W Gdyni ruszyła budowa 172 mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. - Chcemy połączyć ze sobą niską cenę realizacji i dobrą jakość, a nawet wyznaczać nowe standardy jakości - zadeklarował w rozmowie z TVN24 BiS Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości, które zarządza realizacją projektu.
- Będzie różnie w zależności od uwarunkowań ekonomicznych i planistycznych - mówił Stasiak, odpowiadając na pytania o standard budowanych mieszkań.
- Są balkony i są windy - żartował gość programu "Bilans" w TVN24 BiS. Stasiak mówił też, że do każdego mieszkania będzie przynależało miejsce parkingowe. - Domy powstaną bez garaży podziemnych, bo to podraża inwestycję nawet o 30 procent - tłumaczył na początku czerwca Bartłomiej Pawlak z BGK Nieruchomości.
Czynsz
Mieszkanie Plus jest jednym z głównych elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Założeniem jest budowa dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. W założeniu średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy.
"W programie Mieszkanie Plus na szacowany koszt wynajmu mieszkania wpływ będzie mieć przede wszystkim lokalizacja (koszt budowy) oraz forma umowy najmu (najem lub najem z docelową własnością)" - napisano na stronie BGK.
- Czynsze muszą w całości pokryć koszty realizacji projektu i utrzymania budynków - mówił wiceprezes BGK Nieruchomości. Jego zdaniem wyznaczony próg czynszowy to wyzwanie.
Z deweloperem
W budowie obecnie jest 1,2 tys. mieszkań. Powstają one - w zależności od położenia - na terenach należących do Skarbu Państwa, samorządów i prywatnych inwestorów.
Grunty, które służą pod budowę mieszkań w Białej Podlaskiej i Jarocinie, gdzie ma powstać odpowiednio 186 i 258 lokali, należały do samorządów lokalnych.Zostały odkupione na zasadach rynkowych - przypominał wiceprezes BGK Nieruchomości. - W przypadku Gdyni są to grunty, no właśnie, dewelopera - tłumaczył Stasiak, dodając, że tak samo było w przypadku Pruszkowa.
- Natomiast w Wałbrzychu mamy do czynienia z projektem realizowanym wspólnie z samorządem lokalnym - tłumaczył gość TVN24 BiS. - Od dewelopera kupujemy, na zasadach rynkowych, inwestycje którą on realizuje, oczywiście pod warunkiem, że są spełnione nasze kryteria ekonomiczne - dodał.
- Zapraszamy deweloperów do współpracy, ale oczekujemy, że deweloperzy będą w ramach takiej współpracy gotowi do tego, żeby ograniczyć swoją marżę deweloperską - mówił Stasiak.
Finanse
Stasiak tłumaczył też, jak finansowany ma być program Mieszkanie Plus. - Nie są to pieniądze z podatków - mówił.
- BGK Nieruchomości jest spółką, która jest tzw. asset menadżerem, czyli zarządza aktywami funduszy inwestycyjnych, w których inwestorem jest BGK, ale to to trzeba podkreślić, że BGK inwestuje środki własne, nie są to środki tzw. przepływowe, czyli pochodzące z podatków - wyjaśnił.
Autor: ps/gry / Źródło: TVN24 BiS