Iran zawarł w poniedziałek warte 5 miliardów dolarów porozumienie z francuską firmą naftową Total SA i chińską China National Petroleum Corporation w sprawie zagospodarowania części największego na świecie złoża gazu ziemnego - South Pars (Południowy Pars).
Jak podkreśla Reuters, jest to pierwsza duża zachodnia inwestycja energetyczna w Iranie od czasu zniesienia międzynarodowych sankcji na ten kraj po zawarciu przez Teheran w 2015 r. porozumienia z mocarstwami światowymi w sprawie irańskiego programu nuklearnego.
Agencja Associated Press pisze, że udział Total SA w tym przedsięwzięciu wynosi 50,1 proc., China National Petroleum Corp. - 30 proc., a irańskiego przedsiębiorstwa Petropars - 19,9 proc.
Powrót do Iranu
Według Reutera wydobywany w ramach tego przedsięwzięcia gaz ma trafić na irański rynek od 2021 roku.
Total poinformował, że w ramach tego projektu przewiduje się wydobywanie ponad 56,6 miliona metrów sześciennych gazu dziennie.
Kontrakt "oficjalnie oznacza nasz powrót do Iranu, by otworzyć nową kartę w historii naszego partnerstwa z tym krajem" - podkreślił szef firmy Total, Patrick Pouyanne.
Irański minister ds. ropy naftowej Bijan Namdar Zanganeh pogratulował stronom porozumienia, podkreślając, że przyniesie ono "ponad 5 miliardów USD zagranicznych inwestycji". Dodał, że Iran potrzebuje około 200 miliardów USD inwestycji w swój przemysł naftowy w ciągu najbliższych pięciu lat, by nadrobić czas stracony z powodu sankcji. Associated Press interpretuje te słowa jako "wyciągnięcie ręki" do amerykańskich firm naftowych.
Uważane za największe na świecie gazowe złoże Południowy Pars podzielone jest między Iran a Katar. Szacuje się, że znajduje się tam 7 proc. światowych złóż gazu oraz 38 proc. irańskich zasobów tego surowca.
Autor: ps/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Hamed Malekpour / Wikipedia (CC BY 4.0)