Lektury szkolne w klasach 4-8 szkoły podstawowej. Nowa lista lektur obowiązkowych i uzupełniających

Źródło:
podstawaprogramowa.pl, tvn24.pl
Justyna Suchecka o nowym kanonie lektur
Justyna Suchecka o nowym kanonie lektur TVN24
wideo 2/4
Justyna Suchecka o nowym kanonie lektur TVN24

Lista lektur w klasach 4-8 zmienia się od 1 września. Lektury szkolne dla klas 4-6 to siedemnaście pozycji obowiązkowych i trzydzieści dwie uzupełniające. Klasy 6-8 mają trzynaście lektur obowiązkowych i czternaście uzupełniających. Spośród lektur uzupełniających nauczyciel powinien wybrać obowiązkowo po dwie w każdym roku szkolnym, może też zaproponować lektury spoza listy.

Lista lektur w szkole podstawowej została zmieniona przez ministra Przemysława Czarnka. W klasach 4-6 dzieci nie będą już czytać "Winnetou" Karola Maya. Z listy lektur obowiązkowych do listy lektur uzupełniających przeniesiono popularną książkę Rafała Kosika o przygodach trójki przyjaciół Felixa, Neta i Niki.

Lista lektur obowiązkowych dla klas 7-8 została pomniejszona o książkę Nancy H. Kleinbaum "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Na liście lektur uzupełniających znalazły się natomiast nowe pozycje: Lloyd Cassel Douglas "Wielki Rybak", Zofia Kossak-Szczucka "Bursztyny" (wybrane opowiadanie), André Frossard "Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II", Bolesław Prus "Placówka", Henryk Sienkiewicz "Sąd Ozyrysa", Nicolas Sparks "Jesienna miłość". Na tej liście będzie też Melchior Wańkowicz i jego "Ziele na kraterze", którego fragmenty były dotąd lekturą obowiązkową.

Klasy 4-6, lektury szkolne obowiązkowe

1. Jan Brzechwa, "Akademia Pana Kleksa"; 2. Janusz Christa, "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" (komiks); 3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, "Mikołajek" (wybór opowiadań); 4. Ignacy Krasicki, wybrane bajki; 5. Clive Staples Lewis, "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa"; 6. Adam Mickiewicz, "Powrót taty", "Pani Twardowska", "Pan Tadeusz" (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego); 7. Ferenc Molnár, "Chłopcy z Placu Broni"; 8. Bolesław Prus, "Katarynka"; 9. Henryk Sienkiewicz, "W pustyni i w puszczy"; 10. Juliusz Słowacki, "W pamiętniku Zofii Bobrówny"; 11. John Ronald Reuel Tolkien, "Hobbit, czyli tam i z powrotem"; 12. Józef Wybicki, "Mazurek Dąbrowskiego"; 13. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, o Orfeuszu i Eurydyce; 14. "Biblia": stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie; 15. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie; 16. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, "Kopciuszek", Aleksander Puszkin, "Bajka o rybaku i rybce"; 17. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.

Klasy 4-6, lektury szkolne uzupełniające

Obowiązkowo trzeba przeczytać dwie w każdym roku szkolnym, na przykład: 1. Adam Bahdaj, "Kapelusz za 100 tysięcy"; 2. Frances Hodgson Burnett, "Tajemniczy ogród lub inna powieść"; 3. Lewis Carroll, "Alicja w Krainie Czarów"; 4. Carlo Collodi, "Pinokio"; 5. Aleksander Dumas, "Trzej muszkieterowie"; 6. John Flanagan, "Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu"; 7. Olaf Fritsche, "Skarb Troi"; 8. Emilia Kiereś, "Rzeka"; 9. Joseph Rudyard Kipling, "Księga dżungli"; 10. Janusz Korczak, "Król Maciuś Pierwszy"; 11. Rafał Kosik, "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi"; 12. Zofia Kossak-Szczucka, "Topsy i Lupus"; 13. Marcin Kozioł, Skrzynia "Władcy Piorunów'; 14. Selma Lagerlöf, "Cudowna podróż"; 15. Stanisław Lem, "Cyberiada" (fragmenty); 16. Bolesław Leśmian, "Klechdy sezamowe"; 17. Kornel Makuszyński, wybrana powieść; 18. Andrzej Maleszka, "Magiczne drzewo"; 19. Alan Aleksander Milne, "Kubuś Puchatek'; 20. Lucy Maud Montgomery, "Ania z Zielonego Wzgórza"; 21. Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść; 22. Ewa Nowak, "Pajączek na rowerze"; 23. Edmund Niziurski, "Sposób na Alcybiadesa"; 24. Sat-Okh, "Biały Mustang"; 25. Longin Jan Okoń, "Tecumseh"; 26. Ferdynand Antoni Ossendowski, "Słoń Birara"; 27. Jacek Podsiadło, "Czerwona kartka dla Sprężyny"; 28. Henryk Sienkiewicz, "Janko Muzykant"; 29. Alfred Szklarski, wybrana powieść; 30. Mark Twain, "Przygody Tomka Sawyera'; 31. Louis de Wohl, "Posłaniec króla"; 32. Wybrane pozycje z serii "Nazywam się…" (np. "Mikołaj Kopernik", "Fryderyk Chopin", "Maria Curie-Skłodowska", "Jan Paweł II" i in.) lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.

Klasy 7-8, lektury szkolne obowiązkowe

1. Charles Dickens, "Opowieść wigilijna"; 2. Aleksander Fredro, "Zemsta"; 3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII; 4. Aleksander Kamiński, "Kamienie na szaniec"; 5. Ignacy Krasicki, "Żona modna"; 6. Adam Mickiewicz, "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", 'Świtezianka', "Dziady" część II, wybrany utwór z cyklu "Sonety krymskie", "Pan Tadeusz" (całość); 7. Antoine de Saint-Exupéry, "Mały Książę"; 8. Henryk Sienkiewicz, "Quo vadis", "Latarnik"; 9. Juliusz Słowacki, "Balladyna'; 10. Stefan Żeromski, "Syzyfowe prace'; 11. Sławomir Mrożek, "Artysta"; 12. Melchior Wańkowicz, "Ziele na kraterze" (fragmenty), "Tędy i owędy" (wybrany reportaż). 13. Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Klasy 7-8, lektury szkolne uzupełniające

Obowiązkowo trzeba przeczytać dwie w każdym roku szkolnym, na przykład:

1. Miron Białoszewski, "Pamiętnik z powstania warszawskiego" (fragmenty); 2. Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna; 3. Lloyd Cassel Douglas, "Wielki Rybak"; 4. Arkady Fiedler, "Dywizjon 303"; 5. Ernest Hemingway, "Stary człowiek i morze"; 6. Barbara Kosmowska, "Pozłacana rybka"; 7. Zofia Kossak-Szczucka, "Bursztyny" (wybrane opowiadanie); 8. André Frossard, Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II; 9. Karolina Lanckorońska, "Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945" (fragmenty); 10. Bolesław Prus, "Placówka", "Zemsta"; 11. Henryk Sienkiewicz, "Krzyżacy", "Sąd Ozyrysa"; 12. Eric-Emmanuel Schmitt, "Oskar i pani Róża"; 13. Nicolas Sparks, "Jesienna miłość'; 14. Melchior Wańkowicz, "Bitwa o Monte Cassino" (fragmenty), "Ziele na kraterze".

Informacje dotyczące lektur szkolnych, wycieczek, dni wolnych i innych ważnych informacji dotyczących roku szkolnego 2021/2022 znajdziesz w TVN24 w serwisie specjalnym #bezprzerwy.

Czytaj też: Lektury szkolne dla liceum i technikum. Sprawdź listę lektur obowiązkowych i uzupełniających

Autorka/Autor:mbl/az

Źródło: podstawaprogramowa.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Nie jest to kandydat obywatelski. Miałam deja vu, cały czas widziałam w nim Andrzeja Dudę - mówiła w TVN24 o kandydacie PiS na prezydenta politolożka dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene. Socjolog dr hab. Wojciech Rafałowski ocenił, że "w pewnym momencie zapomnimy w trakcie tej kampanii, że to jest kandydat obywatelski".

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl