Dla firm

Dla firm

Dywersyfikacja – czym jest? Jakie są rodzaje dywersyfikacji?

Zarówno prowadzenie działalności gospodarczej, jak i inwestowanie związane jest koniecznością podejmowania ryzyka. Dywersyfikacja jest skutecznym sposobem na ograniczanie tego ryzyka, choć ma również istotne wady. Czym jest dywersyfikacja i jakie są jej konsekwencje?

Umowa ramowa – kiedy jest zawierana i co może określać

Umowa ramowa to pojęcie, które w polskim porządku prawnym rozumiane może być na kilka sposobów. Z jednej strony definiowane jest ono wprost w Prawie zamówień publicznych. Przez umowę ramową rozumie się jednak także umowę o współpracy, która określa wspólne cele gospodarcze podmiotów, zawieraną w ramach swobody zawierania umów.

Rodzaje spółek – czym się różnią

Poszczególne rodzaje spółek różnią się od siebie przede wszystkim odpowiedzialnością, jaką ponosi spółka i jej właściciele, akcjonariusze lub udziałowcy. Na gruncie polskiego porządku prawnego wyróżnić można spółki cywilne oraz spółki prawa handlowego. Te natomiast dzielą się na spółki osobowe i kapitałowe.

Umowa cywilnoprawna – rodzaje i podstawowe założenia

Umowa cywilnoprawna to zgodne porozumienie co najmniej dwóch stron, które ustala wzajemne prawa i obowiązki. Zgodnie z przyjętą w polskim porządku prawnym zasadą swobody umów, strony mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania. Umowami cywilnoprawnymi można regulować zasady wykonania określonej pracy.

Koszt uzyskania przychodu - co to jest, ile wynosi? Kwoty brutto czy netto?

Wszystkich wykonujących pracę zarobkową dotyczą koszty uzyskania przychodu. W niektórych przypadkach są one zryczałtowane, w innych właściwe rozliczenie tego typu kosztów będzie miało zasadniczy wpływ na wysokość należnego podatku do zapłacenia. Czym są koszty uzyskania przychodu w przypadku osób fizycznych, a czym w przypadku osób prawnych? Co nie może być kosztem uzyskania przychodu?

Spółka kapitałowa - co to jest, rodzaje, podział, organy

Obok spółek osobowych polskie prawo przewiduje spółki kapitałowe, w których centralne miejsce zajmuje zgromadzony kapitał. Czym ponadto wyróżniają się spółki kapitałowe i jak wygląda ich funkcjonowanie? Na czym polega funkcjonujący od 1 lipca 2021 roku nowy rodzaj spółki kapitałowej - prosta spółka akcyjna?

Wymiar czasu pracy – zasady obliczania. Ile godzin ma etat?

Wymiar czasu pracy oznacza liczbę dni i godzin, jaką pracownik zobowiązany jest przepracować w danym okresie rozliczeniowym. Wymiar czasu pracy szczegółowo określa także liczbę godzin na dobę oraz w ciągu tygodnia, którą maksymalnie może przepracować pracownik. Jego normy i zasady wyliczania precyzuje Kodeks pracy.

Podatek progresywny – czym jest i ile wynosi? Jak działa skala podatkowa? 

Podatek progresywny, nazywany również skalą podatkową, jest jedną z metod obliczania wysokości podatku dochodowego. Zgodnie z nim im większy osiąga się dochód, tym większą jego część trzeba przeznaczyć na podatek. Jak działa podatek progresywny i jak można go zmniejszyć? Czy można samemu wybrać metodę rozliczania się z podatku dochodowego?

Aktywa obrotowe w przedsiębiorstwie - co to? Definicja i przykłady

Aktywa posiadane przez przedsiębiorstwo wskazują nie tylko na jego wartość, ale pozwalają również na ocenę jego kondycji finansowej. Szczególne znaczenie mają w tym przypadku aktywa obrotowe. Co wchodzi w skład aktywów obrotowych, a co nie? Czym aktywa obrotowe różnią się od kapitału obrotowego?

Chorobowe w ciąży – komu przysługuje, w jakiej wysokości i kto płaci za zwolnienie lekarskie w ciąży

Chorobowe w ciąży, czyli zwolnienie lekarskie w ciąży i wypłata zasiłku chorobowego, przysługuje kobiecie objętej przez określony czas ubezpieczeniem chorobowym. Zasady przyznawania chorobowego w ciąży oraz wypłaty zasiłku chorobowego zależne są m.in. od formy zatrudnienia ciężarnej. Wyjaśniamy, kiedy można iść na chorobowe w ciąży, ile wynosi L4 w czasie ciąży i kto wypłaca zasiłek.

Zadaniowy czas pracy: na czym polega i dla kogo jest korzystny

Zadaniowy czas pracy to system, w którym pracownik samodzielnie ustala harmonogram pracy, a pracodawca rozlicza go nie z czasu pracy, a z wykonania zadań, które mu powierzył. W praktyce oznacza to, że pracownik w zadaniowym czasie pracy nie musi pracować przez osiem godzin dziennie, liczy się wykonanie zadania, a nie czas mu poświęcony. Termin wykonania powierzonego mu zadania pracownik ustala z pracodawcą. 

Zmiana stanowiska pracy – prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy

Zmiana stanowiska pracy jest możliwa zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak i na wniosek pracownika. Trzeba jednak pamiętać, że podpisując umowę o pracę, pracownik zobowiązał się do wykonywania określonego rodzaju pracy, na określonym stanowisku i za określone wynagrodzenie. By móc to zmienić, trzeba spełnić wiele warunków.

Emerytura pomostowa – komu przysługuje i na jakich warunkach

Emerytura pomostowa to wcześniejsza emerytura przysługująca pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. O tym, komu przysługuje emerytura pomostowa i jakie warunki lub charakter pracy uznawany jest za szczególny, stanowi ustawa o emeryturach pomostowych.