP