95 procent ofiar zamachów ginie z rąk dżihadystów. Dane Europolu


Zagrożenie terrorystyczne w Europie jest wysokie. Nie ma jednak związku z falą uchodźców - twierdzi Europejski Urząd Policji. Choć dżihadyści dopuszczają się mniej niż 10 procent wszystkich zamachów, ginie w nich ponad 95 procent wszystkich ofiar - wynika z dorocznego raportu Europolu.

Takie wnioski sformułował Europol w opublikowanym w ostatnich dniach swoim dorocznym raporcie Te Sat - poświęconym terroryzmowi w Unii Europejskiej.

Europejski Urząd Policji jest międzynarodową policyjną agencją Unii Europejskiej. Jego celem jest poprawa sprawności działania i współpracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne w krajach UE. W szczególności w polu zainteresowania Europolu znajduje się międzynarodowa przestępczość zorganizowana oraz terroryzm.

Ataki dżihadystów - najwięcej ofiar

W raporcie Te Sat 2017 Europol policzył zamachy terrorystyczne na obszarze Unii Europejskiej, zbadał ich przebieg, naturę, motywy i inspiracje. Z dokumentu wynika, że w ubiegłym roku w 142 zamachach terrorystycznych na terenie Unii Europejskiej zginęły 142 osoby, a 379 zostało rannych.

Z zestawienia Europejskiego Urzędu Policji wynika, że 99 zamachów dopuścili się różnego rodzaju separatyści, 27 - organizacje skrajnie lewicowe, 1 - skrajna prawica, w dwóch - nieustaleni sprawcy. Trzynastu zaś zamachów dopuścili się dżihadyści.

Kto dopuszczał się zamachów terrorystycznych w krajach UE w 2016 r.
Kto dopuszczał się zamachów terrorystycznych w krajach UE w 2016 r. Kto dopuszczał się zamachów terrorystycznych w krajach UE w 2016 r. | Europol

W liczbie 142 Europol ujął zamachy zrealizowane, nieudane bądź przerwane. Statystycznie zwolennicy tzw. samozwańczego Państwa Islamskiego dopuścili się mniej niż co dziesiątego zamachu. Jednak ich akty terroru pochłonęły najwięcej ofiar. Jak podaje Europol, "prawie wszystkie zgłoszone zgony i większość poszkodowanych to wynik ataków terrorystycznych dżihadystów". Wyjątkiem jest tu sześć ofiar ataków paramilitarnych w Irlandii Północnej i morderstwo brytyjskiej parlamentarzystki Jo Cox, co władze zgłosiły do Europolu jako krajowy akt terroru.

Zamachy dokonane przez dżihadystów pochłaniają najwięcej ofiar śmiertelnych
Zamachy dokonane przez dżihadystów pochłaniają najwięcej ofiar śmiertelnychZamachy dokonane przez dżihadystów pochłaniają najwięcej ofiar śmiertelnych | Europol

Terroryści według Europolu

Takie pojęcia jak skrajna prawica/lewica, separatyści, dżihadyści są dość szerokie i nieostre. Europol na 55. stronie raportu wyjaśnia więc, co przez nie rozumie. Zatem:

Ataki dżihadystyczne są według Europolu motywowane religijnie. Ich sprawcy - dżihadyści - odrzucają demokrację. Używają historycznego porównania ze średniowiecznymi krucjatami i do opisania aktualnej sytuacji, w których uważa się, że sunnicki islam staje w obliczu "sojuszu krzyżowców" (szyitów, chrześcijan, żydów).

Prawicowe organizacje terrorystyczne dążą do zmiany systemu politycznego i gospodarczego na ekstremistyczny model prawicowy. Podstawową koncepcją prawicowego ekstremizmu jest supremacjonizm, według którego pewna grupa ludzi (naród, rasa, kultura itp.) jest lepsza od wszystkich innych osób. Z tego prawicowi ekstremiści wywodzą swoje prawo do panowania nad resztą społeczeństwa. W organizacjach skrajnie prawicowych obserwuje się rasistowskie zachowania, autorytarność, ksenofobię i wrogość do imigracji. Odmianami prawicowych ugrupowań ekstremistycznych są formacje neonazistowskie, neofaszystowskie i ultranacjonalistyczne.

Lewicowe grupy terrorystyczne starają się zastąpić system polityczny i ekonomiczny państwa, strukturą komunistyczną lub socjalistyczną i bezklasowym społeczeństwem. Ich ideologią jest często marksistowsko-leninowska. Podkategorią lewicowego ekstremizmu jest anarchistyczny terroryzm, który propaguje rewolucyjny, antykapitalistyczny i antyautorytarny program. Przykładami lewicowych grup terrorystycznych są włoskie Czerwone Brygady czy Organizacja Rewolucyjna 17 Listopada w Grecji.

Separatystyczne i etnonacjonalistyczne grupy terrorystyczne są motywowane nacjonalizmem, przynależnością etniczną i/lub religią. Dążą do wyodrębnienia państwa z większego kraju albo dołączenia określonego terytorium z jednego kraju do drugiego. Ideologiczne elementy skrajnej lewicy lub skrajnej prawicy nie należą w tych ugrupowaniach do rzadkości. Do kategorii ugrupowań separatystycznych Europol zalicza Irlandzką Armię Republikańską (IRA), baskijską ETA, Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

Kryzys migracyjny nie zwiększył liczby zamachów

Policyjna agenda UE dowodzi, że w zjednoczonej Europie daje się zaobserwować trwającą od trzech lat spadkową tendencję liczby zamachów terrorystycznych.

"Całkowita liczba 142 ataków jest kontynuacją spadkowego trendu, który rozpoczął się w 2014 r., kiedy doszło do 226 ataków, następnie zaś w 2015 roku [gdy zanotowano ich] 211" - czytamy w opracowaniu Europolu.

Jeżeli nałożyć na te dane chronologię kryzysu migracyjnego w Europie, za którego początek uważa się 2015 rok, łatwo dostrzec, że fala uchodźców nie spowodowała zwiększenia ani ogólnej liczby zamachów terrorystycznych, ani też zamachów przeprowadzonych przez dżihadystów. W 2015 r. było ich 17, a w 2016 r. - 13. Spadła też liczba ofiar zamachów terrorystycznych ze 151 w 2015 do 142 w ubiegłym roku.

Europol wyraźnie zresztą podkreśla, że nie da się powiązać fali uchodźców próbujących osiedlić się w Europie ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego. Zdarzają się przypadki, gdy terroryści dostają się do Unii Europejskiej, udając uchodźców, ale nie jest to zjawisko powszechne.

"Od stycznia do grudnia 2016 r. około 363.400 migrantów dostało się do Europy drogą morską, głównie do Grecji i do Włoch. I ciągle, każdego dnia wielu próbuje przekroczyć te granice [UE - przyp. red.], aby uniknąć okrucieństwa w Syrii i w Iraku. Nie ma twardych dowodów na to, że terroryści systematycznie wykorzystują falę uchodźców, aby niepostrzeżenie przedostać się do Europy. Nie ulega jednak wątpliwości, że w kilku przypadkach terroryści przedostali się do Unii Europejskiej, podając się za uchodźców, co pokazały zamachy w Paryżu 13 listopada 2015 r." - czytamy w raporcie Europolu.

Wysokie zagrożenie w krajach UE

Europejski Urząd Policji wskazuje, że zagrożenie terrorystyczne w Unii Europejskiej jest wysokie. Wskazują na to zarówno przeprowadzone zamachy, jak i te nieudane albo przerwane oraz rozpowszechnianie przez tzw. Państwo Islamskie filmów wideo nagranych w europejskich językach, nawołujących do ataków. Europol wskazuje również na dużą liczbę aresztowań osób podejrzanych o działania terrorystyczne. Spodziewa się też dalszej mobilizacji tzw. samotnych wilków (terrorystów działających w pojedynkę) w celu ataków na obywateli państw znajdujących się w koalicji przeciw państwo islamskiemu.

W najnowszym raporcie Europolu Polska występuje incydentalnie. Z zestawień liczbowych oraz map można wyczytać, że w ubiegłym roku w naszym kraju aresztowano sześć osób podejrzanych o terroryzm.

Przeprowadzone zamachy i liczba aresztowanych pod zarzutem terroryzmu w krajach UE w 2016 r.
Przeprowadzone zamachy i liczba aresztowanych pod zarzutem terroryzmu w krajach UE w 2016 r.Przeprowadzone zamachy i liczba aresztowanych pod zarzutem terroryzmu w krajach UE w 2016 r. | Europol

Liczba ta pokrywa się z liczbą zatrzymanych i aresztowanych w głośnych medialnie sprawach z ubiegłego roku, w których aresztowani usłyszeli zarzuty o charakterze terrorystycznym. W lipcu i listopadzie olsztyńska delegatura ABW zatrzymała, a sąd aresztował pięć osób podejrzanych o przygotowywanie zamachu terrorystycznego. Z kolei w maju aresztowany został mężczyzna powszechnie nazywany wrocławskim bomberem, który przyznał się do podłożenia ładunku wybuchowego w autobusie miejskim.

Autor: jp/sk / Źródło: tvn24.pl, Europol

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu powiedział, że Stany Zjednoczone "przejmą kontrolę nad Strefą Gazy". Pytany o to, czy wyśle do Gazy amerykańskich żołnierzy, dodał, że "zrobi to, co konieczne".

Trump: USA przejmą kontrolę nad Strefą Gazy

Trump: USA przejmą kontrolę nad Strefą Gazy

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk poinformował, że po wyborach prezydenckich zostanie przedstawiony projekt rekonstrukcji rządu. - To będzie zmiana systemowa, będzie mniej ministrów, rząd będzie jednym z najmniejszych w Europie - stwierdził szef rządu. Do zapowiedzi premiera w "Faktach po Faktach" odniósł się lider Polski 2050 Szymon Hołownia. - Nie będzie żadnej zmiany w tym rządzie bez naszej zgody - podkreślił.

Tusk zapowiada "jeden z najmniejszych rządów w Europie". Hołownia: nie wiedziałem

Tusk zapowiada "jeden z najmniejszych rządów w Europie". Hołownia: nie wiedziałem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

- Pomoc dla Rafako jest wciąż możliwa, trwają w tej sprawie rozmowy - poinformował minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki w grudniu ubiegłego roku.

Upadłość Rafako. "Pomoc jest wciąż możliwa"

Upadłość Rafako. "Pomoc jest wciąż możliwa"

Źródło:
PAP

We wtorek późnym wieczorem w tunelu przed stacją Bielsko-Biała Główna wykoleił się pociąg osobowy, kóry jechał ze Zwardonia do Katowic. Bartłomiej Wnuk, rzecznik regionalnego przewoźnika Kolei Śląskich, przekazał, że nikomu nic się nie stało.

Pociąg wykoleił się tuż przed stacją Bielsko-Biała Główna 

Pociąg wykoleił się tuż przed stacją Bielsko-Biała Główna 

Źródło:
PAP

Lidl wycofuje ze sprzedaży precle w czekoladzie mlecznej i deserowej. Apeluje także o zwrot zakupionych produktów - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Produkt można zwrócić w każdym sklepie sieci bez konieczności okazywania paragonu.

Duża sieć wycofuje produkt. "Może spowodować uczucie pieczenia"

Duża sieć wycofuje produkt. "Może spowodować uczucie pieczenia"

Źródło:
tvn24.pl

Do Finlandii dotarła fala mrozu. W nocy z poniedziałku na wtorek w Laponii odnotowano najniższą temperaturę w obecnym sezonie zimowym. Termometry w północnym regionie tego kraju pokazały -39,6 stopnia Celsjusza.

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Źródło:
PAP, Yle, hs.fi

- Nie można w tak bezczelny sposób, i to jeszcze będąc byłym ministrem sprawiedliwości, odwracać się plecami do prawa i sprawiedliwości - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 kandydat na prezydenta Szymon Hołownia (Trzecia Droga), odnosząc się do postawy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie przekazał, jak zagłosuje w Sejmie nad wnioskiem o uchylenie Ziobrze immunitetu w zakresie kary porządkowej 30 dni aresztu.

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Źródło:
TVN24

- Zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości są bardzo poważne. Dziś przeszliśmy z etapu śledztwa na etap skierowania aktów oskarżenia - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej. Poseł PiS Marcin Horała ocenił, że tu "nie chodzi o wyjaśnienie sprawy, tylko o to, żeby jakiegoś PiS-owca pokazać w kajdankach".

"Dzisiaj stała się rzecz absolutnie fundamentalna"

"Dzisiaj stała się rzecz absolutnie fundamentalna"

Źródło:
TVN24

We wtorek prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec sześciu osób w sprawie Funduszu Sprawiedliwości i złożyła kolejny wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu, który uzyskał azyl na Węgrzech. Pytany o to Donald Tusk powiedział, że w poniedziałek chciał zapytać Viktora Orbana, "jak się czuje jego gość". - Ale premier Orban był jakiś osowiały i w kuluarach trudno mi było go znaleźć - stwierdził. Sprawę tę komentowali także inni politycy.

Tusk: Chciałem zapytać Orbana, jak się czuje jego gość. Ale był jakiś osowiały

Tusk: Chciałem zapytać Orbana, jak się czuje jego gość. Ale był jakiś osowiały

Źródło:
TVN24, PAP

Stany Zjednoczone zwróciły się do Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby w trybie natychmiastowym zamrozić amerykańskie środki przeznaczone do finansowania misji międzynarodowej na Haiti - poinformował we wtorek Stephane Dujarric, rzecznik ONZ. Misja ta ma na celu pomagać haitańskiej policji w walce z gangami, które kontrolują około 85 procent stolicy kraju.

"Otrzymaliśmy oficjalną notę od USA". Zamrażają finansowanie walki z gangami

"Otrzymaliśmy oficjalną notę od USA". Zamrażają finansowanie walki z gangami

Źródło:
PAP

W szwedzkim mieście Örebro, około 200 kilometrów na zachód od Sztokholmu, doszło do strzelaniny. Policja przekazała, że zginęło w niej około 10 osób, ale nie może na razie podać "bardziej precyzyjnej" liczby ofiar śmiertelnych. Wśród nich ma być też napastnik. Premier Ulf Kristersson ocenił, że "to najgorsza masowa strzelanina w historii Szwecji".

Strzelanina w szkole w Szwecji, są ofiary śmiertelne

Strzelanina w szkole w Szwecji, są ofiary śmiertelne

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Zmiany klimatu sprawiają, że nasza planeta staje się coraz bardziej niegościnna dla wielu gatunków zwierząt, ale nie dla szczurów. Populacja tych gryzoni ma się znakomicie, ich liczebność stale rośnie w dużych miastach i nic nie wskazuje na to, że ma się to zmienić. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, dlaczego tak się dzieje.

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Źródło:
livescience.com, Science

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości prawie 800 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 4 lutego 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wyniosą w zależności od wykształcenia od 5027 złotych do 6211 złotych brutto - przewiduje projekt, który we wtorek trafił do opiniowania.

Podwyżki dla nauczycieli. Jest projekt

Podwyżki dla nauczycieli. Jest projekt

Źródło:
PAP

Zespół CSIRT NASK zaobserwował kampanię wiadomości e-mail, podszywających się pod Pekao. Oszuści wysyłają wiadomości, które rzekomo pochodzą od zespołu wsparcia banku.

Masz konto w tym banku? Uważaj na takie e-maile

Masz konto w tym banku? Uważaj na takie e-maile

Źródło:
tvn24.pl

Największe braki pracowników występują w branży budowlanej, edukacyjnej i medyczno-opiekuńczej - poinformowała dyrektorka Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Ewa Flaszyńska. Dodała, że 23 zawody w Polsce są uznane za deficytowe.

Zawody deficytowe w Polsce. W tych branżach są największe braki

Zawody deficytowe w Polsce. W tych branżach są największe braki

Źródło:
PAP

Niezwykle intensywne opady śniegu sparaliżowały część Japonii. W wielu miastach w zachodniej i północnej części kraju pokrywa śnieżna sięga kilkudziesięciu centymetrów, a w niektórych miejscach wynosi ponad metr. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych na całej wyspie Hokkaido zamknięto blisko 400 szkół.

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Aktualizacja:
Źródło:
ENEX, The Japan Times, NHK, Weathernews, PAP

Na trasie S8 pomiędzy Wyszkowem a Ostrowią Mazowiecką doszło do dwóch wypadków. Poszkodowanych jest sześć osób, w tym rodzina z dziećmi, która wracała z ferii.

Wracali z ferii z dziećmi, zderzyli się z naczepą. Dwa wypadki na S8, sześć osób w szpitalach

Wracali z ferii z dziećmi, zderzyli się z naczepą. Dwa wypadki na S8, sześć osób w szpitalach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy wyliczają błędy kierowców po pożarze ciężarówki w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Z ich obserwacji wynika, że wielu zapomniało o utworzeniu korytarza życia, inni ignorowali czerwone światło i wjeżdżali do tunelu mimo zakazu. Byli też tacy, którzy zawracali i próbowali jechać pod prąd. "Takie zachowanie utrudnia dojazd i działanie służbom ratowniczym oraz niepotrzebnie stwarza dodatkowe zagrożenie" - zwraca uwagę stołeczna straż pożarna.

Zawracali i jechali pod prąd, ignorowali czerwone światło. Tak kierowcy reagowali na pożar w tunelu

Zawracali i jechali pod prąd, ignorowali czerwone światło. Tak kierowcy reagowali na pożar w tunelu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przekaz o tym, że szkocki rząd rzekomo rozważa wprowadzenie zakazu posiadania kotów, wywołał sporo zamieszania w brytyjskich mediach. Stamtąd dotarł do polskich internautów. Jednak raport, który jakoby miał rekomendować taki zakaz, nigdzie o nim nie wspomina.

Będzie zakaz posiadania kotów w Szkocji? O co chodzi z "ryzykiem dla dzikiej przyrody"

Będzie zakaz posiadania kotów w Szkocji? O co chodzi z "ryzykiem dla dzikiej przyrody"

Źródło:
Konkret24

65-letni kierowca jechał autostradą A2 pod prąd. W miejscowości Miedniewice (woj. mazowieckie) zderzył się czołowo z jadącym prawidłowo fordem. Obaj kierowcy zginęli. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 65-latek wjechał na autostradę pod prąd, wyjeżdżając z MOP w Bolimowie (woj. łódzkie). Reporter TVN24 sprawdził, jak to możliwe, żeby kierowca wjechał tam pod prąd.

Wjechał na autostradę pod prąd, zginął on i inny kierowca. Reporter TVN24 sprawdził oznakowanie zjazdu

Wjechał na autostradę pod prąd, zginął on i inny kierowca. Reporter TVN24 sprawdził oznakowanie zjazdu

Źródło:
TVN24

Władze Whitehall w Stanach Zjednoczonych ku przestrodze opublikowały nagranie z eksplozji, do której doszło w jednej z miejskich śmieciarek. Według służb doszło do wybuchu butli z tlenem, umieszczonej w jednym z pojemników na odpady.

Eksplozja w śmieciarce. Władze publikują nagranie ku przestrodze

Eksplozja w śmieciarce. Władze publikują nagranie ku przestrodze

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Na Morzu Egejskim blisko wysp Santorini i Amorgos występują silne wstrząsy. Wzmożona aktywność sejsmiczna utrzymuje się tam od kilku dni. Eksperci nie są pewni, jak długo potrwa fala trzęsień ziemi i czy może doprowadzić do tsunami. O tym, co dzieje się obecnie na Santorini, opowiedziała mieszkająca tam od 20 lat Polka.

"Trzęsło dosłownie co minutę. To było przerażające". Relacja Polki mieszkającej na Santorini

"Trzęsło dosłownie co minutę. To było przerażające". Relacja Polki mieszkającej na Santorini

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Resort pracuje nad zmianą regulacji w obszarze najmu krótkotrwałego i usług hotelarskich - przekazało tvn24.pl Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT). Wyjaśniło, że ma zostać między innymi stworzony centralny rejestru wszystkich obiektów, w których są świadczone usługi najmu krótkoterminowego.

Szykują się zmiany w najmie. Resort wyjaśnia

Szykują się zmiany w najmie. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według polityków opozycji Komisja Europejska poinformowała poprzez swojego komisarza, że "Polska nie będzie zwolniona z mechanizmu solidarności" w ramach paktu migracyjnego. "Tusk blagował!", "Polacy ograni przez Tuska", "Tusk okłamuje Polaków" - alarmują politycy i część serwisów informacyjnych. Ale unijny komisarz wcale tak nie napisał.

"Polacy ograni przez Tuska"? Co napisał komisarz o pakcie migracyjnym

"Polacy ograni przez Tuska"? Co napisał komisarz o pakcie migracyjnym

Źródło:
Konkret24

Waldemar Bonkowski będzie musiał jednak pracować społecznie. Sąd Okręgowy w Gdańsku uwzględnił zażalenie prokuratury na decyzję sądu, który zgodził się, żeby były senator PiS - zamiast prac społecznych - zapłacił. To druga część kary Bonowskiego, który został skazany za znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem. Zwierzę nie przeżyło.

Były senator PiS znęcał się nad psem. Zamiast prac społecznych miał zapłacić. Sąd zadecydował

Były senator PiS znęcał się nad psem. Zamiast prac społecznych miał zapłacić. Sąd zadecydował

Źródło:
Radio Gdańsk/ TVN24/ PAP

Od stycznia w mieście Pune w Indiach u 160 osób odnotowano rzadką autoimmunologiczną chorobę - zespół Guillaina-Barrégo (GBS). BBC opisuje przypadek sześciolatka, który w kilka dni po wystąpieniu pierwszych objawów trafił na intensywną terapię.

Zaczęło się od problemów z pisaniem, a po kilku dniach 6-latek trafił pod respirator. Już 160 przypadków GBS

Zaczęło się od problemów z pisaniem, a po kilku dniach 6-latek trafił pod respirator. Już 160 przypadków GBS

Źródło:
BBC, TVN24

Na terenie budowy trasy S1 w Bieruniu (woj. śląskie) znaleziono zwłoki mężczyzny. Na ciele 61-latka nie stwierdzono obrażeń. Sprawę wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

Zwłoki mężczyzny na budowie trasy S1

Zwłoki mężczyzny na budowie trasy S1

Źródło:
tvn24.pl
Koniec dochodzenia w sprawie Jana Malickiego. Prokuratura podjęła decyzję

Koniec dochodzenia w sprawie Jana Malickiego. Prokuratura podjęła decyzję

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wykrycie nowotworu na wczesnym etapie coraz częściej pozwala na całkowite wyleczenie. W Światowym Dniu Walki z Rakiem eksperci zwracają jednak uwagę, że wciąż nie brakuje osób, które zgłaszają się z nowotworem w zaawansowanym stadium. Dlaczego zwlekamy z badaniami i jak możemy obniżyć ryzyko zachorowania?

"50 procent zależy od nas". Eksperci o tym, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka 

"50 procent zależy od nas". Eksperci o tym, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka 

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rośnie odsetek osób, u których diagnozowany jest rak płuc, a które nigdy nie paliły papierosów - informuje Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem. Według ekspertów winne może być zanieczyszczenie powietrza.

Coraz więcej przypadków raka płuc wśród niepalących. Naukowcy wskazują przyczynę

Coraz więcej przypadków raka płuc wśród niepalących. Naukowcy wskazują przyczynę

Źródło:
Guardian, zwrotnikraka.pl, tvn24.pl

Akcje, petycje, plakaty, fałszywe informacje - politycy Konfederacji, ale też Karol Nawrocki oraz rzesza internautów dezinformują na temat Centrów Integracji Cudzoziemców. Alarmują, że to "ośrodki dla nielegalnych imigrantów", że powstają "z pieniędzy podatników", że to realizacja paktu migracyjnego. To wszystko nieprawda.

Centra Integracji Cudzoziemców dla "nielegalnych imigrantów"? Wielostopniowa manipulacja

Centra Integracji Cudzoziemców dla "nielegalnych imigrantów"? Wielostopniowa manipulacja

Źródło:
Konkret24

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet

Styczeń to kolejny miesiąc, gdy "Fakty" TVN były zdecydowanie najchętniej oglądanym programem informacyjnym w Polsce. W styczniu oglądało nas średnio ponad dwa miliony siedemset tysięcy widzów. 

Świetne wyniki oglądalności "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
Fakty TVN

Jedna z najważniejszych postaci współczesnego kina europejskiego Juliette Binoche została przewodniczącą jury Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Cannes. Francuska aktorka przejmie ten zaszczyt od Amerykanki Grety Gerwig.

Cannes 2025. Juliette Binoche przewodniczącą jury Konkursu Głównego

Cannes 2025. Juliette Binoche przewodniczącą jury Konkursu Głównego

Źródło:
tvn24.pl