Dla firm

Dla firm

Zaległości wobec banków i kontrahentów polskich przedsiębiorstw na koniec 2018 roku wyniosły prawie 30 miliardów złotych - wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie BIK. Oznacza to wzrost o 17,6 procenta w porównaniu z poprzednim rokiem - wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie BIK.

1316,97 złotych - tyle ostatecznie wyniesie łączna kwota składek, które od lutego bieżącego roku będą płacić przedsiębiorcy. W piątek poznaliśmy bowiem wysokość przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale ubiegłego roku, które jest podstawą do obliczenia ostatniej, nieznanej do tej pory stawki składki zdrowotnej.

W razie tak zwanego twardego brexitu polskie firmy i podmioty publiczne będą miały nowe obowiązki związane z ochroną danych osobowych, przestrzega Urząd Ochrony Danych Osobowych. Urząd oferuje pomoc i wyjaśnienia dla administratorów danych, by ułatwić przygotowania do tej sytuacji.

Po wprowadzeniu e-składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiło w 2018 roku prawie o 20 miliardów złotych więcej niż w poprzednim roku - poinformowała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.

Ile dni wolnych od pracy można mieć w 2019 roku? Do pracy nie trzeba będzie iść w tym roku 114 razy, a po dodaniu 26 dni wolnych dla pracowników zyskamy aż 140 dni wolnych - wylicza Open Finance. Przy odpowiednim planowaniu będziemy mogli cieszyć się ośmioma przedłużonymi weekendami dającymi 36 dni wolnych.

W tym roku wszedł w życie tzw. mały ZUS. Dzięki niemu osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą na mniejszą skalę mogą płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tego rozwiązania, muszą to zgłosić do ZUS do 8 stycznia. Poniżej przypominamy, kto może płacić niższe składki, przez jak długo i jak je obliczyć.

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, wydanie posiłków regeneracyjnych, ciepłych napojów i odzieży - to tylko niektóre z obowiązków pracodawców w okresie zimowym, na które wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Możliwość wliczenia w koszty pracy małżonka, jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do 5 milionów złotych czy zniesienie okresowych szkoleń BHP dla pracowników najmniej wypadkowych branż. Takie rozwiązania przewiduje pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), który wchodzi w życie 1 stycznia - mówi szefowa ministerstwa przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.